Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія

Пластика вуздечки язика

Аномалії розвитку вуздечки язика і губ – привід для якнайшвидшого медичного втручання. Якщо укорочену вуздечку язика не виправити, то виникають проблеми з годуванням, формуванням прикусу і дикцією. У Центрі Ізраїльської Стоматології в Києві корекція короткої вуздечки язика виконується із застосуванням сучасних хірургічних і лазерних методик.

Пластика вуздечки язика
0 %
Розстрочка під 0% від банку

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.

Зміст статті
 • Дата публікації: 23.07.2022
 • Дата останнього редагування: 10.09.2022
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Що таке вуздечка язика

Вуздечка язика представлена невеликою складкою, що з’єднує нижню частину язика з дном ротової порожнини. Це образна назва, оскільки при піднятому язиці виникає відчуття, що вуздечка його утримує. Основна функція вуздечки зводиться до додаткового кріплення язика ротової порожнини.

У нормі вуздечка кріпиться посередині язика. Таке кріплення не обмежує рухливість язика, даючи змогу здійснювати весь спектр його функцій при розмові або прийому їжі. Однак, якщо кріплення розташовується ближче до кінчика язика, то це говорить про коротку вуздечку.

Вкорочення вуздечки буває повним, коли язик повністю прикріплений до дна ротової порожнини, і частковим. Це аномалія, яка заважає дитині нормально харчуватися і розмовляти, тому потребує її усунення. І чим швидше впоратися з цим дефектом, тим краще для дитини.

Аномалії вуздечки язика: причини

Дефекти вуздечки язика – вроджена патологія. Її причини пов’язані або з успадкуванням дефектних генів від одного з батьків, або з захворюваннями вагітної жінки. Наприклад, ймовірність народження дитини з аномалією вуздечки язика підвищується при вірусних захворюваннях і психічних розладах у вагітної жінки.

Ознаки короткої вуздечки язика і наслідки

Про те, що вуздечка язика у дитини вкорочена, можна судити за такими ознаками:

 • Обмежена рухливість язика.
 • Язик складається жолобком.
 • Неможливість витягнути язик.
 • Порушення прикусу.
 • Складнощі при грудному вигодовуванні – дитина не може захопити сосок.
 • Порушення дикції.
Нормальна і коротка вуздечка язика

Ускладнення при аномаліях вуздечки язика у дитини

Аномалії розвитку вуздечки без належного лікування призводять до появи ускладнень. При цьому важливо розуміти, що в міру дорослішання дитини усунення несприятливих наслідків стає складніше.
Порушення розвитку щелепи і прикусу

Обмежуючи рух язика, коротка вуздечка також робить негативний вплив на розвиток нижньої щелепи. Якщо вчасно не зробити підрізання вуздечки, то це тягне за собою уповільнення розвитку нижньої щелепи і прилеглих до неї кісткових елементів.

Ще одна проблема, що виникає на тлі короткої вуздечки – порушення прикусу. Через обмежену рухливість язика та уповільненого розвитку кісткових структур щелепи зуби або віддаляються один від одного (утворюючи щілини), або щільніше змикаються, викривляючи зубний ряд.

Проблеми з годуванням

У дитини, що харчується груддю, аномалія розвитку вуздечки призводить до наступних проблем:

 • Дитина не може повноцінно захопити сосок, оскільки не може керувати язиком.
 • Через обмежену рухливість язика знижується стимуляція вироблення грудного молока.
 • Згадані порушення не дають змоги дитині насититися при грудному вигодовуванні. Процес годування стає довшим, але і цього недостатньо для повноцінного харчування. У зв’язку з цим годування груддю доводиться поєднувати з годуванням штучними сумішами.
 • Через обмеження, що пов’язані з аномалією розвитку вуздечки, дитині складно пережовувати і ковтати їжу. При цьому помітно підвищену чутливість слизової рота, що сприяє розвитку запальних процесів.

Порушення мови при аномаліях вуздечки язика

Ще одним серйозним ускладненням при короткій вуздечці є порушення мови у дитини. Проблеми починають проявлятися у віці 2-3 років, коли дитина тільки намагається говорити.

Порушення дикції при аномаліях вуздечки різні. Наприклад, дитина може шепелявити або не вимовляє деякі звуки. Примітно, що складність в цій ситуації полягає не тільки у неможливості вимовляти слова, але і психологічний дискомфорт дитини. У цьому віці дитина вже усвідомлює те, що відбувається і розуміє свій дефект, через що вона стає замкнутою і намагається більше мовчати, аніж говорити.

Годування груддую при короткій вуздечці язика

Як лікують дефекти вуздечки язика

Якщо вуздечка язика вкорочена, то щоб уникнути несприятливих наслідків пропонуються два варіанти лікування – консервативний і хірургічний. Консервативний спосіб терапії полягає в проведенні артикуляційної гімнастики, підсумком якої є розтягнення вуздечки до прийнятних розмірів.

У низці випадків артикуляційна гімнастика дозволяє уникнути хірургічного втручання. При цьому важливо підкреслити недоліки такого лікування. Це перш за все, необхідність в регулярних заняттях протягом тривалого періоду. Другий недолік – низька ефективність, оскільки така гімнастика далеко не завжди дає змогу досягти бажаного результату.

Другий варіант лікування – хірургія, який передбачає проведення нескладної операції підрізання вуздечки та зміщення центру зв’язування язика з нижньою щелепою. Така операція знімає обмеження рухливості язика. У дитини надалі не розвиваються ті ускладнення, які притаманні аномалії вуздечки.

Показання щодо проведення операції

Пластика вуздечки язика потрібна дітям різного віку в залежності від клінічного випадку. Таке втручання виконують як новонародженим, так і дітям дошкільного та шкільного віку. Розглянемо докладніше показання до проведення операції у дітей різних вікових груп.

Підрізання вуздечки у немовляти

Часто дефекти вуздечки язика виявляються ще в пологовому будинку. У низці випадків операція проводиться ще до виписки молодої мами і малюка. До відома для такої операції у новонароджених і малюків першого року життя відносяться:

 • Наявність проблем з грудним вигодовуванням. Найчастіше в таких випадках потрібне невелике підрізання вуздечки, що дозволяє усунути дефект.
 • Виявлення дефекту в перший рік життя. Навіть, якщо при короткій вуздечці не виникає проблем з годуванням, то існує небезпека розвитку інших ускладнень (зокрема, порушення дикції, прикусу, нижньої щелепи). Тому порушення слід усунути до появи можливих несприятливих наслідків.

Пластика вуздечки язика у дітей дошкільного віку

В міру дорослішання вуздечка у дітей обростає кровоносними судинами та нервовими закінченнями, що ускладнює проведення втручання. Якщо новонародженому досить підрізати вуздечку без анестезії, то дитині старше 2 років необхідно знеболювання.

Найчастіше аномалії розвитку вуздечки у дошкільнят виявляються в кабінеті у логопеда через появу дефектів мовлення, пов’язаних з короткою вуздечкою. У дітей, як правило, виявляють недорікуватість, при якій виникають складнощі з вимовою шиплячих, свистячих і піднебінних звуків.

До того ж, у логопеда виявляються й інші обмеження, наприклад, неможливість висунути язик повною мірою і дістати язиком до верхніх різців.

Важливо!

Якщо у дитини вже виникли проблеми з дикцією на тлі короткої вуздечки язика, то після підрізання або пластики мова сама собою не відновиться. Для усунення дефектів мовлення дитині необхідно заняття з логопедом.

Корекція вуздечки у школярів і дорослих пацієнтів

Операції по корекції вуздечки проводяться як у шкільному віці, так і дорослим пацієнтам. При цьому причиною часто стає плановане ортодонтичне лікування або порушення розвитку нижньої щелепи.

Коротка вуздечка створює обмеження у використанні ортодонтичних конструкцій і протезів, що вимагає проведення пластичної операції перед лікуванням. Коротка вуздечка також сприяє розвитку периімплантиту – стану, за якого порушується живлення тканин, що оточують імплантат.

Протипоказання до операції з корекції вуздечки язика

 • Гострі патології ротової порожнини і хронічні захворювання на стадії загострення.
 • Доброякісні і злоякісні пухлини ротової порожнини.
 • Порушення згортання крові.
 • Інфекційні захворювання.
 • Важкі порушення центральної нервової системи (психічні розлади).

Найкращий вік для операції

Підрізання і пластику вуздечки язика намагаються проводити до 9-місячного віку, і пов’язано це з двома ключовими обставинами:

 • Відсутність судин і нервових закінчень в вуздечці. До 9-місячного віку вуздечка ще занадто тонка, в ній відсутні судини та нервові закінчення. Таким чином, підрізання вуздечки язика навіть не вимагає місцевого знеболювання. Після 9-місячного віку вуздечка язика потовщується, стає м’ясистою. У ній з’являються судини та нерви.
 • Відсутність ускладнень і стресу. Якнайшвидше проведення операції дасть змогу запобігти розвитку несприятливих наслідків. До того ж, у дитини не буде спогадів про операцію що її травмували, нехай нескладною і безболісною.

Якщо з тих чи інших причин пластика вуздечки язика не проводилася до 9-місячного віку, то зробити це можна у віці 2-2,5 року. Це сприятливий для операції проміжок часу, оскільки в цей період вже сформувався молочний прикус, але ще не закріпилася вимова. Операцію можна проводити і після 5-річного віку, коли прикус стає постійним, а кутні зуби змінюють молочні.

Способи хірургічної корекції вуздечки язика

Залежно від віку дитини при короткій вуздечці мови проводиться френулотомія або френулопластика. Розглянемо докладніше особливості схожих втручань при різних клінічних випадках.

Френулотомія

Латинською мовою вуздечку називають «frenulum». Відповідно підрізання вуздечки язика називається френулотомія. Немовлятам таку операцію проводять з використанням стоматологічних ножиць, чи скальпеля. Анестезія малюкові до 9 місяців робиться за бажанням батьків. Як правило, необхідність в знеболюванні в такому віці немає через відсутність нервових закінчень в вуздечці. Кровотеча при такій операції в цьому віці незначна. Досить покласти малюка на груди матері, щоб він заспокоївся.

Місцеве знеболювання при френулотомії роблять дітям до 5 років. При цьому знеболення не ін’єкційне, а проводиться з використанням анестетиків у вигляді спреїв. І в такому віці після френулотомії дитині не накладають швів.

Френулопластика

Дітям, що старші 5-ти років при аномаліях розвитку вуздечки необхідна френулопластика. Це складніше втручання, що вимагає не тільки належного знеболення, але і накладання швів. Залежно від клінічного випадку проводиться один з трьох варіантів втручання:

 • Розрізання і стягування. Операція зводиться до висічення вуздечки анатомічно правильного розміру. Потім краї вуздечки стягуються швами.
 • Видалення. В цьому випадку у верхній і нижній частині вуздечки проробляються трикутні розрізи. Після видалення вуздечки краї рани зшиваються.
 • Формування нового місця кріплення. Третій варіант оперативного втручання зводиться до проведення розрізів, які відокремлюють частину тканин між перехідною складкою і міжзубною пипкою. Потім на рану накладаються шви, а відокремлена тканина пришивається до поверхні рани. Таким чином вдається перемістити місце кріплення вуздечки, що дає змогу зняти обмеження рухливості язика.

Подібні операції виконують і при короткій вуздечці верхньої або нижньої губи. І в цьому випадку дитина зіштовхується зі згаданими вище ускладненнями, що вимагає медичного втручання.

Розсічення вуздечки язика

Скальпель або лазер

Класичний варіант хірургічного лікування аномалій розвитку вуздечки язика передбачає застосування стоматологічних ножиць, пародонтального ножа або скальпеля. Однак сьогодні підрізати коротку вуздечку можна і лазером.

У лазерного лікування короткої вуздечки є чимало переваг. При видаленні лазером знищуються інфекції, а також здійснюється коагуляція (відсутність кровотечі після операції). Пластика вуздечки язика лазером виконується точніше, ніж класичними хірургічними інструментами. Ще одна важлива перевага лікування лазером – відсутність швів після втручання. При використанні лазера пацієнтові не так боляче, а процес загоєння проходить швидше.

Після операції

Новонароджені після френулотомії реабілітації не потребують. Годувати малюка можна одразу ж після операції. Що стосується дітей старшого віку, то кілька годин після втручання слід утриматися від прийому їжі. Процес загоєння триває до 7 днів, і в цей час бажано не вживати солону, гостру, кислу, тверду і гарячу їжу. За необхідності лікар призначить спеціальну гімнастику для язика.

У Центрі Ізраїльської Стоматології в Дарницькому (м. Осокорки, Позняки) і Дніпровському (м. Лівобережна) районах Києва підрізання і пластика вуздечки язика виконується як з використанням хірургічних інструментів, так і лазера. Вибір методики здійснюється лікарем виходячи з особливостей клінічного випадку, віку пацієнта і низці інших обставин.

Схожі послуги

Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки