Видалення екзостозу

Кісткові новоутворення щелепи – проблема, яка часто залишається непоміченою. Такі нарости не завдають болю, але це не означає, що можна обійтися без лікування. Екзостоз видаляють тільки хірургічним шляхом, і є низка підстав провести операцію якомога швидше. Якщо екзостоз не лікувати, то проблема ускладнюється. Екзостози можуть бути причиною виникнення серйозних ускладнень аж до злоякісних пухлин.

Записатися на консультацію

Удаление экзостоза в Киеве

Що таке екзостоз

Екзостоз (кісткова шпора або остеофіт) – розростання кісткових або кістково-хрящових тканин на небі або нижній щелепі. Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб (МКБ-10) екзостоз є доброякісною пухлиною. За зовнішніми характеристиками новоутворення схоже на гульку або має грибоподібну форму. У низці випадків екзостоз розгалужується і стає звивистим.

Ця патологія часто не викликає болю або дискомфорту. Інколи людину турбують болі в області нижньої щелепи. Таке новоутворення в щелепі вимагає відповідних лікувальних заходів. В іншому випадку зростає ризик деформації зубів. Необхідність видалення екзостозу в стоматології викликана і тим, що доброякісна кісткова пухлина може переродитися в злоякісну.

Відзначимо, що екзостоз – не тільки стоматологічний термін, оскільки кісткові або кістково-хрящові нарости на кістках виникають не тільки на щелепі, а й інших частинах опорно-рухового апарату. Ми ж обмежимося питаннями, що стосуються видалення екзостозу в стоматології. Розберемося, як виникає екзостоз на яснах; які симптоми патологічного кісткового наросту і як правильно впоратися із проблемою.

Екзостоз після видалення зуба: причини

Причини розвитку новоутворень досі невідомі. І остеофіти на щелепі і інших частинах кісткової системи не є винятком. Згідно з останніми даними, які наводяться в медичній літературі, появі кісткового наросту в ротовій порожнині сприяють такі чинники:

 • Особливості будови щелепи, що підвищують ризик появи кісткових та кістково-хрящових новоутворень.
 • Запальні патології ясен і порожнини рота. Відзначимо, що запальні процеси підвищують ймовірність появи новоутворень не тільки на яснах, а й в інших тканинах і органах.
 • Інфекційні захворювання ротової порожнини.
 • Порушення гормонального фону і ендокринні захворювання.

Поява остеофітів в порожнині рота часто провокує видалення зуба або травма щелепи. Це еволюційний захисний механізм, при якому на пошкодження тканин організм реагує інтенсивним зростанням. У цьому випадку мова йде про патологічне розростання, яке потребує видалення.

Справедливо буде сказати про те, що чим глибше первинне ушкодження зуба або щелепи, тим вище ймовірність появи новоутворення. Часто наріст утворюється на місці видалених молярів – шостому, сьомому і восьмому зубах, необхідних для первинної обробки їжі. Імовірність появи наросту при видаленні зубів мудрості ще вище.

Симптоми екзостозу

Прояви екзостозу незначні. Часто патологію виявляють лише в стоматології, коли лікар проводить профілактичний огляд або готує пацієнта до протезування. Пацієнт може виявити кістковий наріст після видалення зуба. При появі кісткового новоутворення на місці видаленого зуба виникають такі симптоми:

 • Язиком відчувається тверда опуклість. Поверхня такого кісткового розростання гладка або шорстка.
 • Виникає відчуття стороннього предмета в ротовій порожнині.
 • Часто остеофіти щелепи безболісні, але в залежності від локалізації і розмірів новоутворення має місце больовий синдром різного ступеня інтенсивності.
 • Порушуються функції щелепи, якщо екзостоз розташовується в області скронево-нижньощелепного суглоба. У такому випадку є ризик розвитку дегенеративних процесів в суглобі, що вимагає спеціального лікування.
 • Слизові оболонки порожнини рота, що розташовуються в безпосередній близькості від екзостоза, часто змінюють колір, і їх можна відрізнити від решти слизової.
 • При екзостозі порушується місцевий кровотік через оклюзії (порушення прохідності) судин.

При остеофіті на яснах не спостерігається порушення у відкриванні та закриванні рота. Екзостоз не є інфекційною патологією ротової порожнини, тому для такої хвороби нетипово підвищення температури або поява гнійних мас.

Видалення екзостозу

Екзостоз: чому не можна обійтися без видалення

Лікування новоутворень зводяться до їх видалення. Медикаментозна терапія та інші види консервативного лікування в цій ситуації малоефективні або не принесуть ніякої користі. Позбутися кістково-хрящових наростів можна тільки за допомогою хірургічної операції.

Оскільки екзостоз не викликає больових відчуттів, то багато хто помилково вважає, що можна обійтися без лікування. Розглянемо ж ключові причини, що вказують на користь видалення екзостозу:

 • Безперервне зростання кісткового наросту. Пошкодження кісткових тканин після видалення зуба – основна причина появи екзостоза. Через неправильне зрощення кісткової тканини на місці видаленого зуба утворюється хрящової наріст, який поступово твердне, перетворюючись на кістку. Потім на цій кістці знову з’являється хрящова тканина і цикл замикається. Розмір таких новоутворень може досягати 10 і більше сантиметрів. При цьому людина може не відчувати болю. Швидке зростання кісткового новоутворення – ще одне показання для видалення.
 • Протезування. Зубні протези не ставлять, якщо у пацієнта екзостоз. Нарости заважають протезуванню. Тим більше, невідомо, чи будуть новоутворення рости під протезом, що принесе пацієнту багато клопоту. Тому перед протезуванням екзостоз видаляється.
 • Больовий синдром. У випадках, коли кістково-хрящові новоутворення на яснах доставляють людині біль або дискомфорт, вони підлягають якнайшвидшому видаленню.
 • Ризик виникнення злоякісної пухлини. Деякі доброякісні пухлини при певних обставинах можуть перероджуватися в злоякісні. Гарантій, що екзостоз не переродитися в злоякісну пухлину, немає. Тому, для попередження небажаного патологічного процесу остеофіти підлягають хірургічному видаленню.
 • Обмеження функціональності щелепи. Якщо новоутворення розташоване в області скронево-нижньощелепного суглобу, то воно порушує його роботу. По мірі зростання екзостоз обмежує і рух щелепи. Людина не в змозі відкрити рот в повному обсязі.
 • Естетичні причини. Екзостоз в порожнині рота видаляють і з косметичних міркувань. Особливо, якщо новоутворення великого розміру і помітно, коли людина розмовляє.
Показання для видалення екзостоза
 • Великі розміри пухлини або швидке зростання наросту.
 • Больовий синдром.
 • Підготовка до ортодонтичного лікування (наприклад, протезування, установки брекетів).
 • Косметичний дефект від екзостоз, що викликає у людини психологічний дискомфорт.
 • Ускладнення зі сторони нижньої щелепи аж до зміни прикусу.
Протипоказання для видалення екзостозу
 • Декомпенсовані стадії серцево-судинних захворювань.
 • Важкі патології дихальної або центральної нервової системи.
 • Активна форма туберкульозу.
 • Онкологічні захворювання.
 • Запущена стадія остеопорозу.

Раніше стоматологічні операції не проводилися і пацієнтам з декомпенсованим цукровим діабетом. Однак сьогодні при дотриманні лікувальних заходів і належному контролі рівня глюкози в крові такі операції не протипоказані.

Екзостоз: етапи хірургічного лікування

У Центрі Ізраїльської Стоматології на Лівому березі Києва видалення кісткових наростів проводить стоматолог-хірург. Цю процедуру проводять як в клініці в Дарницькому районі (м. Осокорки, Позняки), так і в Дніпровському районі (м. Лівобережна).
Операція з видалення екзостозу називається альвеолотомія, оскільки полягає в розтині стінки альвеоли зуба (зубної лунки, де розміщений корінь зуба). Розглянемо етапи хірургічного лікування екзостозу в нашій стоматології.

 • Етап №1
 • Етап №2
 • Етап №3
 • Етап №4
 • Етап №5
 • Етап №6

Діагностика. Перед хірургічною операцією в обов’язковому порядку проводиться діагностика. Лікар-стоматолог оглядає і опитує хворого, а також проводить рентгенографію. Уточнюється стан здоров’я пацієнта на предмет протипоказань до операції.

Анестезія. Лікар обробляє поверхню ясен і робить місцеву анестезію.

Надріз. В області новоутворення стоматолог-хірург робить надріз. Залежно від локалізації екзостозу роблять лінійний або трапецієподібний надріз. Видалення альвеолярних остеофітів виконується через трапецієподібний надріз. Якщо екзостоз розташований в області серединного піднебінного шову (піднебінний торус), то робиться лінійний надріз з двома додатковими надрізами, спереду і ззаду новоутворення.

Видалення екзостозу. Після надрізу лікар відшаровує слизову і видаляє кісткове розростання. Залежно від локалізації, форми і розмірів екзостозу, видалення проводиться єдиним блоком або по частинах. Робиться це за допомогою хірургічного інструменту (долото) або лазером.

Шліфування кістки. Після видалення новоутворення важливо знову домогтися гладкості кістки, щоб уникнути нового наросту. Для цього проводиться шліфування кістки бормашиною.

Накладення швів. Фінальний етап хірургічної операції з видалення екзостозу – накладення швів і захисної пов’язки.

 • Етап №1
 • Етап №2
 • Етап №3
 • Етап №4
 • Етап №5
 • Етап №6

Важливо

Не намагайтеся позбутися екзостозу за допомогою народних засобів. У цьому випадку вони не принесуть користі. Кісткові нарости видаляються тільки хірургічним шляхом.

Ускладнення після видалення екзостозу

При дотриманні рекомендацій стоматолога ризик ускладнень після видалення новоутворення мінімальний. Після хірургічної операції з видалення екзостозу у пацієнтів можуть виникати тимчасові неприємні симптоми, наприклад, біль, набряк ясен і кровотеча. Зазначені симптоми тривають не більше 3-4 діб.

Після операції

Для якнайшвидшого загоєння після операції пацієнтові слід виконувати наступні рекомендації лікаря:

 • Не перегріватися. Поки не затягнеться рана, відмовтеся від занять спортом, відвідування лазень, загоряння на пляжі і гарячих ванн. Підвищення температури сприяє появі кровотечі з рани.
 • Спеціальне харчування. На час загоєння відмовтеся від грубої, сухої, гострої та кислої їжі. Також не можна вживати дуже гарячу або дуже холодну їжу. Консистенція їжі повинна бути рідкою або у вигляді пюре.
 • Утримайтеся від куріння. Нікотин і продукти спалювання тютюну погіршують загоєння рани.

Продовжуйте чистити зуби, але не зачіпайте прооперовану ділянку зубною щіткою. Після кожного прийому їжі – полощіть ротову порожнину антисептичними розчинами, яких призначить лікар. Для зняття больових відчуттів в перші дні після операції приймайте знеболюючі.

Профілактика екзостозу

Специфічних заходів профілактики щодо екзостозу немає. Ця патологія виникає з незалежних від пацієнта обставин. При цьому важливо своєчасно виявити новоутворення, тому єдиний дієвий захід – це профілактичні огляди у стоматолога не рідше 1 разу на 6 місяців.

Наші ціни:

 • Лівобережна
 • Осокорки
 • Використання системи «АНТИ-СНІД» це стерильний лоток з інструментами, який використовується при огляді або лікуванні, обов'язкова програма для всіх пацієнтів
  190 ₴
 • Видалення екзостозу
  850 ₴
 • Використання системи «АНТИ-СНІД» це стерильний лоток з інструментами, який використовується при огляді або лікуванні, обов'язкова програма для всіх пацієнтів
  190 ₴
 • Видалення екзостозу
  850 ₴

Наші лікарі:

Відгуки про послугу

Загальна оцінка: 0 из 5
Написати відгук
Ваша оцінка: 
0.0
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і відповіді на всі запитання.

Зв'язатися з нами для консультації:

0 800 33-08-12 Безкоштовно зі всіх операторів України

Кушнірук Світлана Михайлівна

Головний лікар, стоматолог-імплантолог вищої категорії, стаж 23 роки