Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (1)

Як вирвати зуб дитині

Як свідчить одна з легенд, дитина, яка віддасть свій зуб Зубній феї, отримає винагороду у вигляді золотих монет або подарунка. Це своєрідна розрада для дітей, яким пора прощатися з молочними зубами. Багато батьків задаються питанням – як вирвати молочний зуб вдома. Однак, стоматологи непохитні, наполягаючи на тому, що зміна молочних зубів на корінні повинна відбуватися природним чином. А будь-яке втручання в цей процес проводиться тільки в умовах стоматології.

 • 4169
 • ~ 12 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 20.07.2022
 • Дата останнього редагування: 25.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Як зрозуміти, що зуб можна видаляти

Молочні зуби починають розхитуватися приблизно з 5-7 років. Хиткий зуб доставляє дитині багато неприємностей. Головним чином, труднощі пов’язані з прийомом їжі. При хиткому зубі складно вживати тверду їжу, наприклад, сирі фрукти, овочі, сухарі та інші.

Рано чи пізно молочний зуб випаде, оскільки йому на зміну виходить постійний. Багато людей форсують цей процес, оскільки хиткий молочний зуб – джерело дискомфорту в ротовій порожнині, від якого хочеться позбутися якнайшвидше. Але як вирвати зуб вдома, і чи варто це робити самому.

Розумне рішення даного питання – звернення до лікаря. Але на практиці мало хто йде в стоматологію для видалення молочного зуба. Тому, якщо ви зважилися на самостійне видалення зуба у дитини, то переконайтеся, що зуб видаляти можна.

Для початку огляньте ротову порожнину дитини за допомогою штучного освітлення. Переконайтеся, що в роті немає набряків, а ясна здорового, рожевого кольору. Також переконайтеся, що у дитини немає карієсу і інших стоматологічних захворювань або тріщин емалі. При виявленні таких – звертайтеся до лікаря, і кидайте ідею про самостійне видалення.

Найважливіша умова для видалення молочного зуба – його рухливість. Якщо він злегка хитається, то виривати поки зарано. Видаляти можна в тому випадку, коли зуб сильно розхитаний. При погойдуванні пальцями у вас повинно бути враження, ніби зуб тримається на одній ниточці. Якщо амплітуда рухів недостатня, то переконайте дитину потерпіти до настання відповідного моменту.

Зубна фея

Чи доречний поспіх з видаленням молочних зубів

Молочний зуб випадає, оскільки на його місце приходить постійний. При виході останній тисне на основу молочного зуба, що і призводить до його випадання. Цей процес триває близько тижня. На першому етапі стоншуються зв’язки, які утримують зуб в лунці. У більшості випадків цей процес безболісний. Амплітуда рухливості день у день збільшується, поки зуб не випаде самостійно.

Стоматологи рекомендують не поспішати з видаленням молочних зубів. Не варто втручатися в природний процес, закладений еволюцією. Є чотири причини, за якими поспіх з видаленням молочного зуба недоцільний:

 1. Молочний зуб відіграє роль бар’єру для мікроорганізмів ротової порожнини. Таким чином, молочний зуб захищає м’які тканини від бактеріального зараження. Крім того, при видаленні зубів існує ризик потрапляння мікроорганізмів у кров.
 2. Формування правильного прикусу. Якщо молочні зуби видалити неправильно, то зростає ризик формування неправильного прикусу. Коли фізіологічні процеси відбуваються своєчасно (у тому числі і поява корінних зубів), то ймовірність формування дефектного прикусу знижується. Задумайтеся про це, якщо вас турбує питання, як вирвати молочний зуб вдома.
 3. Страх перед стоматологом. Дитині в майбутньому належить ходити до стоматолога. Якщо видалення супроводжується хвилюванням і страхом, то в подальшому перед візитом до стоматолога дитина буде відчувати тривогу.
 4. Заростання ясен. Якщо молочний зуб ще не випав, то це говорить про те, що процес потребує додаткового часу. Значить, тканини ще не готові до зміни молочного зуба на постійний. Як тільки молочний зуб випадає, на його місці відразу з’являється постійний. А якщо молочний зуб видалити занадто рано, то за цей час заростають ясна. В такому випадку постійному зубу доведеться прориватися через додатковий бар’єр на шляху.

Як видно, поспіх з видаленням молочного зуба часто недоречний. Якщо на цей рахунок є сумніви, то проконсультуйтеся з лікарем.

Чи можна видаляти молочні зуби самостійно

У більшості випадків діти самі справляються з цією проблемою, коли зуб досить розхитаний. У такому випадку немає потреби прикладати надмірну силу для видалення зуба.

З моменту розхитування і до випадання зуба проходить до 6 діб. Рухомий зуб приносить дискомфорт дитині, не даючи йому можливості харчуватися твердою їжею. Тому, коли зуб вже досить розхитаний, то діти (або батьки) витягують його самостійно. В інших випадках «самодіяльність» недоречна.

Коли НЕ МОЖНА цього робити

Існує низка обставин, при яких виривати зуб дитині вдома не слід. Розглянемо типові випадки, коли дану процедуру робити вдома не можна:

 • Психологічна непідготовленість. Діти бояться йти на такий крок. Не варто до цього ставитися зі зневагою. Те, що для дорослих здається дрібницею, для дитини – трагедія. Це емоції і сильні переживання, від яких краще захистити дитину. Якщо ви помічаєте, що дитина не піддається на вмовляння, то наполягати на своєму не варто. Тим більше, не можна проводити таку процедуру силоміць.
 • Гострі та хронічні патології. Якщо у дитини будь-які гострі або хронічні захворювання, то процедуру варто відкласти або відмовитися від неї зовсім. При наявності інших захворювань видалення молочного зуба іноді обертається розвитком серйозних ускладнень. Тільки грамотний лікар зможе оцінити ризики і виконати процедуру без ускладнень для здоров’я дитини.
 • Гемофілія. Це рідкісне спадкове захворювання, при якому порушена система згортання крові. Особи, які страждають на гемофілію, ризикують втратити занадто багато крові навіть при невеликих подряпинах. З цієї причини банальна процедура по вириванню зуба призводить до великих втрат крові.
 • Підвищена температура тіла. Виривання зубів небажано при підвищеній температурі тіла. Навіть, якщо не встановлена причина такого симптому, виконання процедури слід відкласти до моменту, поки не нормалізується температура.
 • Інфекційні патології ротової порожнини. Йдеться про такі патології, як гінгівіт, стоматит та інші. Небезпека самовільного видалення зуба при інфекційному ураженні ротової порожнини полягає у ризику занести інфекцію в кровоносне русло.
 • Запальні патології ротової порожнини. З видаленням зуба варто почекати, якщо є припухлості або почервоніння ясен, щік і слизової.
 • Уражені зуби. Якщо зуб, який підлягає видаленню, вражений карієсом, то робити це варто тільки в умовах стоматології. Також від самостійного видалення слід відмовитися при наявності тріщин і інших пошкоджень зуба.
 • Болісний зуб. Якщо зуб болить, то займатися ним повинен лікар-стоматолог. Самостійне видалення в такому випадку нерідко призводить до ускладнень.

Від самостійного видалення також слід відмовитися і у випадках, коли ви не впевнені у власних силах. Якщо раніше ви ніколи не виривали молочний зуб, то не варто проводити експериментів. В процесі видалення щось може піти не так, і це призведе до небажаних наслідків. В даному випадку навіть сильно розхитаний молочний зуб краще довірити професіоналу, який зробить це без шкоди здоров’ю малюка.

Як вирвати зуб в домашніх умовах без болю

Перш, ніж приступати до процедури видалення зуба, слід провести належну підготовку. Розглянемо важливі підготовчі етапи перед тим, як вирвати молочний зуб:

 • Оцініть свої можливості. Приступайте до процедури тільки, якщо впевнені в своїх можливостях. Якщо сумніваєтеся – звертайтеся до лікаря. Це стосується і дитини. Якщо він відчуває сильний страх перед цією процедурою, то краще відвести його до лікаря.
 • Огляньте ротову порожнину. Уважно огляньте порожнину рота на предмет наявності набряків, почервонінь, а також каріозних уражень і інших стоматологічних захворювань. При виявленні таких – звертайтеся до лікаря і нічого не робіть самостійно.
 • Перевірте рухливість зуба. Якщо амплітуда розхитування незначна, то відкладіть процедуру на потім. Ще раз нагадуємо, що зуб повинен хитатися так, ніби тримається на ниточці.
 • Підготуйте інструменти. Пізніше ми поговоримо про те, як можна вирвати зуб в домашніх умовах, і які для цього будуть потрібні інструменти і речі. Підготуйте їх заздалегідь, щоб необхідні предмети були під рукою. Підготуйте невелику ємність, куди дитина сплюне під час (або після) процедури. Під рукою також повинен бути антисептик.
 • Проведіть бесіду з дитиною. Скажіть йому, що процедура безболісна, тому боятися нема чого. Пам’ятайте, що якщо під час процедури дитина буде смикатися або вередувати, існує високий ризик неправильного видалення зуба.
 • Нагодуйте дитину. Після видалення не рекомендується їсти протягом 2-3 годин. Тому перед процедурою видалення бажано погодувати дитину.

А тепер розглянемо п’ятірку способів, як вирвати дитині хиткий зуб.

Як вирвати зуб у дитини

Спосіб №1 – розворушити зуб

Це найпростіший і дієвий спосіб, з яким впорається і сама дитина. Для цього не потрібно підручних засобів. Поступово розхитуйте зуб до тих пір, поки він не випаде.

У даному випадку важливо простежити за тим, щоб руки дитини були чисті. Тому перед тим, як почати розхитувати, вимийте руки з милом.

Спосіб №2 – тверда їжа

Ще один простий спосіб, як швидко вирвати зуб вдома без болю. Дайте дитині твердої їжі – соковиті яблука, сушки або сухарі. Вже протягом перших хвилин дитина відчує, як зуб випав. Тут важливо не проковтнути його.

Спосіб №3 – видалення за допомогою нитки

Дідівський метод, який до цих пір не втратив популярності. Обмотайте хиткий зуб ниткою, а другий кінець – прив’яжіть до дверної ручки. Потім різко відкрийте двері, після чого зуб «вилетить».

Якщо виривання зуба дверною ручкою для вас звучить архаїчно, то можете виконати цю процедуру без дверей. Для цього достатньо просто різко смикнути за нитку. Тут важливо смикати за нитку у напрямку вгору. Якщо смикати убік, то ризикуєте пошкодити ясна.

Спосіб №4 – видалення за допомогою марлі

Попередньо змочіть марлю в антисептичному розчині. Потім візьміть марлею зуб і потихеньку розгойдувати її. Якщо бачите, що зуб розхитується добре, то краще висмикнути його одним різким рухом. В такому випадку видалення буде безболісним.

Спосіб №5 – видалення зуба у стоматолога

Найкращий спосіб не нашкодити при видаленні молочного зуба – звернутися до стоматолога. Лікар огляне ротову порожнину і врахує всі обставини. Це найнадійніший спосіб з точки зору здоров’я дитини.

Зупиняємо кровотечу після видалення

Після видалення молочного зуба можлива невелика кровотеча. Зупинити його вдається прикладанням до ранки турунди з бинта. Так кров зупиняється протягом 1-3 хвилин.

Якщо кровотеча не зупиняється протягом 30 хвилин і більше, то слід звернутися до лікаря. По медичну допомогу також слід звернутися у випадках, коли з’являються ускладнення. Наприклад, це припухлості і почервоніння ясен, нагноєння, інфікування, а також залишилися фрагменти зубів в яснах.

Особливості догляду за ротовою порожниною після видалення зуба

Після виривання зуба дотримуйтеся наступних рекомендацій:

 • Обробіть рану на місці вирваного зуба антисептиком.
 • Прополощіть ротову порожнину розчином солі.
 • У день, коли видалили зуб не можна користуватися зубною щіткою.
 • Протягом 3-4 днів після видалення ротову порожнину мо

Як зберегти зуби здоровими дорослим

Зміна зубів відбувається лише раз в житті. За постійними зубами потрібен особливий догляд, оскільки після їх випадання нових зубів не буде. Щоб зуби прослужили якомога довше, лікарі Центру Ізраїльської Стоматології рекомендують дотримуватися наступних правил:

 • Відвідуйте стоматолога двічі на рік для профілактичного огляду.
 • Своєчасно проходьте лікування карієсу і інших стоматологічних захворювань.
 • Двічі в день чистіть зуби.
 • Обмежте вживання солодощів – головного чинника розмноження патогенних бактерій в ротовій порожнині.

І пам’ятайте, що хвороби ясен і зубів легше піддаються лікуванню на ранніх стадіях. Тому при перших симптомах – негайно звертайтеся за допомогою до лікаря.

Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Коментарі до статті
Общая оценка
5 / 5
 • Все комментарии 1
 • Нейтральные 0
 • Положительные 1
 • Vcfhdavd 25.03.2023

  Das war interessant!!!😄😎

  • 0
  • 0

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки