Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Чим небезпечний флюс на яснах

Флюс – хвороба, при якій не можна зволікати. Запалення розвивається стрімко, і якщо вчасно не звернутися до лікаря, то виникають серйозні ускладнення, що загрожують здоров'ю пацієнта. А ще флюс не вийде вилікувати самостійно за допомогою полоскань, примочок і інших народних способів. Гарантія успішного лікування при флюсі – це своєчасне звернення до лікаря-стоматолога, який надасть допомогу.

 • 2263
 • ~ 10 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 16.07.2022
 • Дата останнього редагування: 25.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Що таке флюс

Флюс (або періостит щелепи) – запальний процес, що протікає в окісті зуба. Окістя – це щільна колагенова тканина, що покриває щелепні кістки. Флюс має вигляд ущільнення на яснах з гнійним вмістом.

Флюс зуба – привід для якнайшвидшого звернення до лікаря. Самостійно лікувати запалення не рекомендується, оскільки періостит загрожує ускладненнями і подальшим поширенням по яснах. При флюсі лікування призначає лікар, виходячи з тяжкості запалення і симптомів.

Флюс: причини

Якщо з’явився флюс, причиною патології можуть бути наступні причини:

 • Запущена стадія карієсу. Розвиток флюсу провокують бактерії в ротовій порожнині, що проникають в глибокі тканини. Якщо карієс не лікувати, то розвивається пульпіт, а потім і періодонтит. Інфекція досягає прикореневих зубних каналів, після чого запалюється і окістя.
 • Травми зуба і щелепи. Порушення цілісності зуба – одна з причин потрапляння інфекції вглиб тканин ясен.
 • Інфекції ЛОР-органів. Зубний флюс розвивається і при інфекційних ураженнях ротової порожнини, наприклад, при ангіні або стоматитах.
 • Помилка лікаря. Після відвідин стоматолога у пацієнта може розвиватися флюс, причина якого – неналежне депульпування зуба.

Флюс у дітей

У дітей флюс зуба часто виникає при зміні молочних зубів на постійні. Важливо доглядати за гігієною ротової порожнини у дитини. У рану після випадання молочного зуба може потрапити інфекція, що і провокує періостит. Часто батьки ігнорують проблему карієсу у дітей, вважаючи, що стежити за молочними зубами непотрібно, адже на їх місце прийдуть постійні. Таке ставлення нерідко призводить до інфекційних уражень ясен.

Якщо у дитини розвинувся флюс, то слід якомога швидше звернутися в клініку. Якщо вчасно не прибрати абсцес у дитини, то це загрожує серйозними ускладненнями, в тому числі і втратою постійного зуба. Ні в якому разі не лікуйте флюс вдома, оскільки така патологія потребує професійної допомоги дитячого стоматолога.

Симптоми флюсу

Основна ознака флюсу – це шишка на яснах біля зубного кореня. Періостит проходить в 4 стадії, кожна з яких відрізняється за симптомами:

 • Серозна. При флюсі симптоми наростають швидко. Гостра серозна стадія розвивається до 3-х днів і характеризується набряком ясенних тканин і внутрішньої сторони щоки біля ураженого зуба.
 • Гнійна. У хворого виникають пульсуючі больові відчуття. Слизова рота в області ураженого зуба червоніє і набрякає. Через виражений запальний процес підвищується температури тіла до 38-38,5 ° C.
 • Дифузна. Запалення зачіпає всю ротову порожнину і може перекинутися на зовнішню частину щік і носа. Характер больових відчуттів при дифузійній стадії такий, як і при гнійній.
 • Хронічна. Якщо флюс не лікувати, то самостійно хвороба не проходить. Стихання симптомів – цу лише перехід в ремісію з подальшим розвитком хронічної стадії, яка розвивається протягом декількох місяців. Найчастіше хронічний флюс виникає на нижній щелепі. На цій стадії також часто збільшуються шийні лімфовузли.

Набряк верхньої губи свідчить про флюс на верхній щелепі. При флюсі нижньої щелепи набрякає підборіддя і нижня частина щік.

Наслідки флюсу

Зневажливе ставлення до флюсу загрожує розвитком серйозних проблем. Якщо нічого не робити, то можуть розвинутися такі ускладнення:

 • Нарив (абсцес) – розростання гнійного вогнища. Часто нариви утворюються в області зубів мудрості.
 • Флегмона – розлие гнійне запалення. На відміну від нариву, у флегмони немає окреслених меж.
 • Остеомієліт щелепи – розвивається при тривалому перебігу хронічного флюсу, коли запальний процес з окістя проникає в кістку щелепи.
 • Запалення навколоносових пазух – поширення інфекції на гайморову, лобову або клиноподібну пазухи. У важких випадках інфекція вражає мозкові тканини.

Діагностика флюсу

Перш, ніж вилікувати флюс, необхідно провести діагностику. Важливо визначити стан ураженого зуба, розмір гнійного вогнища і стан щелепи з окістям. Для цього проводяться такі заходи:

 • Огляд ротової порожнини з виявленням ознак флюсу.
 • Пальпація ураженого зуба.
 • Рентгенологічне дослідження.

Як вилікувати флюс

При флюсі лікування відповідає класичним принципам гнійної хірургії. Щоб позбутися від гною, потрібен надріз. Однак, якщо звернутися в стоматологічну клініку на ранній стадії запалення (коли ще немає гною), то можна обійтися і без хірургії.

Медикаментозне лікування флюсу

На ранніх стадіях флюсу лікування може обмежитися прийомом ліків. Щоб позбутися інфекції, призначають антибіотики. Важливо чітко дотримуватися рекомендацій лікаря, і приймати антибіотики весь курс. Навіть якщо ви відчули поліпшення в середині курсу, скасовувати прийом препаратів не можна. Для усунення запалення і больових відчуттів пацієнтові призначають нестероїдні протизапальні препарати.

Хірургічне лікування флюсу

У більшості випадків пацієнти звертаються до лікаря вже з гнійним флюсом. У таких ситуаціях без хірургії не обійтися. У нашій клініці хірургічне лікування флюсу проходить в кілька етапів.

1. Анестезія

Спочатку пацієнту роблять місцеву анестезію, щоб процедура була безболісною.

2. Надріз

Після анестезії в області гнійного вогнища лікар робить розріз. Гнійну порожнину промивають розчином антисептиків.

3. Установка дренажу

Після промивання гнійної порожнини вставляють дренаж для видалення залишкових гнійних мас. Якщо причиною флюсу став хворий зуб, то його видаляють.

Дренаж являє собою невелику смужку з медичної гуми. Її залишають на деякий час, щоб рана не затягнулася раніше терміну. Це важливо, оскільки так забезпечується вихід залишкових гнійних мас. Якщо у вас випав дренаж, то зверніться до лікаря. Якщо інтенсивний біль не проходить через 8-12 годин після операції – звертайтеся до лікаря!

Після хірургічного лікування флюсу на яснах приблизно 2 доби у пацієнта зберігаються неприємні відчуття. При цьому біль вже не така сильна і не носить пульсуючого характеру. Помітне поліпшення відчувається на 3-ій день. Шишка зберігається ще протягом декількох днів (іноді тижнів), але поступово розсмоктується.

Народні способи лікування флюсу

У багатьох виникає питання – як лікувати флюс народними методами? Коротка відповідь – ніяк. Пам’ятайте, що флюс – це гостра і швидко прогресуюча гнійна патологія. Ви не вилікуєте флюс на яснах одними полосканнями і іншими бабусиними рецептами. Найвірніше рішення при флюсі – якомога швидше записатися на прийом до лікаря.

Народні методи використовуються тільки як доповнення до основного лікування або ж у випадках, коли ви не можете відразу звернутися за допомогою до лікаря. Протизапальні та протинабрякові властивості має розчин солі і соди, а також відвари меліси, календули і шавлії.

Чого НЕ МОЖНА робити при флюсі

 • прикладати тепло до ураженої області, оскільки від цього гній швидше поширюється по тканинах;
 • приймати антибіотики та інші препарати без призначення лікаря;
 • приймати аспірин до і після оперативного втручання (поки не заживе рана).
Профілактика флюсу на яснах

Профілактика флюсу

Від флюсу не застрахований ніхто. Але мінімізувати ймовірність такої неприємності можна, якщо дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Слідкуйте за гігієною ротової порожнини. Чистіть зуби 2 рази на день і полощіть рот водою після кожного прийому їжі.
 • Видаляйте зубний камінь, як один з джерел патогенної флори в ротовій порожнині. Регулярно проводьте професійну чистку зубів.
 • Слідкуйте за станом ясен і зубів, намагайтеся не допускати травм і порізів.
 • Два рази на рік проходьте профілактичний огляд у стоматолога.

Поширені запитання

 • Флюс: що робити в домашніх умовах?

  Лікування флюсу вдома небезпечно для вашого здоров’я. Зверніться по допомогу до лікаря. Якщо до візиту до лікаря з флюсу вийшов гній, прополощіть рот розчином солі та соди.

 • Флюс після видалення зуба: що робити?

  Якщо після видалення зуба з’явився флюс, то потрібно якомога швидше звернутися до лікаря. При цьому пам’ятайте, що набряк ясен і щік після видалення зуба – нормальна реакція. Як правило, такий набряк триває не більше доби.

 • Був флюс, видалили зуб. Чому залишилася пухлина?

  Шишка після лікування флюсу залишається ще деякий час. Згодом вона зникне.

 • Чим полоскати рот після видалення зуба з флюсом?

  Лікар призначить полоскання розчином солі та соди або розчинами з антисептиком.

 • Флюс: як швидко зняти набряк?

  Вилікувати окремо пухлину ясна не вийде. Флюс потребує повноцінної терапії. Полегшити стан перед візитом до лікаря можна полосканнями сольовими розчинами і антисептичними препаратами.

 • Які приймати антибіотики при зубному болю і флюсі?

  Антибіотики призначає лікар в індивідуальному порядку після діагностичних процедур. Як правило, це антибіотики пеніцилінового ряду.

Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки