Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (2)

Хитаються зуби – що робити

Проблема з зубами - це не тільки естетичний дефект, але і значуща функціональна втрата. Коли випадають зуби, то людині важко пережовувати їжу. За цим підуть і ускладнення з боку органів травлення, а також і психологічні проблеми. Уникнути настільки драматичного розвитку подій можна за допомогою відомих профілактичних заходів. Але навіть, коли почали хитатися зуби - не все втрачено.

 • 4697
 • ~ 17 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 20.07.2022
 • Дата останнього редагування: 24.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Якщо хитається зуб – чи варто хвилюватися

Коли у дитини почав хитатися зуб, то це говорить про те, що скоро з’явиться новий – постійний. Інакше йдуть справи у дорослих. На жаль, другої такої розкоші, як зростаючий зуб, більше не буде.

Ще зі шкільної лави дітей навчають основам гігієнічного догляду за ротовою порожниною. Зуби і ясна потребують щоденного догляду. Це потрібно, щоб уникнути карієсу і ряду інших стоматологічних захворювань. Часто вони протікають непомітно, поки людина не відчує як болить і хитається зуб, який більше за інших постраждав від інфекційних і неінфекційних захворювань ротової порожнини.

Багато хто недооцінює проблему випадаючих зубів, вважаючи, що за цим підуть лише естетичні дефекти. Це велика помилка. Ось неповний список проблем, що виникають, коли випадають зуби:

 • Естетичні дефекти. Змінюються риси обличчя. Щоки втрачають пружну форму, а навколо губ утворюються зморшки. Навіть, якщо випав тільки один зуб, обличчя здається постарілим.
 • Дефекти мови. Виникають проблеми з вимовою приголосних звуків. Зуби, як і язик, беруть участь в мові. Їх відсутність – причина поява шепелявості і інших перешкод в розмові.
 • Психологічні проблеми. Зміна зовнішності і труднощі з вимовою тягнуть за собою і розлади психологічного характеру. Людина втрачає колишню впевненість в собі. Погіршується якість життя.
 • Збої в роботі органів травлення. Коли зуби хитаються і випадають, то людина втрачає здатність пережовувати тверду їжу. Так харчування стає неповноцінним, що тягне за собою ряд інших ускладнень. Зокрема, це втрата опірності інфекційним і неінфекційним захворюванням. При неповноцінному харчуванні людина частіше хворіє, через брак ключових біологічно активних речовин.
 • Порушення зубного ряду. Якщо видалений хоча б один зуб, то це неминуче призводить до негативних змін в зубному ряді і щелепі. Так, зуб-антагоніст (що знаходиться навпроти втраченого) втрачає опору, через що мігрує в сторону. Так формується неправильний прикус. Зуби, що стоять поруч, також втрачають опору, що призводить до їх міграції.
 • Атрофія щелепи. Зміна навантажень при втраті зубів призводять до атрофічних процесів в щелепної кістки. Через втрату обсягу щелепної кістки лице старіє ще сильніше. У майбутньому атрофічні зміни щелепи призведуть до проблем під час імплантації. Як відомо, для підсадки імплантату щелепа повинна володіти достатнім обсягом. В іншому випадку приймається рішення про нарощування кісткової тканини на щелепу.

З огляду на такі негативні наслідки, коли трохи хитається зуб, слід негайно звернутися до лікаря. В такому стані зуб ще можна врятувати, якщо провести грамотне лікування (про що поговоримо нижче).

Ступені рухливості

Сучасна стоматологія має ряд класифікацій, за якими оцінюють ступінь розхитування зубів. Найбільш поширеною і зрозумілою вважається класифікація, заснована на величині амплітуди руху. Відповідно до цієї класифікації виділяють 4 ступеня рухливості:

 • Перший ступінь. Це початкова стадія, при якій почав хитатися зуб в межах до 1 мм. Навіть така маленька амплітуда вже достатня для того, щоб зрозуміти – стали хитатися зуби. Найвірніше рішення – схаменутися на цій стадії і звернутися до лікаря. Запам’ятайте, чим більше амплітуда рухів у зубів – тим складніше лікування по їх зміцненню.
 • Другий ступінь. Якщо хитається корінний зуб більш ніж на 1 мм, то вже друга ступінь розхитування. Якщо на першому ступені ще можна не помітити проблему, то в даному випадку відчувається дискомфорт вже при жуванні. Проблема посилюється і тим, що зуб розхитується в різні боки.
 • Третій ступінь. На цій стадії зуб хитається в будь-яку зі сторін. При цьому розхитування супроводжується больовими відчуттями.
 • Четвертий ступінь. Це термінальна стадія розхитування, при якій зуб обертається округ осі. На жаль, але на цьому етапі врятувати зуб не вдасться.
Чому хитаються зуби

Чому хитаються зуби

Для грамотного лікування і зміцнення зубного ряду важливо визначити причину рухливості. Самостійно це зробити неможливо. Визначити точну причину, по якій хитається зуб у дорослого, може тільки лікар після проведення відповідних досліджень.
Всі причини, за якими зуб болить і хитається, діляться на п’ять категорій:

 1. Пародонтологична. Це хиткість зубів, що розвивається на тлі запущених стадій пародонтозу і пародонтиту. Це запальні і дистрофічні процеси в яснах, що призводять до хиткості уражених зубів. Відбувається це через ураження альвеолярної кісткової стінки, яка утримує зуб. На тлі таких змін опускається рівень ясна, через що зуб стає хитким. Примітно, що при пародонтозі сильно хитаються зуби, але без болю. При пародонтиті ж зуб хитається і болить. Такі відмінності в симптоматиці обумовлені тим, що пародонтоз характеризується дистрофічним процесом, а пародонтит – запальним.
 2. Жувальна. В даному випадку хиткість в зубному ряду виникає при розжовуванні занадто твердої їжі або надкусиваніі твердих предметів.
 3. Травматична. Ця проблема пов’язана з нанесенням травми зубам.
 4. Стоматологічна. Коли хитається передній корінний зуб, проблема нерідко пов’язана зі стоматологічними процедурами, проведеними раніше. Наприклад, навантаження на зуб зростає при установці пломби або коронки. Вирішити проблему вдається тільки після зняття навантаження.
 5. Вікова. В першу чергу це стосується дітей, у яких молочні зуби змінюються постійними. Однак зуби хитаються в яснах і в літньому віці, що пов’язано з природними змінами, що виникають з роками. Масла у вогонь підливає неналежна гігієна ротової порожнини, а також відсутність профілактичних оглядів у лікаря. Якщо нехтувати цими правилами, то проблема хиткості зубів виникне раніше.
  А тепер розглянемо найпоширеніші причини, через які хитається і болить зуб.

Хвороби ясен і зубів

Найчастіше у пацієнтів хитаються зуби через хвороби ясен і зубів. До таких захворювань відносяться:

 • Пародонтоз. Це хвороба ясен, при якій уражаються тканини пародонту. При цьому відсутній запальний процес. За статистикою, пародонтоз зустрічається у 2-3% пацієнтів. Основна причина пародонтозу – відсутність нормального кровопостачання твердих і м’яких тканин. Такі порушення викликаються інфекціями ротової порожнини, а також м’якими або твердими відкладеннями (зубний камінь). Підступність пародонтозу в тому, що на початкових стадіях його складно діагностувати навіть лікареві. Першим симптомом, який побічно вказують на пародонтоз, є гіперестезія – підвищена чутливість зубів на термічні або хімічні подразники.
 • Пародонтит. Це запальне захворювання тканин пародонту. Пародонтит – прогресуюче захворювання, що характеризується поступовим руйнуванням альвеолярного відростка і альвеолярної частини нижньої щелепи. Причиною пародонтиту часто виступає зубний наліт. Згодом м’який наліт минерализуется, перетворюючись в твердий. Провокуючим фактором у розвитку пародонтиту також виступає погане кровопостачання ясен і дефіцит поживних речовин. Першим симптомом пародонтиту є кровоточивість ясен. Якщо ви помітили цей симптом, то це вже сигнал для звернення до лікаря. Пам’ятайте, що дана патологія є прогресуючою, і чим раніше почати лікування, тим легше з нею впоратися.
 • Періодонтит. Це запальне ураження періодонта. Характеризується порушенням цілісності зв’язок, які утримують зуб в альвеолі. Для періодонтиту характерна ниючий зубний біль, що підсилюється при надкусиваніі. Причиною патології часто виступає запущена стадія карієсу, пульпіт, а також неякісно виконані пломби, під якими розвивається запальний процес. При періодонтиті важливо якомога раніше звернутися до лікаря. В іншому випадку періодонтит дає ускладнення, в тому числі і на деякі внутрішні органи.
 • Кіста. Іноді причиною розхитування зубів стає кіста. Це доброякісна пухлина, що представляє собою патологічну порожнину. Усередині порожнину заповнена рідиною. На жаль, терапевтичними способами позбутися кісти і її вмісту не вдається. Тому єдиним способом лікування кіст є хірургія. При цьому, чим раніше почати видалення кісти, тим безпечніше для зубного ряду, куди може поширюватися інфекція. Зазвичай кіста не залишається непоміченою для хворого. Іноді патологія супроводжується високою температурою. З виконанням хірургічного видалення симптоми зникають. Небезпека кісти в тому, що при відсутності лікування вона ускладнюється гранульомою. В останньому випадку в кістозної порожнини накопичується гній, на тлі чого зуб болить і хитається ще сильніше. У таких випадках пацієнту слід якомога швидше звернутися до лікаря. Інфекційно-гнійний процес при гранульомі носить прогресуючий характер і не обмежується тільки ротовою порожниною. Найбільшу небезпеку гранульома носить для внутрішніх органів. Інфекція може поширитися на органи серцево-судинної системи, нирки і кістки, викликаючи серйозні інфекційно-запальні патології, що загрожують не тільки здоров’ю, а й життю людини.
 • Флюс. Ще одна причина, по якій хитаються зуби у дорослого і дитини – флюс. У медичній літературі флюсом називають періостит. Це запалення окістя (периоста), що характеризується гнійним процесом, вираженим набряканням ясен і сильним болем. Лікування флюсу також хірургічне.

Вагітність

З проблемою патологічної рухливості нерідко стикаються вагітні жінки. Пов’язано це з гормональними і метаболічними змінами в організмі вагітної жінки. Основна проблема – форсоване вимивання кальцію і фосфору з організму вагітної, що в першу чергу негативно відбивається на стані зубів.

Травма

Травми – поширена причина підвищеної хиткості зубів. Найчастіше – це удари в область щелепи. Травми також отримують і при спробі розгризти тверду їжу або предмети.

Остеопороз

Це хронічне прогресуюче захворювання, пов’язане з втратою кальцію і фосфору. Це призводить до зниження щільності кісток, в тому числі і зубів.

Профілактика хвороб зубів

Що робити, щоб не хиталися зуби

Профілактика розхитування зубів зводиться до дотримання наступних нескладних правил:

 • належна гігієна ротової порожнини;
 • відмова від шкідливих звичок (куріння, зловживання спиртним);
 • збалансоване харчування;
 • профілактичні огляди у стоматолога мінімум 2 рази на рік;
 • здоровий спосіб життя.

Якщо хитається зуб – варіанти лікування

Перед початком лікування виконується діагностика. Слід встановити причину хиткості зубів. Крім того, різні варіанти лікування призначаються пацієнту в залежності від таких обставин:

 • якщо хитаються здорові зуби;
 • якщо хитаються передні зуби;
 • якщо хитається зуб мудрості.

Лікування в умовах стоматології

Сьогодні стоматології мають у своєму розпорядженні широкий арсенал терапевтичних методик, що дозволяють вирішити проблему рухливості зубів. Найчастіше це шинування, лікування ясен і ортодонтичне лікування. Розглянемо докладніше ці методи.

Шинирование зубов
Шина на зубах

Шинування

Найпоширеніший спосіб лікування рухливих зубів – шинування. Це накладання спеціальних фіксуючих конструкцій на зубний ряд. Таким чином, рухливі зуби фіксуються на місці.

Перед проведенням шинування проводять лікування карієсу, гінгівіту та інших патологій ротової порожнини. Важливо усунути інфекційно-запальний компонент проблеми.

Лікування ясен

Якщо причина, по якій хитається постійний зуб, носить пародонтологічний характер, то в такому випадку проводиться лікування ясен. Це комплекс заходів, застосовуваний для лікування пародонтозу, пародонтиту, гінгівіту та інших ясенних патологій. У більшості випадків вдається обмежитися консервативними способами, але іноді застосовується і хірургія.

Домашні способи і народна медицина

Якщо вже хитається корінний зуб, то домашні способи по зміцненню зубного ряду малоефективні. Більш того, в таких випадках фахівці Центру Ізраїльської Стоматології не рекомендують використовувати народну медицину, оскільки так ви тільки втратите дорогоцінний час.

У питаннях зміцнення зубів народна медицина має сенс лише в профілактичних цілях, коли зуби здорові. Розглянемо кілька поширених рецептів, що дозволяють зміцнити зуби і поліпшити стан ясен:

 • Полоскання відварами трав. Найдоступнішим домашнім засобом для зміцнення зубів є відвари лікарських трав. Цілющими властивостями щодо ротової порожнини володіють шавлія, м’ята, чайне дерево, ромашка, а також хвойні рослини. Зробіть відвар, остудіть його до кімнатної температури, процидіть і полощіть рот. Такі полоскання рекомендується робити курсами до 3-х тижнів, після чого потрібна перерва мінімум на 1,5-2 місяці.
 • Прополіс. Це смолиста речовина, яку використовують бджоли для замазування щілин в стільниках. Його ще називають бджолиним клеєм. У лікуванні захворювань порожнини рота прополіс використовується давно. Сьогодні прополіс можна дістати в аптеці у вигляді спиртової настоянки. У профілактичних і лікувальних цілях спиртовий настій прополісу застосовується в пропорції 1 чайна ложка на склянку охолодженої (до кімнатної температури) кип’яченої води. Полоскання проводити 6 разів на добу протягом 2-х тижнів. Потім робиться перерва мінімум на 2 місяці. Також прополіс продається і в твердому вигляді. В такому випадку його попередньо розмочують і прикладають у вигляді компресу на уражене місце. Але якщо перший спосіб годиться в профілактичних і лікувальних цілях, то останній – тільки в лікувальних, коли вже є проблема.
 • Морська сіль. Можна попередити цілий ряд проблем, якщо взяти за звичку полоскати ротову порожнину розчином морської (або кухонної) солі. Профілактичний ефект від такої процедури, головним чином, полягає в попередженні інфекційно-запальних процесів в порожнині рота. Розчин солі має протизапальну дію, а також усуває патогенну мікрофлору ротової порожнини. Так попереджається розвиток карієсу, пульпіту, гінгівіту, пародонтиту та інших патологій.

Часник і зелений чай. Ще один спосіб зміцнити ясна – полоскання відваром часнику і зеленого чаю. Спочатку дрібно наріжте зубчик часнику, після чого – з’єднайте з листям зеленого чаю і заваріть. Дайте відвару охолонути, після чого – процідіть і полощіть 2-3 рази на день протягом 2-3 тижнів. Курс можна повторити після 2-3 місячної перерви.

Масаж ясен

Масаж – ще один спосіб зміцнити ясна і запобігти проблемі зубів, що хитаються. Погіршення кровопостачання ясен – серйозний фактор, що сприяє розвитку пародонтозу і пародонтиту. Поліпшити мікроциркуляцію в яснах можна за допомогою масажу ясен пальцями. Вимийте руки з милом, після чого – змастіть кінчики пальців ефірною олією. Масажуйте ясна протягом 5-8 хвилин акуратними рухами. Масаж ясен дозволений тільки в разі, якщо немає кровоточивості.

Важливо!

Домашні методи по зміцненню зубів (народні засоби і масаж) не повинні розглядатися в якості лікувальних заходів, що заміщають методи лікування, які пропонує лікар-стоматолог. Народна медицина може бути використана тільки на додаток до існуючих способів стоматологічного лікування або в профілактичних цілях, коли зуби здорові.

Ортодонтичне лікування

Ортодонтичне лікування

Часто оротодонтическое лікування необхідно, якщо хитається передній зуб у дорослого пацієнта. Послуги лікаря-ортодонта знадобляться і у випадках, коли хитаються нижні передні зуби. Такі проблеми нерідко виникають унаслідок неправильного прикусу і ряду інших порушень, які під силу виправити ортодонту. Це установка брекетів, капи, трейнерів та інших ортодонтичних конструкцій, що дозволяють виправити зубний ряд.

Препарати при хитанні зубів

Відразу відзначимо, що препаратів, які зупиняють розхитування зубів, не існує. Прийом тих чи інших лікарських засобів доцільний для усунення супутніх симптомів – болю, запалення, інфекційного процесу, кровоточивості та інших. Залежно від поставленого діагнозу, застосовуються такі види препаратів:

 • Протизапальні та знеболюючі препарати. Це група ліків, що усувають запальний процес і біль. Найчастіше для цих цілей використовуються нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП).
 • Вітаміни та антиоксиданти. Ці препарати призначають для зміцнення ясен і поліпшення обмінних процесів в м’яких і твердих тканинах.
 • Мазі та гелі. Залежно від показань, застосовуються мазі та гелі, які зміцнюють судини, а також зовнішні засоби з антисептичними властивостями. Пам’ятайте, що самостійно використовувати стоматологічні гелі та мазі не можна. Їх призначає тільки лікар.
 • Антибіотики. Антибактеріальні препарати застосовуються при бактеріальної інфекції в ротовій порожнині. Як правило, це гострі інфекційно-запальні процеси, наприклад, флюс.
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Коментарі до статті
Общая оценка
5 / 5
 • Все комментарии 1
 • Нейтральные 0
 • Положительные 1
 • Jurijus 21.09.2021

  Dekoju

  • 0
  • 0
  Анатолій 22.01.2023

  Зуби почергово розхитуються,потім видаляю.Сумно, але у нашому регіоні немає таких спеціалістів

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки