Лікування карієсу у дітей

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.
- Дата публікації: 23.07.2022
- Дата останнього редагування: 11.11.2022
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Лікування карієсу у дітей в Центрі Ізраїльської Стоматології
Дитячий карієс – поширена проблема, яка стосується дітей дошкільного та шкільного віку, і проявляє себе навіть у немовлят. Карієс є серйозною проблемою, яку батьки часто недооцінюють і вважають за краще просто ігнорувати, замість того, щоб звернутися за допомогою до стоматолога.
Що таке карієс?
Карієс – бактеріальне, інфекційне захворювання твердих тканин зуба, що проявляється в демінералізації неорганічних речовин і подальшому протеолізі органічних речовин в результаті дії кислот, які продукуються бактеріями в зубному нальоті в результаті метаболізму цукрів зовнішнього і інтракорпорального походження.
Карієс в першу чергу викликається бактеріями: в роті людини живуть близько 300 видів бактерій, а їх загальна кількість сягає майже 50 мільярдів. Але більшість з них безпечні для зубів, тоді як карієс викликають бактерії, які розщеплюють цукор, виробляють органічні кислоти і добре переносять кисле середовище. В основному це стрептококи. Ці бактерії утворюють м’який, щільно прилягаючий до поверхні зубів наліт, 80% якого складають мікроорганізми, а решта 20% – органічний субстрат, що демінералізує зубну емаль.
Причини карієсу у дітей
Головні причини карієсу у дітей – неправильне харчування і надмірне споживання солодкого. Якщо дитина часто їсть цукерки і батончики, солодкі фрукти або печиво між прийомами їжі, п’є підсолоджену каву, чай, сік або апельсин – цього достатньо, щоб забезпечити бактеріям живильне середовище, тобто вуглеводами, головним чином дисахаридами і простими цукрами.
Інші причини карієсу у дітей:
- недостатня гігієна порожнини рота;
- занадто довгий контакт із соскою;
- інфекційне захворювання;
- вроджені особливості.
Молочні зуби слабко мінералізовані, тому набагато більш сприйнятливі до бактерій, що викликають карієс.
Симптоми карієсу
Карієс у дітей часто непомітний на ранніх стадіях, але швидко розвивається, тому важливо своєчасно розпізнати його. Першим симптомом, на який варто звернути увагу, – поява білого і жовтого нальоту на зубах малюка. Згодом наліт трохи твердне і набуває більш темного кольору. При відсутності лікування ураження досягає дентину і утворюється дефект, який може реагувати на зовнішні подразники: тепло, холод, солодкі і кислі напої. Потім ураження досягає зубної пульпи і викликає її запалення, яке супроводжується гострим болем.
Лікування карієсу у маленьких дітей
Лікування карієсу тимчасових зубів у дітей починається з огляду стоматологом і далі проводиться в залежності від ступеня захворювання і віку пацієнта.
Від народження до 7 років
При першому візиті до стоматолога, доктор розповідає малюкові про важливість догляду за зубами і необхідності лікування зубів. При необхідності проводиться безболісна чистка, а при глибокому карієсі – пломбування зубів з використанням аплікаційної або інфільтраційної анестезії.
Від 6 місяців до 12 років
Глибокий карієс у дитини нерідко призводить до руйнування молочного зуба, і щоб зберегти місце для зростаючого корінного зуба стоматолог встановлює спеціальне кільце.
Лікування карієсу постійних зубів у дітей
Постійні зуби у дітей лікуються в залежності від ступеня дозрівання тканин, глибини і виразності патологічного процесу.
На початковому етапі
На ранніх стадіях захворювання лікування проводиться наступними способами:
- Ремінералізація. На поверхню зуба наноситься спеціальний розчин з вмістом кальцію, фосфору і фтору, який під дією ультразвуку не тільки гальмує розвиток карієсу, але і сприяє відновленню тканин зуба.
- Озонотерапія. Процедура передбачає очищення поверхні зуба за допомогою озону, який подається через силіконову чашечку. Озон дезінфікує поверхню зуба і вбиває бактерії, що провокують розвиток карієсу.
Лікування середнього і глибокого карієсу
Середній і глибокий карієс лікується наступними способами:
- Пломбування. Для пломбування зубів дітям застосовуються безпечні склоіономірні і сілікофосфатні цементи, доповнені фтором, які необхідні, щоб зміцнити поверхню зуба.
- Депофорез. Процедура використовується для чищення важкодоступних каналів молочних зубів і передбачає введення в порожнину розчину гідроксиду міді і кальцію, який дезінфікує її, знищуючи бактерії.
- Препарування. Абразивну дію струменя води і повітря з елементами спеціального абразиву ефективно видаляє каріозні утворення, що поліпшує зчеплення з пломбувальними матеріалами при подальшому пломбуванні зуба.
Спосіб лікування зубів визначає стоматолог після огляду і діагностики зубів дитини.
Види карієсу у дітей
За стадіями розвитку карієс ділиться на:
- початковий – перша фаза розвитку захворювання, при якій пошкодження емалі ще не відбулося;
- поверхневий – є дефект емалі і необоротне руйнування тканин зуба;
- середній – карієс пошкоджує дентин, через що той стає коричневим або чорним;
- глибокий – ураження досягає пульпи зуба, викликаючи біль.
За перебігом хвороби розрізняють:
- гострий карієс – найчастіше вражає дітей з широкими дентинними канальцами, коли емаль зуба ще слабко мінералізована;
- хронічний карієс – в основному зустрічається в дорослому віці (від 16 років) і характеризується повільним розвитком;
- зупинений карієс – захворювання, подальший розвиток якого було зупинено, наприклад, в результаті інтенсивних гігієнічних процедур.
За клінічною картиною виділяють:
- вторинний карієс – розвивається в пломбувальних зубах в результаті пошкодження пломби і попадання всередину порожнини бактерій;
- атиповий карієс – виникає у мертвих зубів або зубів з віддаленими нервами, так як через відсутність пульпи в зубі відсутні захисні процеси;
- прихований карієс – розвивається під емаллю зуба, залишаючись невидимим для неозброєного ока, а виявити його можна тільки за допомогою рентгенологічного дослідження;
- множинний карієс – розвивається раптово на тлі ослабленого імунітету дитини і вражає відразу кілька зубів, характеризується великими дефектами зубів і їх підвищеною чутливістю до подразників;
- циркулярний карієс – виникає в пришийковій частині зуба, поступово охоплюючи сусідні зуби і швидко проникаючи в дентин;
- пляшковий карієс – вражає маленьких дітей і з’являється на передніх зубах через годування дитини з пляшки з соскою перед сном або вночі.
Лікування карієсу без бормашини
Сьогодні видалення карієсу у дітей не обов’язково вимагає використання бормашини. Є інші, менш болючі і не менш ефективні способи лікування.
Лікування озоном
Озонотерапія використовує озон для боротьби з карієсом. Кисень, перетворений в озон забезпечує швидке знищення бактерій і ремінералізацію (самовідновлення) стерилізованих тканин. Перед процедурою оброблений зуб повинен бути ретельно очищений, наприклад, шляхом механічної або повітряно-абразивної чистки і закритий спеціальним ковпаком. Потім під ковпачок вводиться газ, який дезінфікує поверхню зуба. Обробка озоном добре спрацьовує при невеликих каріозних ураженнях на поверхні емалі, але якщо дефект глибокий, то озонотерапія використовується як додатковий засіб.
Повітряно-абразивний метод
У повітряно-абразивному чищенні замість свердла використовується тонка насадка, з якої під тиском подається потік повітря з частинками оксиду алюмінію, що дозволяє видалити уражену зубну тканину. Наконечник апарату забезпечує точну, високоефективну і легку обробку зубів з максимальним збереженням здорових ділянок. Процедура займає небагато часу і абсолютно безболісна.
Лазерне лікування
Лазерне лікування порожнин (навіть глибоких) включає в себе випаровування уражених тканин зуба методом лазерної флюоресценції. Процедура вимагає високої точності від лікаря, оскільки досить моменту неуваги або необережного руху, і світловий промінь може пошкодити здорову емаль або ясна.
ICON
ICON – метод хіміко-механічної обробки каріозних порожнин спеціальними гелями і полімерними смолами, щоб зупинити прогресування карієсу на початковій стадії, як в міжзубних проміжках, так і на передніх поверхнях зубів. Інфільтрант, правильно нанесений на зуб, проникає в каріозний дефект емалі і завдяки капілярним силам блокує шлях дифузії кислот. Завдяки цьому ICON закриває початковий карієс, гальмує розвиток захворювання і стабілізує каріозний дефект. Варто підкреслити, що таке лікування безболісно, тому що не вимагає свердління і не впливає на здорову тканину зуба.
Незважаючи на те, що існують альтернативні способи лікування карієсу, використання бормашини залишається найбільш часто використовуваним методом видалення уражених тканин зуба. Свердло точно видаляє каріозні пошкодження незалежно від розміру та місця розташування дефекту. Рух свердла з величезною швидкістю створює високу температуру, яка нагріває тканини зуба, що робить процедуру болючою. Але ця проблема ефективно вирішується шляхом аплікаційного або інфільтраційного знеболювання.
Чи потрібно лікувати дитячий карієс молочних зубів?
Лікувати карієс молочних зубів, безумовно, потрібно, адже він може стати причиною патологій постійних зубів і привести до цілого ряду неприємних наслідків: хворобливе запалення пульпи, запалення або періапікальні абсцеси. Також при відсутності своєчасного лікування карієсу він може стати причиною необхідності видалення постійних зубів, частково або повністю зруйнованих. Крім того, каріозні плями і порожнини є місцем існування для бактерій, що отруюють весь організм дитини.
Профілактика карієсу у дитини
Профілактика карієсу у дітей дуже важлива і повинна здійснюватися вже під час вагітності. На четвертому місяці життя плоду починається мінералізація молочних зубів, а в другій половині вагітності вже формуються цілісні зубні одиниці. Хвороби, якими страждає вагітна жінка, значно впливають на стан зубів дитини, а її харчові звички, особливо дефіцит кальцію, фосфору, магнію, мікроелементів і вітамінів в раціоні, грають важливу роль у формуванні зубів зародка. Під час вагітності важлива правильна дієта, що включає необхідну кількість білка, що обмежує споживання вуглеводів і забезпечує організм продуктами, багатими вітамінами, особливо А, В, С і D.
Після народження дитини, особливо до завершення мінералізації твердих тканин зуба, харчування також необхідно. Для малюка найважливіше – харчування грудним молоком, яке є повноцінною їжею при прорізуванні зубів. Надалі якість страв необхідно варіювати і адаптувати до потреб зростаючого організму.
У профілактиці карієсу у дітей важлива правильна гігієна порожнини рота, яка повинна складатися з систематичної і ретельної чистки зубів. Учити дитину чистити зуби слід у віці 2-3 років. Зуби потрібно чистити вранці, ввечері і по можливості після кожного прийому їжі. Щітка, що зберігається в чистоті, повинна замінюватися кожні 3-4 місяці. Розмір щітки повинен відповідати розміру рота дитини.
Для чищення зубів дитині потрібна спеціальна паста, яка буде зміцнювати поверхню емалі, і захищати її від карієсу, а при необхідності надавати протизапальну, антибактеріальну, а також освіжаючу і дезодоруючу дію. Одним з найбільш важливих компонентів зубної пасти, які перешкоджають руйнуванню зубів, є фтор. Механізм дії сполук фтору на зуби полягає в його впливі на мінералізацію твердих тканин зуба, на здатність ремінералізовувати емалеві процеси, завдяки чому підвищується стійкість емалі до шкідливих факторів.
У Центрі Ізраїльської Стоматології працюють досвідчені фахівці, які знають, як знайти підхід до дитини будь-якого віку і провести лікування карієсу без болю і дискомфорту, щоб забезпечити здоров’я зубів.
-
Використання системи «АНТИ-СНІД»
це стерильний лоток з інструментами, який використовується при огляді або лікуванні, обов’язкова програма для всіх пацієнтів
190 грн -
Анестезія аплікаційна
анестезія у вигляді спрею або гелю для поверхневого знеболювання слизової
100 грн -
Анестезія карпульним шприцем з використанням різних видів анестетиків290 грн
-
Обробка 1-го зуба препаратом «ICON»
сучасний метод мікроінвазивного лікування початкового карієсу без препарування ураженої ділянки зуба з використанням спеціального гелю
650 грн -
Фотополімерна пломба в молочному зубі
препарування каріозної порожнини і встановлення пломби з фотополімерного матеріалу високої якості
1 000 грн
Лікар-стоматолог терапевт, ендодонтист, дитячий лікар

- Все комментарии 3
- Нейтральные 0
- Положительные 3
-
Александр Бойко
06.03.2019
- Відгук про лікаря: Сулима Олег Вікторович
Клиника супер. Врачи толковые. Отношение докторов и их внимание просто поражают. Лечил у них зубы после одной \”хваленой\” киевской клиники, благо теперь благодаря ЦИС у меня все хорошо. Спасибо!
- 0
- 0
-
Валентина Николаевна
17.11.2019
- Відгук про лікаря: Сулима Олег Вікторович
- Послуга: Лікування зубів
Доброго времени суток всем. Никогда не пишу отзывы, а тут захотелось поделиться приятным моментом. Очень боюсь стоматологов, но неприятный момент привел меня в Центр Израильской Стоматологии. От страху дрожало все, но тут такой автомат для бахил стоит, что в космос запускают. Круто круто. За считанные минуты заполнили мед. документацию и я в чудесном салатовом кресле. Пока меня заговаривали, хоп и анестезия сделана. Как фокусник Олег Викторович начал делать каналы НИЧЕГО не почувствовала. А когда появился над моими глазами микроскоп, я уже поняла, что здесь моя клиника. Рентген и зуб исправлен. И я на отпуске смогу кушать все. Приятно, что везде чисто. Спасибо всему коллективу.
- 0
- 0
-
Андрей
27.11.2018
- Відгук про лікаря: Авербух Фелікс Йосипович
- Послуга: Імплантація зубів
Очень понравилось отношение персонала. Доктор после осмотра доступно провел консультацию, посоветовал, как лучше решить мою проблему (а мне нужно было проводить имплантацию разрушенного зуба) и показал на примерах как, в последствии, это будет выглядеть. В конечном результате я получил восстановленный с помощью импланта зуб и могу без переживаний употреблять любую пищу. Визуально зуб ничем не отличается от родных.
- 1
- 0
5 / 5