Частковий знімний протез зубів
Для відновлення одного або кількох зубів підійде частковий знімний протез. Їх встановлюють як на верхню,так і нижню щелепу. У клініці ЦІС, на Лівому березі Києва ми пропонуємо пацієнтам сучасні протезні конструкції, що відрізняються чудовими функціональними та естетичними показниками.

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.
- Дата публікації: 25.07.2022
- Дата останнього редагування: 17.11.2022
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Що таке частковий знімний протез?
Частково знімні зубні протези – ортопедичні вироби, призначені для заміщення одного або кількох зубних елементів. Інакше кажучи, на відміну від повного знімного протеза, частково використовуються для відновлення лише частини зубного ряду. Ставлять їх як на нижню, так і на верхню щелепу.


Важливо!
Верхньощелепні конструкції можуть закривати піднебіння. Це необхідно для додаткової фіксації у ротовій порожнині. При цьому такий протез має низку недоліків, головний з яких — тривале звикання та зміна смакових відчуттів.
Основна мета таких протезів (як і більшості інших) – відновлення жувальної функції, а також покращення естетичних показників.
Такі конструкції можна знімати самому без допомоги стоматолога. При цьому фіксовані протези знімаються лише у стоматологічних умовах.
Особливості часткового протеза
Знімний частковий зубний протез складається з кількох елементів, які можуть змінюватися або набувати різної форми залежно від конкретного виду конструкції. В основі протеза – базис з м’якого еластичного матеріалу, що зовні практично не відрізняється від натуральних м’яких тканин ротової порожнини.
Штучні зуби виготовляються із пластичної маси, кераміки або металокераміки та прикріплені до базису. Частковий знімний протез на верхню або нижню щелепу також може мати металевий каркас та затискачі або інші фіксатори, такі як кламери або аттачменти для прикріплення до опорних зубів.
Показання
Основні показання для встановлення протезів:
- відсутність одного чи кількох зубів;
-
атрофія кісткової тканини;
-
кінцеві дефекти щелепи;
-
тимчасове протезування (наприклад, на час виготовлення постійних протезів);
-
протипоказання для імплантації (у разі протезування розглядається як альтернатива).
Протипоказання
Протипоказань для такого протезування майже немає.
Основні протипоказання для встановлення протезів:
- На компоненти протеза у пацієнта може бути алергія, але ця проблема легко вирішується вибором виробу з інших матеріалів.
-
Гострі вірусні захворювання,
-
Запальні захворювання ротової порожнини (зокрема, ясен).
Але ці проблеми швидко усуваються, після чого пацієнтові можна ставити протез.
Переваги часткового протезування
У таких протезів є свої переваги та недоліки. Розглянемо їх докладніше.
Переваги:
- доступні ціни;
-
непогані естетичні показники більшості подібних конструкцій;
-
простота у догляді;
-
відсутність вікових обмежень;
-
можливість у коригуванні та ремонті для більшості часткових знімних протезів.
Недоліки
Частковий знімний протез не позбавлений недоліків. Перед тим, як вибрати спосіб заміщення втрачених зубів, лікар обов’язково розповідає пацієнтові про всі мінуси того чи іншого виробу.
Недоліки:
-
Відсутність належного навантаження на щелепну кістку, через що процеси атрофії кістки продовжуються.
-
Обмеження щодо жувального навантаження (пацієнтові не рекомендують їсти надто тверду їжу).
-
Недостатній рівень фіксації (принаймні для низки таких протезів).
Матеріали часткових знімних протезів
Зубні протези класифікують за різними показниками. Один із них — матеріал виготовлення. За цим параметром протези бувають:
Види часткових знімних протезів
Часткове протезування зубів буває кількох видів залежно від обраної конструкції. Підбір здійснюється за медичними показаннями, побажаннями пацієнта (у тому числі й фінансовим можливостям, оскільки прайс на різні вироби може коливатись у досить широкому діапазоні).
Метелик
Таку назву протез отримав через зовнішню схожість з метеликом. Виготовляється він із пластичної маси та використовується для заміни одного або двох поруч розташованих зубів. Швидко фіксується за рахунок м’яких кламерів, не викликає дискомфорту при використанні, але має невеликий термін служби.

Переваги:
- не потрібне попереднє обточування зубів;
-
не потребує особливих гігієнічних заходів;
-
непогані естетичні показники;
-
демократична ціна.
Недоліки:
- має обмеження щодо жувального навантаження;
-
не підійде для пацієнтів із алергією на акрил;
-
можливе порушення дикції.
Бюгельний протез
Це найбільш поширений тип часткового знімного зубного протеза, який складається з високоякісних штучних зубів на жорсткій литій дузі (бюгелі), відлитій з кобальтохромового сплаву. Завдяки використанню жорсткої рами для фіксації протеза, жувальне навантаження розподіляється рівномірно і не викликає надмірного стирання окремих зубів або пошкодження м’яких тканин ясен. За належного догляду бюгельний протез з каркасом з литого металу може прослужити багато років.

Переваги:
- надійно фіксуються;
-
майже повністю відновлюють жувальну функцію;
-
хороші естетичні показники (особливо для систем із замковими кріпленнями та телескопічними коронками).
Недоліки:
- порівняно висока вартість;
-
не підійдуть для людей із алергією на метали;
-
погані естетичні показники для систем із металевими кламерами.
Пластинчастий
Частковий знімний пластинчастий протез з акриловим або нейлоновим базисом вважається менш довговічним, ніж литий металевий протез частковий, але і більш доступним. Основна причина полягає в тому, що штучні зуби встановлені на полімерній відносно м’якій основі, яка має бути товстою та об’ємною, щоб мінімізувати ризик поломки або деформації.
Металеві кріплення конструкції забезпечують її надійну фіксацію на здорових зубах, але можуть бути помітні під час розмови та викликати дискомфорт.

Переваги:
- коштують недорого;
-
прості у встановленні;
-
швидко виготовляються;
-
підійдуть для будь-якого віку.
Недоліки:
-
поганий ступінь фіксації;
-
жувальна функція відновлюється лише частково;
-
сприяє появі дефектів мови;
-
низькі естетичні показники.
Іммедіат-протез
Застосовується для негайного протезування та виготовляється з тонкого, чутливого до нагрівання типу пластику, а гнучкий елемент конструкції є одночасно зручним та дуже натуральним на вигляд. Гнучкий базис кріпиться до здорових зубів пацієнта за допомогою металевих або м’яких кламерів, які добре вписуються в природний простір навколо зубів та практично не викликають дискомфорту.

Переваги:
- порівняно низька ціна;
-
непогані естетичні показники;
-
швидке встановлення.
Недоліки:
-
підійдуть лише для тимчасового застосування;
-
мають суттєві обмеження щодо жувального навантаження.
Виготовлення та встановлення часткової знімної конструкції
Часткове протезування – процес, що має кілька етапів – від підготовки до остаточного встановлення. Розглянемо ці етапи детальніше:
Кріплення на щелепі
На сьогодні в Україні та світі для фіксації знімних конструкцій використовуються 3 види кріплень:
Кламери
Атачмени
Телескопічні коронки
Це металеві або пластмасові гачки, які фіксують виріб у роті, охоплюючи зуби. Істотний недолік кламерів – вони помітні під час розмови або усмішці2.

Це спеціальні замки, що складаються із 2-х частин. Один елемент замка вбудований в базис протезної конструкції, а другий закріплений на коронці, що покриває зуб. Такий тип фіксації надійніший, порівняно з кламерами. Крім того, замкові кріплення більш рівномірно розподіляють жувальне навантаження. Атрофія щелепної кістки при цьому не зупиняється, але помітно уповільнюється.

Це система, що складається із 2-х коронок. Одна коронка повторює контури обточеного зуба, а друга (зовнішня) кріпиться на базисі протеза. Протези на телескопічних коронках відрізняються високим ступенем фіксації у ротовій порожнині. Їх недолік – необхідність видалення великої кількості твердих тканин під час обточування опорних зубів.

Як прискорити звикання до протеза
Для якнайшвидшого звикання до протеза рекомендується протягом першого місяця експлуатації не виймати конструкцію ні вдень, ні вночі. Знімайте протез тільки для проведення гігієнічних заходів (що дуже важливо для підтримки здоров’я ротової порожнини).
Строго дотримуйтесь всіх рекомендацій лікаря щодо догляду за протезом, особливостей харчування в адаптаційний період та інших аспектів, що впливають на протез.
Важливо правильно доглядати за знімним протезом, щоб він залишався зручним у використанні і добре виглядав. Чищення зубного протеза за допомогою спеціальної щітки з м’якими волокнами дасть змогу ретельно очистити його та видалити залишки після їжі. Щоб уникнути зміни кольору штучних зубів, протез потрібно дезінфікувати за допомогою спеціального розчину для чищення зубних протезів відповідно до інструкцій на упаковці.

Встановлення частково знімних зубних протезів у клініці ЦІС
У Центрі Ізраїльської Стоматології фахівці застосовують усі види часткових знімних протезів. Після проведення ретельної діагностики лікар пропонує пацієнтові кілька оптимальних варіантів, після чого вибір робить сам пацієнт.
У своїй практиці ми використовуємо сучасні гіпоалергенні матеріали, що відрізняються високою міцністю та бездоганними естетичними показниками.
Після встановлення протезу лікар ЦІС надасть докладні рекомендації пацієнтові щодо подальшого догляду за протезом.
Висновок
Підведемо підсумки:
-
Частковий знімний протез – це ортопедична конструкція, призначена для заміщення одного або кількох втрачених зубів.
-
Основна мета встановлення такого протеза – відновити жувальну функцію та покращити естетичні показники.
-
Найчастіше у стоматологічній практиці використовуються протези з акрилу (пластмаси) та нейлону. Деякі протези (наприклад, бюгельні) також є металевою частиною.
-
Існує кілька видів приватних знімних конструкцій. Найбільш популярними є бюгельні, пластинчасті та іммедіат-протези.
-
У знімних конструкцій є свої переваги та недоліки. Основні переваги таких виробів – доступна ціна, швидке виготовлення та простота догляду. Недолік – відсутність належного жувального навантаження на щелепну кістку, через що вона поступово атрофується.
-
Термін служби таких протезів залежить від виду виробу. Ззазвичай, це кілька років – від 2 до 8.
Наші ціни:
-
Бюгельнийзнімний протез із замком Robolok
в послугу входять всі клінічні та лабораторні етапи виготовлення
14 800 грн -
Бюгельний знімний протез на опорно-утримуючих кламерах
в послугу входять всі клінічні та лабораторні етапи виготовлення
12 800 грн -
Частковий знімний протез
в послугу входять всі клінічні та лабораторні етапи виготовлення
4 800 грн -
Імедіат протез 1-2 зуба Ivoclar “метелик”
в послугу входять всі клінічні та лабораторні етапи виготовлення
2 900 грн
Поширені запитання
-
Який термін служби частково знімних протезів?
Все залежить від типу виробу та матеріалів протеза. Наприклад, якщо це пластинковий протез, то прослужить від 2-5 років. А ось бюгельні конструкції можуть прослужити до 7-8 років за дотримання всіх рекомендацій щодо догляду за протезами.
-
Які протези краще в разі часткового протезування?
Перше, на що варто спиратися, — це медичні показання. Лікар після встановлення діагнозу пропонує пацієнтові кілька варіантів. Кожен з них відрізнятиметься як за ціною, так і за іншими показниками. Далі – вибір за пацієнтом.
-
Як правильно зберігати знімні протези?
Сучасний частково знімний протез не потрібно знімати на ніч. Також слід зазначити, що сучасні протези можна зберігати і в сухому вигляді, але лише у спеціальному контейнері. Вироби також зберігають у дезінфікуючому розчині або кип’яченій воді. При цьому слід пам’ятати, що в гарячій воді тримати протези не можна, оскільки це може призвести до їхньої деформації.
-
Чи часткові протези підлягають ремонту?
Не все, і не завжди. Якщо з протезом сталася якась поломка (навіть невелика тріщина), то потрібно якнайшвидше звернутися до лікаря. Фахівець оцінить поломку та скаже, чи підлягає виріб ремонту. Зазвичай, на це йде кілька днів.
-
Скільки часу потрібно звикати?
У цьому разі багато залежить як від самого протеза, так і дотримання рекомендацій лікаря. Найчастіше пацієнт звикає до виробу протягом кількох тижнів. При цьому до бюгельних протезів, які не закривають піднебіння, звикають ще швидше.
-
Чи потрібно користуватися гелями, що фіксують, під час носіння часткових конструкцій?
Ні, не потрібно, оскільки такі вироби фіксуються за допомогою кріпильних елементів – замків або кламерів.
-
Чи є обмеження при носінні?
Деякі обмеження є. Не їжте твердої їжі, наприклад, горіхи. Частково знімні протези хоч і фіксуються надійно, але все ж таки поступаються в цьому сенсі імплантам. Також не рекомендується вживати в’язку їжу. Вона прилипає до зубів і досить важко очистити. Це створює умови для розмноження патогенної флори.
Джерела
- Wilson VJ. Acrylic partial dentures–interim or permanent prostheses? SADJ. 2009 Nov;64(10):434, 436-8, 440. PMID: 20306859.
- Dunham D, Brudvik JS, Morris WJ, Plummer KD, Cameron SM. A clinical investigation of the fit of removable partial dental prosthesis clasp assemblies. J Prosthet Dent. 2006 Apr;95(4):323-6. doi: 10.1016/j.prosdent.2006.02.001. PMID: 16616131.
Ортопед, фахівець з протезування на імплантах
Доктор-спеціаліст за спеціальністю “Ортопедична стоматологія”

- Все комментарии 11
- Нейтральные 0
- Положительные 11
-
Екатерина Самойловна
06.04.2020
- Відгук про лікаря: Максименко Максим Петрович
- Послуга: Протезування зубів
Открыла для себя Центр Израильской Стоматологии. 11 лет мучалась с мостами. Вроде к серьёзным стоматологам обращалась: каждые 2-3 года появляется чёрная полосочка между мостом и десной! Передние зубы!!! Прошла протезирование в ЦИС. Видела, что на новых коронках сделан ступенька-уступчик, зубки плотно прилегают к десне. Цвет моих зубов, как в молодости! Спасибо, доктор Максименко, я Ваша поклонница!
- 2
- 0
-
Установка метало-керамической коронки.
08.02.2022
- Відгук про лікаря: Максименко Максим Петрович
М.П. Максименко отличный специалист.
- 0
- 0
-
Богдан
07.10.2021
- Відгук про лікаря: Сулима Станіслав Вікторович
- Послуга: Лікування зубів
Доброго дня. Дуже подобається якість обслуговування.Хотів би обсудити з вами одне питання. Найшов на сайті https://save24.me/ статтю про лікування зубів. Говорилося що біль в зубах можна лікувати нурофеном (обезболююче). Хотів би почути вашу думку)
- 0
- 2
-
GTI GTI
14.02.2020
- Відгук про лікаря: Сулима Станіслав Вікторович
Был сегодня в 13.00,предупредил врача что боюсь, и анастезия плохо берет, Станислав Викторович и его помощник возились со мной как с малым детям, сделали всё качественно, быстро, не больно, надавали кучу советов полезных. Когда загнал себя в тупик зуб болит щека роспухла ценовая политика не важна,но всё же в этой компании она в норме (доступно) обо всех ценах предупредили, всем советую! С Наступающим новым годом!)
- 0
- 0
-
Валентина
23.09.2019
- Відгук про лікаря: Сулима Станіслав Вікторович
- Послуга: Керамічні вініри
Здравствуйте! Я длительное время мучала себя мыслью о том, как мне заменить мои передние зубы и не прятать улыбку на фотографиях. Перечитала очень много информации по винирам и поставила себе цель собирать деньги на это удовольствие. Как только я насобирала необходимую сумму, тут же побежала в ЦИС за консультацией. Сама процедура установки, конечно, включала несколько этапов и не самых приятных, но я настолько этого хотела, что была готова терпеть любые процедуры. Изначально мне была установлена временная конструкция, чтобы скрыть мои «красивые» зубы после процедуры подготовки. Но через несколько дней я получила долгожданную новую улыбку. Теперь учусь улыбаться на фото и выговаривать некоторые буквы заново)
- 0
- 0
5 / 5