Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
  • 18
  • Нам
  • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
  • 0 800 33-08-12
  • Зателефонувати
Гаряча лінія

Лікування пульпіту на будь-якій стадії

Одним із ускладнень глибокого карієсу може бути запалення нервового закінчення зуба – пульпи. Пульпіт – це болісне та неприємне для людини захворювання, яке може призвести не тільки до загибелі нерва, але й до втрати зубної одиниці. Якщо звернутися до лікаря при перших симптомах розвитку хвороби, то можливо уникнути серйозних наслідків.

Чому не можна відкладати похід до стоматолога при пульпіті та якими методами його лікують у клініці ЦІС представлено в цій статті.

Лікування пульпіту
0 %
Розстрочка під 0% від банку

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.

Зміст статті
  • Дата публікації: 25.07.2022
  • Дата останнього редагування: 16.10.2023
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Що таке пульпіт?

Пульпа – це м’яка тканина, яка заповнює собою порожнину зуба. До її складу входять безліч кровоносних судин та нервових закінчень. Саме завдяки їй зуб отримує усі необхідні поживні речовини. Запальний процес у пульпі називається пульпітом. Розвиток захворювання у більшості випадків пов’язаний з глибоким карієсом, в результаті якого руйнується емаль, дентин та інфекція проникає всередину зуба. Своєчасне лікування пульпіту допоможе уникнути видалення пульпи та втрати зуба.

Карієс містить у собі велику кількість бактерій (стрептококів та стафілококів). Коли вони досягають пульпи, то нервові закінчення починають віддавати гострим болем.

Ураження пульпи карієсом – це найпоширеніша причина запального процесу. Але пульпіт також може мати інші походження. Наприклад, інфекція може через кровотік потрапити із сусіднього зуба та інфікувати пульпу здорової одиниці. Це явище називається ретроградний пульпіт. Пульпа може запалюватися через механічне пошкодження зубів і ясен, внаслідок чого з’являється конкрементозний пульпіт.

Захворювання може також призводити до хронічного запалення кореневих каналів та змін альвеолярного відростка.

Лікування пульпіту

Симптоми пульпіту

Пульпіт характеризується виникненням наступних симптомів:

  • пульсуючий біль, який триває від 30 хвилин і більше години, може також поширюватися на сусідні зубні одиниці (віддавати у скронях, вухах, горлі);
  • наявність постійного ниючого болю;

  • підвищена чутливість зубів при вживанні солодкого, кислого, солоного або різких перепадів температур (від холодного до гарячого і навпаки);

  • збільшуються лімфатичні вузли;

  • підвищується температура тіла;

  • болючі відчуття на яснах;

  • з’являється неприємний запах із рота;

  • загальне нездужання та зниження працездатності людини.

Симптоми пульпіту на різних стадіях можуть відрізнятися. Різниця між ними полягає у формуванні гною та в інтенсивності больових відчуттів.

Причини ураження зубного нерва

Пульпіт має різне походження, а саме:

  • глибокий карієс, що досяг пульпи;

  • рецидив карієсу через неправильне лікування зуба;

  • механічне пошкодження зуба, скол коронки;

  • потрапляння інфекції в пульпову камеру через верхній отвір кореневих каналів через сепсис, або бічні отвори внаслідок утворення пародонтальних кишень;

  • негативний вплив різких перепадів температур;

  • хірургічне втручання чи пошкодження ясен;

  • патологічне стирання зубів;

  • інфекція перейшла із сусіднього ураженого зуба;

  • розвиток карієсу під пломбою через неправильну його установку;

  • надмірне вживання солодкого або кислотовмісних продуктів.

Для того щоб провести правильне лікування пульпіту необхідно визначити причину його виникнення. Стоматологія ЦІС проводить повну діагностику стану ротової порожнини для встановлення точного діагнозу та складання оптимального плану лікування.

