Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
  • 18
  • Нам
  • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
  • 0 800 33-08-12
  • Зателефонувати
Гаряча лінія

Неправильний прикус у дитини: шукаємо вихід

Головне правило у виправленні прикусу у дітей – не зволікати. Щелепа дитини та зубний ряд добре піддаються корекції. У дорослих вирівнювання зубів проходить довше і складніше. Центр Ізраїльської Стоматології в Києві має великий досвід та можливості з виправлення прикусу у дітей та підлітків. Ми знаємо, як зробити усмішку красивою, а зуби – здоровими.

Неправильний прикус у дитини
0 %
Розстрочка під 0% від банку

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.

Зміст статті
  • Дата публікації: 23.07.2022
  • Дата останнього редагування: 15.09.2022
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Типи патологій дитячого прикусу

У разі правильного прикусу верхня та нижня щелепа відповідають одна одній. Верхня щелепа має еліптичну форму, а нижня – параболічну. Нижній та верхній зубний ряд також рівні. Попри це верхні зуби можуть перекривати 1/3 коронкової довжини нижніх зубів.

Неправильний прикус у дитини – порівняно часта патологія, з якою стикаються ортодонти. Такі дефекти вимагають якнайшвидшого виправлення. В іншому разі розвиваються, як стоматологічні, так і загальномедичні ускладнення.
Нижче ми розглянемо основні види неправильної оклюзії, які виходять за межі норми.

Дистальний прикус (прогнатія)

Під час цієї патології верхня щелепа висунута вперед. До цього призводить недорозвинення нижньої щелепи або надмірний розвиток (макрогнатії) верхньої1. В цьому разі відбувається западання нижньої губи та підборіддя. Візуально здається, що у людини з таким прикусом є друге підборіддя, навіть, якщо у неї немає зайвої ваги. Крім того, це порушення призводить до дефекту мови та проблем з диханням.

Дистальний прикус загрожує розвитком низки стоматологічних проблем, серед яких запалення ясен, руйнування твердих тканин зуба, а також порушення роботи скронево-нижньощелепного суглоба (СНГ).

Мезіальний прикус у дитини

Це різновид прикусу, в якому нижня щелепа виходить вперед. З цієї причини середня третина обличчя трохи западає назад на тлі масивної нижньої щелепи. Ця патологія ще відома, як прогенічний прикус2.

Як і в інших випадках з патологічним прикусом, під час мезіальної оклюзії нерівномірно розподіляється навантаження на зуби. Це призводить до прискореного зношування зубів. Крім того, порушується процес жування. У стравохід потрапляють погано пережовані шматки їжі, що не добре відбивається на здоров’ї травного тракту. Як і в разі з дистальним прикусом, можливі патології СНГ. Якщо відчуваєте, як клацає щелепа під час розмови або прийому їжі, то це очевидна ознака порушення роботи СНГ.

Неправильний прикус у дитини
Неправильний (мезіальний) прикус у дитини

Перехресний прикус

Перехресний прикус у дитини – це патологія, за якої одна щелепа зміщена убік відносно іншої щелепи. В результаті такої деформації формується прикус, що нагадує ножиці. Його так і називають – «прикус-ножиці». У разі зміщення прикусу з одного боку верхні зуби перекривають нижні, з іншого – нижні перекривають верхні.

Відсутність лікування під час перехресного прикусу загрожує високою стераністю зубів, їх цілковитим руйнуванням, травмами слизової оболонки, карієсом та іншими проблемами. До того ж, це ще й серйозний естетичний дефект. Через зсув щелеп формується криве підборіддя, а деякі зуби можуть виступати за губи.

Глибокий прикус у дитини

Глибоким називають прикус, під час якого нижні різці перекриваються верхніми більш, ніж на третину висоти коронки. Такий варіант оклюзії, перш за все, підвищує ризик травм ясен. Так, верхні різці можуть досягати до слизових ясен нижньої щелепи.

Важливо!

Постійне подразнення слизової ріжучими краями зубів – це хронічний запальний процес. Це загрожує не тільки запальними захворюваннями ясен, такими як гінгівіт або пародонтит, а й появою пухлин. Хронічне запалення можна розглядати як передракове запалення. В такому разі істотно зростає ризик переродження здорових клітин в пухлинні. Для профілактики онкологічних захворювань ротової порожнини необхідна корекція прикусу.

Відкритий прикус

Неправильний прикус у дитини може бути відкритим. Це коли під час змикання щелеп між верхніми та нижніми зубами утворюється щілина.

З таким прикусом виникають складнощі пережовування їжі, через що порушується робота травного тракту. Порушується дикція. Крім того, відзначається виражена асиметрія обличчя. Через неправильне навантаження на щелепи порушується робота СНГ.

Діастема або міжзубні щілини

Про діастеми кажуть, коли між центральними зубами є велика щілина. Це не тільки естетична, а й медична проблема. Діастеми призводять до порушення дикції, а також підвищують ризики появи карієсу. Пов’язано це з тим, що в міжзубних щілинах легко формується наліт та зубний камінь.

Поєднання декількох патологій

Часто у дитини діагностують одразу кілька патологій. До того ж деякі з них виражені сильніше інших. Наприклад, це поєднання патологічних прикусів з діастемою або іншими дефектами. В такому разі лікувати потрібно, як основну, так і супутню проблему.

Правильний дитячий прикус

Правильний прикус передбачає нормальну оклюзію зубів, в якої немає щілин, проміжків або кісткових виступів і зуби розташовуються по центральній лінії.

Під час правильного прикусу немає порушень жування або дефектів мовлення (які викликані патологічним змиканням). Усмішка красива, а верхні зуби можуть трішки перекривати нижні. Це ортогнатичний прикус (один з варіантів правильного), який зустрічається в 90% випадків фізіологічної оклюзії.

Причини неправильного прикусу у дітей

Неправильний прикус у дитини формується з різних причин. Розглянемо основні:

  • Спадковість. Це та причина, на яку людина не може вплинути. Різні деформації зубного ряду, звуження або розширення щелеп можуть бути викликані генетичними факторами. Встановлено, що наявність патології прикусу у одного з батьків підвищує ймовірність появи таких проблем у дитини на 30-40%.
  • Особливості внутрішньоутробного розвитку. У немовляти можуть виникнути проблеми з прикусом через деякі явища під час його виношування. Наприклад, стреси, зміна гормонального фону, шкідливі звички матері, виражений токсикоз та інші. Всі ці фактори негативно відображаються на розвиток плоду, в тому числі і зубощелепної системи.
  • Шкідливі звички. Неправильний прикус від соски – поширене явище, якщо дитину вчасно не відучити від сосок і пляшечок. Патології прикусу у немовляти також може спровокувати така звичка, як смоктання пальця.
  • Хвороби органів дихання. Якщо вчасно не вилікувати респіраторні захворювання, то у дитини може сформуватися аденоїдний тип обличчя. Характерними його ознаками є привідкритий рот, одутлість і відвисання нижньої щелепи. Часто аденоїдне обличчя у дитини поєднується з неправильним прикусом. Корекція прикусу дає змогу виправити диспропорцію обличчя, позбувшись від всіх перерахованих вище ознак.
  • Інші причини. Неправильний прикус у дітей може бути викликаним й іншими факторами. Наприклад, це раннє випадання молочних зубів, хвороби опорно-рухового апарату, вроджені аномалії, порушення гормонального фону та інші.

Ознаки неправильного прикусу у дитини

Ми вже розглянули варіанти неправильного прикусу з їх характерними особливостями. Окреслимо помітні і непрямі ознаки патологічного прикусу.

Характерні зовнішні ознаки:

  • Деформація зубного ряду, вони нахилені або розгорнуті.
  • Наявність великих щілин і проміжків між зубами.
  • Непропорційні щелепи, наприклад, занадто маленька нижня щелепа.

Непрямі симптоми:

  • покусування щік і язика;
  • біль в щелепі і м’язах обличчя;
  • ротове дихання;
  • складнощі з жуванням;
  • затримка під час прорізування зубів;
  • клацання під час роботи щелепами (непряма ознака порушення роботи ВНС).

Наслідки неправильного дитячого прикусу

Неправильний прикус у дитини – проблема, яка потребує термінового вирішення. В іншому разі це призводить до наступних небажаних наслідків:

  • висока стиранність зубів;
  • прискорене руйнування емалі;
  • карієс;
  • хвороби ясен;
  • порушення роботи ВНС;
  • асиметрія обличчя;
  • дефекти мови;
  • проблемна зміна прикусу (під час патологій молочних зубів);
  • психологічні проблеми;
  • порушення роботи органів травлення;
  • проблеми з диханням;
  • інші ускладнення.

Як визначити неправильний прикус у дитини

Точно визначити неправильний прикус у дитини може тільки лікар-ортодонт. Однак деякі очевидні та непрямі ознаки можна зрозуміти і самому. Серед таких:

  • висунута вперед щелепа;
  • обвисла щелепа;
  • відстовбурчена губа;
  • криві зуби;
  • наявність щілини між верхнім і нижнім зубним рядом під час змикання.

