Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Антибіотики та алкоголь

Іноді стоматолог призначає пацієнту курс лікування антибіотиками. Це відбувається при бактеріальних інфекціях ротової порожнини. Приймати антибактеріальні препарати слід, дотримуючись деяких правил, про які розповість сам лікар. Один з найбільш частих питань – чи можна поєднувати антибіотики та алкоголь? Розповідаємо детально про це в нашому матеріалі.

 • Автор публікації
 • Хецуриани Михаил
 • 21.03.2023
 • 23439
 • ~ 15 хвилин читання
Зберегти статтю в:
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Чи можна пити алкоголь з антибіотиками

Вам призначили антибіотики, і ви не знаєте, чи можна при цьому випити келих вина або кухоль пива. Існує думка, що змішувати антибіотики та алкоголь не можна. Для багатьох, хто не любить пити, це навіть стало зручною відмовкою за застіллями. Варто тільки сказати, що ви приймаєте антибіотики, як вмовляння випити відразу ж припиняються. Однак легенди легендами, але з’ясувати істину не завадить. Давайте з’ясуємо, чи можна собі дозволити спиртне при антибактеріальній терапії.

Для початку – кілька слів про антибіотики. Це лікарські препарати, які призначають при бактеріальних інфекціях. У різних антибіотиків різний механізм дії, але підсумок один – загибель бактерій або ж їх нездатність до розмноження.

Важливо.

Антибіотики не приймають при вірусних захворюваннях, оскільки вони не здатні боротися з вірусами. Тому під час грипу та застуди прийом антибіотиків недоцільний. Багато при симптомах гострих респіраторних захворювань одразу ж хапаються за антибіотики, тим самим роблять велику помилку. Приймати ці ліки можна тільки з дозволу лікаря.

В антибіотиків як і у всіх інших лікыв є побічні ефекти. Примітно, що при поєднанні зі спиртними напоями ймовірність розвитку побічних ефектів може збільшитися. Крім того, існує й небезпека появи нових побічних реакцій. Це, до речі, стосується не тільки антибіотиків, а й інших лікарських засобів, наприклад, снодійних, протиалергійних препаратів, заспокійливих, протизапальних та знеболюючих засобів.

Говорячи про антибіотики та алкоголь, сумісність яких ставиться під сумнів, важливо відзначити, яким чином алкоголь взаємодіє з препаратом. Розглянемо 2 основних механізми, через які змішувати антибіотик та алкоголь не можна.

Метаболізм лікарських препаратів

Будь-який лікарський засіб метаболізується в організмі, тобто, проходить низку перетворень. Ліки починають розпадатися вже в ротовій порожнині. Цей процес посилюється в шлунково-кишковому тракті, де в тонкій кишці препарат всмоктується в кров. Потім речовина проходить через печінку, де може зазнавати змін. Деякий час препарат циркулює в кров’яному руслі, після чого – виводиться з сечею (часто в зміненому вигляді).

Тепер давайте розберемося, що відбувається, коли на тлі антибіотикотерапії ви приймаєте спиртне. Як і лікарські препарати, алкоголь також метаболізується. Відбувається це в печінці за допомогою специфічних ферментів. Якщо печінці одночасно потрібно впоратися і з алкоголем, і з ліками, то ферменти або будуть працювати дуже швидко, або не будуть встигати виконувати свою роботу.
Якщо печінка буде працювати дуже швидко, то в такому випадку антибіотик передчасно зруйнується і не встигне повністю реалізувати терапевтичний ефект. Якщо ж робота печінки буде сповільнена, то антибіотик занадто швидко буде накопичуватися в крові, що призведе до великої токсичності препарату.

Спиртне і антибіотики

Посилення побічних ефектів

У низці випадків поєднання спиртного з антибіотиками може викликати посилення побічних ефектів або ж поява нових (від прийому антибіотиків). Зокрема, це показано на антибіотиках, які, наприклад, викликають сонливість. Якщо при цьому ще й приймати алкоголь, то сонливість посилиться.
Однак крім посилення основних побічних ефектів (які вказуються в інструкціях до препарату), не виключена й поява нових. Часто це головні болі, нудота, порушення серцевого ритму, кишкові розлади та біль в животі.