Види пульпіту зубів

Захворювання може протікати у трьох стадіях: гострій, хронічній та загостреній хронічній формі. Але кожна стадія пульпіту ділиться на певні категорії залежно від ступеня тяжкості, обсягів і локалізації. Виходячи з цих даних маємо таку класифікацію.

1. Гостра стадія

Характеризується гострим зубним болем, який також поширюється на велику ділянку навколо пульпи. За відсутності лікування перетворюється на хронічну форму. На цій стадії виділяють такі етапи захворювання:

  • осередковий – запальний процес періодично проявляється гострим болем, який може тривати як дві хвилини, так і кілька годин поспіль. Але при цьому людина може чітко вказати область, з якої виходить біль.

  • дифузний – інфекція поширюється вглиб пульпи і болючі напади також відчутні на потилиці, у скронях і вухах. Пацієнт не може самостійно виявити конкретне розташування осередка запалення.

  • гнійний – біль майже не припиняється, підвищується температура тіла, з’являються гнійні виділення. Гній може потрапляти в ротову порожнину через каріозну порожнину або зберігатися в кишені ясен. Цей етап вимагає термінового лікування, оскільки може перерости в сепсис.

Гостра стадія пульпіту

2. Хронічна

Під час другої стадії гній накопичується вже не тільки в ділянці запального вогнища, а й глибоко приникає в ясна. Гостра форма захворювання переростає в хронічну та починає турбувати людину на постійній основі з більш серйозними симптомами. Розрізняють такі категорії хронічного пульпіту:

  • фіброзний – пацієнт відчуває легкий ниючий біль. Особливо хвороба проявляється під час прийомів їжі та вживання холодних, гарячих напоїв. Болючі відчуття, як правило, збільшуються в нічний період часу і можуть супроводжуватися підвищенням температури тіла. Ігнорування даної форми тягне за собою регулярні болі, що не припиняються.

  • гангренозний – больові відчуття ниючого типу, які виникають при вживанні холодних, гарячих страв. Відмінна риса гангренозної форми – це поява гнильного запаху з рота, гострий біль при натисканні на уражений зуб, почервоніння та набряк ясен, потемніння зубної емалі. Також можливе формування свища.

  • гіпертрофічний – даний тип захворювання є рідкісним і розвивається у відкритій порожнині каріозного ураження. Ниючі больові відчуття слабкі, але можуть посилюватися під час їжі. Пульпіт супроводжується кровоточивістю ясен. Відсутність лікування призводить до хронічної форми захворювання та формування поліпа, який заповнює весь простір пульпи.

Хронічна стадія пульпіту

3. Загострена хронічна

Основні симптоми останньої стадії пульпіту – це руйнування пульпи (відмирання кровоносних судин та нервових закінчень кореня зуба) та формування дентиклів (щільні мінеральні утворення, які заповнюють собою пульпу).

Загострена хронічна стадія пульпіту

Методи лікування пульпіту

Лікування пульпіту в Центрі Ізраїльської Стоматології відбувається за допомогою двох основних методик:

  1. Біологічний метод. Застосовується, щоб усунути запалення пульпи на етапі її формування. Стоматолог намагається не тільки викорінити інфекцію, а й зберегти цілісність пульпи за допомогою прийому ліків, лікування антибіотиками та проведення фізіотерапевтичних процедур. Часто використовується при ураженні пульпи молочних зубів у дітей, де дуже важливим є збереження кореневої системи.

  2. Хірургічний. Методика представляє собою повне або часткове видалення ураженої пульпи з використанням миш’яковистої пасти або без неї. Процедура проводиться за один або два прийоми у лікаря. Операція застосовується лише у випадку, якщо біологічне лікування не дало необхідного результату. Також через те, що саме пульпа підтримує життєдіяльність зубної одиниці, після видалення зуб не зможе довго прожити самостійно.

Етапи лікування пульпіту

Лікування пульпіту виконується в наступній послідовності:

Огляд ротової порожнини

1. Діагностика та підготовка

Початковий етап – це огляд ротової порожнини для первинної оцінки стану зубів та ясен. Потім стоматолог дає направлення на рентгенівський знімок чи комп’ютерну томографію зубів. Знімок показує область ураження зуба, чи не перейшла інфекція на сусідні одиниці та скільки зубних каналів потрібно запломбувати. На основі діагностичного обстеження лікар визначає стадію розвитку пульпіту та вибирає відповідну методику лікування. Після цього лікарю необхідно підготувати зубну одиницю: видаляється карієс, очищається від відмерлих ділянок тканини. Також проводиться гігієнічне чищення зубів для видалення нальоту та твердих відкладень.

Видалення пульпи

2. Видалення пульпи

Перед проведенням процедури лікар знеболює операційну ділянку за допомогою місцевої анестезії. Щоб ізолювати зуб від попадання слини в ротову порожнину пацієнта надягає кофердам. Потім зубні канали очищаються та розширюються за допомогою спеціальних інструментів. Стоматолог проводить антисептичну обробку. Також на кореневі канали може наноситися лікувальна паста для зняття запалення. Залежно від рівня ураження пульпи стоматолог у повному чи частковому обсязі видаляє її тканини. Для цього в порожнину зуба поміщується спеціальний препарат, який призводить до контрольованого некрозу м’яких тканин. На час відмирання м’яких тканин зуба лікар встановлює тимчасову пломбу.

Пломбування кореневих каналів

3. Пломбування кореневих каналів

Коренева система зуба готується до подальшого пломбування. Для цього стоматолог остаточно видаляє уражену пульпу. Потім визначає довжину кожного каналу з використанням спеціальної лінійки. Корені зуба рясно обробляються антисептичними засобами для видалення інфікованих залишків зубної тканини і бактерій. Після цього лікар починає заповнювати канали і порожнину, що утворилася в зубі пломбувальним матеріалом. Якщо коронка сильно зруйнована, можуть встановлюватися штифти для кращої фіксації конструкції. Після завершення процедури проводиться повторний рентгенівський знімок, щоб переконатися, що всі канали ретельно запломбовані. Завершальний етап це відновлення коронкової частини зуба за допомогою пломбувального матеріалу або виготовлення штучної коронки.

Переваги лікування зубів у клініці ЦІС

Центр Ізраїльської Стоматології надає комплекс послуг для лікування зубів та ясен. Лікарі підбирають найбільш щадні методи і роблять все можливе, щоб провести процедуру без видалення пульпи і зберегти здоров’я зуба.

Звернувшись до клініки ЦІС пацієнт отримує такі переваги:

  • обстеження ротової порожнини за допомогою сучасного діагностичного обладнання (MORITA, Novapex, Sirona);

  • точне дотримання технології лікування пульпіту для уникнення ускладнень після операції;

  • у клініці працюють стоматологи різних спеціальностей, які регулярно проходять практику лікування у клініках Ізраїлю;

  • зручне розташування двох стоматологій на лівому березі Києва (метро Позняки, Осокорки та Лівобережна);

  • проведення хірургічних маніпуляцій із використанням високоточних апаратів (лікування під мікроскопом, застосування лазера).

Ціни на різні стоматологічні послуги представлені на сайті клініці в прайсі. Також вартість лікування зубів та ясен можна дізнатися на консультації у лікаря.

Лікування пульпіту

Ускладнення пульпіту

Лікування пульпіту не можна ігнорувати, оскільки захворювання може перерости в серйозні ускладнення:

  1. Періодонтит – запалення тканин, що оточують зубний корінь. Як результат утворюються ясеневі кишені з гнійними виділеннями та руйнується кісткова тканина.

  2. Флюс – захворювання, яке вражає окістя (сполучну плівку, що оточує кістку зовні).

  3. Флегмона – інфекційне запалення підшкірної жирової клітковини ротової порожнини, що виникла через розвиток хвороботворних бактерій (стрептокока, стафілокока).

  4. Остеомієліт – ураження кісткової тканини, викликане бактеріями. Пацієнт відчуває біль у ділянці запалення щелепи.

  5. Сепсис – процес зараження крові, який є результатом проникнення мікроорганізмів із запаленої пульпи в кровотік людини.

  6. Некроз пульпи – кінцева стадія пульпіту характеризується руйнуванням (відмиранням) пульпи та зупинкою живлення зуба зсередини.

Слід пам’ятати, що лікування пульпіту на ранній стадії це недорого в порівнянні з ціною усунення ускладнень, викликаних захворюванням.

Профілактика

Для того, щоб уникнути розвитку пульпіту, стоматологи України рекомендують виконувати наступні правила:

  • регулярно приходити на профілактичні огляди до лікаря;
  • проводити гігієнічне чищення зубів не менше 2 разів на рік;

  • лікувати карієс за перших ознак його виникнення;

  • після кожного прийому їжі ополіскувати ротову порожнину чистою водою;

  • у разі кровоточивості, набряків та болю в яснах звертатися до лікаря;

  • проводити щоденну гігієну ротової порожнини (чистити зуби вранці та ввечері);

  • не допускати різких перепадів температур під час вживання їжі;

  • використовувати додаткові інструменти для чищення зубів та міжзубних проміжків (зубна нитка, іригатор);

  • дотримуватися збалансованого раціону харчування, обмежити вживання солодкого.

  • Використання системи «АНТИ-СНІД»

    це стерильний лоток з інструментами, який використовується при огляді або лікуванні, обов’язкова програма для всіх пацієнтів

    190 грн
  • Анестезія карпульним шприцем з використанням різних видів анестетиків

    290 грн
  • Лікування 1-го каналу протокол «Пульпіт»

    інструментальна та медикаментозна обробка кореневого каналу одноразовими інструментами і постійне пломбування кореневого каналу

    3 500 грн
  • Закриття перфорації кореня зуба

    технічно складна маніпуляція якщо є можливість врятувати зуб від видалення методом закриття перфорації кореня скловолоконним матеріалом

    1 300 грн
  • Закриття верхівки каналу матеріалом MTA

    за необхідністю

    1 600 грн
  • Стерилізація 1-го кореневого каналу лазером

    за необхідністю

    350 грн
  • Лікування 1-го каналу протокол «Пульпіт»

    інструментальна та медикаментозна обробка кореневого каналу одноразовими інструментами і постійне пломбування кореневого каналу

    1 500 грн

Поширені запитання

  • Як довго болить зуб після лікування пульпіту?

    Болісні відчуття після усунення пульпіту, зокрема після хірургічного втручання – вважаються нормою. Біль та дискомфорт мають пройти протягом місяця. Але у разі, якщо болючість посилюється необхідно звернутися до лікаря для з’ясування та усунення причини.

  • Чи можна вилікувати пульпіт у домашніх умовах?

    У домашніх умовах пацієнт може використовувати для полоскання настої з лікарських трав, вони можуть надавати антисептичну дію і тимчасово зняти біль – але не вилікують пульпіт повністю. Пройти повноцінне лікування запалення пульпи можна лише у стоматологічній клініці. Тому що необхідно не тільки зняти симптоми захворювання, але й усунути причину виникнення.

    Якщо затягнути з пульпітом, то почнеться некроз м’яких тканин пульпи і пацієнт втратить зуб.

  • Чим небезпечний пульпіт?

    Лікування пульпіту не можна ігнорувати, оскільки можуть бути серйозні наслідки. При бездіяльності захворювання прогресує та вражає здорові тканини зубів та ясен. Найчастіше наслідком пульпіту стає періодонтит, при якому руйнується кісткова тканина, формуються кишені з гнійними виділеннями.

    Набагато простіше усунути пульпіт на початковій стадії розвитку, ніж лікувати наслідки прогресування хвороби.

  • Як зняти симптоми пульпіту до відвідування лікаря?

    Зняти болючі відчуття допомагають відвари з шавлія та звіробою або полоскання содовим, сольовим розчином з теплою водою. Також існують різні протизапальні та знеболювальні ліки, які продають в аптеці без рецепта. Але перед прийомом серйозних медичних препаратів (наприклад, антибіотиків) краще проконсультуватися з лікарем.

  • Чи можна лікувати пульпіт без видалення нерва?

    Лікування пульпіту на етапі його формування можливе без видалення нерва. Для цього застосовують комплекс терапевтичних заходів (прийом медикаментів, нанесення мазей). Але це можливо лише у випадку, якщо пацієнт звернувся до лікаря після появи перших симптомів запалення. Якщо пульпіт досяг гострої форми – нерв підлягає лише хірургічному лікуванню та повністю або частково видаляється. Тому що це єдиний спосіб уникнути ураження інфекцією сусідніх здорових зубів.

Висновок

Пульпіт – це захворювання пульпи зуба при якому інфікуються судини та нерви зубної одиниці. Головним симптомом захворювання є наростаючий біль ниючого характеру, який особливо інтенсивно відчувається в нічний час. Основна причина запалення м’яких тканин пульпи – це розвиток глибокого карієсу зубів. Захворювання може вражати як молочні, так і постійні зуби. Ігнорування пульпіту може призвести до більш складних захворювань у вигляді періодонтиту, флюсу, сепсису та втрати зуба.

Пульпіт може лікуватися за допомогою консервативного методу (прийом протизапальних медикаментів) та хірургічного. Друга методика включає:

  1. Очищення каріозної порожнини.

  2. Накладення протизапальних ліків у зубну порожнину.

  3. Встановлення тимчасової пломби.

  4. Видалення пульпи та пломбування каналів зуба.

Лікування пульпіту у Києві можна провести у Центрі Ізраїльської Стоматології. Показником досвідченості та професіоналізму лікарів є позитивні відгуки пацієнтів на сайті клініки. Фахівці лікують захворювання зубів та ясен без болю та дискомфорту, застосовуючи при цьому сучасні анестетики для знеболення.

Источники

  1. Карієс. Пульпіт. Періодонтит: навчальний посібник (ВНЗ ІІІ—ІV ур. а.) / О.В. Борисенко
  2. Стівен Коен. Ендодонтія / Стівен Коен, Річард Бернс.-2002.-1022 с.
Сертифікати
Лікар
Авербух Фелікс Йосипович

Стоматолог-імплантолог вищої категорії. Професор

star Диплом міжнародного конгресу Ізраїль-США-Німеччина

Авербух Фелікс Йосипович

Стоматолог-імплантолог вищої категорії. Професор

Сулима Олег Вікторович

Лікар-стоматолог терапевт, ендодонтист, дитячий лікар

Отзывы об услуге
Общая оценка
5 / 5
  • Все комментарии 4
  • Нейтральные 0
  • Положительные 4
  • Александр Бойко 06.03.2019

    Клиника супер. Врачи толковые. Отношение докторов и их внимание просто поражают. Лечил у них зубы после одной \”хваленой\” киевской клиники, благо теперь благодаря ЦИС у меня все хорошо. Спасибо!

    • 1
    • 0
  • Руслана 03.11.2023

    Я дуже щаслива, що 10.03.2020 якраз за день оголошення ВООЗ Пандемії COVID-19, встигла на імплантацію до пана професора: в мене внаслідок неправильного ендодонтичне лікування верхнього четвертого зуба зламався його корінь, сформувалась величезна гранульома, яка підібралась впритул до сусіднього здорового зуба і зруйнувала частину передньої стінки верхньої щелепи. Шановний пан професор зробив свою роботу вископрофесійно і тепер я горя не маю з тією верхньою четвіркою: імплант прижився, сусідній зуб було врятовано, еститично все гарно. Величезна дяка.

    • 2
    • 0

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка

Схожі послуги

Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

    * - поле є обов'язковим для заповнення
    Кушнірук Світлана Михайлівна

    Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки