Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія

Видалення радикулярної кісти

Радикулярна кіста – тип кістозних утворень, що дуже часто зустрічаються в зубощелепній системі. Головна небезпека такої кісти – безсимптомний розвиток на початкових стадіях, що ускладнює раннє діагностування та вимагає високої професійності стоматолога для видалення новоутворення.

Видалення радикулярної кісти
0 %
Розстрочка під 0% від банку

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.

Зміст статті
 • Дата публікації: 16.08.2022
 • Дата останнього редагування: 11.09.2022
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Радикулярна кіста: що це

Радикулярна, або кіста кореня зуба – це патологічна зміна кісткової тканини верхньої або нижньої щелепи, викликане хронічним запаленням періапікальних тканин зуба. Це найбільш поширена кіста черепно-лицеової області – понад 98% від усієї кількості випадків.

Радикулярна кіста у дітей та дорослих розвивається з грануляційної тканини, що утворюється при хронічному запаленні верхівки кореня зуба. Цей процес призводить до утворення порожнини кісти, заповненої рідиною, що замінює кістку вкритою багатошаровим плоским епітелієм і оточеною капсулою зі сполучної тканини.

Кіста зубів
Кісти на верхівках коренів зубів

Що таке периапікальні тканини

Щоб уточнити поняття радикулярної, або периапікальної кісти, необхідно пояснити особливості її локалізації. Корінь зуба – це частина зуба, яка знаходиться всередині щелепної кістки, а вершина кореня є кінцевою частиною, самою вузькою та віддаленою від коронки зуба. В корені є кореневий канал, через який проходять нерви і судини, що живлять зуб.

Периапікальними тканинами є всі тканини, що оточують корінь зуба, розташовані всередині кістки, тобто періодонт, кореневий цемент і альвеолярна кістка щелепи.

Симптоми

У початковий період радикулярна кіста, що міститься в зубі розвивається безсимптомно. Раннє виявлення зміни зазвичай відбувається випадково під час рентгенографії. На більш пізній стадії, коли кіста вже досягла значних розмірів, всередині щелепи утворюється потовщення, яке відчувається в порожнині рота. Під час пальпації причинний зуб зазвичай дає більш видимі симптоми, так як від його кореня кіста бере свій початок. Прогресуюча атрофія кістки призводить до того, що радикулярна кіста в щелепі росте вгору, створюючи зміни в порожнині носа та переміщуючи нижню носову пробку вгору. Гіперплазія кісти може викликати парестезії верхньої і нижньої ділянки губ, а також сильний біль в черепно-лицевій області.

Діагностика

Діагностика радикулярної кісти, що ґрунтується на фізикальному та рентгенологічному дослідженні. Найчастіше робиться пантомографічна та внутрішньоротова рентгенографія. На рентгенівському зображенні коренева кіста має вигляд порожнини з плавними обрисами, чітко відмежовані від навколишнього середовища. Коріння зубів, прилеглих до кісти, пошкоджені запаленням, що наростає. Кіста набуває сферичної форми в щелепі, а порожнина на верхівці кореня зуба сплющується. Використання магнітно-резонансної томографії допомагає точно визначити розмір і топографію кісти, а остаточним підтвердженням діагнозу є цитологічне дослідження вмісту аспірованого ураження та гістопатологічного дослідження фолікула кісти з оболонкою.

Лікування радикулярної кісти

Кіста діаметром не більше 8 мм часто проходить консервативну терапію, що складається з ендодонтичної обробки новоутворення. Стоматолог робить в кісті прокол для забезпечення відведення рідини через канал зуба, що надалі дає змогу зберегти причинний зуб.

Лікування великої радикулярної кісти може бути тільки хірургічним. Процедура зазвичай проводиться під місцевою анестезією щелепно-лицевим хірургом. Операція по енуклеації кісти зазвичай поєднується з резекцією або видаленням кореня причинного зуба. Великі кісткові дефекти, що виникають після енуклеації кісти, заповнюються матеріалом, а резецизоване ураження зазвичай передається на гістопатологічне дослідження для виключення наявності злоякісної пухлини.

Кісткова пластика
Після видалення зубів була вкладена кісткова тканина в місця деформації та закріплена титановими мембранами
Імплантація у фронтальній частині
За пів року були встановлені імплантати

І в підсумку за рік реабілітації – встановлені постійні естетичні керамічні коронки на індивідуальні абатменти.

Хірургічне лікування радикулярної та фолікулярної кісти

Радикулярна кіста верхньої або нижньої щелепи – це патологія, яка виникає в результаті захворювань пульпи зуба або зубів з неякісно запломбованими каналами. Периапікальні зміни розташовані навколо верхівки кореня зуба, і кіста утворюється на основі цих змін. На рентгенограмі новоутворення проявляється округлою білою плямою на верхівці кореня.

Кіста має тенденцію експоненціально розширюватися, тобто вона росте рівномірно у всіх напрямках, руйнуючи щелепні кістки навколо себе, тому необхідно максимально оперативне видалення новоутворення. Хірургічний метод лікування полягає в резекції верхівки кореня зуба. Процедура включає розріз і відшарування слизової оболонки, потім відрізання кореня зуба та повне видалення запальних уражень. Слизова оболонка вшивається і застосовується хірургічна пов’язка. Після процедури пацієнту призначається лікування антибіотиками – дозування й тривалість прийому залежить від інтенсивності запального процесу. Шви знімаються за 7-10 днів після резекції.

У тих випадках, коли один з коренів багатокореневого зуба має закупорений канал і крім того на верхівці кореня відбулися запальні процеси, може бути виконана операція з гемісекції. Гемісекція включає розрізання зуба навпіл та видалення кореня ураженого зуба.

Ускладнення

Не видалена вчасно радикулярна кіста швидко зростає і досягає великих розмірів за 3-6 місяців, що може призвести до зміщення зубів, порушення лицьової симетрії і порушення прикусу. Стоншена кістка в місці запалення схильна до патологічних переломів, а вміст кісти може стати вдруге інфікованим, що загрожує важкими ускладненнями. Рідкісним ускладненням вважається перехід доброякісної кісти в злоякісне новоутворення, найчастіше плоскоклітинний рак.

Фахівці Центру Ізраїльської Стоматології практикують передові методики лікування радикулярної кісти нижньої чи верхньої щелепи, перевірені на особистому досвіді в кращих стоматологічних клініках Ізраїлю, Німеччини та США.

Наші ціни:

 • Використання системи «АНТИ-СНІД»

  це стерильний лоток з інструментами, який використовується при огляді або лікуванні, обов’язкова програма для всіх пацієнтів

  190 грн
 • Анестезія карпульним шприцем з використанням різних видів анестетиків

  290 грн
 • Видалення однокореневого зуба

  650 грн
 • Видалення багатокорневого зуба

  850 грн
 • Видалення зуба складне

  видалення зуба з гранульомою, кюретаж лунки від інфекції, обробка лунки п’єзотомом для установки імплантату

  1 500 грн
 • Кюретаж лунки зуба

  550 грн

Схожі послуги

Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки