Лікування стоматиту

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.
- Дата публікації: 25.07.2022
- Дата останнього редагування: 10.09.2022
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Лікування стоматиту у Центрі Ізраїльської Стоматології
Стоматит – підступне захворювання, яке вражає не тільки дітей, а й дорослих. Дискомфорт і непривабливий зовнішній вигляд усмішки – це ознаки лише початкової стадії захворювання. Глибокі виразки на слизовій оболонці рота, гнійні виділення і розвиток інфекції з поширенням на здорові тканини ротової порожнини – ось важкі наслідки стоматиту.
Що таке стоматит?
Стоматит – це запальний процес, який охоплює більшу частину або навіть всю слизову оболонку рота і поверхню губ. Запалення часто супроводжується свербінням і утворенням кірки в куточках рота, що заважає нормальному споживанню твердої або навіть рідкої їжі. Ураження на слизовій оболонці рота можуть мати різний вигляд: від незначної зміни кольору і набряку до великих, множинних ерозій і виразок. Стоматит не є однорідним захворюванням і не має чітко встановленого механізму виникнення.
Причини виникнення
Існують різноманітні версії, що пояснюють механізми виникнення стоматиту, які включають в себе негативні фактори, що впливають на імунну систему, інфекції в порожнині рота і механічні травми ясен, щік або зубів. Фактори, що сприяють виникненню і розвитку стоматиту:
- куріння, вживання жувального тютюну;
- низький рівень гігієни порожнини рота;
- зловживання гострою або надмірно гарячою їжею;
- системні захворювання організму і стреси;
- бактеріальні та вірусні інфекції;
- неправильний прикус.
Більшість негативних чинників проявляються лише в разі зниження імунітету, тому найчастіше розвиток стоматиту відбувається на тлі загального погіршення стану організму.
Симптоми
Симптоматика стоматиту дуже різноманітна і залежить від типу збудника, статі і віку пацієнта, стану імунітету, наявності хронічних захворювань та інших факторів. Кожен вид стоматиту має свої особливі симптоми, але існують універсальні прояви захворювання:
- поодинокі або множинні виразки на слизовій оболонці рота і губах;
- наліт нездорового кольору на щоках і яснах;
- запалення ясен, горла і неба;
- висипання у роті;
- збільшення лімфовузлів;
- неприємний запах з рота;
- підвищення температури тіла;
- посилене слиновиділення.
Стоматит може локалізуватися в будь-якій області рота – з внутрішньої сторони губ і щік, під язиком або на небі.
Види стоматиту
Існує кілька видів стоматиту, які розрізняються причиною і механізмом розвитку.
Вірусний стоматит
Найчастіше це герпетичний стоматит, пов’язаний з вірусом простого герпесу. Зустрічається в основному у дітей до 6 років. Зараження відбувається при контакті зі слиною хворої людини. Вірус розвивається в організмі близько 5 днів, після закінчення яких з’являються висипання на слизовій оболонці.
Після того, як первинна інфекція пройшла, вірус зупиняється в трійчастих гангліях, щоб згодом перейти в рецидивний герпес. Зміни в первинному герпетичному стоматиті приймають форму фолікулів, що розвиваються на запаленій слизовій оболонці. У порожнині рота бульбашки швидко лопаються, утворюючи дуже хворобливі ерозії. Місцевим симптомам передують загальні симптоми, такі як підвищення температури, збільшення локальних лімфатичних вузлів, м’язові болі і нездужання.
Бактеріальний стоматит
Причиною захворювання є найчастіше стрептококи і стафілококи, які при попаданні на слизову ротової порожнини активно розвиваються, утворюють гнійники і виразки.
Грибковий стоматит
Найчастіше цим різновидом стоматиту страждають діти, але й дорослі також схильні до нього, хоча і в меншій мірі. Причиною грибкового стоматиту, або кандидозу є гриби виду Candida, які розвиваються в просторі між зубом і слизовою оболонкою. Особливість захворювання – поява білястого нальоту на внутрішній стороні губ, щік і ясен. Грибковий стоматит має кілька ступенів розвитку:
- I ступінь – осередкове, точкове почервоніння слизової оболонки;
- II ступінь – почервоніння і запалення всієї слизової;
- III ступінь – гіперплазія слизової або папілярна гіперплазія.
Стоматит грибкового виду за статистикою частіше зустрічається у дітей до 3 років, а серед дорослих – у жінок після 30 років.
Травматичний стоматит
Цей вид захворювання пов’язаний з механічним пошкодженням слизової оболонки рота, яке призводить до її запалення. Відсутність своєчасного лікування провокує утворення виразок, викликаних дією хвороботворних мікроорганізмів ротової порожнини на пошкоджених ділянках слизової оболонки рота.
Алергічний стоматит
Захворювання часто пов’язане з алергічною реакцією на хвороботворні організми в повітрі або контактною алергією до їжі або компонентів протеза, що використовується пацієнтом. Контактна алергія пов’язана з клітинно-опосередкованною імунною відповіддю. Клінічно можуть спостерігатися локальні еритематозні ураження, невеликі набряки, ерозії або навіть глибокі виразки. Хворий скаржиться на біль, свербіж, печіння в роті, також можливі скарги на місцеву парестезію.
Променевий стоматит
Захворювання виникає внаслідок радіо- і хіміотерапії, дії протипухлинних препаратів або іонізуючих променів (променева терапія) в області голови та шиї. Терапія, яка використовується для лікування раку, спрямована, серед іншого, на гальмування поділу клітин. Препарати, що використовуються для цієї мети, не діють вибірково тільки на ракові клітини. Здорові клітини організму, що швидко діляться, також деградують. До них, зокрема, відносяться клітини базального шару (це епітеліальний шар, відповідальний за вироблення нових клітин і, отже, за регенерацію епітелію). В результаті його пошкодження виникають великі виразки і ерозії слизової оболонки, які характеризуються сильним болем. Зміни можуть супроводжуватися почервонінням і набряком слизової оболонки.
Хімічний стоматит
Причиною захворювання є опік слизової оболонки рота хімічними речовинами. В результаті утворюються виразки, які після заростання залишають рубці, що деформують слизову оболонку.
Афтозний стоматит
Афтозний стоматит відноситься до групи захворювань з точно невстановленими причинами. Передбачається, що його поява пов’язана з порушеннями імунної системи, стоншенням слизової оболонки або харчовою алергією. Характеризується появою виразок і ерозій на слизовій оболонці порожнини рота. Виразки дрібні, покриті білим або сірим нальотом, оточені почервонілою слизовою оболонкою.
Стоматит у дітей
Запалення порожнини рота у дитини найчастіше є гострим станом, яке може приймати різні форми і ступені тяжкості. Причиною стоматиту у дітей найчастіше є бактерії або грибки, що розвиваються через недостатню гігієну порожнини рота або наявних системних захворювань організму.
Симптоми стоматиту у дітей залежать від типу ураження і від етіологічного фактора. Основними проявами захворювання є:
- легка лихоманка;
- втрата апетиту;
- неприємний запах з рота;
- неспокійний сон;
- біль в горлі;
- запалення слизової;
- запалення лімфовузлів;
- поява болючих ерозій;
- утворення білястої плівки на слизовій оболонці рота.
Лікування стоматиту у дітей
Незалежно від виду стоматиту у дітей основним методом лікування є поліпшення гігієни порожнини рота. У разі стоматиту, викликаного вірусом, призначаються противірусні препарати, а також протизапальні та жарознижуючі засоби.
Лікування стоматиту
Лікування стоматиту має бути адаптованим до виду захворювання, головне – точна діагностика причини захворювання. Тільки це може гарантувати правильний вибір плану лікування і прискорити одужання.
При необхідності може бути проведено протигрибкове або противірусне лікування. Симптоматичне лікування використовується для зменшення дискомфорту, болю, свербіння, печіння і інших проявів захворювання. Пацієнту призначається спеціальна дієта, яка передбачає відмову від продуктів, що викликають контактну алергію, якщо виявлено алергічний стоматит. Рекомендується обережно чистити зуби м’якою щіткою, використовувати антибактеріальні засоби для чищення та полоскання рота.
Стоматит: як лікувати в домашніх умовах?
Перша допомога в лікуванні стоматиту в домашніх умовах включає полоскання рота настоєм шавлії, ромашки, троянди, липи і лляного насіння. Також рекомендується використовувати протизапальні і знеболюючі препарати широкого спектру, які чинять місцеву анестезуючу дію. Але без точної діагностики правильно встановити причину стоматиту неможливо, тому потрібно негайно звернутися до стоматолога.
Центр Ізраїльської Стоматології в Києві обладнаний найсучаснішим діагностичним обладнанням для встановлення причини захворювань слизової, а висококваліфіковані лікарі клініки мають достатній досвід для постановки правильного діагнозу і якісного лікування стоматиту.
Поширені запитання
-
Чи заразним є стоматит для оточуючих?
Ні, стоматит сам по собі не заразний. Але бактерії, грибки або віруси, що викликали його, можуть бути небезпечні для оточуючих.
-
Чому діти частіше хворіють стоматитом?
У більшості випадків це пов’язано з недостатньою гігієною порожнини рота і тим, що діти, особливо до 3 років, схильні тягнути в рот різні предмети, на яких можуть бути бактерії і грибки.
-
Що робити, якщо в роті з’явилися виразки?
Можна прополоскати рот антисептичним засобом, наприклад, хлоргексидином або відваром ромашки, після чого обов’язково потрібно звернутися до стоматолога для встановлення точної причини появи виразок.
-
Чи можна вилікувати стоматит в домашніх умовах?
Лікування стоматиту вдома часто зводиться тільки до усунення симптомів. Усунути причину захворювання можна тільки після проведення діагностики з використанням сучасного лабораторного обладнання.
-
Які наслідки відсутності лікування стоматиту?
Запалення слизової оболонки рота без своєчасного адекватного лікування може призвести до ерозії м’яких тканин і розвитку запального процесу з посиленням загального стану хворого.