Важливо: антибіотикорезистентність.

Бактерії, як і будь-які інші живі організми, еволюціонують, адаптуючись до нових умов зовнішнього середовища. В даному випадку вони здатні адаптуватися й до дії антибіотиків. Так розвивається антибіотикорезистентність – стійкість певних видів бактерій до того чи іншого виду антибіотика. В даний час це одна з найсерйозніших медичних проблем, оскільки стійких бактерій стає все більше, а пошук нових антибіотиків завдання не з легких. Безконтрольний прийом антибіотиків – одна з причин стійкості бактерій. Нерідко пацієнти самостійно припиняють прийом ліків, як тільки відчули покращення. З антибіотиками робити такого не можна. Важливо пропивати весь курс, який був вказаний лікарем, навіть якщо ви «достроково» відчули значне полегшення.

Що буде, якщо пити алкоголь з антибіотиками

Розглянемо деякі негативні наслідки від одночасного прийому алкоголю та антибіотиків. Зазначимо, що подібні явища можуть і не спостерігатися, проте ми зобов’язані про це розповісти читачеві, оскільки в медичній практиці такі реакції зустрічаються.

 • Порушення роботи печінки. Якщо у вас здорова печінка, то наслідки змішування алкоголю з антибіотиками ви можете і не відчути. Проте, знайте, що печінка при цьому відчуває подвійне навантаження по переробці, як алкоголю, так і лікарського препарату.
 • Порушення в роботі нервової системи. У деяких людей алкоголь в поєднанні з антибіотиками викликає відчутні порушення в центральній і периферичній нервовій системі. Зокрема, це виражається головним болем, запамороченням, нудотою і навіть судомами.
 • Розлад сну. Можуть спостерігатися порушення аж до зміни місцями дня і ночі.
 • Серцево-судинні порушення. Найчастіше це зміна артеріального тиску (як підвищення, так і зниження).
 • Алергічні реакції. У рідкісних випадках антибіотики та алкоголь можуть викликати сильні алергічні реакції, аж до анафілактичного шоку. Останній є серйозним станом, що загрожує життю людини. У такому випадку потрібно викликати швидку медичну допомогу.
 • Порушення з боку травного тракту. При поєднанні антибактеріальних препаратів з алкоголем можливий розлад травлення, болі в животі і діарея.

Через скільки днів після прийому антибіотиків можна пити алкоголь

Скільки часу не можна пити після прийому антибіотиків? Це також одне з найбільш частих питань, які задають пацієнти, що вимушені приймати антибактеріальні препарати. В даному випадку багато залежить від конкретного лікарського препарату, а саме – часу, яке потрібно для його виведення з організму.

У більшості випадків достатньо зробити дводенну паузу (48 годин) після прийому антибіотиків, після чого можна собі дозволити спиртне. У деяких країнах рекомендують чекати 3 доби. Єдиної думки стосовно цього немає. Єдине, що можна стверджувати точно – чекати потрібно мінімум 2 доби.

Алкоголь і ліки

Чому не можна пити під час вживання антибіотиків

У медичній літературі (наукові статті, рекомендації з лікування і т.д.), де йдеться про згубність поєднання антибактеріальних препаратів з алкоголем, вказує низка негативних явищ, що виникають при одночасному прийомі спиртних напоїв та антибіотиків. Негативні наслідки зводяться до двох небажаних ефектів, а саме:

 • Зниження ефективності антибактеріальної терапії. Вказується, що алкоголь пригнічує антибактеріальну активність антибіотиків. Таким чином, придушення патогенної мікрофлори відбувається менш ефективно, через що виникає необхідність у продовженні лікування або пошуку нового антибіотика.
 • Ураження печінки. При одночасному вживанні спиртних напоїв та антибіотиків велике навантаження дається на тканини печінки. Підвищується ризик інтоксикації не тільки печінки, але й організму, оскільки печінка – це фільтр, через який проходить кров.

Давайте з’ясуємо, наскільки ці твердження справедливі. І якщо вже змішалися антибіотик з алкоголем – що буде від цього організму?

Що стосується зниження ефективності антибіотикотерапії, то така небезпека дійсно існує. Але стосується це не тільки антибіотиків, а й інших лікарських препаратів. Примітно, але до сих пір немає переконливих даних щодо негативного впливу алкоголю на різні групи антибіотиків. В одному з досліджень на тваринах взаємодія антибіотиків з алкоголем так і не було помічено. Дослідження на людях не показало достовірного зниження ефективності антибактеріальної терапії.

Проте, в інструкціях до таких препаратів чітко сказано, що від вживання спиртного бажано утриматися. Фахівці запевняють, що з цього питання проведено недостатньо досліджень, тому від алкоголю під час прийому антибіотиків краще триматися подалі. Крім того, у випробуваннях добровольцям давали невеликі дози алкоголю, які, швидше за все, немають істотного впливу на метаболізм фармакологічних препаратів. Тому на питання, чи можна пити, якщо п’єш антибіотики, відповідь поки негативна.

Якщо підсумувати вищесказане, то можна виділити 5 основних причин, за яких небажано поєднувати антибіотики і алкоголь:

 1. Погіршення обмінних процесів. Алкогольні напої погіршують процеси всмоктування поживних речовин, вітамінів, мінералів, а також і лікарських препаратів. Це означає, що і антибіотики будуть гірше всмоктуватися в кров, через що знизиться їх ефективність.
 2. Підвищення цукру в крові. Спиртне метаболізується в організмі з утворенням цукрів. Це особливо небезпечна ситуація для пацієнтів з цукровим діабетом. Крім того, підвищення рівня цукру при інфекційних захворюваннях може тільки погіршити перебіг патологічного процесу, адже цукор є субстратом для патогенних мікроорганізмів.
 3. Зниження імунітету. Вживання алкогольних напоїв знижує захисні сили організму. Таким чином, інфекційний процес тільки посилиться.
 4. Алергія. Поєднуючи антибіотики та алкоголь, ви збільшуєте ймовірність появи алергічних реакцій, наприклад, шкірної висипки.
 5. Непередбачувані наслідки. Незважаючи на суперечливу доказову базу, в кожному конкретному випадку робити прогнози щодо взаємодії препаратів зі спиртним складно. Можливо, саме у вас таке поєднання призведе до небажаних наслідків.
Важливо: антибіотики та інші ліки.

До відома наших читачів, антибіотики небажано поєднувати не тільки з алкоголем, але й деякими іншими ліками. Коли лікар призначатиме антибактеріальну терапію він обов’язково поцікавиться, які ліки пацієнт приймає в даний час. Як правило, антибіотики не рекомендують поєднувати з антикоагулянтами, протисудомними ліками, деякими цукрознижувальними препаратами та іншими засобами. Якщо з якоїсь причини лікар забув поцікавитися у вас про приймання ліків, то не соромтеся – запитайтеся його.

Пиво, вино та антибіотики

Антибіотики і пиво

А можна пиво з антибіотиками, адже з усіх алкогольних напоїв цей – найменш «міцний»? Дійсно, пиво є слабоалкогольним напоєм. Однак його підступність в тому, що, як правило, пиво п’ють багато. Так, в 100 мл пива міститься приблизно 3-6 мл чистого спирту. Таким чином, якщо ви випиваєте 0,5 л пива, то це вже 15-30 мл етанолу. А якщо пиво міцне, то це вже 40-50 мл спирту.
Не варто розслаблятися і щодо безалкогольного пива, адже певна кількість спирту в ньому все ж є. Тому, якщо ви приймаєте антибіотики (тим більше, якщо це короткочасний курс), то краще утримайтеся від алкоголю, навіть якщо це пиво. Задля здоров’я можна потерпіти тиждень чи два без пляшки пива.

Вино з антибіотиками

З вином така ж ситуація, як і з пивом. При цьому вино – більш міцний напій, і на одиницю об’єму спирту у вині більше, ніж в пиві.

Коньяк та антибіотики

Коньяк, бренді, віскі, горілка та інші міцні алкогольні напої містять куди більше спирту, ніж вино і пиво. При антибактеріальній терапії від споживання таких спиртних напоїв краще відмовитися. Не факт, що спиртне якось завадить дії антибіотиків. Але навіть зважаючи на відсутність переконливих даних, все ж від алкоголю краще відмовитися. Гірше від цього точно не буде.

Антибіотики та алкоголь: міфи

Отже, як вже було сказано вище, негативний вплив алкоголю на антибіотики – питання дискусійне. Цього ще ніхто не довів. Лікарські рекомендації щодо утримання від розпивання спиртного при антибактеріальній терапії – скоріш «страховка» від можливого негативного ефекту.

Є кілька теорій, чому все ж лікарі забороняють пити спиртне під час прийому антибіотиків. Одна з таких полягає в тому, що при лікуванні венеричних захворювань лікарі таким чином просто карали своїх пацієнтів за розпусний спосіб життя.

Є й друга цікава історія, пов’язана з дефіцитом пеніциліну під час Другої світової війни. Справа була в Африці, де англійські війська вели військові операції. Для тамтешніх лікарів пеніцилін був на вагу золота. Справа доходила до того, що у хворих солдатів брали сечу для того, щоб виділити з неї пеніцилін і використовувати препарат повторно. Але якщо при цьому пити пиво, то об’єм сечі різко збільшується, що ускладнювало процес виділення ліків з сечі. Тому, пацієнтам, яким призначали антибіотик, забороняли пити.

Аугментин та алкоголь

Серед іншого, у багатьох пацієнтів може виникнути питання – чи можна пити алкоголь коли приймати Аугментин? Чи поєднується аугментин і пиво, коньяк та інші алкогольні напої? Примітно, що в американських інструкціях до амоксициліну з клавулановою кислотою (аугментин) не вказуються побічні ефекти, пов’язані з поєднаним прийомом спиртного. Будь-яких досліджень щодо негативного впливу при поєднанні амоксициліну з алкоголем також не проводилося, щоб аргументовано забороняти пацієнтам приймати спиртне при антибіотикотерапії.

Антибіотики і алкоголь: міфи і факти

Цефтріаксон та алкоголь

Цефтріаксон відноситься до антибіотиків цефалоспоринового ряду. Цефтріаксон з алкоголем поєднувати небажано, оскільки це може привести до дисульфірамоподібної реакції. При такій взаємодії пригнічується розкладання етилового спирту, що призводить до накопичення оцтового альдегіду, який завдає токсичної дії на організм.

Суммамед та алкоголь

Щодо популярного антибіотика азитроміцину (сумамед) були проведені дослідження на лабораторних тваринах. Зокрема, на щурах показано, що при одночасному прийомі спиртного ефективність азитроміцину не знижується. Проте, в інструкціях до препарату значиться, що одночасний прийом препарату з алкоголем небажаний. Пов’язано це, в першу чергу з негативним впливом алкоголю на печінку.

Висновок

Якщо резюмувати все вищесказане, то можна стверджувати наступне. У більшості випадків антибіотики не втрачають своєї ефективності під час вживання алкоголю. Проте, з огляду на негативний вплив спиртного на печінку, від такого поєднання краще утриматися. Прийом алкоголю точно не прискорить лікування, тому на період лікування антибіотиками від спиртного краще відмовитися.

Джерела:

 1. Preheim LC, Olsen KM, Yue M, Snitily MU, Gentry MJ. Ethanol feeding does not affect the efficacy or pharmacokinetics of azithromycin, trovafloxacin, or ceftriaxone in a rat model of pneumococcal pneumonia. AlcoholClinExpRes. 1999 May;23(5):842-9.
 2. Mergenhagen KA, Wattengel BA, Skelly MK, Clark CM, Russo TA. Fact versus Fiction: a Review of the Evidence behind Alcohol and Antibiotic Interactions. Antimicrob Agents Chemother. 2020 Feb 21;64(3):e02167-19. doi: 10.1128/AAC.02167-19. PMID: 31871085; PMCID: PMC7038249.
 3. Fjeld H, Raknes G. Erdetvirkeligfarlig å kombineremetronidazologalkohol? [Is combining metronidazole and alcohol really hazardous?]. Tidsskr Nor Laegeforen. 2014 Sep 16;134(17):1661-3. Norwegian. doi: 10.4045/tidsskr.14.0081. PMID: 25223673.
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки