Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
  • 18
  • Нам
  • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
  • 0 800 33-08-12
  • Зателефонувати
Гаряча лінія

Герметизація фісур для профілактики карієсу

Карієс – найпоширеніша патологія зубів у дітей і дорослих. Для профілактики карієсу важливо підтримувати гігієну ротової порожнини і двічі на рік проходити профілактичний огляд у стоматолога. Іноді для профілактики карієсу стоматологи пропонують процедуру герметизації фісур. Що це за методика, і які її переваги і недоліки?

Герметизація фісур
0 %
Розстрочка під 0% від банку

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.

Зміст статті
  • Дата публікації: 25.07.2022
  • Дата останнього редагування: 10.09.2022
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Що таке герметизація фісур і для чого вона потрібна

Ви напевно помічали, що поверхня жувальних зубів (молярів) нерівномірна. Премоляри і моляри мають горбисту поверхню з борозенками (або фісурами). Наявність фиссур на поверхні жувальних зубів забезпечує більш ефективне пережовування їжі.

Недоліком фиссур є їх важкодоступність при гігієнічних процедурах. Борозенки на зубах погано піддаються очищенню. Часто в них залишаються частинки їжі і патогенні бактерії, які можуть бути причиною виникнення карієсу. З віком борозенки зубів стають глибшими, а шар емалі, що покриває фісури – тоншим. При таких обставинах ймовірність розвитку карієсу і інших патологічних процесів ротової порожнини збільшується.

Щоб уникнути патологічного руйнування молярів карієсогенними бактеріями, пропонується методика герметизації фісур. Процедура полягає в очищенні фісур від шару патогенної флори і накладення герметика, що захищає моляри від карієсу.

Для герметизації борозенок в стоматології застосовують спеціальні адгезивні речовини – силанти. У складі силантів такі елементи як фтор і кальцій, які мають протикаріозну активність. Таким чином, захист від карієсу при герметизації фісур досягається не тільки фізичним бар’єром між борозенкою і бактеріями, але і дією протикаріозних складових герметика.

Якими бувають фісури зубів

Розрізняють 4 типи фісур, кожен з яких відрізняється за ступенем ймовірності розвитку карієсу. Розглянемо кожен з типів фісур докладніше:

  • Воронкоподібні. Цей тип фісур найменш схильний до карієсу у силу анатомічних особливостей. Воронкоподібні фісури неглибокі і з відносно товстим шаром зубної емалі. Незначна глибина борозенки дозволяє таким зубам добре очищатися від частинок їжі і бактерій під час щоденного чищення зубів. Примітно, що у воронкоподібних фісурах часто утворюються тверді мінеральні відкладення. Це свого роду природна герметизація, що захищає зуби від карієсу.
  • Конусоподібні. Такі фісури не є пологими (як воронкоподібні), а нагадують конус через близькість сусідніх стінок, які формують борозенку. На відміну від воронкоподібних фісур, в конусоподібних фісурах затримується рідина. При таких обставинах процес природної герметизації мінеральними речовинами є ускладненим. З цієї причини емаль поверхні зубів залишається пористою, що збільшує ймовірність появи карієсу.
  • Краплеподібні. Такі фісури зовні нагадують краплю або колбу, через що їх ще називають колбоподібними. У краплеподібних фісурах дуже вузька «шийка», яка розширюється вглиб по типу колби. Через таку будову очищення фісури при чищенні зубів щіткою практично неможливо. У розширену частину фісури потрапляють частинки їжі, рідина і бактерії, що створює умови для розвитку карієсу.
  • Поліпоподібні. Якщо краплеподібні фісури нагадують колбу, то поліпоподібні – пробірку або поліп. Поліпоподібні фісури не такі широкі як колбоподібні, але довші, що представляє особливу небезпеку для зубів. Поліпоподібні фісури вважаються найбільш схильними до карієсу.
Герметизація фісур

Показання до проведення герметизації фісур

Процедура герметизації фісур дає можливість запобігти карієсу. Подібні методики захисту жувальних зубів від дії каріесогенних бактерій дозволяють зберегти моляри від руйнування. Якщо процедури по герметизації борозенок зубів не виконати, то з часом в них розмножаться бактерії. Це призводить до подальшого збільшення розмірів фісур, пористості емалі і розм’якшення стінок зубної поверхні. Так карієс поступово руйнує зуб, і людина ризикує його втратити.

Показання до герметизації фісур

  • Фісури погано очищаються від нальоту при професійному чищенні зубів. При зовнішньому огляді відзначається фісурний твердий наліт, частинки їжі, а також помітна демінералізація зубної емалі.
  • При краплеподібних або поліпоподібних фісурах, коли борозенки на молярах вузькі і глибокі, що не дозволяє очищати фісури в домашніх умовах за допомогою зубної щітки.
  • На поверхні молярів в області фісур утворилася пігментація. При огляді у лікаря-стоматолога на таких зубах відзначаються розм’якшені тканини.
  • Карієс постійних жувальних зубів. Карієсом можуть бути уражені як бічні стінки зубів, так і жувальна поверхня. Герметизація фісур в даному випадку здійснюється після лікувальних заходів з видалення карієсу.
  • Необхідність в проведенні профілактичних заходів щодо санації ротової порожнини.
Важливо!

Герметизація фісур зубів не вважається обов’язковим універсальним профілактичним заходом щодо карієсу. Якщо у пацієнта неглибокі і добре мінералізовані фісури, то в такому випадку герметизації борозенок на молярах не потрібно.

Протипоказання

  • Якщо у фіссурах зуба, який прорізався 4 і більше років тому немає ознак карієсу і видимих твердих відкладень.
  • Якщо зуб ще не до кінця прорізався.
  • Деякі анатомо-фізіологічні особливості ротової порожнини пацієнта. Наприклад, якщо в ході процедури не вдається зуб ізолювати від слини.
  • Якщо пацієнт нехтує гігієнічними заходами. У такому випадку процедура герметизації фісур є марною.
  • Якщо в зоні проблемних борозенок (що підлягають герметизації) вже поставлені пломби.
  • Якщо в раціоні пацієнта недостатньо фтору. Як і у випадку із нехтуванням гігієни, герметизація фісур буде марною.
  • Якщо у пацієнта карієс. Спочатку слід позбутися патології.
Герметизація фісур у дітей

Герметизація фісур у дітей: за і проти

Часто у батьків буває зневажливе ставлення до молочних зубів дітей. Багато хто помилково вважає, що карієс молочних зубів не такий страшний, адже молочні зуби випадуть, а на їх зміну прийдуть постійні.

Карієс – небезпечна патологія не тільки для дорослих, а й дітей. При цій патології дитина буде частим пацієнтом у стоматологів, що доставляє психологічний дискомфорт. З іншого боку, карієс молочних зубів негативно позначається і на формуванні постійних зубів. Тому і в дитячому віці з карієсом варто боротися.

Сьогодні стоматологи сходяться на думці, що герметизацію фісур при необхідності доцільно проводити і для молочних зубів у дітей. При цьому рекомендують проводити процедуру протягом 3-х місяців з моменту прорізування молярів і премолярів. Відзначимо, що молочні зуби більше ніж постійні схильні до карієсу, тому при показаннях затягувати з герметизацією фісур довше 5-6 місяців з моменту прорізування премолярів і молярів не рекомендується.

Батьки повинні знати, що постійні премоляри у дитини прорізуються у віці 5-6 років, а постійні моляри – в 11-13 років. Одним зі свідчень для герметизації фісур в дитячій стоматології вважається відсутність у дитини навичок належної гігієни ротової порожнини. Якщо дитина пропускає чищення зубів, і при цьому у нєї глибокі фісури – проконсультуйтеся зі стоматологом на предмет проведення процедури герметизації.

У Центрі Ізраїльської Стоматології процедура герметизації фісур у дітей безболісна. У наших клініках в Дарницькому (м. Осокорки, Позняки) і Дніпровському (м. Лівобережна) районах стоматологічні процедури для дітей проходять без страху і хвилювань.

Як часто проводять герметизацію фісур

Герметичні покриття тримаються на зубах від 1 до 3 років в залежності від ряду факторів. Ступінь стертості герметика оцінює лікар на профілактичному огляді, який проводиться кожні 6 місяців. Залежно від результатів огляду, лікар рекомендує провести повторну герметизацію.

Методи герметизації фісур

Залежно від виду фісури застосовують інвазивний або неінвазивний метод герметизації.

Неінвазивна герметизація

Неінвазивну герментізацію переважно застосовують при воронкоподібних і конусоподібних фісурах. Якщо лікар взмозі оцінити дно фісури при візуальному огляді, то проводиться неінвазивна герметизація. Розглянемо етапи такої процедури:

  • Лікар оглядає стінки і дно фісур.
  • Борозенки очищують за допомогою щітки і пасти. Іноді застосовуються інструменти для професійного чищення зубів.
  • Очищена поверхня фісури обробляється гелем із фосфорною кислотою. Це необхідно для поліпшення зчеплення емалі з герметиком. Вкрай важливо домогтися повної ізоляції зуба від слини. У підготовлену фісуру не повинно нічого потрапити.
  • Лікар заповнює фісуру герметиком.
  • Герметик полімерізіруєтся (твердне), після чого виконується шліфування фісури. Важливо точно відновити рельєф фісури, аби у подальшому у пацієнта не було дискомфорту і проблем з жувальною функцією.
Методика герметизації фісур

Інвазивна герметизація фісур

Часто при каплеподібних і поліпоподібних фісурах лікар не взмозі оцінити дно борозенки. У таких випадках застосовується інвазивний метод герметизації. Для цих цілей використовується бормашина, що дозволяє розширити фісуру.

Після розширення фісури і вирівнювання стін лікар оцінює борозенку на предмет наявності в ній каріозних уражень. Як і в попередньому випадку, важливо, щоб перед заповненням герметика порожнина фісури була чистою. В іншому випадку патогенні бактерії стануть руйнувати дентин і пульпу.

Зазвичай процедура з інвазивної герметизації фісур триває 30-40 хвилин. Це безболісна процедура, тому пацієнтові не роблять анестезії.

Матеріали для герметизації фісур

Герметичний матеріал, що застосовується для герметизації борозенок зубів повинен бути рідким, але в той же час ставати міцним після полімеризації. За окрасом розрізняють герметики двох видів:

  • Прозорі. Переваги прозорих герметичних матеріалів в естетичності. Після затвердіння такі герметики непомітні. Крім того, під такими герметиками видно карієс (якщо він раптом розвинеться після герметизації), що дозволяє своєчасно вжити належних лікувальних заходів. При цьому очевидні і мінуси таких герметиків. Це, перш за все, складності в оцінці зношення герметика через велику схожість із зубною емаллю.
  • Кольорові. Кольоровий матеріал для герметизації менш естетичний візуально. Наприклад, це синій, рожевий матеріал і герметики інших кольорів. Переваги таких герметиків в тому, що лікареві чітко видна зона герметизації. Кольорові герметики переважно застосовуються в дитячій стоматології для молочних зубів.

Складнощі в оцінці зносу герметика частково вирішуються завдяки впровадженню нових герметичних матеріалів на основі рідких композитів. Такі матеріали мають високий ступінь контрастності при рентгенологічному обстеженні. Таким чином, контролювати знос герметика можна за допомогою рентгенографії.

Наші ціни:

  • Використання системи «АНТИ-СНІД»

    це стерильний лоток з інструментами, який використовується при огляді або лікуванні, обов’язкова програма для всіх пацієнтів

    190 грн
  • Накладення коффердаму

    за необхідністю

    300 грн
  • Герметизація фісур герметиком в обл. 1-го зуба

    одна з кращих превентивних процедур в змінному прикусі: інвазивне або малоінвазивне “пломбування” фісур для запобігання карієсу в майбутньому

    650 грн
Сертифікати
Лікар
Сулима Олег Вікторович

Лікар-стоматолог терапевт, ендодонтист, дитячий лікар

star

Сулима Олег Вікторович

Лікар-стоматолог терапевт, ендодонтист, дитячий лікар

Авербух Фелікс Йосипович

Стоматолог-імплантолог вищої категорії. Професор

Отзывы об услуге
Общая оценка
5 / 5
  • Все комментарии 4
  • Нейтральные 0
  • Положительные 4
  • Александр Бойко 06.03.2019

    Клиника супер. Врачи толковые. Отношение докторов и их внимание просто поражают. Лечил у них зубы после одной \”хваленой\” киевской клиники, благо теперь благодаря ЦИС у меня все хорошо. Спасибо!

    • 1
    • 0
  • Руслана 03.11.2023

    Я дуже щаслива, що 10.03.2020 якраз за день оголошення ВООЗ Пандемії COVID-19, встигла на імплантацію до пана професора: в мене внаслідок неправильного ендодонтичне лікування верхнього четвертого зуба зламався його корінь, сформувалась величезна гранульома, яка підібралась впритул до сусіднього здорового зуба і зруйнувала частину передньої стінки верхньої щелепи. Шановний пан професор зробив свою роботу вископрофесійно і тепер я горя не маю з тією верхньою четвіркою: імплант прижився, сусідній зуб було врятовано, еститично все гарно. Величезна дяка.

    • 2
    • 0

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка

Схожі послуги

Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

    * - поле є обов'язковим для заповнення
    Кушнірук Світлана Михайлівна

    Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки