Атипове видалення зуба мудрості
І без того проблемні зуби мудрості в іноді становлять особливу небезпеку для здоров’я ротової порожнини. Атипове положення зуба мудрості додає клопоту і стоматологам, оскільки вимагає особливого підходу при видаленні. Сучасні технології в хірургічній стоматології дають змогу лікарю проводити такі складні втручання без ризиків для пацієнта.

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.
- Дата публікації: 17.08.2022
- Дата останнього редагування: 10.09.2022
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Найпроблемніші зуби мудрості
У стоматологічній практиці лікарі часто стикаються з проблемою зубів мудрості. Це восьмі зуби у зубному ряді, тому в народі їх називають вісімками. Зуб мудрості – це третій моляр (зуби, що слугують для механічної обробки їжі). Розташування третіх молярів симетричне – на верхній і на нижній щелепі. Тому у дорослої людини всього 4 вісімки.
Прорізування третіх молярів відбувається в 14-25 років. Це найпізніші зуби, за що і отримали назву зубів мудрості. У деяких людей вісімки залишаються закритими кісткою або яснами, через що не можуть прорізатися. У медичній літературі зуби, що не прорізалися, називаються ретенованими. Про напівретеновані зуби кажуть у випадках, коли зуб прорізався не до кінця.
Пізня поява третіх молярів, а також проблеми з їх прорізуванням вказує на рудиментарність цих зубів. У міру того, як людина стала менше споживати тверду і жорстку їжу, потреба в третіх молярах відпала. За десятки тисяч років еволюції, коли людина стала приймати термічно оброблену їжу, середній розмір щелепи скоротився приблизно на 10-12 мм, через що вісімкам стало затісно. У деяких людей треті моляри зовсім відсутні, і це не вважається патологією.
Атипове положення зуба мудрості
Зуби мудрості є джерелом проблем для людині не тільки в зв’язку з їх пізнім прорізуванням. Нерідко спостерігаються випадки атипового положення зуба мудрості. Так, через брак простору в щелепі зуб набуває нефізіологічного положення. Наприклад, треті моляри на верхній щелепі інколи прорізуються в сторону слизової щоки, чим завдають їй травм.
Якщо зуб мудрості розташовується під нахилом, то в міру прорізування його коронка тисне на сусідні зуби. При такому варіанті між другим і третім моляром утворюється простір, куди потрапляють частинки їжі. Таким чином, атипове положення зуба загрожує не тільки здавленням і травмою сусідніх зубів, але і карієсом, що розвивається через неможливість належного гігієнічного догляду за ротовою порожниною.
Якщо зуб мудрості приймає фізіологічно правильне положення, то видаляти його не потрібно. В майбутньому, при необхідності треті моляри використовуються в якості опорних зубів для протезних конструкцій або кламерів. Атипове ж положення зуба на верхній або нижньої щелепі часто слугує показанням для операції з видалення зуба, особливо, якщо він є джерелом болю і дискомфорту для людини.

Атипове видалення зуба мудрості: показання
Атипове видалення зуба – складна процедура, яка зачіпає не тільки зуб, але і кістку, окістя і слизову. Якщо для видалення зуба досить щипців і рук стоматолога, то при атиповому видаленні виникає необхідність в додаткових маніпуляціях, наприклад, надрізі ясна. Розглянемо варіанти, які передбачають звичайне і атипове видалення проблемних зубів мудрості.
Зуби мудрості підлягають видаленню в наступних випадках:
- Неправильне положення зубів у роті. При атиповому куті прорізування зуб травмує слизову щік, язика і інших тканин ротової порожнини.
- Порушення прикусу. При нестачі простору в щелепі зуб мудрості тисне на сусідні зуби. Це призводить до зміщення зубного ряду і зміни прикусу.
- Напівретенований зуб. Видалення часто необхідно і при «занурених» зубах мудрості, коли спостерігається часткове прорізування. Неможливість прорізування третього моляра також часто служить показанням для видалення.
- Перикоронарит. Часто при неповному прорізуванні зуба мудрості розвивається перикоронарит – запалення м’яких тканин навколо зуба. Обмежуватися лише зняттям гострого запалення у даному випадку не можна, оскільки, якщо не видалити зуб, то перикоронарит виникне знову.
- Карієс. З точки зору дотримання гігієни ротової порожнини зуби мудрості вважаються найскладнішими. Звичними способами (зубна щітка) очистити вісімки від залишків їжі проблематично. З цієї причини треті моляри нерідко служать джерелом карієсу і інших запальних захворювань зубів і ротової порожнини. При такому положенні справ видалення варто провести якомога швидше, оскільки карієс швидко поширюється на інші зуби, що загрожує ураженням зубного ряду. При атиповому положенні зуба (наприклад, під нахилом по відношенню до сусідніх зубах) ймовірність розвитку карієсу зростає. Збільшений простір між атиповою вісімкою і сусіднім зубом швидко заповнюється частинками їжі, що служить джерелом для розмноження патогенних каріозогенних бактерій.
- Затримка росту. Операції з видалення вісімок проводяться і при затримці росту зуба мудрості.
- Поява кісти. Атипове видалення зубів мудрості показано в разі появи кісти чи інших уражень кісткової тканини.
- Ортодонтичне лікування. Операція з видалення атипово розташованого зуба мудрості показана і при ортодонтичному лікуванні. Атиповий третій моляр заважає майбутнім процедурам (наприклад, протезуванню або встановленню брекетів), тому проводиться його видалення.
- Якщо треті моляри здорові, не стають джерелом карієсу і запальних захворювань ясен.
- Якщо зуби мудрості повністю прорізалися і не чинять тиску на сусідні зуби.
- Якщо вісімка правильно розташована і не порушує прикусу.
- Якщо зуби мудрості піддаються очищенню від бактерій і частинок їжі.
- Якщо патології третього моляра піддаються медикаментозному чи іншому консервативному лікуванню.
Протипоказання до видалення зуба мудрості
- Вагітність.
- Гострі інфекційні патології.
- Важкі порушення імунітету.
- Важкі хронічні захворювання серцево-судинної системи.
У чому складність операції з видалення атипового зуба мудрості
Видалення зуба мудрості в атиповому положенні ускладнене низкою об’єктивних причин. Це не пересічні операції з екстракції зубів, коли можна скористатися щипцями. Розташований під нахилом третій моляр неможливо видалити щипцями, інакше не уникнути травм сусідніх зубів і ясен. Видаляти такі зуби слід за допомогою спеціальних хірургічних інструментів з проведенням надрізів.
Атипове видалення зубів відноситься до ряду складних стоматологічних операцій. Таке видалення вимагає відповідної кваліфікації стоматолога-хірурга. Часто через аномальне розташування зуба, видалення проводиться в кілька етапів – вісімку витягують по частинах.
Ще одна обставина, що ускладнює видалення атипового зуба мудрості – близькість до гайморової пазухи або нерву. Іноді доводиться відмовитися від операції, оскільки високі ризики зачепити нерв.
Як проводиться атипове видалення зуба мудрості
Стоматологічні операції вимагають належної підготовки та врахування обставин, що впливають на результат. Розглянемо докладніше етапи атипового видалення зуба мудрості.
Ускладнення після операції
Як і інші стоматологічні операції, складне видалення зубів мудрості супроводжується деякими тимчасовими післяопераційними ускладненнями, серед яких:
- Набряклість і гематоми. Вже на другий день після хірургічного втручання з’являється набряклість. На третій день пацієнт може помітити збільшення набряклості, що цілком нормально. Приблизно на 4-ту добу набряк сходить. Якщо цього не відбувається – зверніться до лікаря.
- Больовий синдром. Після видалення зуба лікар призначає пацієнтові протизапальні і знеболюючі препарати. Кілька днів пацієнта турбують ниючі болі.
- Обмеження рухливості щелепи. Через набряк тканин виникають труднощі з рухом нижньої щелепи. Обмеження рухливості спостерігається, поки не зійде набряк.
- Підвищення температури тіла. Іноді процес загоєння супроводжується підвищенням температури, що пов’язано з виробленням інтерферонів.
Реабілітація після атипового видалення зуба мудрості
Через 10-14 днів пацієнтові знімають шви. До цього моменту (поки не загояться ясна) пацієнту слід дотримуватися таких рекомендацій:
- Уникайте перегріву організму. На час відмовтеся від гарячих ванн, відвідування лазні і загоряння. Також виключіть фізичні навантаження, оскільки це збільшує ймовірність кровотечі з рани.
- Полощіть ротову порожнину розчинами, які призначить лікар.
- Пережовуйте їжу на протилежній від оперованої сторони.
- Приймайте призначені лікарем ліки, наприклад, протизапальні та антибактеріальні препарати.
Атипове видалення зубів мудрості в Києві
Центр Ізраїльської Стоматології на Лівому березі Києва пропонує послуги кваліфікованих стоматологів-хірургів за високими світовими стандартами. У наших клініках в Дарницькому (м. Осокорки, Позняки) і Дніпровському (м. Лівобережна) районах ми використовуємо сучасні діагностичні, лікувальні та хірургічні методики для комфортного і безболісного видалення зубів мудрості.
Наші ціни:
-
Консультація
огляд, збір анамнезу, заповнення медичної документації, опис рентгену, складання плану лікування
500 грн -
Використання системи «АНТИ-СНІД»
це стерильний лоток з інструментами, який використовується при огляді або лікуванні, обов’язкова програма для всіх пацієнтів
190 грн