Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (2)

Обережно, крихке: імплантація зубів під час остеопорозу

Імплантація зубів — процедура, для якої є низка обмежень та протипоказань. Низка хронічних патологій, зокрема і остеопороз — одне з таких обмежень, але не з протипоказань. Розбираємося, чи можлива імплантація зубів під час остеопорозу. Які особливості процедури та що потрібно робити пацієнтові.

 • 285
 • ~ 13 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 11.01.2023
 • Дата останнього редагування: 07.04.2023
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Що таке остеопороз щелепи

Остеопороз – це захворювання, під час якого порушується обмін речовин у кісткових тканинах. Процеси розпаду (катаболізму) починають переважати над утворенням кісткової тканини. У результаті кістка стає менш міцною і крихкою, що підвищує ймовірність переломів.

В імплантології проблема під час остеопорозу є надзвичайно актуальною, оскільки приживлення імпланта (остеоінтеграція) безпосередньо залежить від стану щелепної кістки.

Остеопороз щелепи (як і в інших елементів опорно-рухового апарата) є прогресуючим захворюванням1. Примітно, що ця патологія не тільки призводить до крихкості кістки, але й інших ускладнень. Наприклад, це прискорене утворення нальоту в порожнині рота, що збільшує ризик розвитку інфекційно-запальних захворювань. Дефіцит кальцію провокує остеопороз зубів з їх руйнуванням та випаданням (адентія).

Нормальні кістки та кістки з остеопорозом
Нормальні кістки та кістки з остеопорозом

Ознаки остеопорозу зубів

Симптоматика цієї патології розвивається повільно. Зазвичай, перші симптоми починають непокоїти після 40 років. Особливо це стосується жінок під час менопаузи. Гормональні зміни в жіночому організмі в цей період сприяють прискореному виведенню кальцію, через що в кістках починають переважати процеси резорбції. Іншими словами, через брак кальцію мінерал мобілізується з кісток, де він міститься у великих кількостях. 

До симптомів захворювання належать:

 • Погіршення стану волосся. Зрештою, вони починають випадати (особливо помітно у чоловіків).

 • Погіршення стану нігтів. Вони стають ламкими і більш схильними до грибкових уражень.

 • Стоншення твердих тканин зуба. Зубна емаль стає тоншою. З цієї причини розвивається гіперестезія – підвищена чутливість зубів на зовнішні фізичні чи хімічні агенти (наприклад, холодну, гарячу, кислу чи солодку їжу).

 • Втрата кісткової маси у щелепах. Один із найбільш серйозних симптомів з точки зору імплантології. Під час втрати кісткової маси імплантація є скрутною. Пацієнтам, у яких щелепні кістки недостатньо щільні, призначають синус-ліфтинг – процедуру нарощування кістки.

Важливо!

Остеопороз пов’язаний не лише з проблемами з боку щелепи чи зубів. Під час цієї патології руйнуються і тканини пародонту. Це призводить до розвитку пародонтиту, розхитування та випадання зубних елементів. Доведено, що у жінок з остеопорозом пародонтит проходить у більш тяжкій формі.

Остеопороз зубів
Остеопороз зубів
Остеопороз зубів

Лікування та профілактика остеопорозу у стоматології

Насамперед пацієнтам із таким діагнозом варто звернути увагу на систему харчування. Справа в тому, що існує список продуктів, які сприяють вимиванню кальцію з організму. Їх потрібно обмежити чи повністю виключити. 

До таких продуктів харчування відносяться:

 • Газовані солодкі напої. У них міститься багато ортофосфорної кислоти, яка порушує кислотно-лужний баланс в організмі. Для його нормалізації організм витрачає багато солей кальцію, що для остеопорозу неприпустимо. Багато кислот також містяться у щавлі, редьці, консервованих продуктах та маринадах.

 • Кава чай. Любителям цих напоїв варто обмежуватися 2-3 чашками на день (а краще менше). І чай (особливо міцний), і кава сприяють вимиванню солей кальцію. Нівелювати негативний ефект напоїв, що бадьорять, можна, додавши в них молоко.

 • Солодощі. Ще одна група продуктів, яку небажано вживати за такого діагнозу. Примітно, що від солодощів (як і від солодкої газованої води) краще відмовитися і здоровим людям. Цукор – чудовий поживний субстрат для карієсогенних бактерій. Нездорові зуби — одна з цілої низки проблем, з якими доводиться стикатися ласунам.

 • Жирна їжа. Потрібно обмежити споживання жирних продуктів. Пов’язано це з тим, що для перетравлення жирів потрібно багато жовчі (як і засвоєння кальцію). Тому в цьому разі вибір потрібно робити на користь мінералу. Але це зовсім не означає, що вам потрібно повністю виключити жирне. Жир – життєво необхідний компонент. Тому не відмовляйте собі в жирній рибі, оливковій олії чи салі. Головне – не зловживайте такою їжею.

А ось список продуктів, яких обов’язково потрібно включити до раціону харчування:

 • молочні продукти;
 • яйця;

 • кунжут (у тому числі тахін, хумус та інші продукти, що містять кунжут);

 • мигдаль;

 • фініки;

 • морська риба.

У цих продуктах міститься багато кальцію та інших мінералів та вітамінів, необхідних для підтримки опорно-рухового апарату.

Для лікування остеопорозу пацієнтам призначаються препарати кальцію, вітаміну D2 та бісфосфонати. Це ліки, які пригнічують активність клітин-остеокластів. Останні беруть участь у руйнуванні кісткової тканини. Таким чином, за допомогою бісфосфонатів вдається суттєво уповільнити процеси резорбції кісткової тканини.

У бісфофонатів, як і будь-яких інших ліків, є й побічні ефекти. До рідкісних, але найсерйозніших стоматологічних ускладнень від прийому таких препаратів є бісфосфонатний некроз щелепи. Це важке ускладнення, за якого щелепа (вже з мертвою кісткою) стає надзвичайно крихкою. Згодом омертвіла кістка може оголитися і тоді виникають як анатомо-фізіологічні, і естетичні проблеми.

Некроз щелепи і натомість прийому бісфофонатів часто провокується видаленням зуба. Як відомо, після видалення зуба у лунці утворюється кров’яний потік. Він згодом затягується і на його місці утворюється нова кісткова тканина. Однак на фоні прийому бісфофонатів цього не відбувається. Після видалення зуба лунка оголюється ще більше, що призводить до її інфікування (не забуваємо, що у роті дуже багато бактерій). Це і призводить потім до некротичних змін.

Щоб мінімізувати можливість некрозу кістки, перед прийомом бісфосфонатів проводять ретельне обстеження зубів. За потреби деякі зуби видаляють. І лише після цього пацієнту призначають препарати.

Чи можна ставити імпланти під час остеопорозу?

Відразу зазначимо, що імплантація зубів під час остеопорозу можлива3. Хвороба є прямим протипоказанням для встановлення імплантів. Основна вимога для того, щоб дати зелене світло імплантації, — задовільний стан щелепної кістки. Якщо після ретельної діагностики це підтвердиться, пацієнтові дозволяється ставити імпланти.

Імплантація при остеопорозі
Імплантація при остеопорозі

Протипоказання для імплантації:

 • тяжкі захворювання внутрішніх органів;

 • злоякісні пухлини;

 • тяжкі неврологічні та/або психічні захворювання;

 • гострі інфекції (тимчасове протипоказання);

 • гострі захворювання чи загострення хронічних патологій (тимчасове протипоказання);

 • тяжкий імунодефіцит.

Протоколи імплантації під час остеопорозу щелепи

Під час остеопорозу немає прямих протипоказань як двоетапної, так і одноетапної імплантації. Тому лікарі надають перевагу останній (за можливості). Протоколи базальної імплантації, а також методів All-on-4 та All-on-6 дають змогу встановити імпланти під кутом та забезпечити більше охоплення кісткової тканини.

Крім того, під час остеопорозу імпланти бажано глибше встановлювати — в зону, де резорбція кістки мінімальна.

Підготовка до операції

Імплантація зубів під час остеопорозу майже нічим не відрізняється від такої як у здорових людей. Перед процедурою слід пройти низку підготовчих заходів, а саме:

 • огляд ротової порожнини;

 • Комп’ютерна томографія;

 • консультації з лікарем (щодо інших захворювань та можливості проведення стоматологічних втручань);

 • професійне гігієнічне чищення ротової порожнини;

 • лікування стоматологічних захворювань (за потреби);

 • добір протоколу імплантації.

Деяким пацієнтам попередньо проводять синус-ліфтинг – нарощування кісткової тканини.

Як проводиться імплантація

Після проведення підготовчих процедур проводиться безпосередньо імплантація. Розглянемо основні її етапи та особливості.

Особливості процедури

Все починається зі знеболювання, щоб пацієнт не відчував болю та дискомфорту. Потім у кістковій тканині робиться прокол, куди лікар загвинчує імплант.

Через 2-3 дні після процедури лікар встановлює тимчасову коронку. Потім відбувається багатомісячний період приживлення імпланта до кістки (остеоінтеграція). Зазвичай це триває від 2 до 6 місяців, але під час остеопорозу може тривати 6-12 місяців. Після цього терміну (коли лікар переконається, що остеоінтеграція пройшла успішно) встановлюється постійна коронка.

Прогнози приживлення

Під час остеопорозу імпланти приживаються гірше. На це потрібно більше часу. З цих міркувань і віддають перевагу одноетапній або базальній імплантації, яка має високий відсоток приживлюваності.

Недоліки імплантації під час остеопорозу

Основний недолік — ризик погіршення остеопорозу з віком. Тому перед імплантацією лікар ретельно зважує всі за і проти. “Традиційний” недолік імплантації — ціна (хоча, порівняно з іншими країнами, в Україні ціни є демократичними). Тому вибір пацієнтові потрібно робити, враховуючи порівняно високу вартість процедури.

Догляд за імплантами

Після імплантації потрібно ретельно дотримуватися рекомендацій лікаря:

 • прийом знеболювальних препаратів та антибіотиків у перші дні після процедури;
 • вилучення з раціону харчування твердої їжі перші 10-14 днів після встановлення імплантів;

 • ретельний гігієнічний догляд за порожниною рота (докладніше про це читайте в нашій статті).

Висновок

Підведемо підсумки:

 • Імплантація зубів під час остеопорозу є протипоказанням.

 • Остеопороз та імплантація зубів сумісні за умови задовільного стану щелепних кісток.

 • Під час остеопорозу кращі протоколи одноетапної імплантації.

Поширені запитання

 • Що не можна їсти під час остеопорозу?

  Насамперед під час остеопорозу потрібно виключити споживання продуктів, що сприяють вимиванню кальцію з організму. До таких, наприклад, належать солодкі газовані напої. У них міститься багато ортофосфорної кислоти, яка порушує кислотно-лужний баланс. Для нормалізації останнього, з організму витрачається кальцій.

  Знижують рівень кальцію в організмі також каву та чай. Потрібно обмежити споживання цих напоїв до 2 чашок на день. Також потрібно обмежити споживання солодощів, алкогольних напоїв, солі та жирної їжі. Остання для перетравлення вимагає багато жовчі (яка також потрібна для нормального засвоєння кальцію). При цьому повністю виключати жир із раціону харчування не можна.

 • Як лікування бісфосфонатами впливає на зуби?

  Підвищується ризик некротичних змін у щелепній кістці. Разом із щелепою відбувається і руйнування зубів. При цьому є дослідження, що показують, що під час проведення імплантації відразу після видалення зубів ймовірність некрозу щелепи на фоні прийому бісфосфонатів мінімальна (майже така сама, як і пацієнтів, які не приймають ці ліки).

 • Як довго простоїть імплант під час остеопорозу?

  Відповіді це питання немає. Все залежить від стану щелепної кістки та того, як пацієнт контролює основне захворювання.

 • Чи можна поставити імпланти, якщо зубів давно немає?

  Можна, можливо. Головна умова — задовільний стан щелепи та ротової порожнини.

 • Чи є альтернативи імплантації?

  Так. Якщо імплантація неможлива, то фахівці ЦІС на Лівому березі Києва пропонують пацієнтові протезування. Порівняно з імплантацією це недорога процедура.

Джерела

 1. Golob AL, Laya MB. Osteoporosis: screening, prevention, and management. Med Clin North Am. 2015 May;99(3):587-606. doi: 10.1016/j.mcna.2015.01.010. PMID: 25841602.
 2. Gielen E, Boonen S, Vanderschueren D, Sinnesael M, Verstuyf A, Claessens F, Milisen K, Verschueren S. Calcium and vitamin d supplementation in men. J Osteoporos. 2011;2011:875249. doi: 10.4061/2011/875249. Epub 2011 Aug 25. PMID: 21876835; PMCID: PMC3163142.
 3. de Medeiros FCFL, Kudo GAH, Leme BG, Saraiva PP, Verri FR, Honório HM, Pellizzer EP, Santiago Junior JF. Dental implants in patients with osteoporosis: a systematic review with meta-analysis. Int J Oral Maxillofac Surg. 2018 Apr;47(4):480-491. doi: 10.1016/j.ijom.2017.05.021. Epub 2017 Jun 23. PMID: 28651805.
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Коментарі до статті
Общая оценка
5 / 5
 • Все комментарии 2
 • Нейтральные 0
 • Положительные 2
 • barcode scanner 25.04.2023

  I like the efforts you have put in this, regards for all the great content.

  • 0
  • 0
 • Roger Matthews 05.04.2023

  I really like reading through a post that can make men and women think. Also, thank you for allowing me to comment!

  • 1
  • 0

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки