Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
  • 18
  • Нам
  • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
  • 0 800 33-08-12
  • Зателефонувати
Гаряча лінія

Видалення екзостозу

Кісткові новоутворення щелепи – проблема, яка часто залишається непоміченою. Такі нарости не завдають болю, але це не означає, що можна обійтися без лікування. Екзостоз видаляють тільки хірургічним шляхом, і є низка підстав провести операцію якомога швидше. Якщо екзостоз не лікувати, то проблема ускладнюється. Екзостози можуть бути причиною виникнення серйозних ускладнень аж до злоякісних пухлин.

Екзостоз
0 %
Розстрочка під 0% від банку

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.

Зміст статті
  • Дата публікації: 25.07.2022
  • Дата останнього редагування: 11.09.2022
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Що таке екзостоз

Екзостоз (кісткова шпора або остеофіт) – розростання кісткових або кістково-хрящових тканин на небі або нижній щелепі. Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб (МКБ-10) екзостоз є доброякісною пухлиною. За зовнішніми характеристиками новоутворення схоже на гульку або має грибоподібну форму. У низці випадків екзостоз розгалужується і стає звивистим.

Ця патологія часто не викликає болю або дискомфорту. Інколи людину турбують болі в області нижньої щелепи. Таке новоутворення в щелепі вимагає відповідних лікувальних заходів. В іншому випадку зростає ризик деформації зубів. Необхідність видалення екзостозу в стоматології викликана і тим, що доброякісна кісткова пухлина може переродитися в злоякісну.

Екзостоз після видалення зуба: причини

Причини розвитку новоутворень досі невідомі. І остеофіти на щелепі і інших частинах кісткової системи не є винятком. Згідно з останніми даними, які наводяться в медичній літературі, появі кісткового наросту в ротовій порожнині сприяють такі чинники:

  • Особливості будови щелепи, що підвищують ризик появи кісткових та кістково-хрящових новоутворень.
  • Запальні патології ясен і порожнини рота. Відзначимо, що запальні процеси підвищують ймовірність появи новоутворень не тільки на яснах, а й в інших тканинах і органах.
  • Інфекційні захворювання ротової порожнини.
  • Порушення гормонального фону і ендокринні захворювання.

Поява остеофітів в порожнині рота часто провокує видалення зуба або травма щелепи. Це еволюційний захисний механізм, при якому на пошкодження тканин організм реагує інтенсивним зростанням. У цьому випадку мова йде про патологічне розростання, яке потребує видалення.

Симптоми екзостозу

Прояви екзостозу незначні. Часто патологію виявляють лише в стоматології, коли лікар проводить профілактичний огляд або готує пацієнта до протезування. Пацієнт може виявити кістковий наріст після видалення зуба. При появі кісткового новоутворення на місці видаленого зуба виникають такі симптоми:

  • Язиком відчувається тверда опуклість. Поверхня такого кісткового розростання гладка або шорстка.
  • Виникає відчуття стороннього предмета в ротовій порожнині.
  • Часто остеофіти щелепи безболісні, але в залежності від локалізації і розмірів новоутворення має місце больовий синдром різного ступеня інтенсивності.
  • Порушуються функції щелепи, якщо екзостоз розташовується в області скронево-нижньощелепного суглоба. У такому випадку є ризик розвитку дегенеративних процесів в суглобі, що вимагає спеціального лікування.
  • Слизові оболонки порожнини рота, що розташовуються в безпосередній близькості від екзостоза, часто змінюють колір, і їх можна відрізнити від решти слизової.
  • При екзостозі порушується місцевий кровотік через оклюзії (порушення прохідності) судин.

При остеофіті на яснах не спостерігається порушення у відкриванні та закриванні рота. Екзостоз не є інфекційною патологією ротової порожнини, тому для такої хвороби нетипово підвищення температури або поява гнійних мас.

Видалення екзостозу

Екзостоз: чому не можна обійтися без видалення

Лікування новоутворень зводяться до їх видалення. Медикаментозна терапія та інші види консервативного лікування в цій ситуації малоефективні або не принесуть ніякої користі. Позбутися кістково-хрящових наростів можна тільки за допомогою хірургічної операції.

Оскільки екзостоз не викликає больових відчуттів, то багато хто помилково вважає, що можна обійтися без лікування. Розглянемо ж ключові причини, що вказують на користь видалення екзостозу:

  • Безперервне зростання кісткового наросту. Пошкодження кісткових тканин після видалення зуба – основна причина появи екзостоза. Через неправильне зрощення кісткової тканини на місці видаленого зуба утворюється хрящової наріст, який поступово твердне, перетворюючись на кістку. Потім на цій кістці знову з’являється хрящова тканина і цикл замикається. Розмір таких новоутворень може досягати 10 і більше сантиметрів. При цьому людина може не відчувати болю. Швидке зростання кісткового новоутворення – ще одне показання для видалення.
  • Протезування. Зубні протези не ставлять, якщо у пацієнта екзостоз. Нарости заважають протезуванню. Тим більше, невідомо, чи будуть новоутворення рости під протезом, що принесе пацієнту багато клопоту. Тому перед протезуванням екзостоз видаляється.
  • Больовий синдром. У випадках, коли кістково-хрящові новоутворення на яснах доставляють людині біль або дискомфорт, вони підлягають якнайшвидшому видаленню.
  • Ризик виникнення злоякісної пухлини. Деякі доброякісні пухлини при певних обставинах можуть перероджуватися в злоякісні. Гарантій, що екзостоз не переродитися в злоякісну пухлину, немає. Тому, для попередження небажаного патологічного процесу остеофіти підлягають хірургічному видаленню.
  • Обмеження функціональності щелепи. Якщо новоутворення розташоване в області скронево-нижньощелепного суглобу, то воно порушує його роботу. По мірі зростання екзостоз обмежує і рух щелепи. Людина не в змозі відкрити рот в повному обсязі.
  • Естетичні причини. Екзостоз в порожнині рота видаляють і з косметичних міркувань. Особливо, якщо новоутворення великого розміру і помітно, коли людина розмовляє.

Показання для видалення екзостоза

  • Великі розміри пухлини або швидке зростання наросту.
  • Больовий синдром.
  • Підготовка до ортодонтичного лікування (наприклад, протезування, установки брекетів).
  • Косметичний дефект від екзостоз, що викликає у людини психологічний дискомфорт.
  • Ускладнення зі сторони нижньої щелепи аж до зміни прикусу.

Протипоказання для видалення екзостозу

  • Декомпенсовані стадії серцево-судинних захворювань.
  • Важкі патології дихальної або центральної нервової системи.
  • Активна форма туберкульозу.
  • Онкологічні захворювання.
  • Запущена стадія остеопорозу.

Раніше стоматологічні операції не проводилися і пацієнтам з декомпенсованим цукровим діабетом. Однак сьогодні при дотриманні лікувальних заходів і належному контролі рівня глюкози в крові такі операції не протипоказані.

Екзостоз: етапи хірургічного лікування

У Центрі Ізраїльської Стоматології на Лівому березі Києва видалення кісткових наростів проводить стоматолог-хірург. Цю процедуру проводять як в клініці в Дарницькому районі (м. Осокорки, Позняки), так і в Дніпровському районі (м. Лівобережна).
Операція з видалення екзостозу називається альвеолотомія, оскільки полягає в розтині стінки альвеоли зуба (зубної лунки, де розміщений корінь зуба). Розглянемо етапи хірургічного лікування екзостозу в нашій стоматології.

1. Етап №1

Діагностика. Перед хірургічною операцією в обов’язковому порядку проводиться діагностика. Лікар-стоматолог оглядає і опитує хворого, а також проводить рентгенографію. Уточнюється стан здоров’я пацієнта на предмет протипоказань до операції.

2. Етап №2

Анестезія. Лікар обробляє поверхню ясен і робить місцеву анестезію.

3. Етап №3

Надріз. В області новоутворення стоматолог-хірург робить надріз. Залежно від локалізації екзостозу роблять лінійний або трапецієподібний надріз. Видалення альвеолярних остеофітів виконується через трапецієподібний надріз. Якщо екзостоз розташований в області серединного піднебінного шову (піднебінний торус), то робиться лінійний надріз з двома додатковими надрізами, спереду і ззаду новоутворення.

4. Етап №4

Видалення екзостозу. Після надрізу лікар відшаровує слизову і видаляє кісткове розростання. Залежно від локалізації, форми і розмірів екзостозу, видалення проводиться єдиним блоком або по частинах. Робиться це за допомогою хірургічного інструменту (долото) або лазером.

5. Етап №5

Шліфування кістки. Після видалення новоутворення важливо знову домогтися гладкості кістки, щоб уникнути нового наросту. Для цього проводиться шліфування кістки бормашиною.

6. Етап №6

Накладення швів. Фінальний етап хірургічної операції з видалення екзостозу – накладення швів і захисної пов’язки.

Оперативне втручання при екзостозі на яснах триває від 40 хвилин до 2 годин в залежності від складності клінічного випадку.

Важливо

Не намагайтеся позбутися екзостозу за допомогою народних засобів. У цьому випадку вони не принесуть користі. Кісткові нарости видаляються тільки хірургічним шляхом.

Ускладнення після видалення екзостозу

При дотриманні рекомендацій стоматолога ризик ускладнень після видалення новоутворення мінімальний. Після хірургічної операції з видалення екзостозу у пацієнтів можуть виникати тимчасові неприємні симптоми, наприклад, біль, набряк ясен і кровотеча. Зазначені симптоми тривають не більше 3-4 діб.

Після операції

Для якнайшвидшого загоєння після операції пацієнтові слід виконувати наступні рекомендації лікаря:

  • Не перегріватися. Поки не затягнеться рана, відмовтеся від занять спортом, відвідування лазень, загоряння на пляжі і гарячих ванн. Підвищення температури сприяє появі кровотечі з рани.
  • Спеціальне харчування. На час загоєння відмовтеся від грубої, сухої, гострої та кислої їжі. Також не можна вживати дуже гарячу або дуже холодну їжу. Консистенція їжі повинна бути рідкою або у вигляді пюре.
  • Утримайтеся від куріння. Нікотин і продукти спалювання тютюну погіршують загоєння рани.

Продовжуйте чистити зуби, але не зачіпайте прооперовану ділянку зубною щіткою. Після кожного прийому їжі – полощіть ротову порожнину антисептичними розчинами, яких призначить лікар. Для зняття больових відчуттів в перші дні після операції приймайте знеболюючі.

Профілактика екзостозу

Специфічних заходів профілактики щодо екзостозу немає. Ця патологія виникає з незалежних від пацієнта обставин. При цьому важливо своєчасно виявити новоутворення, тому єдиний дієвий захід – це профілактичні огляди у стоматолога не рідше 1 разу на 6 місяців.

Наші ціни:

  • Використання системи «АНТИ-СНІД»

    це стерильний лоток з інструментами, який використовується при огляді або лікуванні, обов’язкова програма для всіх пацієнтів

    190 грн
  • Анестезія карпульним шприцем з використанням різних видів анестетиків

    290 грн
  • Видалення екзостозу

    850 грн
Сертифікати
Лікар
Кушнірук Світлана Михайлівна

Головний лікар, стоматолог імплатолог вищої категорії

star Головний лікар ЦІС Диплом міжнародного конгресу Ізраїль-США-Німеччина

Сертифікований фахівець в області протезування та імплантації. Береться за важкі випадки і досягає ідеального результату. Спеціалізується на стоматологічній імплантації та реконструкції кісткової тканини.

Кушнірук Світлана Михайлівна

Головний лікар, стоматолог імплатолог вищої категорії

Отзывы об услуге
Общая оценка
5 / 5
  • Все комментарии 14
  • Нейтральные 0
  • Положительные 14
  • Юлия Дмитренко 05.03.2020

    Кому,как не нам,родителям детей с инвалидностью известно ,как сложно лечить зубы нашим детям.Для меня ,в течении 21 года,это было целым испытанием.На лечение брали всего в одну государственную клинику,но чтобы попасть туда ,нужно было ехать задолго записываться(даже ,если у ребёнка болел зуб,то нужно было ждать очередь на анестезию),ну и результат этих лечений ,нет передних зубов,киста и прочее.В клинику ЦИС попали по рекомендации знакомых ,и теперь хочу поделиться впечатлениями.Сказать ,что я под впечатлением,ничего не сказать.Я не знала,что может так быть!К нам с сыном отнеслись,как к своим давним знакомым.Сын у меня очень \”сложный\” и лечение у него сложное.С нами занималась целая бригада докторов более четырёх часов!!!Но это не просто доктора-профессионалы,а это ещё и внимательные,добрые и отзывчивые люди)Мой Женя после наркоза очень плохо себя вёл,был взбудоражен,но всё это время с нами был доктор,который помогал мне с ним справиться и было внимание и забота,которую не так часто встретишь по отношению к людям с инвалидностью.И это ещё не всё) Меня очень удивило то,что уже два дня после лечения доктор про нас не забыла, и каждый день нам звонят и справляются о Женином самочувствии.Это просто удивительно! Теперь я знаю ,как должно быть) Всем нужно равняться на вас.Очень вам благодарны!!!Светлана Михайловна огромное спасибо,у Вас доброе сердце и золотые руки)

    • 5
    • 1

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка

Схожі послуги

Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

    * - поле є обов'язковим для заповнення
    Кушнірук Світлана Михайлівна

    Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки