Що таке флюс молочних зубів
Флюс – це запалення тканин, що оточують кістку (окістя). Патологія носить гострий характер і часто супроводжується гнійним процесом, який за відсутності належної терапії поширюється на інші тканини і частини обличчя. У медичній літературі окістя називається періостом, тому хвороба також називається періоститом.
Патологія частіше виникає у дітей через анатомо-фізіологічні особливості дитячого організму. Так, на відміну від постійних зубів, у дитини молочні зуби більш пористі. Пульпа молочних зубів розташовується ближче до поверхні ясен. Крім того, кореневі канали молочних зубів ширше, ніж постійних. Всі ці обставини сприяють поширенню інфекційно-запального процесу. Бактерії в таких умовах краще розмножуються, через що флюс у дитини розвивається швидко.
Причини флюсу на яснах у дитини
Запалення періосту у дитини часто розвивається на фоні пульпіту. Це запальна патологія пульпи – пухкої тканини, що заповнює зубну порожнину. У пульпі також розташовуються нервові волокна, кровоносні і лімфатичні судини. Часто запальний процес у пульпі дитини розвивається стрімко, після чого – зачіпає і тканини окістя.
Розглянемо основні фактори, що сприяють появі флюсу у дітей:
- Погана гігієна ротової порожнини. Діти не в змозі підтримувати належний догляд за зубами і ротовою порожниною. Частинки їжі залишаються на поверхні зубів і в міжзубному просторі, що і призводить до розмноження патогенних мікроорганізмів.
- Слабкий імунітет. Імунна система у дитини тільки формується і не в змозі справлятися з інфекційними агентами, що потрапляють в організм. З цієї причини діти часто хворіють на застуди та грип. Але не можна виключати і інші інфекційні захворювання, в тому числі і флюс.
- Травми ясен. Діти до 2-3 років беруть до рота різні предмети. Часто це травмує ясна, що робить їх вразливими перед патогенними мікроорганізмами. Крім того, іноді дитина заносить інфекцію разом із предметом.
- Видалення зубів. Є небезпека розвитку флюсу у дитини при видаленні зубів, якщо в ротовій порожнині є інфекції. Наприклад, при гінгівіті або ангіні бактерії потрапляють на місце видаленого зуба, що і провокує розвиток інфекційно-запального процесу в окісті. Тому такі патології як ангіна, фарингіт або аденоїди слід розглядати як фактори ризику.
Як розпізнати флюс у дитини
Флюс являє собою шишку, яка частіше з’являється на яснах. У більшості випадків гнійник виходить на передній частині щелепи, оскільки кісткова стінка в цій зоні тонша, а також там присутня значна кількість кровоносних і лімфатичних судин. Іноді флюс з’являється на небі.
До симптомів, які супроводжують флюс, відносяться:
- поява гнійника на яснах;
- ниючі болі в області ураження;
- набряк щоки (вона помітно збільшується в розмірах);
- підвищення температури тіла;
- збільшення лімфатичних вузлів, розташованих поблизу від запального процесу.
У маленьких дітей, які ще не можуть розмовляти (і розповісти про свої симптоми), відзначається занепокоєння, плаксивість і погіршення апетиту. Уважно огляньте ротову порожнину малюка. Цілком можливо, що причиною тому є флюс молочних зубів, який потребує медичного втручання.
Ускладнення флюсу у дітей
З лікуванням періоститу у дити зволікати не можна. Звичайно, що гострий перебіг патології не помітити не можна, і зазвичай батьки відразу звертаються за допомогою до лікаря. При цьому хронічний флюс часто не помічають.
Лікарі Центру Ізраїльської Стоматології в Києві рекомендують не затягувати з візитом до лікаря. В іншому випадку флюс призводить до ряду наслідків, які куди важче піддаються лікуванню. Деякі з наслідків флюсу і зовсім мають незворотній характер. Розглянемо докладніше ускладнення, що виникають у разі, якщо не лікувати цю патологію у дитини:
- Гострий гнійний процес. Не допускайте розвитку великих гнійників. Вони небезпечні, особливо для дитини. При розвитку великого гнійника гнійні маси зачіпають не тільки ясна і окістя, але і інші тканини обличчя. У важких випадках можливий прорив гнійника на зовнішній стороні щоки. Таким чином утворюється свищ (отвір), з якого виходять гнійні маси.
- Адентія. Гнійні маси при флюсі іноді досягають зачатків постійних зубів, руйнуючи їх. Це означає, що після молочних зубів корінний зуб вже не з’явиться.
- Гайморит. Якщо відсутнє лікування, флюс на яснах іноді поширюється на гайморові пазухи. Так розвивається гнійний гайморит – важка патологія, часто вимагає лікування в умовах стаціонару.
- Флегмона. Якщо абсцес, що розвивається при флюсі у дітей, носить обмежений характер, то флегмона не має меж. Це важке ускладнення, при якому уражаються різні частини обличчя – м’язи, кістки, судини і інші елементи. Для флегмони характерно стрімке підвищення температури тіла аж до 42 градусів, що загрожує життю дитини.
- Сепсис. У разі, коли патогенні мікроорганізми, що провокують флюс у дитини, потрапляють в кровотік, зростає ризик розвитку сепсису. Це зараження крові, при якому запальний процес стає генералізованим – охоплює різні органи і частини тіла.
- Остеомієліт. Це гнійно-некротичний процес, що протікає в кістках щелепи Таке ускладнення вкрай рідкісне і розвивається на фоні довготривалого флюсу у дитини, коли патологічний процес з окістя переходить в кісткові тканини.
Перша допомога при флюсі: що можна і потрібно робити вдома
Відразу скажемо, що лікування даної патології слід проводити тільки у лікаря. Нетрадиційні домашні методи терапії в даному випадку неприйнятні. Вони не тільки малоефективні, але також можуть і нашкодити дитині. Але найнебезпечніше те, що віддаючи перевагу домашнім методам лікування, втрачається дорогоцінний час, що збільшує ризик розвитку ускладнень.
Домашні способи лікування актуальні в період очікування візиту до лікаря. Наприклад, якщо у вас немає можливості негайно звернутися до стоматолога, то перед візитом в клініку скористайтеся наступними рекомендаціями:
- Антисептичні препарати. Зв’яжіться з лікарем і дізнайтеся, якими лікарськими препаратами варто полоскати ротову порожнину. Лікар порадить антисептичні розчини, такі як хлоргексидин, фурацилін та інші.
- Сода і сіль. Якщо немає в наявності антисептичних препаратів, то полоскати рот можна розчином соди і солі. Приготувати такий розчин нескладно. На 250 мл кип’яченої теплої води беруть по одній чайній ложці солі та соди. Полоскати слід кожні 30-40 хвилин.
- Лікарські трави. Ряд лікарських рослин має виражену протизапальну, антибактеріальну і заспокійливу дію. До таких трав належить ромашка, шавлія, меліса, звіробій і кора дуба. Згадані лікарські трави використовують як окремо, так і у вигляді зборів.
Лікування флюсу у дитини в ЦІС
У Центрі Ізраїльської Стоматології на Лівому березі Києва команда дитячих стоматологів виконує весь спектр лікувальних заходів при захворюваннях зубів, ясен і ротової порожнини. До маленьких пацієнтів у нас особливий підхід, що дозволяє позбутися страхів і занепокоєння перед медичними процедурами.
У терапії флюсу у дитини насамперед лікар проводить діагностику. Це огляд ротової порожнини, опитування батьків і дитини, а також проведення рентгенографічного дослідження. Рентгенограма показує ступінь ураження зубів і тканин. Тільки після діагностичних процедур лікар приймає рішення про тактику лікування пацієнта.
Флюс на яснах: хірургічне лікування
Флюс у дітей і дорослих переважно лікується хірургічним способом, як і всі гнійні процеси. Гнійник потрібно розкрити і прочистити рану. Хірургічна операція з видалення флюсу складається з наступних етапів:
- Знеболювання. Насамперед лікар проводить місцеву анестезію, щоб дитина не відчувала болю і дискомфорту.
- Видалення флюсу. Після введення анестезуючого препарату скальпелем робиться надріз. Лікар видаляє гній, після чого ставиться дренаж – маленька гумова смужка. Це необхідно для того, щоб рана не зажила завчасно, оскільки протягом 3-4 днів з рани ще виходять залишки гнійних мас.
- Видалення зубів. Зазвичай зуби в області гнійного ураження слід видаляти. Видалення зубів при флюсі в дитячій стоматології практикується частіше, оскільки у дітей на зміну молочним зубам прийдуть постійні. У ряді випадків лікар приймає рішення зберегти молочний зуб, якщо це позитивно позначиться на формуванні прикусу дитини.
Флюс на яснах у дитини: що робити після операції
Лікувальні заходи при флюсі не обмежуються лише хірургічним втручанням. Не менш важливим є післяопераційний період, під час якого маленькому пацієнтові призначають антибіотики і антисептики для полоскання ротової порожнини. Навіть, якщо дитина себе почуває добре, обов’язково приймайте призначені препарати, дотримуючись приписів з дозування і режиму прийому.
Зазначені заходи з лікування зазвичай закінчуються успішно. Симптоми, що турбують дитину при флюсі зникають (температура, біль). Протягом декількох тижнів розсмоктується і шишка, оскільки в ній більше немає гнійника.
Чого НЕ МОЖНА робити при флюсі
Розглянемо деякі речі і процедури, які категорично не можна робити при флюсі, оскільки це тільки погіршить ситуацію:
- Не використовуйте зігріваючі компреси і не прогрівайте область ураження. Так ви тільки стимулюєте розмноження бактерій.
- Не варто самостійно призначати собі лікарські препарати, тим більше, антибіотики. Безконтрольний прийом антибіотиків може призвести до серйозних побічних ефектів, зокрема, розвитку стійкості бактерій до препаратів.
- Не приймайте аспірин, поки не заживе рана після лікування. Аспірин розріджує кров, і його прийом уповільнює процес загоєння та сприяє кровотечі.
Зверніться до лікаря, якщо після видалення флюсу на яснах у дитини через 6-8 годин все ще зберігається інтенсивний біль.
Профілактика флюсу
Флюс на яснах легше попередити, ніж лікувати. На жаль, застрахуватися від хвороби неможливо, але дотримання деяких рекомендацій дозволить знизити ймовірність розвитку флюсу на яснах:
- Привчайте дитину дотримуватися гігієни ротової порожнини.
- Двічі на рік відвідуйте стоматолога для профілактичного огляду.
- Слідкуйте за станом зубів: не допускайте розвитку карієсу і інших зубних патологій. При перших же симптомах – звертайтеся до лікаря.
- Підбирайте зубну щітку з щетиною м’якої або середньої жорсткості.
- Обмежте споживання солодощів – головної причини карієсу.
У клініках Центру Ізраїльської Стоматології в Дніпровському (м. Лівобережна) і Дарницькому (м. Осокорки, Позняки) районах вашій дитині нададуть всі необхідні послуги з лікування, діагностики та профілактики стоматологічних захворювань. Стоматологія вже давно стала безболісною, і ми дотримуємося сучасних стандартів лікування. Вашій дитині буде легко і комфортно з нашими лікарями.
Відгуки про послугу