Сода і ще 10 способів відбілити зуби в домашніх умовах
Білосніжні зуби - ознака молодості і невід'ємний елемент краси людини. Сьогодні в будь-який стоматології доступна процедура відбілювання, але не варто забувати і про домашні способи. Відбілювання содою - найпопулярніший і доступний спосіб. У цій статті ви дізнаєтеся про плюси і мінуси відбілювання зубів содою, а також про десяток інших способів домогтися білизни зубів.
- Дата публікації: 16.07.2022
- Дата останнього редагування: 27.08.2022
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Топ 5 способів відбілювання зубів содою
Сода – найдоступніший спосіб відбілити зуби. Цей інгредієнт застосовується не тільки в кулінарії, але і в якості миючого і відбілюючого засобу. Очищуючі властивості соди пояснюються тим, що це абразив, який здатний очистити наліт на зубах. Розглянемо докладніше п’ять способів відбілювання содою.
1. Чищення зубів сухою содою
Це найпростіший спосіб, для якого не потрібна навіть зубна щітка. Суха сода наноситься на заздалегідь намочений водою палець (щоб сода прилипла). Подібно зубній щітці з пастою чистите так зуби протягом 1-2 хвилин. Після чистки прополощіть ротову порожнину водою кімнатної температури (комфортної для зубів).
Така процедура проводиться 1 раз в 2 дні протягом 2-х тижнів. Після 2-тижневого курсу естетичні показники зубів поліпшуються. Для підтримування досягнутих результатів процедуру чищення зубів сухою содою рекомендується проводити не більше одного разу на тиждень. Пам’ятайте, що сода – абразив, і надмірне використання соди негативно відіб’ється на стані зубної емалі.
2. Відбілювання зубів содою з водою
Альтернатива “сухому” чищенню – “мокрий” спосіб, при якому сода змішується з водою в рівних кількостях. При такій пропорції сода не розчиняється у воді повністю. Виходить кашкоподібна суміш.
Процедура проводиться аналогічно попередньому варіанту. При цьому скористатися можна ватяними дисками або зубною щіткою з м’якою щетиною. Чистити зуби кашкою з соди і води слід м’якими круговими рухами.
Відбілювання зубів цим способом проводять один раз в два дні протягом двох тижнів. Потім процедуру проводять раз на тиждень. Цього достатньо для підтримки належного стану зубів.
3. Сода і перекис водню
Ще один із способів відбілювання содою – з перекисом водню. Для цього змішайте дві частини перекису з однією частиною соди. Чистити зуби такою сумішшю можна один раз в тиждень. Процедура триває 1-2 хвилини. Чистити зуби також можна пальцем, зубною щіткою або ватним диском. Після закінчення чистки ротову порожнину слід ретельно прополоскати водою кімнатної температури.
На відміну від сухого чищення і суміші соди з водою, в даному випадку через перекису можливо відчуття печіння. В такому випадку прополощіть рот водою і зупиніться на іншому способі.
4. Сода і зубна паста
Для посилення відбілюючого ефекту при чищенні зубів до фторовмісних паст додають соду. Процедура також проводиться пальцем, ватним диском або зубною щіткою. Очищаючі рухи також м’які і кругові.
Щоб уникнути пошкодження емалі абразивними частинками соди даний захід рекомендується проводити кожні 2 дні по 1-2 хвилини. Через 2 тижні такого відбілювання зовнішній вигляд зубів повинен змінитися на краще. Потім в якості підтримуючої отбеливающей процедури спосіб можна застосовувати один-два рази на тиждень.
Якщо у вас чутливі зуби, то відбілювання содою тимчасово варто припинити. Чутливість зубів вказує на витончення емалевого шару. Тому для початку необхідно впоратися з гиперестезией (чутливістю зубів).
5. Полоскання розчином соди
Якщо попередні способи відбілювання содою вважаються відносно агресивними для зубної емалі, то полоскання таким не є. Для полоскання слід розвести 1 чайну ложку соди в склянці теплої води.
