Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Ідеальний протез для вас: металокераміка або цирконій

Що вибрати для протезування зубів – металокерамічні або цирконієві коронки? Це питання слід обговорювати з лікарем, оскільки і ті, і інші коронки мають як переваги, так і недоліки. У цьому матеріалі ми розповімо про особливості протезування різними матеріалами. Також торкнемося доцільності установки металокерамічних і цирконієвих коронок.

 • 2142
 • ~ 10 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 21.07.2022
 • Дата останнього редагування: 23.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Металокераміка і діоксид цирконію: особливості матеріалів для протезування зубів

Сьогодні втрата зубів вже не здається для людини катастрофічним явищем. Відсутні зуби можна відновити за допомогою сучасних методів протезування. Зокрема, мова йде про коронки, які встановлюються на пошкоджений зуб або ж на імплантат.

При виборі коронок приділяється увага не тільки функціональним, але естетичними показникам. Важливо, щоб штучні зуби не відрізнялись від природніх. Це особливо стосується фронтальних зубів, які оголюються при посмішці.

В даний час в стоматологічній практиці активно використовуються металокерамічні коронки і вироби на основі діоксиду цирконію. У кожної з цих конструкцій є свої плюси і мінуси, про які ми поговоримо пізніше. Однак для початку розберемося з особливостями цих матеріалів.

 • Металокераміка. Це коронки, основа яких виготовлено з литого металу. На поверхню напилюється шар кераміки, який забезпечує необхідні естетичні показники.
 • Цирконій. Такі коронки виготовляються з діоксиду цирконію. На відміну від металокерамічних, цирконієві коронки набагато легше, однак при цьому не поступаються за міцністю.
Важливо.

Діоксид цирконію вважається високотехнологічним матеріалом. Його 20 років успішно використовують в хірургії, і відносно недавно з’явилася можливість його використання у стоматології.

Коронки для протезів

Коронки з металокераміки

Для початку ознайомимося з «класичним» варіантом протезування – металокерамічними виробами. У чому їх переваги і недоліки?

Переваги

 • Високий рівень функціональності. Коли мова йде про протези на жувальні зуби, то з цим завданням чудово справляються вироби з металокераміки. Такі коронки добре переносять навантаження, які припадають на них при пережовуванні.
 • Відносно непогані естетичні показники. Коронки з металокераміки виглядають непогано, але тільки в тому випадку, якщо установка здійснювалася досвідченими фахівцями, які відповідально підійшли до своєї роботи.
 • Міцність. Вироби з металу та кераміки відрізняються високою міцністю.
 • Високий рівень біосумісності. Коронки з металокераміки добре «уживаються» з тканинами, не викликаючи відторгнення або запальних реакцій алергічного характеру. З подібними труднощами пацієнти з металокерамікою зустрічаються вкрай рідко.
 • Ціна. Одне з найголовніших переваг металокераміки – порівняно невелика ціна в порівнянні з цирконієвими коронками.

Недоліки

 • Естетичні показники фронтальних зубів. При певному освітленні металокерамічні коронки просвічуються. Таким чином, коронку можна легко відрізнити з природнім зубом, що поряд. Крім того, при установці металокерамічних коронок часто оголюється металева облямівка у краю ясен, що також створює естетичний дефект. У зв’язку з цим вироби з металокераміки не рекомендують для установки на місці фронтальних зубів.
 • Алергії. Як вже говорилося вище, випадки алергії на вироби з металокераміки рідкісні, але вони бувають. Більш того, траппляються вони частіше в порівнянні з цирконієвими коронками.
 • Обточування зубів. Перед установкою коронки з металокераміки необхідно попередньо обточити зуб, знявши відносно товстий шар емалі.
 • Запальні процеси. Якщо установка металокерамічної коронки була далека від ідеальної, то з часом виникає ризик розвитку запального процесу. Пов’язано це з натиранням металу тканин ясен, а також попаданням слини і залишків їжі в простір між яснами і основою коронки.

Цирконієві коронки

Аналізуючи переваги і недоліки коронок з металокераміки і цирконію, стає очевидним, що металокераміка виграє за ціною. Такі коронки ставити дешевше. Однак у цирконієвих протезних конструкцій є ряд інших переваг, які вигідно відрізняють їх від металокераміки. Розглянемо основні переваги та недоліки зубних протезів з цирконію.

Переваги цирконієвих коронок

 • Тривалий термін служби. Якщо порівнювати з металокерамікою, то цирконієві коронки довговічніші. Вважається, що коронки або мости з діоксиду цирконію приблизно в два рази довговічніші, ніж протезні конструкції з металокераміки. Однак, як показує практика, цирконієві конструкції служать ще довше. За умови належного догляду за ротовою порожниною і дотримання рекомендацій стоматолога, коронки з цирконію прослужать все життя.
 • Гіпоалергенність. Важливою властивістю протезних конструкцій є гіпоалергенність. Встановити протез – це пів справи. Головне, щоб він добре прижився, і на нього не розвинулася алергія. Вироби з цирконію дуже рідко викликають алергічні реакції, завдяки чому – широко застосовуються в стоматологічній практиці. Відзначимо, що і керамічні вироби також гіпоалергенні, однак показники міцності у них не такі, як у конструкцій з діоксиду цирконію.
 • Рівень точності протезів. Комфорт в ротовій порожнині після протезування – один з ключових елементів, на які звертають увагу пацієнти. Важливо, щоб штучні зуби максимально точно відтворювали природні, не чинили тиску на зубний ряд, не заважали яснам і не ставали причиною дискомфорту і болів в порожнині рота. Металокерамічні протези виготовляються зубними техніками. В даному випадку маємо справу з людським фактором. Зубні техніки, на жаль, іноді роблять помилки. У підсумку, такі протези натирають слизову, сприяючи розвитку місцевих запальних процесів. Що стосується цирконієвих протезів, то вони виготовляються на спеціальному фрезерувальні верстаті за лекалами, отриманими в результаті сканування. Це дозволяє домогтися максимальної відповідності цирконієвої коронки з анатомічними особливостями зубного ряду. Коронки з цирконію щільно прилягають до ясен, що дозволяє уникнути попадання під конструкцію слини або залишків їжі.
 • Безпека. У випадку з металокерамічними коронками доводиться видаляти досить товстий шар емалі, а також денервувати зуб. У таких випадках часто буває так, що сильно обточений зуб надалі також доведеться видалити. Що стосується діоксиду цирконію, то в даному випадку знімається дуже тонкий шар емалі. У переважній більшості випадків при установці цирконієвих коронок немає необхідності у видаленні нерва. У цьому сенсі цирконієві конструкції більш безпечні.
 • Естетичні показники. Цирконієві протези зубів виглядають більш привабливими. Головна їхня перевага – відсутність чорної облямівки, яка з часом утворюється вздовж краю ясен при установці виробів з металокераміки. Особливості заломлення світла у виробів з цирконію такі, що при будь-якому освітленні вони виглядають як натуральні зуби.
 • Рівень комфорту. Цирконієвий каркас, на який напилюється кераміка, важить набагато менше металевого. Тому цирконієві протези набагато легше металокерамічних, що визначає високий рівень комфорту таких протезів.

Недоліки цирконієвих коронок

 • Ціна. Це, мабуть, єдиний недолік цирконієвих коронок. Вони помітно дорожче металокерамічних. Пов’язано це як з дорожнечею самого металу, так і способом його обробки. Однак якщо врахувати довговічність і інші переваги цирконію, то в кінцевому підсумку установка цирконієвих коронок стане вигідним вкладом.
Металокераміка або цирконій

У яких випадках ставлять металокерамічні і цирконієві коронки

Розглянемо варіанти, при яких допускається установка металокерамічних або цирконієвих виробів. Почнемо з «класики». Металокераміка допустима при наступних умовах:

 • При сильному пошкодженні зуба (коли зруйновано більше 50%).
 • Коли у пацієнта відсутній один або кілька зубів.
 • При мостовидному протезуванні.
 • Для установки протеза на штифт.
 • Для установки на імплантат.
Важливо.

Фахівці в області імплантології сходяться на думці, що металокерамічні коронки оптимально підходять для жувальних зубів. Пов’язано це з тим, що саме на жувальні поверхні доводиться найбільше навантаження, з якою добре впорається метал. Крім того, жувальні зуби менш помітні і захищені від прямих сонячних променів. В естетичному сенсі металокерамічні коронки на жувальних зубах не доставлять проблем пацієнтові.

Що стосується цирконієвих коронок, то їх встановлюються і при умовах, що задовольняють металокерамічні. Однак в ряді випадків коронки з цирконію краще, а саме:

 • При захворюваннях крові і видільної системи, коли пацієнтові протипоказана установка інших видів коронок.
 • У випадках, коли слід обійтися без денервації зубів з метою збереження нерва.
 • Для пацієнтів, які потребують відновлення фронтальних зубів. В естетичному сенсі це найбільш важливо для формування красивої посмішки. Відзначимо, що однією з переваг цирконієвих коронок є той факт, що з часом вони не змінюють відтінку.
 • У випадках, коли виникає необхідність в установці телескопічних протезів складної форми.

Як вибрати матеріал для протезування зубів

Що підійде для протезування – цирконій або металокераміка? Це питання вирішується разом з лікарем. Доктор враховує як діагностичні критерії, вік пацієнта, його побажання, так і фінансові можливості. Нагадаємо, що вироби з металокераміки дешевше приблизно в 3-4 рази, що робить їх привабливими для протезування зубів.

Тому, якщо для пацієнта першорядне значення є міцність матеріалів і прийнятна цінова категорія, то вибір часто робиться на користь металокераміки. Якщо на першому місці комфорт і естетичні показники – на користь цирконію. Якщо мова йде про протезування великої кількості зубів, то лікар може запропонувати замінити частину зубів металокерамікою (наприклад, жувальні), а частина – цирконієвими коронками (фронтальні).

На що звернути увагу

Пам’ятайте, який би матеріал не використовувався для протезування зубів – металокераміка або діоксид цирконію, важливо приділяти належну увагу догляду за протезами. Перш за все, це стосується гігієнічних рекомендацій з чищення зубів двічі на день.
Не забувайте двічі на рік відвідувати лікаря-стоматолога та радитися з фахівцем щодо подальшого догляду за ротовою порожниною. Так зубні протези з будь-якого матеріалу прослужать довго і не доставлять проблем.

Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки