Печіння в роті – що робити?
Відчуття печіння часто виникає при вживанні гострої їжі. Для любителів перчених страв "вогненний" язик – не рідкісний симптом. Але буває і так, що в роті горить і без перцю. Якщо такий симптом з'являється без видимої причини, то варто задуматися про візит до лікаря. Синдром печіння в роті вказує на ряд захворювань і станів, які неодмінно потрібно встановити, щоб уникнути подальших ускладнень.
- Дата публікації: 17.07.2022
- Дата останнього редагування: 23.08.2022
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Причини печіння в порожнині рота
Коли людина звертається до лікаря зі скаргами на відчуття печіння в порожнині рота, то пошук причини такого стану не завжди легкий. Медицині відомі десятки причин такого стану, що часто вимагає ретельного обстеження.
Відомо, що синдром печіння в роті зустрічається як у чоловіків, так і у жінок. Однак представниць прекрасної статі дана проблема турбує частіше, особливо під час менопаузи і постменопаузальний період. Точні причини цього поки не до кінця вивчені, але, швидше за все, це пов’язано з гормональною перебудовою у жінок, що вступають в менопаузу.
Розглянемо типові причини печіння в ротовій порожнині – від захворювань порожнини рота і до системних патологій, які також дають такий симптом.
Захворювання порожнини рота
Якщо пече в роті, то серед патологій насамперед варто запідозрити хвороби порожнини рота. Часто “полум’яний” язик відзначають при наступних патологіях ротової порожнини:
- Грибкове ураження рота. При ослабленому імунітеті є ризик підхопити кандидоз. У народі цю хворобу називають молочницею, через характерний білий творожистий наліт на язиці. При цьому грибок також вражає і внутрішню сторону щік, ясна і небо. Не помітити симптомів кандидозу не можна через велику кількість білястих виділень на язиці. Деякі види молочниці протікають без творожистого нальоту (наприклад, атрофічний кандидоз), однак синдром печіння порожнини рота при цьому присутній.
- Ксеростомія. Це недолік вологи в порожнині рота, при якому на слизовій з’являється наліт і тріщини. При цьому ксеростомія супроводжується палінням язика, особливо при вживанні кислих страв.
- Глосит. Це запалення язика, при якому людина частково або повністю втрачає смак. Часто при глоситах виникає печіння і біль у роті.
Вірусні патології порожнини рота. Часто це герпес, при якому слизова покривається характерними бульбашками. - Інші хвороби порожнини рота. Відчуття печіння також виникає при лейкоплакії, афтозному стоматиті, червоному плоскому лишаї та інших патологій рота.

Хвороби зубів
Іноді відчуття полум’я в роті пов’язано з певним станом і хворобами зубів, а саме:
- Відкладення зубного каменю. В даному випадку першопричиною симптому служать патогенні бактерії, які провокують запальні реакції на язиці і слизових оболонках.
- Зубні протези. Неналежний догляд за зубними протезами часто стає причиною печіння порожнини рота. Пов’язано це з тим, що при відсутності правильного догляду на протезах утворюються біоплівки з бактерій або грибків. Мікроорганізми потім розмножуються в порожнині рота, сприяючи розвитку запалень. Крім того, печіння може бути викликано і самою протезною конструкцією, яка зачіпає слизові, завдаючи травму.
- Зубний скрегіт. Деякі люди страждають нічним скреготінням зубів (бруксизмом). При цьому завжди є ризик зачепити зубами і слизову язика.
Алергічна реакція
Ще одна поширена причини печіння в порожнині рота – алергія. Наприклад, це алергічна реакція на деякі харчові продукти. Часто, крім печіння порожнини рота, при алергії також відзначаються і інші симптоми – закладеність носа, висип, почервоніння шкірних покривів.
Іноді алергія розвивається і на стоматологічні вироби, наприклад, протези, капи, брекети та інші. Часто це відбувається при використанні неякісних матеріалів, що відрізняються високою алергенністю.
Зрозуміти, що печіння порожнини рота спровоковано алергією, можна декількома способами. Відмовтеся від вживання харчового продукту, після якого починаються симптоми. Якщо вам недавно встановили протез або іншу конструкцію в порожнині рота, то (при можливості) зніміть її на кілька днів і простежте за станом.
Хвороби внутрішніх органів
Печіння в роті і на язиці іноді викликано і деякими захворюваннями шлунково-кишкового тракту, ендокринної, нервової та інших систем. До таких патологій відносяться:
- гастрит;
- виразка шлунка;
- дуоденіт;
- коліт;
- цукровий діабет;
- гормональні зміни на тлі менопаузи;
- стреси і психічні розлади;
- хвороби серця і судин;
- інші захворювання.
Відчуття печіння в роті або в горлі іноді пов’язані з неналежною гігієною порожнини рота, прийомом деяких препаратів, а також дефіцитом ряду вітамінів. Зокрема, мова йде про брак фолієвої кислоти, заліза, вітаміну С, йоду (на тлі виникають проблеми з щитовидною залозою) та інших біологічно активних речовин і мікроелементів.
Чи можна за симптомами визначити причину печіння в роті
Причини, за якими горить порожнина рота, визначає тільки лікар. З огляду на широкий спектр захворювань і станів, при яких можливий такий симптом, самостійне визначення першопричини часто призводить до помилкових висновків.
Проте, при деяких поєднаннях симптомів першопричину можна визначити з великою часткою ймовірності. Розглянемо кілька таких варіантів:
- Сильне печіння порожнини рота – глосит, стоматит, анемія або менопауза.
- Печіння і рясний білий наліт – кандидоз (молочниця).
- Печіння піднебіння – вірусні або бактеріальні патології ротової порожнини, психічні розлади, травми або опіки.
- Печіння з сухістю порожнини рота – порушення роботи слинних залоз, цукровий діабет, прийом антибіотиків або діуретичних препаратів.
- Печіння в яснах – патології ясен (гінгівіт, пародонтоз).
- Печіння язика з кислим присмаком – хвороби шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразкова хвороба шлунка).

Лікування при почутті печіння порожнини рота
Перш за все, слід з’ясувати причину печіння порожнини рота. Якщо проблема пов’язана із захворюваннями і станами ротової порожнини і зубів, то в стоматологічній клініці пацієнту проводяться одне або кілька нижченаведених заходів:
- Професійне чищення зубів – видалення нальоту, каменю, санація порожнини рота.
- Лікування хвороб зубів – карієсу, пульпіту.
- Лікування хвороб ясен – гінгівіту, пародонтиту.
- Оцінка стану зубних протезів та їх впливу на слизову оболонку порожнини рота. При необхідності проводиться заміна протезних конструкцій.
Крім перерахованих вище процедур, лікувальні заходи при палінні в роті також включають прийом протизапальних, антибактеріальних або протигрибкових (при кандидозі) препаратів. При нестачі вітамінів і мінералів призначається курс по заповненню відсутніх біологічно активних речовин. Деяким пацієнтам призначають фізіотерапію.
Профілактика
З огляду на широкий спектр станів і патологій, на тлі яких виникає печіння і біль в ротовій порожнині, профілактика такого стану скрутна. При цьому, що стосується стоматологічних захворювань, то запобігти появі такого симптому можна, дотримуючись регулярної гігієни ротової порожнини і проводячи профілактичні огляди не менше 2 разів на рік.