Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
  • 18
  • Нам
  • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
  • 0 800 33-08-12
  • Зателефонувати
Гаряча лінія

Мостоподібний протез: що це таке і коли ставити?

Сучасна стоматологія має у своєму розпорядженні великий арсенал засобів, що дають змогу відновити втрачені зуби. Це різні види протезів, а також імплантація – найефективніший спосіб. У цьому матеріалі поговоримо про мостоподібні протези. Що це таке? Коли і навіщо їх використовують? У чому переваги та недоліки таких виробів, і як у клініці ЦІС проводиться їх встановлення?

Мостоподібний протез
0 %
Розстрочка під 0% від банку

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.

Зміст статті
  • Дата публікації: 25.07.2022
  • Дата останнього редагування: 12.10.2022
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Що таке мостоподібний протез?

Коли у пацієнта відсутні кілька зубів поспіль, часто приймається рішення на користь встановлення мостоподібних протезів. Це незнімні конструкції, що складаються з двох або більше коронок, розташованих підряд. Мостоподібний протез потребує мінімум двох опор. Його кріплять за сусідні здорові зуби, культові вкладки чи абатменти попередньо встановлених імплантів.

Як ставлять міст на зуби

Встановлення мостоподібних конструкцій здійснюється у різний спосіб. Ось основні способи:

  • На імпланти. Це найпрогресивніший спосіб встановлення, оскільки в такому разі не задіють сусідні здорові зуби.

  • На опорні зуби. Це традиційний спосіб, при якому опорні зуби обточуються та депульпуються.

  • На куксову вкладку. Проводиться у тому разі, коли верхня частина зуба зруйнована, але коренева — ціла. Якщо раніше такі зуби видаляли, то зараз їх можна відновити. Для цього використовується куксова вкладка, про яку ми вже писали вище.

  • За допомогою кріплень. Це порівняно новий спосіб встановлення мостів, що дає змогу обійтися без обточування зубів. Для цього використовуються спеціальні замкові кріплення, які встановлюються з внутрішньої сторони зубів. Одна частина такого замка кріпиться на опорний зуб, а друга – на коронку моста. Після встановлення замок засувають, а саму конструкцію покривають пломбувальним матеріалом.

  • За допомогою пластини. Як і в попередньому разі, встановлення проводиться без обточки. Міст кріплять за допомогою тонких пластин, що розташовані по краях моста. Після встановлення конструкції цементують.

  • Адгезивний міст. У цьому разі конструкцію фіксують спеціальною стрічкою з скловолокна. Для того щоб встановити такий протез, в опорних зубах роблять невеликі заглиблення, куди цементують вкладки. Останні стануть опорою для скловолоконної стрічки, куди і зафіксують мостоподібний протез.

Переваги мостоподібних протезів

Встановлювати чи ні незнімні мостоподібні протези, вирішує лікар. У такому разі стоматолог спирається як на медичні показання так і на побажання самого пацієнта. Зважуються всі переваги та недоліки таких конструкцій, після чого підбирається оптимальний варіант.

Переваги мостоподібних протезів:

  • можливість відновити відразу кілька зубів – від 2 до 4 одиниць;
  • естетичні показники – при грамотному виконанні мости важко відрізнити від природних зубів (якщо ставити на жувальні зуби);

  • відновлення жувальної функції;

  • порівняно швидке звикання до виробу (вже через кілька днів пацієнт не матиме відчуття стороннього тіла в ротовій порожнині);

  • прийнятна ціна (порівняно, наприклад, з імплантами)1.

Недоліки

Як і всякі стоматологічні вироби, мостоподібні протези мають і недоліки. Справедливо про них буде розповісти читачеві.

Мінуси мостоподібних протезів:

  • необхідність обточування сусідніх зубів, що рано чи пізно призводить до їхнього руйнування;
  • підвищене навантаження на опорні зуби, що негативно позначається на стані сусідніх зубів та тканин пародонта;

  • відсутність мікрорухливості зубів (як окремих самостійних елементів), адже міст – це нерухома, монолітна конструкція;

  • неможливість встановлення моста за наявності пародонта у ділянці опорних зубів (інакше опорні зуби швидко руйнуються);

  • атрофія щелепної кістки у місці встановлення моста (через нерівномірне навантаження).

Містоподібний протез у фронтальній ділянці
Лікарі
Містоподібний протез у фронтальній ділянці
Проблема

Рішення

Термін лікування

Вартість
Загальна вартість 0 грн
Містоподібний протез у фронтальній ділянці
Лікарі
Містоподібний протез у фронтальній ділянці
Проблема

Відсутність 12 зуба та неестетичний вигляд фронтальних зубів

Рішення

Встановлення коронок

Термін лікування

2 тижні

Вартість Загальна вартість 112 000 грн

Показання до встановлення

Необхідність встановлення мостоподібного протеза визначає стоматолог після огляду пацієнта та проведення діагностики на підставі показань:

  • дефекти зубного ряду в бічних та передніх відділах;
  • відсутність одного моляра.

Розглядаючи можливість встановлення моста лікар, насамперед оцінює здатність опорних зубів витримати навантаження. Якщо їхня міцність недостатня або пацієнт не хоче встановлювати коронки на здорові зуби, то знадобиться встановлення імплантата.

Протипоказання

У деяких випадках міст ставити не можна. Це низка захворювань та станів, які несумісні з подібними конструкціями.

Протипоказання для мостоподібних протезів:

  • відсутність більш ніж чотири зуба або три премоляри;
  • запальні захворювання зубів та ясен (тимчасове протипоказання);

  • захворювання кісткової тканини щелепи;

  • патологічна стираність зубів;

  • бруксизм.

Етапи протезування

Протезування – багатоетапний процес. У клініці ЦІС, на Лівому березі Києва лікарі проводять велику попередню роботу, перш ніж розпочати безпосередньо протезування. Нам важливо, щоб у пацієнта в майбутньому не було з протезами проблем і щоб конструкція прослужила довгі роки.

До основних етапів протезування відносяться:

Діагностика зубів

1. Діагностика

Це найважливіший етап, без якого немислима будь-яка лікувальна процедура. Лікар оглядає ротову порожнину, оцінює стан як зубів, так і м’яких тканин. Важливо переконатися, що у пацієнта немає інших стоматологічних захворювань, які б завадили нормальному протезуванню.

Лікування поточних захворювань

2. Лікування поточних захворювань

Якщо є якісь стоматологічні патології, проводиться їх лікування. Наприклад, лікування карієсу, усунення запалення при гінгівітіпародонтиті, стоматитах та інших захворюваннях ротової порожнини.

Лікування опорних зубів

3. Лікування опорних зубів

Особлива увага приділяється опорним зубам. Ці зуби перед протезуванням обов’язково мають бути вилікувані. В іншому разі під коронками вони швидко прийдуть у непридатність, через що проблема тільки погіршиться.

Обточування зубів

4. Обточування зубів

У нашій клініці до цієї справи підходять делікатно. Наші лікарі ніколи не видалять зайвих тканин, обточування проходить мінімально, для успішного закріплення моста.

Виготовлення зліпків

5. Виготовлення зліпків

Лікар знімає зліпки та відправляє їх у зуботехнічну лабораторію для виготовлення протеза. І хоча мости гірше за імпланти розподіляють навантаження, наші фахівці роблять такі конструкції, які дають змогу уникнути перевантажень при жуванні. До встановлення постійного виробу пацієнтові ставлять тимчасовий зубний міст (зокрема це металопластикові мости, які коштують недорого), щоб людина відчувала себе комфортно.

Примірення зубного моста

6. Примірення

На цьому етапі важливо переконатись, що протез вам повністю підходить. Наскільки вам комфортно з такою конструкцією, і чи все гаразд із жувальним навантаженням. Безумовно, спочатку ви відчуватимете якийсь дискомфорт через новий виріб у ротовій порожнині, але дуже швидко до всього звикнете.

Фіксація протеза

7. Фіксація протеза

Коли всі попередні етапи успішно пройдені, розпочинають заключну фазу — фіксацію мостоподібної конструкції.

Технології встановлення мостів

Частково про основні способи встановлення мостів ми вже говорили вище. Розглянемо докладніше ці технології, а також визначимося з перевагами та недоліками цих методик.

Традиційний

Цей тип мостоподібного протеза є найпопулярнішим для відновлення втрачених зубів. Його можна використовувати, коли пацієнт має природні зуби або імплантати по обидва боки від зазору або пошкодженого моляра (або премоляра). Це суцільнолитий мостоподібний протез з металокераміки або кераміки, який замінює зуби, яких бракує, і забезпечує комфорт при жуванні і розмові.

Традиційний мостоподібний протез
Традиційний мостоподібний протез

Плюси:

Це доступний спосіб відновлення зубного ряду. Традиційна технологія дає змогу досягти хороших функціональних та естетичних показників (якщо йдеться про мости на жувальні зуби)

Мінуси:

Основним недоліком традиційного моста є необхідність сточування емалі зубів для встановлення коронок. Оскільки емаль не відновлюється, опорні зуби повинні бути захищені добре підігнаними коронками, що виключають можливість попадання бактерій.

Консольний мостоподібний протез

Цей тип зубного моста використовується, коли є лише один анкерний зуб як опора для протеза. Такий зубний міст із опорою на один зуб застосовується у разі відсутності двох зубів поспіль, але не рекомендується для використання на третіх та других молярах, де на опорний зуб або абатмент може бути докладено надто велике зусилля прикусу. Це можливо якщо протез добре спроектований і якщо консольний зуб – це передній зуб.

Консольний мостоподібний протез
Консольний мостоподібний протез

До переваг консольних протезів можна віднести:

  • збереження одного із сусідніх з дефектом зубів;
  • порівняно швидке звикання до конструкції;

  • нижча вартість;

  • простіша технологія виготовлення.

До недоліків таких мостів належать:

  • можливість відновлення лише однієї зубної одиниці;
  • високий ризик поступового нахилу опорних зубів;

  • підвищена можливість ослаблення кріплення з часом2.

Міст Меріленд

Цей тип моста не вимагає попереднього сточування емалі опорних зубів за рахунок кріплення за допомогою бічних пластин. Конструкція використовується на передніх зубах у тих випадках, коли прилеглі зуби все ще перебувають у стабільному стані.

До переваг мосту «Меріленд» можна віднести:

  • швидке відновлення зубної одиниці – лише за одне відвідування стоматолога;
  • мінімальне препарування сусідніх зубів;

  • немає необхідності депульпувати опорні зуби;

  • порівняно недорога технологія (порівняно з імплантами).

З недоліків таких виробів можна назвати:

  • порівняно невисоку механічну міцність (тому його не ставлять на жувальні зубні елементи, куди припадає максимальне навантаження);
  • підвищений ризик розвитку карієсу у ділянці опорних зубів;

  • складності у підтримці гігієни ротової порожнини;

  • атрофія кісткових тканин, що триває, в щелепі на ділянці дефекту.

Міст на імплантатах

Популярність мостоподібного зубного протеза з опорою на імплантати щороку зростає, тому, що цей тип протезування не потребує обточування опорних зубів та передбачає максимальний термін служби. Протез на імплантатах може заповнити до чотирьох відсутніх зубів одразу.

З’єднання занадто великої кількості імплантатів для створення опори мосту може призвести до серйозних ускладнень, включаючи відторгнення імплантатів. Зубний наліт, що прилипає до поверхні зубного імплантату, потім тунелює під яснами, руйнуючи раніше здорову кістку. Тому дуже важливо, щоб міст із опорою на три і більше імплантатів був правильно спроектований.

Міст на імплантатах
Міст на імплантатах

До плюсів зубного мосту на імплантах відносяться:

  • надійна фіксація протеза;
  • тривалий термін служби (довше, ніж для інших мостоподібних конструкцій);

  • хороші естетичні показники;

  • уповільнення або зупинення процесів атрофії у кісткових тканинах щелепи;

  • збереження сусідніх зубів та навколишніх тканин (немає необхідності в обточуванні та депульпуванні);

  • швидке звикання (відчувається як природний зуб);

  • набагато дешевше, ніж заміна кожного зуба імплантами.

До мінусів протезів на імплантах варто віднести:

  • проведення хірургічної операції, що пов’язане з певними ризиками (хоч і мінімальними);
  • дорожнеча процедури порівняно з іншими варіантами відновлення зубів;

  • ця процедура має перелік протипоказань.

Матеріали виготовлення

Мостоподібний протез виготовляється з різних матеріалів, що визначає не лише його міцність, а й естетичні показники

Металевий

Такі протези не використовуються. Металевий міст має вкрай низьку естетичність. Крім того, він надає надмірний тиск на опорні зуби, що може прискорити їх руйнування. Різновидом металевого протеза є штамповано паяний мостоподібний протез, який сьогодні не застосовується.

Металокерамічний

Це міцний, зносостійкий та природний протез, що представляє керамічну конструкцію на металевому каркасі. Металокерамічний мостоподібний протез – один із найпоширеніших.

Керамічний

На відміну від такого матеріалу як металокераміка міст з кераміки є цільнокерамічним виробом. Основна перевага таких мостів — їхня висока подібність із природними зубами.

Однак, на відміну від металокерамічних протезів, керамічні не такі міцні. Через це пацієнт повинен дотримуватись більше обмежень у їжі.

Цирконієвий

Це керамічна конструкція на каркасі із діоксиду цирконію. Протез відрізняється гарною міцністю та прекрасною естетичністю, яка витримує максимальні навантаження та чинить мінімальний тиск на опорні зуби.

Пластмасовий

Легка та гіпоалергенна конструкція з прекрасною естетичністю, але невисокою міцністю, яка застосовується як тимчасовий захід.

Типи мостоподібних протезів за методом виготовлення

Крім безпосередньо матеріалів, також існують різні види мостоподібних протезів залежно від виготовлення. Це литі, адгезивні та штамповані протези.

Суцільнолиті

Виготовляються в зуботехнічній лабораторії методом лиття при високій температурі і мають найбільшу міцність.

Адгезивні

Адгезивний мостоподібний протез виготовляється з полімерного матеріалу з додаванням скловолоконної нитки для надання міцності та моделюється безпосередньо у ротовій порожнині пацієнта.

Штамповані

Такі вироби виготовляються з металу методом штампування, але не використовуються в сучасній практиці через високу вагу та травматизм опорних зубів.

Складені

Такі мости використовуються при сильному нахилі опорних зубів. Складові протези складаються із двох частин, які з’єднані між собою спеціальним замком.

Догляд за мостоподібними протезами

Важливо зберегти зуби здоровими і міцними, оскільки довговічність мостоподібного протеза залежить від міцності опорних зубів. Пацієнтові рекомендується:

  • чищення зубів двічі на день;

  • використання зубної нитки;

  • щоденне використання антисептичного засобу для полоскання рота;

  • відвідування стоматолога двічі на рік.

Вибір збалансованої дієти для правильного харчування також є важливим для продовження терміну служби протеза.

Догляд за мостоподібними протезами

Встановлення мостоподібного протеза в клініці ЦІС

Центр Ізраїльської Стоматології – передова стоматологічна клініка України. Наші лікарі надають широкий спектр послуг, у тому числі з імплантації та протезування зубів.

До кожного пацієнта ми маємо індивідуальний підхід. Ми насамперед враховуємо медичні показання, а також побажання пацієнта. При цьому лікарі ЦІС докладно розповідають пацієнтові про різні способи протезування, акцентуючи увагу на перевагах та недоліках того чи іншого способу відновлення зубів. Після цього лікар разом із пацієнтом підбирають оптимальний варіант протезування (з урахуванням усіх побажань пацієнта, у тому числі і прайсу).

Висновок

Підведемо підсумки:

  • Мостоподібний протез – конструкція з кількох коронок, що дає змогу замінити одразу 1-4 зуба.

  • Міст ставлять на імпланти, опорні зуби чи культову вкладку.

  • Основний недолік мостів – необхідність в обточуванні опорних зубів (що неминуче надалі призводить до їх руйнування).

  • Зубні мости виготовляють із різних матеріалів – металокераміка, кераміка, цирконій, пластмаса, а також комбіновані вироби (наприклад, металопластикові тимчасові мости).

  • За можливості, лікарі віддають перевагу імплантації, розглядаючи мости як альтернативу. У випадках, коли потрібне відновлення цілого зубного ряду, то краще міст на імплантах (зокрема технології імплантації «All-on-4» і «All-on-6»).

Ціни на встановлення мостів у ЦІС

  • Консультація

    огляд, збір анамнезу, заповнення медичної документації, опис рентгену, складання плану лікування

    500 грн
  • Безметалева коронка на основі циркон

    огляд, складання плану лікування, визначення кольору майбутньої коронки, препарування зуба, виготовлення та встановлення коронки на центральні або бокові зуби

    15 000 грн
  • Металокерамічна коронка

    огляд, складання плану лікування, визначення кольору майбутньої коронки, препарування зуба, виготовлення та встановлення коронки на центральні або бокові зуби

    7 500 грн
  • Тимчасова пластмасова коронка

    огляд, складання плану лікування, визначення кольору майбутньої коронки, препарування зуба, виготовлення в лабораторії або в клініці і установка коронки

    950 грн

Поширені запитання

  • Що краще міст чи імплант?

    І мости, і імпланти мають свої переваги та недоліки. Зазвичай, спочатку перевага надається імплантам, а мости розглядаються як альтернатива. Відсутність кількох зубів поспіль — одна з причин, через яку ставлять мости. Це набагато економічніше. При цьому потрібно завжди враховувати недоліки мостів, зокрема необхідність обточування сусідніх здорових зубів.

  • Скільки коштує встановлення зубного мосту?

    Тут все залежить від типу мосту, способу кріплення та інших обставин. Найдорожчий (але найнадійніший) варіант – це мостоподібний протез на імплантах.

  • Чи боляче обточувати зуби під міст?

    Обточування зуба може бути досить болючим. Тому перед процедурою роблять місцеву анестезію і пацієнт не відчуває болю.

  • Скільки зубів можна відновити мостом?

    Найчастіше це 1-3 зуба. Проте є мости на 4 і навіть 5 зубів. У такому разі потрібно враховувати і спосіб фіксації. Якщо йдеться про кріплення на опорні зуби, то потрібно враховувати, що, крім зубів, що підлягають заміні, міст також має 2 коронки, які ставляться на опорні зуби (попередньо обточені). Тому для відновлення 3-х втрачених зубів може використовуватися міст із 5 коронками. Якщо потрібно відновити 4 і більше зубів, то підбираються інші варіанти.

  • Через якийсь час після видалення зуба можна ставити міст?

    Протезування можна проводити хоч наступного дня після видалення зуба (якщо немає протипоказань). При цьому лікарі рекомендують не затягувати з візитом, оскільки видалений зуб поступово призводить до низки змін. У тому числі це і атрофія щелепної кістки через недостатнє навантаження.

  • Чи можна встановити міст на передні зуби?

    Практично і на фронтальні зуби можна поставити міст, але з естетичної точки зору це далеко не найкращий варіант. У мостоподібному протезі немає природних для зубів проміжків, тому ставити його на фронтальні зуби не рекомендується.

  • Скільки прослужить міст?

    Все залежить від типу мосту та способу кріплення. Якщо йдеться про класичний варіант, із кріпленням на сусідні зуби, то в такому разі міст прослужить до 10 років. При цьому майте на увазі, що поставити новий міст на те саме місце швидше за все не вийде, оскільки опорні зуби вже не витримають навантаження.

    А ось міст на імплантах міняти можна. Опори штучних зубів навантаження витримають, тому після того, як міст стане непридатним, його замінюють новим. У цьому одна з найважливіших переваг мосту на імплантах.

  • Що робити, якщо зламався мостоподібний протез?

    Зверніться до лікаря, який має зберегти цифрову копію вашого протеза. Цілком можливо, що потрібно робити нові зліпки (якщо минуло багато часу). У жодному разі не намагайтеся виправити ситуацію самостійно.

  • Чим загрожує відсутність зубів?

    Відсутність зубів – це не лише естетична, а й медична проблема. З часом западають губи, змінюється усмішка та пропорції обличчя. Проблеми з пережовуванням їжі неминуче призводять до порушення роботи шлунково-кишкового тракту. А відсутність належного жувального навантаження на щелепну кістку призводить до її атрофії.

Джерела

  1. Scheuber S, Hicklin S, Brägger U. Implants versus short-span fixed bridges: survival, complications, patients’ benefits. A systematic review on economic aspects. Clin Oral Implants Res. 2012 Oct;23Suppl 6:50-62. doi: 10.1111/j.1600-0501.2012.02543.x. PMID: 23062127.
  2. Dăguci, C., Dăguci, L., Popescu, R., Mercuţ, V., Bătăiosu, M., &Pitru, A. (2012). Considerations on dental bridges’ stability and balance for mandibulary teeth with coronary-root amputation. Currenthealthsciencesjournal, 38(4), 188–190.
Сертифікати
Лікар
Максименко Максим Петрович

Ортопед, фахівець з протезування на імплантах

star Доктор-спеціаліст за спеціальністю “Ортопедична стоматологія”

Максименко Максим Петрович

Ортопед, фахівець з протезування на імплантах

Сулима Станіслав Вікторович

Лікар-стоматолог, ортопед, фахівець в естетичній стоматології

Отзывы об услуге
Общая оценка
5 / 5
  • Все комментарии 10
  • Нейтральные 0
  • Положительные 10
  • Установка метало-керамической коронки. 08.02.2022

    М.П. Максименко отличный специалист.

    • 1
    • 0
  • GTI GTI 14.02.2020

    Был сегодня в 13.00,предупредил врача что боюсь, и анастезия плохо берет, Станислав Викторович и его помощник возились со мной как с малым детям, сделали всё качественно, быстро, не больно, надавали кучу советов полезных. Когда загнал себя в тупик зуб болит щека роспухла ценовая политика не важна,но всё же в этой компании она в норме (доступно) обо всех ценах предупредили, всем советую! С Наступающим новым годом!)

    • 0
    • 0

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка

Схожі послуги

Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

    * - поле є обов'язковим для заповнення
    Кушнірук Світлана Михайлівна

    Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки