Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Жовтий язик: що про це потрібно знати

Про стан здоров'я людини багато що можна сказати, глянувши на язик. Ще стародавні лікарі за язиком визначали деякі захворювання внутрішніх органів. І сьогодні, незважаючи на наявність широких діагностичних можливостей, лікарі при обстеженні оглядають і язик пацієнта. Язик жовтого кольору вказує на наявність ряду патологічних процесів не тільки в порожнині рота, але і внутрішніх органах. А іноді - це просто наслідок вживання яскраво забарвлених продуктів.

 • 7068
 • ~ 13 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 17.07.2022
 • Дата останнього редагування: 23.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Чому язик жовтий – головні причини

Язик – м’язовий орган, що виконує різні функції. Головним чином, це сприйняття смаку, утворення мови, а також перемішування харчової грудки в порожнині рота.

Визначення смаку язиком здійснюється за рахунок смакових сосочків. Щодня між сосочками застряє деяка кількість відмерлих тканин і продуктів життєдіяльності бактерій, що населяють ротову порожнину. Так утворюється наліт на язиці. Найчастіше це білий наліт, іноді жовтий. Наліт таких кольорів і відтінків виникає як при нормі, так і патологічних процесах.

Якщо ви помітили наліт на язиці, то не поспішайте панікувати. Часто проблема полягає в особливостях способу життя. Наприклад, якщо людина курить, погано стежить за гігієною ротової порожнини і не відвідує стоматолога в профілактичних цілях, то поява нальоту не дивно.

Якщо жовтий наліт виникає без видимих на те причин, а гігієнічні заходи не допомагають його позбутися, то це говорить про внутрішні неполадки. Розглянемо найбільш часті випадки, коли язик обкладений жовтим нальотом.

Неналежна гігієна порожнини рота

Гігієні зубів і ротової порожнини привчають змалку. Кожній дитині відомо, що чистити зуби потрібно мінімум двічі на день – вранці і ввечері. Але на практиці далеко не кожен дорослий слідує цим правилам. Часто вечірня чистка зубів ігнорується. Це призводить до утворення нальоту не тільки на зубах, але і на язиці.

У нормі на язиці утворюється наліт, хоч і в невеликих кількостях. Як і зуби, язик також потребує чищення. Роблять це спеціальним очищувачем для язика. Деякі зубні щітки з тильного боку також забезпечені очищувачем для язика, що зручно. Єдина умова – не можна чистити язик щетиною (якої чистять зуби). Щетина занадто груба для смакових сосочків язика. При такій чищенні язик запалюється, іноді і кровоточить.

Гігієна порожнини рота також передбачає і професійну чистку у стоматолога. Своєчасно позбувшись від зубного нальоту і каменю, можна попередити розвиток важких форм карієсу, пульпіту, пародонтиту та інших патологій.

Куріння

Куріння і жування тютюну – часті причини жовтого нальоту на язиці. Крім жовтого язика, незмінним “атрибутом” курця також є коричневі зуби і неприємний запах з рота.

Наліт на язиці і зубах при курінні сигарет виникає за рахунок негативного впливу компонентів тютюну. Примітно, що нікотин тут менше зло, ніж сигаретні смоли і сотні інших речовин, що негативно відбиваються на здоров’ї людини.

Жовтий наліт на язиці при палінні з’являється також через порушення мікрофлори. Під впливом тютюнопаління змінюється якісний склад мікрофлори ротової порожнини. Відповідно, утворюються і інші продукти життєдіяльності, що і змінює колір нальоту на язиці. Якщо до куріння наліт був білим, то під впливом шкідливої звички набуває жовтого забарвлення.

Респіраторні патології

Гострі респіраторні захворювання – найпоширеніші інфекційні патології у дорослих і дітей. Іноді жовтий наліт на язиці – це наслідок респіраторної інфекції, частіше верхніх дихальних шляхів.

Жовтий язик у дорослого і дитини часто буває при ангінах, фарингіті та інших, переважно бактеріальних інфекціях верхніх дихальних шляхів. Зазвичай при таких захворюваннях також відзначається і підвищена температура.

Жовті та помаранчеві продукти

Найпростіша відповідь на питання, чому язик жовтого кольору – це споживання в їжу продуктів, які забарвлюють язик в жовтий. Часто жовтий наліт на язиці турбує любителів кави і чаю. Оскільки ці напої вживаються регулярно, то і наліт набуває стійкий характер. Варто на кілька днів відмовитися від чаю або кави, як наліт зникне.
Жовті та помаранчеві продукти, а особливо – спеції, також забарвлюють наліт в жовтий. Наприклад, це куркума, каррі, шафран і ряд інших спецій. Жовтий наліт на язиці зберігається і деякий час після вживання цитрусових, моркви (або морквяного соку), обліпихи та інших овочів і фруктів з жовтими і помаранчевими пігментами.

Куркума
Корінь і порошок куркуми

Лікарські препарати

Прийом деяких лікарських препаратів іноді призводить до утворення жовтого нальоту на язиці. Зокрема, це вітамінно-мінеральні комплекси, в яких містяться барвники або натуральні пігменти. Тривалий прийом таких препаратів забарвлює язик в жовтий.

Наліт також можливий і при антибактеріальної терапії. При тривалому прийомі антибіотиків язик може придбати жовте і навіть коричневе забарвлення. Причин тому кілька. По-перше, при прийомі антибіотиків погіршується робота печінки. При підвищеному навантаженні на печінку такий симптом зустрічається часто. По-друге, жовтий наліт на язиці на тлі антибіотикотерапії може бути пов’язаний зі зміною мікрофлори ротової порожнини.

Кандидоз у роті

Це грибкове захворювання, що викликається дріжджоподібними грибками роду Candida. Ці грибки є частиною нормофлори, присутні в слизових оболонках. Однак на тлі прийому антибіотиків або порушеннях імунної системи кандиди починають безконтрольно розмножуватися. Характерним симптомом такого безконтрольного розмноження в ротовій порожнині є білий сирнистий наліт на язиці. Однак в ряді випадків наліт набуває біло-жовте забарвлення.

Хвороби печінки і жовчного міхура

Хвороби гепатобіліарної системи часто супроводжуються жовтяницею. Жовтий окрас шкіри і видимих слизових тканин (в тому числі і язика) обумовлений підвищеним вмістом білірубіну в крові. Це жовчний пігмент, який є одним з компонентів жовчі. Також, крім жовтизни, при хворобах печінки і жовчного міхура часто відчувається гіркий присмак. Тому, якщо вас турбує гіркота в роті і жовтий наліт на язиці, то це дуже схоже на проблеми з печінкою.

Серед захворювань печінки, що дають таку симптоматику, слід зазначити гепатити (як вірусного, так і невірусного походження), холецистит і жовчнокам’яну хворобу. У деяких випадках жовтизна на язиці, слизових і шкірних покривах виникає при патологіях підшлункової залози. Зазвичай, при хворобах печінки і підшлункової залози, крім жовтяниці, також відзначаються болі в правому підребер’ї, нудота та інші симптоми.

Хвороби імунної системи

Жовтушність язика іноді виникає на тлі збоїв в роботі імунної системи. Зазвичай, порушення роботи імунітету – не пряма причина жовтого язика. На тлі зниження імунітету активізується умовно-патогенна бактеріальна і грибкова мікрофлора. Часто на цьому тлі виникають різні інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів.

Захворювання шлунково-кишкового тракту

Язик часто обкладає і при патологіях шлунково-кишкового тракту. Найбільш поширена причина, по якій з’являється наліт на язиці – це гастрит. Як правило, при гастритах наліт білого кольору, але іноді набуває жовтого забарвлення. Жовтий наліт на язиці вранці – один з можливих симптомів запальних патологій шлунка і кишечника.

Збої в роботі органів шлунково-кишкового тракту також виникають і при порушенні харчової поведінки. Надмірне споживання жирної, смаженої або гострої їжі – ще одна причина, по якій язик може обкласти жовтим нальотом. Про проблеми в роботі органів шлунково-кишкового тракту також говорить і жовтий наліт на язиці і кислий присмак у роті. Такий симптомокомплекс часто виникає на тлі підвищеної кислотності шлунка або гастроезофагеальної хвороби, коли вміст шлунка закидається в стравохід.

Жовтий язик у дітей

Жовтий язик у дітей

Жовтий язик у дитини – поширений симптом, що виникає в силу різних обставин і захворювань. Розглянемо основні причини такого симптому у дітей:

 • Нездорова їжа. Діти шкільного віку часто захоплюються нездоровою їжею – фастфудом, чіпсами, солодощами. У цих продуктах міститься багато барвників, в тому числі жовтих і помаранчевих. Жовтий наліт на язиці може бути викликаний надмірним споживанням такої їжі.
 • Інфекційні захворювання. Діти частіше дорослих хворіють на інфекційні захворювання. Це як респіраторні, так і шлунково-кишкові інфекції. Такі патології, як ангіна, коклюш, скарлатина та інші нерідко супроводжуються желтушностью язика і слизових оболонок. У дитини жовтий наліт на язиці також виникає і при інтоксикації організму на тлі інфекційного процесу.
 • Хвороби печінки і жовчного міхура. У дітей досить часто зустрічається вірусний гепатит А, що супроводжується жовтяницею.

Жовтий наліт на язиці і супутні симптоми

Якщо жовтий язик пов’язаний з деякою патологією, то, як правило, присутні ще й додаткові симптоми. Один з непрямих діагностичних критеріїв – відтінок нальоту. Розглянемо основні відтінки жовтого нальоту на язиці:

 • Жовто-зелений. Якщо жовтий наліт набуває зеленуватий відтінок, то в такому випадку лікар запідозрить проблеми з імунітетом або застій жовчі. Також такий симптом виникає на тлі прийому антибіотиків і деяких інших медикаментів.
 • Коричневий відтінок. Один з найбільш поширених – коричневий відтінок жовтого. Часто жовто-коричневий наліт утворюється при палінні і жуванні тютюну, прийомі йодовмісних препаратів, а також частому споживанні кави. У рідкісних випадках коричневий відтінок наліт набуває при дисбактеріозі, дефіциті заліза, зневодненні і інтоксикації організму.
 • Жовто-сірий. Сіруватий відтінок нальоту вказує на захворювання органів шлунково-кишкового тракту. Часто при жовто-сірому нальоті людини також турбує поганий запах з рота і метеоризм (здуття живота). Сіруватий відтінок також говорить про інтоксикацію і зашлакованості організму. У рідкісних випадках такий симптом відзначається при захворюваннях серцево-судинної і легеневої систем.
 • Біло-жовтий відтінок. Якщо на язиці блідо-жовтий або жовто-білий наліт, то такий симптом відзначається при гастритах, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, гастроезофагеальної хвороби або гострому панкреатиті.
 • Яскраво-жовтий. Якщо помітили темно-жовтий або яскраво-жовтий окрас нальоту, то це може свідчити про тяжкі порушення в печінці, аж до фіброзу і цирозу. Якщо справа не в прийомі вітамінів, ліків, спецій та іншої фарбувальної їжі, то, як можна швидше – зверніться до лікаря.
 • Жовто-чорний відтінок. Чорнуватий відтінок нальоту вказує на важкі метаболічні порушення (наприклад, цукровий діабет). Чорний відтінок також виникає і на тлі важких інфекційних захворювань і гострої інтоксикації.
Важливо!

Самодіагностика на підставі кольору язика неприпустима. Поява нальоту будь – якого кольору – привід для звернення до лікаря, який призначить відповідні діагностичні заходи. У разі необхідності також призначають і лікування. Самостійно робити висновки на підставі лише кольору язика не можна.

Язик і хвороби внутрішніх органів

Лікування при жовтому язиці

Перш, ніж приступити до лікування, слід зрозуміти – чому жовтий язик? Для цього лікар спочатку вислуховує скарги пацієнта, після чого, при необхідності – призначає додаткові методи дослідження. Наприклад, це УЗД внутрішніх органів, якщо є підозри на хвороби печінки і органів шлунково-кишкового тракту. Після проведення діагностичних процедур пацієнту пропонують різні варіанти лікування. Розглянемо варіанти терапії, коли наліт на язиці жовтого кольору:

 • Хвороби печінки і жовчного міхура. Одна з частих причин желтушности – застій жовчі. Для усунення цього стану пацієнтові призначають жовчогінні препарати і трав’яні збори. Важливо якомога раніше почати лікування, оскільки так можна попередити утворення каменів в жовчному міхурі. При захворюваннях печінки також призначають гепатопротектори – препарати, що надають захисну дію на клітини печінки. Якщо мова йде про вірусні ураження печінки, то, при можливості, проводиться противірусна терапія (наприклад, при гепатиті С).
 • Інфекційні захворювання. Основним способом лікування бактеріальних інфекцій є антибіотики. При цьому, як уже говорилося вище, наліт виникає і на тлі прийому антибіотиків. В даному випадку важливо і грамотне відновлення організму після антибіотикотерапії. Відновити мікрофлору кишечника допоможуть пробіотики і пребіотики, які
  призначають разом з антибіотиками. Якщо мова йде про грибкове ураження ротової порожнини, то призначається протигрибкова терапія.
 • Хвороби шлунково-кишкового тракту. Якщо причиною нальоту служать хвороби органів шлунково-кишкового тракту, то в такому випадку хворому призначається дієта і відповідні препарати. Найчастіше це антисекреторні препарати, що застосовуються при гастритах і виразковій хворобі шлунка. Також проводиться і ерадикація бактерії Helicobacter pylori, що є основною причиною хронічних гастритів і виразки шлунка.
 • Корекція способу життя. Якщо проблема жовтого нальоту на язиці пов’язана з неналежною гігієною ротової порожнини або нездоровою харчовою поведінкою, то позбутися від симптому можна, скорегувавши спосіб життя. Не забувайте про гігієну ротової порожнини і язика, а також проявляйте помірність в їжі. Це основоположні принципи здоров’я порожнини рота, в тому числі і язика.

Профілактичні заходи

Запобігти появі жовтого нальоту допоможуть наступні рекомендації:

 • Двічі на день чистіть зуби і язик. Використовуйте спеціальний очищувач для язика.
 • Своєчасно міняйте зубні щітки і очищувачі для язика. Також міняйте їх після інфекційних захворювань горла і ротової порожнини.
 • Ведіть здоровий спосіб життя, позбудьтеся від шкідливих звичок (куріння і алкоголю).
 • Двічі на рік проходите профілактичне обстеження у лікаря-стоматолога.
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки