Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Невралгія трійчастого нерва

Прояви невралгії трійчастого нерва часто схожі на симптоми при хворому зубі. Щоб уникнути помилки важливо в деталях описати лікарю наявні симптоми. Правильна діагностика і грамотно підібрана терапія дозволяють впоратися з проблемою, особливо, якщо пацієнт вчасно звернувся за допомогою. Запущені стадії хвороби лікуються за допомогою хірургії.

 • 4071
 • ~ 12 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 20.07.2022
 • Дата останнього редагування: 24.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Анатомія і функції трійчастого нерва

Трійчастий нерв відноситься до класу змішаних, що включають як чутливі, так і рухові волокна. Це найбільший з 12 черепних нервів. Таку назву нерва обумовлено наявністю трьох гілок – очного, верхньощелепного і нижньощелепного нервів.

При ураженні однієї з гілок трійчастого нерва виникає розлад чутливості в ділянці іннервації. При ураженні корінця трійчастого нерва розлад чутливості відзначається в областях іннервації всіх трьох гілок.

Види невралгії трійчастого нерва

Розрізняють два види невралгії трійчастого нерва:

 • Ідіопатична (первинна) невралгія – виникає самостійно, без інших патологічних процесів, які можуть здавлювати нерв.
 • Симптоматична (вторинна) – виникає як наслідок інших патологій.

Захворюваність невралгією трійчастого нерва

Згідно зі статистичними даними, захворюваність ураженнями трійчастого нерва становить 35-50 людей на 100 тисяч населення. У жінок патологія зустрічається частіше, ніж у чоловіків. Переважно ураження носить правосторонній характер.

Анатомія трійчастого нерва

Причини невралгії трійчастого нерва

Невралгія трійчастого нерва виникає в силу різних причин, серед яких часто зустрічаються такі:

 • Компресія (здавлювання) трійчастого нерва судинами або пухлинами.
 • Патології нервової системи (розсіяний склероз, менінгіт).
 • Порушення прикусу.
 • Запальні патології носових пазух.
 • Травми.
 • Переохолодження.
 • Вірусні або бактеріальні інфекції верхніх дихальних шляхів.
 • Ураження трійчастого нерва після видалення зуба

  Розрізняють і невралгію трійчастого нерва одонтогенного походження. В даному випадку патологія викликана захворюваннями зубів, щелеп або ротової порожнини. Іноді такі ускладнення виникають після видалення зубів.
  Запідозрити ураження лицьового нерва після видалення зуба можна в разі виникнення больових відчуттів в області очей, скроневої зони або носа. При цьому тригером больових відчуттів виступають зовсім нешкідливі процедури або явища, наприклад, порив вітру або чищення зубів.

Важливо!

Не бійтеся видаляти зуби, коли це необхідно за медичними показаннями. Ураження лицьового нерва при видаленні зубів виникають вкрай рідко. А ось ускладнення при відсутності належного лікування зубів виникають набагато частіше. Тому тут важливо довіритися досвідченому лікарю, з яким ймовірність розвитку ускладнень зводиться до мінімуму.

Виділяють дві головні причини, через які відбувається ураження трійчастого нерва на фоні видалення зуба:

 1. Діагностична помилка. Іноді невралгія настільки вдало маскується під зубний біль, що лікар ставить помилковий діагноз. Замість лікування невралгії трійчастого нерва, хворому лікують або видаляють зуб. При цьому больові відчуття посилюються.
 2. Складнощі при стоматологічному лікуванні. Іноді при лікуванні важких стадій пульпіту часто травмується нерв, через що виникають невралгічні симптоми.

Ускладнення після імплантації

Серед ускладнень, що зустрічаються в імплантологічній стоматології, є і ураження трійчастого нерва. При цьому нервові волокна вражаються механічно (в ході проведення процедури), через запальний процес або на фоні інфекційного ускладнення.

Ураження трійчастого нерва при імплантації можуть виникнути на різних етапах процедури, починаючи з анестезії. Ретельна діагностика із застосуванням комп’ютерної томографії, а також хірургічні шаблони дозволять мінімізувати ризики ускладнень в імплантології.

Ускладнення з боку трійчастого нерва виникають і при неправильно підібраному імплантаті, коли зростає ризик травматизації нервових волокон. Посилений тиск на імплантат при установці також загрожує ураженням трійчастого нерва.

Важливо!

Згідно зі статистичними даними, ймовірність ускладнень з боку трійчастого нерва при імплантації становить менше 3%. У Центрі Ізраїльської Стоматології цей показник ще менше. В даному випадку мінімізувати ймовірність ускладнень дозволяє досвідчена команда лікарів і ретельна підготовка до процедури імплантації. Тому нашим пацієнтам нема чого турбуватися про наслідки.

Симптоми захворювання

До симптомів патології відносяться:

 • Сильний біль в обличчі. Часто больовий синдром охоплює область верхньої і нижньої щелепи. Нерідко такий характер болю приводить людину в оману, маскуючись під зубний біль. Однак після лікування зубів біль не проходить.
 • М’язові спазми обличчя і зміна чутливості шкіри. Через спазми людина зазнає труднощів у спілкуванні або жуванні.
 • Асиметрія обличчя. Зокрема, асиметричність чітко проглядається при розмові або посмішці.
 • Больові напади стріляючого характеру.

До супутніх симптомів невралгії трійчастого нерва відноситься підвищене слиновиділення, безсоння, тривога, зміна смакових відчуттів, місцеве або загальне підвищення температури тіла.

Діагностика

При підозрі на пошкодження трійчастого нерва пацієнтові проводять такі діагностичні заходи:

 • Огляд і збір анамнезу.
 • Магнітно-резонансна томографія.
 • Комп’ютерна томографія.

В ході діагностики лікар з’ясовує і причину уражень трійчастого нерва. Багато в чому від цього залежить обрана тактика лікування пацієнта.

Як лікувати невралгію трійчастого нерва

Лікування даної патології здійснюється консервативними і/або хірургічними методами. Перевага надається консервативній терапії, а хірургія застосовується в крайніх випадках, коли медикаменти і немедикаментозні способи не приносять бажаного результату.

Схема лікування трійчастого нерва підбирається з урахуванням діагностичних параметрів. Лікарі також враховують особливості здоров’я і стану пацієнта. Основна мета терапевтичних заходів при даній патології – усунення больових відчуттів і попередження рецидивів.

Ліки при невралгії трійчастого нерва

Консервативне лікування

Консервативна терапія невралгії зводиться до прийому медикаментів, а також до проведення фізіотерапевтичних процедур. Перші препарати при невралгії трійчастого нерва стали застосовуватися ще на початку минулого століття. Найпопулярнішим був фенітоїн. Однак з 60-х років для цих цілей стали використовувати карбамазепін. При використанні даного препарату усунення больового синдрому вдається досягти в 70-75% випадків.

Медикаментозна терапія

Сьогодні при даній патології застосовуються ліки трьох видів:

 • Антиконвульсанти – лікарські засоби, що усувають больовий синдром і притупляють гіперчутливість нервових волокон обличчя до подразнюючих факторів. Антиконвульсанти застосовуються при епілептичних нападах для усунення м’язових судом. Однак вони ефективні і при невралгії.
 • Спазмолітичні препарати – ліки, що сприяють розслабленню гладенької мускулатури. Таким чином, спазмолітики усувають вторинний больовий синдром.
 • Нейропротектори – лікарські засоби, що володіють захисною дією по відношенню до нервових волокон і клітин.

Розглянемо деякі препарати для лікування невралгії трійчастого нерва:

 • Фенітоїн. Сьогодні цей препарат використовують при загостреннях. Призначають у вигляді внутрішньовенних ін’єкцій.
 • Баклофен. Цей лікарський засіб належить до групи міорелаксантів.
 • Препарати вальпроєвої кислоти. Призначають як в таблетованій формі, так і у вигляді внутрішньовенних ін’єкцій.
 • Тизанідин. Це міорелаксант центральної дії. При невралгії призначають всередину.
 • Вітаміни. При невралгії, як і інших патологіях нервової системи призначають вітаміни групи В. Ці вітаміни беруть участь в обмінних процесах нервових клітин, сприяючи якнайшвидшому відновленню функцій нервових клітин.

Як показує практика, знеболюючі препарати при невралгії трійчастого нерва малоефективні. Прийом анальгетиків при даній патології небажаний і з тієї причини, що у пацієнта на фоні їх прийому можуть виникнути головні болі. Пов’язано це з очікування пацієнта швидкого усунення болю, через що можливий надмірний їх прийом. На фоні ж передозувань нерідко розвиваються головні болі, яких називають абузусними.

Фізіотерапевтичні методи лікування невралгії трійчастого нерва

Фізіотерапія – один із лікувальних компонентів, що сприяє швидкому відновленню нервових волокон. При невралгічних порушеннях часто застосовуються такі фізіотерапевтичні методики:

 • Магнітотерапія – методика, що має стимулюючу дію на мікроциркуляцію крові цільової ділянки. Крім того, магнітне поле має знеболюючий і міорелаксуючий ефекти. Знімається м’язова напруга, що покращує і зовнішній вигляд обличчя.
 • Ультрависокочастотна терапія (УВЧ) – процедура, що активує нормальні реакції нейронів на зовнішні подразники. Крім того, УВЧ надає і нейропротекторний ефект. Встановлено, що курси УВЧ сприяють усуненню запального процесу і зниженню больового синдрому.
 • Лазерна терапія – методика фізіотерапевтичного лікування, що поліпшує мікроциркуляцію, а також сприяє відновленню нервових тканин. Крім того, лазерне випромінювання певної довжини хвилі сприяє усуненню спазмів, больового синдрому і запалень.
 • Діадинамічні струми (ДДС) – процедура, яка покращує циркуляцію крові у цільовій ділянці. Також ДДС покращує лімфоток і місцеві захисні механізми.
Хірургія трійчастого нерва

Хірургічне лікування

Якщо консервативна терапія малоефективна, то з невралгією трійчастого нерва справляються за допомогою хірургії. Суть хірургічного втручання полягає в усуненні структури, що сдавлює нерв. Часто це судини, які сдавлюють нерв. В інших випадках вдаються до видалення нерва, щоб позбавити пацієнта від больового синдрому і запального процесу.

Операції при невралгії трійчастого нерва часто носять малоінвазивний характер. Це втручання через маленькі проколи. Такі операції не супроводжуються рясними втратами крові, і після них пацієнт набагато швидше відновлюється. У деяких випадках замість «класичної» хірургії також застосовують стереотаксичну радіохірургію. В даному випадку видалення цільових структур здійснюється пучком високоенергетичних радіохвиль.

Як лікувати невралгію трійчастого нерва в домашніх умовах

Лікарі вкрай не рекомендують займатися самолікуванням. Так пацієнти витрачають дорогоцінний час. Часто за допомогою звертаються вже із запущеними формами ураження трійчастого нерва, що вимагає радикальних (хірургічних) втручань.

Відновлення зубів при невралгії

Деяким пацієнтам доводиться стикатися з декількома проблемами відразу. Наприклад, відновленням зубів на фоні невралгії. У даній ситуації важливо розібратися в нюансах для розуміння правильного алгоритму дій.

Лікувальний процес при ураженні трійчастого нерва тривалий. Пацієнту потрібно попрацювати для повного відновлення. Зокрема, вимоги пред’являються і до зубних протезів, якщо у пацієнта немає власних зубів. Пов’язано це з необхідністю підтримувати оптимальний стан жувального апарату. Адже при порушенні міміки (якої супроводжується невралгія) порушується і процес жування. Зубний протез повинен бути виготовлений з якісних високоміцних матеріалів. Він не повинен доставляти дискомфорту пацієнтові, наприклад, випадати з рота.

Якщо ж пацієнт зіткнувся з необхідністю відновлення зубів на фоні невралгії, то при гострій стадії захворювання від відновлювальних робіт слід відмовитися мінімум на 3 тижні. Якщо за цей час з проблемою вдалося впоратися, то можна звертатися до стоматолога з питанням про відновлення зубного ряду.

Що стосується типів протезування при невралгії, то по можливості пацієнту рекомендують імплантацію. Знімні протези з огляду на їх розміри і особливості догляду мають ряд недоліків, в порівнянні з незнімними.

Пам’ятайте, що в будь-якій ситуації завдяки сучасним досягненням в стоматології, можна знайти вихід. Команда лікарів Центру Ізраїльської Стоматології складе грамотну схему лікування, оптимальну для кожного пацієнта.

Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки