Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія

Флюс на яснах у дитини

Гнійні захворювання ясен вимагають негайного хірургічного втручання. При відсутності лікування флюс на яснах у дитини призводить до серйозних ускладнень. Тому при перших же симптомах флюсу необхідно звернутися до лікаря. У Центрі Ізраїльської Стоматології в Києві для лікування флюсу застосовуються як хірургічні, так і консервативні методи лікування, що мінімізує ризик повторного захворювання.

Флюс на яснах у дитини
0 %
Розстрочка під 0% від банку

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.

Зміст статті
 • Дата публікації: 23.07.2022
 • Дата останнього редагування: 11.09.2022
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Що таке флюс молочних зубів

Флюс – це запалення тканин, що оточують кістку (окістя). Патологія носить гострий характер і часто супроводжується гнійним процесом, який при відсутності належної терапії поширюється на інші тканини і частини обличчя. У медичній літературі окістя називається периостом, тому хвороба також носить назву періостит.

Патологія частіше виникає у дітей через анатомо-фізіологічні особливості дитячого організму. Так, на відміну від постійних зубів, у дитини молочні зуби більш пористі. Пульпа молочних зубів розташовується ближче до ясенної поверхні. Крім того, кореневі канали при молочних зубах ширше, ніж при постійних. Всі ці обставини сприяють поширенню інфекційно-запального процесу. Гноєтворні бактерії в таких умовах краще розмножуються, через що флюс у дитини розвивається швидко.

Причини флюсу на яснах у дитини

Запалення периоста у дитини часто розвивається на тлі пульпіту. Це запальна патологія пульпи-пухкої тканини, що заповнює зубну порожнину. У пульпі також розташовуються нервові волокна, кровоносні і лімфатичні судини. Часто пульпіт у дітей розвивається стрімко, після чого – зачіпає і тканини окістя.

Розглянемо основні фактори, що сприяють появі флюсу у дітей:

 • Погана гігієна ротової порожнини. Діти не в змозі підтримувати належний догляд за зубами і ротової порожнини. Частинки їжі залишаються на поверхні зубів і в міжзубному просторі, що і призводить до розмноження патогенних мікроорганізмів.
 • Слабкий імунітет. Імунна система у дитини тільки формується і не в змозі справлятися з інфекційними агентами, що потрапляють в організм. З цієї причини діти часто хворіють на застуди та грип. Але не можна виключати і інші інфекційні захворювання, в тому числі і флюс.
 • Травми ясен. Діти до 2-3 років беруть в рот різні предмети. Часто це травмує ясна, що робить їх уразливими перед патогенними мікроорганізмами. Крім того, іноді дитина заносить інфекцію разом з предметом.
 • Видалення зуба. Є небезпека розвитку флюсу у дитини при видаленні зубів, якщо в ротовій порожнині є інфекції. Наприклад, при гінгівіті або ангіні бактерії потрапляють на місце видаленого зуба, що і провокує розвиток інфекційно-запального процесу в окісті. Тому такі патології як ангіна, фарингіт або аденоїди слід розглядати в якості факторів ризику.

Як розпізнати флюс у дитини

Флюс являє собою шишку, яка частіше з’являється на яснах. У більшості випадків гнійник виходить на передній частині щелепи, оскільки кісткова стінка в цій зоні стоншена, а також там присутня значна кількість кровоносних і лімфатичних судин. Іноді флюс з’являється на небі.

До симптомів, які супроводжують флюс, відносяться:

 • поява гнійника на яснах;
 • ниючі болі в області поразки;
 • набряк щоки (вона помітно збільшується в розмірах);
 • підвищення температури тіла;
 • збільшення лімфатичних вузлів, розташованих поблизу від запального процесу.

У маленьких дітей, які ще не можуть розмовляти (і розповісти про свої симптоми), відзначається занепокоєння, плаксивість і погіршення апетиту. Уважно огляньте ротову порожнину малюка. Цілком можливо, що причиною всьому флюс молочних зубів, який потребує медичного втручання.

Як виглядає флюс: фото

Ускладнення флюсу у дітей

Періостит у дитини не терпить зволікань з лікуванням. Звичайно, гострий перебіг патології не помітити не можна, і зазвичай батьки відразу звертаються за допомогою до лікаря. При цьому хронічний флюс часто не помічають.

Лікарі Ізраїльського Центру Стоматології в Києві настійно рекомендують не затягувати з візитом до лікаря. В іншому випадку флюс призводить до ряду наслідків, які куди важче піддаються лікуванню. Деякі з наслідків флюсу і зовсім носять незворотний характер. Розглянемо докладніше ускладнення, що виникають в разі, якщо не лікувати цю патологію у дитини:

 • Гострий гнійний процес. Не допускайте розвитку великих гнійників. Вони небезпечні, особливо для дитини. При розвитку великого гнійника гнійні маси зачіпають не тільки ясенні тканини і окістя, а й інші тканини обличчя. У важких випадках можливий прорив гнійника на зовнішній стороні щоки. Таким чином утворюється свищ (отвір), з якого випливають гнійні маси.
 • Адентія. Гнійні маси при флюсі іноді досягають зачатків постійних зубів, руйнуючи їх. Це означає, що після молочних зубів корінний зуб вже не з’явиться.
 • Гайморит. Якщо відсутнє лікування, флюс на яснах іноді поширюється на гайморові пазухи. Так розвивається гнійний гайморит – важке лікування, часто вимагає лікування в умовах стаціонару.
 • Флегмона. Якщо абсцес, що розвивається на тлі флюсу у дітей, носить обмежений характер, то флегмона не має меж. Це важке ускладнення, при якому уражаються різні частини обличчя – м’язи, кістки, судини та інші елементи. Для флегмони характерно стрімке підвищення температури тіла аж до 42 градусів, що загрожує життю дитини.
 • Сепсис. У разі, коли патогенні мікроорганізми, що провокують флюс у дитини, потрапляють в кровотік, зростає ризик розвитку сепсису. Це зараження крові, при якому запальний процес стає генералізованим – охоплює різні органи і частини тіла.
 • Остеомієліт. Це гнійно-некротичний процес, що протікає в щелепних кістках. Таке ускладнення вкрай рідкісне і розвивається на тлі тривало протікає флюсу у дитини, коли патологічний процес з окістя переходить в кісткові тканини.

Перша допомога при флюсі: що можна і потрібно робити вдома

Відразу обмовимося, лікування даної патології слід проводити тільки у лікаря. Нетрадиційні домашні методи терапії в даному випадку неприйнятні. Вони не тільки малоефективні, але також можуть і нашкодити дитині. Але найнебезпечніше, віддаючи перевагу домашнім методам лікування, втрачається дорогоцінний час, що збільшує ризик розвитку ускладнень.

Домашні способи лікування актуальні в період очікування візиту до лікаря. Наприклад, якщо у вас немає можливості негайно звернутися до стоматолога, то перед візитом в клініку скористайтеся наступними рекомендаціями:

 • Антисептичні препарати. Зв’яжіться з лікарем і дізнайтеся, якими лікарськими препаратами варто полоскати ротову порожнину. Лікар порадить антисептичні розчини, такі як хлоргексидин, фурацилін та інші.
 • Сода і сіль. Якщо немає в наявності антисептичних препаратів, то полоскати рот можна розчином соди і солі. Приготувати такий розчин нескладно. На 250 мл кип’яченої теплої води беруть по одній чайній ложці солі і соди. Полоскати слід кожні 30-40 хвилин.
 • Лікарські трави. Ряд лікарських рослин має виражену протизапальну, антибактеріальну і заспокійливу дію. До таких травам відноситься ромашка, шавлія, меліса, звіробій і кора дуба. Згадані лікарські трави використовують як окремо, так і у вигляді зборів.
Перша допомога при флюсі у дитини

Лікування флюсу у дитини в ЦІС

У Центрі Ізраїльської Стоматології на Лівому березі Києва команда дитячих стоматологів виконує весь спектр лікувальних заходів при захворюваннях зубів, ясен і ротової порожнини. До маленьких пацієнтів у нас особливий підхід, що дозволяє позбутися від страхів і занепокоєння перед медичними процедурами.

У терапії флюсу у дитини насамперед лікар проводить діагностику. Це огляд ротової порожнини, опитування батьків і дитини, а також проведення рентгенографічного дослідження. Рентгенограма показує ступінь ураження зубів і тканин. Тільки після діагностичних процедур лікар приймає рішення про тактику лікування пацієнта.

Флюс на яснах: хірургічне лікування

Флюс у дітей і дорослих переважно лікується хірургічним способом, як і всі гнійні утворення. Гнійник потрібно розкрити і прочистити рану. Хірургічна операція з видалення флюсу складається з наступних етапів:

 • Знеболювання. Насамперед лікар проводить місцеву анестезію, щоб дитина не відчувала болю і дискомфорту.
 • Видалення флюсу. Після введення анестезуючого препарату скальпелем робиться надріз. Лікар видаляє гній, після чого ставиться дренаж – маленька гумова смужка. Це необхідно для того, щоб рана не зажила завчасно, оскільки протягом 3-4 днів з рани ще випливають залишки гнійних мас.
 • Видалення зуба. Зазвичай зуби в області гнійного ураження слід видаляти. Видалення зубів при флюсі в дитячій стоматології практикується частіше, оскільки у дітей на зміну молочним зубам прийдуть постійні. У ряді випадків лікар приймає рішення зберегти молочний зуб, якщо це позитивно позначиться на формуванні прикусу дитини.

Флюс на яснах у дитини: що робити після операції

Лікувальні заходи при флюсі не обмежуються лише хірургічним втручанням. Не менш важливим є післяопераційний період, під час якого маленькому пацієнтові призначають антибіотики і антисептики для полоскання ротової порожнини. Навіть, якщо дитина себе почуває добре, обов’язково приймайте призначені препарати, дотримуючись приписів щодо дозувань і режиму прийому.

Зазначені заходи з лікування зазвичай закінчуються успішно. Симптоми, що турбують дитину при флюсі зникають (температура, біль). Протягом декількох тижнів розсмоктується і шишка, оскільки в ній більше немає гнійника.

Чого НЕ МОЖНА робити при флюсі

Розглянемо деякі речі і процедури, які категорично не можна робити при флюсі, оскільки це тільки погіршить ситуацію:

 • Не використовуйте зігріваючі компреси і не прогрівайте область поразки. Так ви тільки простимулює розмноження бактерій.
 • Не варто самостійно призначати собі лікарські препарати, тим більше, антибіотики. Безконтрольний прийом антибіотиків загрожує серйозними побічними ефектами, зокрема, розвитком стійкості бактерій до препаратів.
 • Не приймайте аспірин, поки не загоїться рана після лікування. Аспірин – це розріджує кров препарат, прийом якого уповільнює процес загоєння і сприяє кровотечі.

Зверніться до лікаря, якщо після видалення флюсу на яснах у дитини через 6-8 годин все ще зберігається інтенсивний біль.

Профілактика флюсу у дітей

Профілактика флюсу

Флюс на яснах легше попередити, ніж лікувати. На жаль, застрахуватися від хвороби неможливо, але дотримання деяких рекомендацій дозволить знизити ймовірність розвитку флюсу на яснах:

 • Привчайте дитину дотримуватися гігієни ротової порожнини.
 • Двічі на рік відвідуйте стоматолога для профілактичного огляду.
 • Слідкуйте за станом зубів: не допускайте розвитку карієсу та інших зубних патологій. При перших же симптомах – звертайтеся до лікаря.
 • Підбирайте зубну щітку з щетиною м’якою або середньої жорсткості.
 • Обмежте споживання солодощів – головної причини карієсу.

У клініках Центру Ізраїльської Стоматології в Дніпровському (м.Лівобережна) і Дарницькому (М. Осокорки, Позняки) районах вашій дитині нададуть всі необхідні послуги з лікування, діагностики та профілактики стоматологічних захворювань. Стоматологія вже давно стала безболісною, і ми слідуємо сучасним стандартам лікування. Вашій дитині буде легко і комфортно з нашими лікарями.

Схожі послуги

Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки

  Екстренні номери