Кристали соди розчиняються у воді, тому ніякої шкоди емалі розчин не заподіє. При цьому і відбілюючий ефект буде мінімальним. При цьому слід зазначити, що лужний розчин соди нейтралізує кислоти в ротовій порожнині (особливо після вживання кислої їжі, фруктів). Таким чином, нівелюється згубна дія кислот на зубну емаль.

Плюси і мінуси відбілювання содою
У відбілювання зубів содою є свої переваги і недоліки. Розглянемо їх докладніше.
Переваги
- Сода – дешевий продукт, доступний для кожного. Однієї пачки соди вистачає більше, ніж на рік.
- Чищення зубів з використанням соди – нескладна процедура, яка займає 1-2 хвилини. У профілактичних цілях процедуру потрібно повторювати всього 1-2 рази в тиждень, що необтяжливо за часом.
- Ефект (хоч і невеликий) від застосування соди настає порівняно швидко. Поліпшення естетичних показників видно через 1-2 тижні.
Недоліки
- Недостатній ефект. Результати відбілювання зубів цим продуктом вас, швидше за все, розчарують. Ефект, хоч і настає швидко, але він далекий від очікувань.
- Нестійкий ефект. Ефект від використання соди так само швидко проходить. Вже через 2-3 дні після процедури помітно потемніння зубів.
- Поразка емалі. Кристалики соди – це абразив, який дряпає як слизову, так і емаль. Навіть, якщо строго дотримуватися рекомендацій, при чищенні зубів содою ви ризикуєте пошкодити емаль. Від цього зуби стануть більш чутливими до фізичних (холодне, гаряче) і хімічних (кисле, солодке) подразників. Імовірність появи гіперестезії (підвищеної чутливості зубів) підвищується при використанні суміші соди з перекисом водню.
- Поразка ясен. Абразив завдає шкоди не тільки зубній емалі, але і м’яким тканинам ясен. Після такої чистки ясна червоніють, можуть кровоточити і запалюватися. Через регулярне роздратування ясен можливі алергічні реакції аж до появи характерних для алергії висипань на слизовій ротової порожнини.
- Небезпека карієсу. При ураженні емалі на зубах утворюються тріщини, де застряють частинки їжі. Це благодатний грунт для розмноження умовно-патогенної і патогенної мікрофлори ротової порожнини. Так починається карієс. Відсутність належного лікування карієсу призводить до подальшого поширення інфекції на пульпу і руйнування зуба.
Як видно, недоліків від використання соди в якості відбілюючого агента куди більше переваг. У короткостроковій перспективі сода виглядає як розумний вибір в силу її дешевизни, доступності та легкості застосування. Однак, якщо враховувати негативні наслідки в довгостроковій перспективі, то таке відбілювання може коштувати здоров’я зубів і витрат, які за цим тягнуться.

Як чистити зуби содою: головні правила
Якщо незважаючи на вищевказані недоліки, ви все ж продовжуєте користуватися содою в якості миючого і отбеливающего продукту, то важливо при цьому дотримуватися ряду правил. Ці рекомендації допоможуть мінімізувати негативну дію соди на зуби, ясна і ротову порожнину в цілому.
- Проконсультуйтеся з лікарем. Перед тим, як використовувати соду (або інший компонент) для відбілювання – проконсультуйтеся зі стоматологом. Процедура по відбілюванню зубів допустима за умови щільної емалі. Якщо у пацієнта емаль стоншена або пошкоджена, то сода тільки погіршить стан справ.
- Не перестарайтеся. Не можна занадто сильно натирати зуби абразивними компонентами. Чистити зуби потрібно ледь натискаючи на ватний диск, палець або зубну щітку.
- Користуйтеся м’якою зубною щіткою. Відмовтеся від щіток з жорсткою щетиною. Так ви тільки збільшите пошкодження емалі. При використанні соди від щіток краще відмовитися зовсім. Як зазначено вище, цілком достатньо проводити процедуру пальцем або ватним диском.
- Не захоплюйтеся. Не варто проводити чистку содою частіше рекомендованих 2-х тижнів і 1 разу на тиждень для підтримки досягнутого результату. Якщо чистити зуби з содою частіше, то кращого ефекту від цього не буде. Крім того, ви підвищуєте ризики гіперестезії, ураження емалі і карієсу.
- Слідкуйте за станом зубів і ясен. Відбілювання зубів в домашніх умовах вимагає від людини підвищеної уваги, оскільки процедура проводиться без контролю з боку фахівця. Уважно стежте за відчуттями під час і після процедури. Вас не повинно нічого турбувати. Якщо процедура супроводжується неприємними відчуттями в зубах або яснах – припиняйте її. Зверніться до лікаря на огляд. Можливо, вся справа в стоншеної зубної емалі або запаленні ясен.
- Не використовуйте фрукти і цитрусові. Багато для посилення ефекту до соди додають фруктові соки, зокрема, сік лимона. Про відбілюючі властивості лимона відомо давно, проте використовувати його для чищення зубів не можна. Фруктові кислоти роз’їдають емаль. А якщо до того ж ще використовувати і абразивні компоненти на кшталт соди, то це подвійний удар по емалі.
- Обережніше з основами зубів. Особливу обережність варто проявляти особам з опущенням ясен. В такому випадку основи зубів оголені. Пам’ятайте, що нижня частина зуба більше верхньої схильна до пошкоджень від абразивних матеріалів і кислот, оскільки вона м’якше.

Чи не содою єдиною: 10 способів відбілити зуби в домашніх умовах
Розглянемо ще 10 популярних способів, як відбілити зуби вдома.
- Регулярне чищення зубів. Це сама банальна рекомендація, але, мабуть, найефективніша з усіх. Зуби темніють, якщо ви пропускаєте чистку вранці або ввечері. Особливо це стосується випадків, коли ви вживаєте в їжу продукти, що забарвлюють зубну емаль. Це червоне вино, кава, деякі ягоди (чорниця, шовковиця), буряк і інша їжа з яскравими пігментами. Не забувайте чистити зуби, і робіть це правильно – не залишайте без уваги жоден зуб по час процедури.
- Пасти з відбілюючим ефектом. Від стандартних зубних паст такі пасти відрізняються наявністю ряду активних компонентів. Наприклад, це перекис водню або карбаміду. Ці речовини не є відбілювачами, але здатні освітлити поверхню зубів на 1-2 відтінки.
- Полоскання. Основне завдання при відбілюванні – зруйнувати пігменти, що в’їдаються в зуби. З цим справляються деякі відбілюючі рідини, якими полощуть ротову порожнину. При полосканні такими рідинами вивільняється атомарний кисень, який і руйнує пігмент.
- Активоване вугілля. Відбілюючим ефектом володіють зубні пасти, що містять активоване вугілля. При цьому з деревним вугіллям варто проявити обережність, оскільки він може забарвити поверхню зубів. Крім того, найдрібніші частинки вугілля часто застряють у вузьких міжзубних проміжках, звідки його потім складно вичистити.
- Кокосове масло. З метою відбілювання кокосове масло наносять на зуби за 20 хвилин до чищення зубів. Потім проводиться стандартна чистка зубів. Для досягнення відбілюючого ефекту рекомендується виконувати процедуру 2 рази в тиждень.
- Фруктові ферменти. Екстракти деяких фруктів, що містять відповідні ферменти, допомагають впоратися з пігментними плямами на зубах. Зокрема, це стосується витяжок з ананаса і папайї.
- Вітамін С. Дефіцит аскорбінової кислоти – одна з причин запальних захворювань ясен і ротової порожнини. На цьому тлі псуються і зуби, в них розвивається карієс, і вони швидко псуються. Вживання достатньої кількості овочів і фруктів збагатить організм вітаміном С і запобіжить розвитку патологій, пов’язаних з дефіцитом аскорбінової кислоти.
- Масло чайного дерева. Як відбілюючий агент використовують і масло чайного дерева. Розведіть 3-5 крапель олії в половині склянки теплої води і прополощіть ротову порожнину готовою емульсією. Масло чайного дерева також надає і антибактеріальну дію за рахунок протимікробних компонентів, що входять до його складу.
- Бананова шкірка. Ще один спосіб відбілювання зубів в домашніх умовах – натирання внутрішньою поверхнею бананової шкірки. Цю процедуру проводять за 5-10 хвилин до традиційної чистки зубів. Пам’ятайте, що після бананової шкірки зуби потрібно ретельно почистити, оскільки частинки бананової м’якоті застряють в межзубном просторі.
- Жувальні гумки. Відбілюючий ефект жувальних гумок сумнівний. Однак жуйки без цукру мають протикаріозний ефект, допомагаючи очистити зуби від залишків їжі і покращують виділення слини, що додатково очищає зуби від харчових залишків і бактерій.

Пластинки і гелі для відбілювання
Це більш ефективні способи відбілити зуби, оскільки такі пластинки і гелі спеціально призначені для депігментації зубів. Відбілюючі пластинки, які наклеюються на зуби, просякнуті розчином перекису водню. За допомогою таких пластинок можна відбілити зуби на 1-2 тони.
Що стосується гелів, то відбілюючий ефект в даному випадку сильніше. Такі гелі також містять перекис водню. Гелем наповнюють капу, яку носять протягом декількох годин. Залежно від якості відбілюючого гелю, зуби можна відбілити на 4 і більше тонів.
Цікаві факти про відбілювання зубів
Чи можна відбілити зуби в домашніх умовах без негативних наслідків? Ознайомимося з непорушними істинами про домашнє відбілювання, щоб ви змогли зробити правильний вибір.
Факт 1: ваші зуби не стануть білосніжними
Відбілювання в домашніх умовах малоефективно. Максимум зуби освітляться на 1-2 тони. Тут важливо і самому собі відповісти на питання – а чи потрібна вам білосніжна посмішка? Часто люди суб’єктивно сприймають зовнішність, в тому числі і зовнішній вигляд своїх зубів, вважаючи, що вони неестетичні. А занадто білі зуби виглядають неприродно і часто неестетично. Тому рішення про відбілювання зубів краще приймати спільно з лікарем.
Факт 2: ви можете собі нашкодити
Не володіючи спеціальними знаннями і можливостями, можна завдати шкоди зубам. Перш за все, це стосується використання соди, фруктових кислот, деревного вугілля та інших агресивних способів відбілювання. Не приймайте рішення самостійно і навіть за рекомендацією близьких. Те, що допомогло вашим друзям, не обов’язково допоможе і вам, адже кожен з нас індивідуальний.
Факт 3: відбілювання досягається за рахунок кисню
Застосування перекису водню та інших відбілюючих компонентів пов’язано з виділенням атомарного кисню, який і відбілює зуби. У зубної емалі і дентину пориста структура, і при відбілюванні пори розкриваються, куди потрапляє кисень.
Факт 4: не всі зуби піддаються відбілюванню
На жаль, це так. У ряді випадків пігментація зубів носить незворотний характер. Наприклад, зуби з видаленим нервом практично не піддаються депігментації.
Факт 5: у відбілювання зубів є протипоказання
Здебільшого протипоказання відносяться до процедури професійного відбілювання у стоматолога. Наприклад, вибілювати зуби не рекомендується під час вагітності, до 18 років, при запущених стадіях карієсу, а також гіперчутливості до компонентів відбілюючих засобів.
І наостанок, пам’ятайте, що сучасна стоматологія має всі можливості для того, щоб зробити вашу посмішку красивою. Не приймайте поспішних рішень і завжди консультуйтеся з лікарем.