Якщо ви помітили хоча б один з перерахованих вище ознак, то потрібно звернутися до лікаря за консультацією. Найбільш правильна тактика – це регулярні огляди у лікаря. Спеціаліст вчасно помітить ті, чи інші дефекти та призначить лікування з корекції прикусу.

Чи потрібно виправляти патологічний прикус молочних зубів?

Коротка відповідь – так. Багато батьків до молочних зубів ставляться легковажно, оскільки це тимчасові зуби. На їх зміну прийдуть постійні, які куди важливіше молочних. Це велика помилка, і ось чому.

Патології молочних зубів (в тому числі і прикусу) можуть стати грунтом для патологій постійних зубів. У найважчих випадках це може навіть призвести до втрати зубного зачатка, через що постійний зуб вже не виросте.

До того ж в дитячому віці зубощелепна система набагато краще піддається лікуванню. Можна направити правильне формування щелепи і зубів. Така корекція можлива і в дорослих, але вона набагато складніша і довша. Тому прикус краще змінити в дитячому віці.

В якому віці краще виправляти прикус дитині?

Все залежить від ступеня аномалії. Якщо ви звернетеся до стоматолога в ранньому дитячому віці, то, можливо, і виправляти нічого не доведеться. Лікар лише дасть рекомендації щодо боротьби зі шкідливими звичками, особливостями харчування та гігієни ротової порожнини. Це допоможе запобігти розвитку патологічного прикусу.

Універсальна рекомендація щодо виправлення прикусу – це раннє звернення до лікаря. Не важливо, це однорічна дитина або підліток. Зверніться в клініку, як тільки помітили проблему. Це питання знімається, якщо ви з народження дитини регулярно відвідуєте лікаря.

Виправлення неправильного прикусу у дитини

Неправильний прикус у дітей добре піддається корекції сучасними ортодонтичними способами3. Методи лікування залежать, як від виду патології, так і віку дитини. Наприклад, в 6-10 років, коли у дітей формується постійний прикус, проблема вирішується за допомогою знімних апаратів. Це трейнери, ортодонтичні капи для дітей та спеціальні пластини.

Після 11-річного віку вже можна використовувати брекети. Це незнімні конструкції, яких потрібно носити від 6 до 24 місяців. Пам’ятайте, що після брекетів настає ретенційний період, коли потрібно носити трейнери. Це необхідно для закріплення отриманого результату. Якщо цього не робити, то зуби після брекетів можуть знову повернутися в колишнє положення.

Брекети у дитини

Виправлення у немовляти

Для немовлят корисними будуть профілактичні заходи, які стосуються боротьби з шкідливими звичками. Слідкуйте за тим, щоб малюк не смоктав палець. Уникайте пляшечок із занадто широкою шийкою. У цей період потрібно відвідувати лікаря, оскільки до 6-місячного віку у дитини ще немає зубів, і прикусу як такого ще немає. Однак у немовлят вже можна діагностувати деякі аномалії розвитку щелеп.

Протипоказання до проведення ортодонтичного лікування

До ортодонтичного лікування майже немає протипоказань, за рідкісним винятком.

Протипоказання:

  • психічні захворювання;
  • органічні захворювання центральної нервової системи;
  • злоякісні пухлини;
  • важкі патології внутрішніх органів на стадії декомпенсації ;
  • велика рухливість зубів (відносне протипоказання).

Як запобігти розвитку неправильного прикусу

На генетичні фактори вплинути ніяк не можна. Що стосується інших факторів, то профілактика патологічного прикусу зводиться до дотримання наступних рекомендацій:

  • виключення шкідливих факторів під час вагітності;
  • боротьба з шкідливими звичками в ранньому дитячому віці;
  • регулярне відвідування лікаря-стоматолога;
  • своєчасне лікування захворювань органів дихання;
  • своєчасне введення твердої їжі в раціон харчування (це стимулює розвиток нижньої щелепи);
  • підтримання гігієни ротової порожнини та адекватне лікування стоматологічних захворювань.

Лікування неправильного дитячого прикусу в клініці «ЦІС»

Виправлення прикусу у дитини в Києві, в клініці ЦІС здійснюється командою висококваліфікованих лікарів-ортодонтів. У нашому арсеналі – сучасне діагностичне та лікувальне обладнання від кращих світових виробників. А найголовніше – дитині комфортно в нашій клініці. Ми подбали про те, щоб маленькі пацієнти не хвилювалися в стоматологічному кріслі. Всі процедури проходять в доброзичливій для дитини атмосфері.

Висновок

Підіб’ємо підсумки:

  • Неправильний прикус у дитини формується з огляду на спадкові фактори та умови зовнішнього середовища.
  • Великий вплив на формування патологічного прикусу надає внутрішньоутробний розвиток плоду та шкідливі дитячі звички (смоктання пальця або надмірне захоплення сосками).
  • Неправильний прикус – джерело безліч стоматологічних та загальномедичних проблем, в тому числі і психологічних.
  • Корекція прикусу у дітей здійснюється лікарем-ортодонтом з використанням знімних та незнімних конструкцій.
  • Брекети в середньому потрібно носити від 6 місяців до 2 років. Отриманий результат закріплюється ортодонтичними шинами або капами – ретейнерами.

Поширені запитання

  • Що буде якщо не лікувати неправильний прикус у дитини?

    Розвиваються типові ускладнення для схожої аномалії. Це руйнування зубів, асиметрія обличчя, болі в області ВНС. Також можуть з’явитися проблеми з травленням і диханням. За наявності очевидної диспропорції обличчя з’являються і психологічні проблеми.

  • Якщо у дитини неправильний молочний прикус, який буде постійний прикус?

    Складно сказати. Іноді після декількох невдалих спроб молочного прикусу формується правильний прикус. Нерідко патологічний прикус в ранньому дитячому віці служить фундаментом для проблем з постійними зубами. Тут потрібна консультація лікаря.

  • Яка вартість лікування неправильного прикусу у дітей?

    Вартість виправлення прикусу у дітей залежить від тяжкості патології. Ціна залежить і від того, який апарат для виправлення прикусу у дітей використовується. Україна відрізняється вигідною ціновою політикою стоматологічних послуг. У тому числі це стосується і ортодонтичного лікування.

  • Коли у дитини формується прикус?

    Формування прикусу – тривалий процес. Це відбувається з народження і до 15 років. Тому в дитячому віці потрібно особливу увагу приділити здоров’ю зубів та ротовій порожнині. Регулярні візити до лікаря дадуть змогу запобігти багатьом проблемам.

  • З якого віку можна рівняти зуби елайнерами?

    Прозорі капи для виправлення прикусу у дітей (елайнери) можна використовувати з 6-річного віку. Ці вироби забезпечують правильний ріст  майбутніх постійних зубів.

  • Як виправити відкритий прикус у дитини?

    У ранньому дитячому віці для корекції відкритого прикусу використовуються спеціальні ортодонтичні соски або апарати, що здатні фіксувати язик в правильному положенні. Для корекції м’язової діяльності призначаються спеціальні вправи (міогімнастику). Також використовуються пластини, силіконові капи та різні знімні коригуючі апарати. Наприклад, це апарат Гербста, Френкеля, Кламт ​​та інші.

Джерела

  • 1Zharmagambetova AG, Tuleutayeva ST, Mukhtarova KS, Zharmagambetov AG, Zhanabilov AA. [Treatment of distal occlusion in children]. Stomatologiia (Mosk). 2016;95(3):49-51. Russian. doi: 10.17116/stomat201695349-51. PMID: 27367199.
  • 2Flis P, Filonenko V, Doroshenko N. ALGORITHM FOR TREATMENT OF PATIENTS WITH MESIAL OCCLUSION USING PROPRIETARY ORTHODONTIC DEVICE. Georgian Med News. 2017 Oct;(271):18-23. PMID: 29099695.
  • 3Abreu LG. Orthodontics in Children and Impact of Malocclusion on Adolescents’ Quality of Life. Pediatr Clin North Am. 2018 Oct;65(5):995-1006. doi: 10.1016/j.pcl.2018.05.008. PMID: 30213359.
Сертифікати
Лікар
Максименко Максим Петрович

Ортопед, фахівець з протезування на імплантах

star Доктор-спеціаліст за спеціальністю “Ортопедична стоматологія”

Максименко Максим Петрович

Ортопед, фахівець з протезування на імплантах

Расторгуєв Олександр Костянтинович

Лікар, стоматолог-ортопед, фахівець з естетичної стоматології

Отзывы об услуге
Общая оценка
5 / 5
  • Все комментарии 7
  • Нейтральные 0
  • Положительные 7

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка

Схожі послуги

Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

    * - поле є обов'язковим для заповнення
    Кушнірук Світлана Михайлівна

    Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки