Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Діастема: норма чи ні

Щілина між передніми зубами – свого роду родзинка, але в більшості випадків це проблема, яка доставляє не тільки психологічний дискомфорт. Діастема може привести до серйозного порушення мовлення і змін зубощелепної системи. Усунути збільшений міжзубний проміжок можна у стоматолога всього за один сеанс. Розповідаємо, як це робиться.

 • Автор публікації
 • Хецуриани Михаил
 • 21.03.2023
 • 559
 • ~ 11 хвилин читання
Зберегти статтю в:
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Діастема – це

Під діастемою розуміють порушення анатомічного розташування передніх зубів, між якими утворюється щілина розміром від 1 до 9 міліметрів. З цим стикається до 20% дорослого населення, і лише деякі надають цьому значення. Разом з тим, діастема нерідко потребує лікування, оскільки загрожує розвитком ряду ускладнень, зокрема, порушенням дикції.

Діастема
Діастема зубів

Діастема: основні види

Існує кілька класифікацій діастем. Найчастіше їх поділяють на 2 види:

 • Справжні – щілини, постійно присутні в прикусі. Справжні діастеми вимагають спеціального стоматологічного лікування.
 • Несправжні – щілини, присутні в дитячому віці. У дітей це вважається нормою. У переважній більшості випадків при зміні на постійні зуби такі щілини зникають.

Залежно від ступеня зміщення передніх зубів діастеми бувають:

 • Симетричні – зуби зміщені на рівну відстань.
 • Асиметричні – зміщений тільки один зуб або помітне нерівне зміщення.

Згідно ще однієї класифікації, розрізняють наступні види щілин між передніми зубами:

 • Діастеми, при яких коронки зубів зміщені в сторони, при цьому корені приймають правильне положення.
 • Корпусне зміщення центральних різців.
 • Передні зуби зміщені медіально, а корені – латерально.

Причини появи щілини між зубами

Розглянемо основні причини розвитку даного дефекту:

 • Масивна вуздечка. Часто причиною діастеми служить велика вуздечка верхньої губи, яка розташовується між зубами. Якщо вуздечка закріплюється низько, то верхні різці у дитини прорізуються зі зміщенням.
 • Велика кісткова міжзубна перегородка. Найчастіше за масивної кісткової міжзубної перегородки спостерігається діастема верхньої щелепи.
 • Зайвий зачаток зуба. У рідкісних випадках при візуальному огляді або аналізі рентгенівських знімків лікарі виявляють додатковий зачаток зуба. При таких обставинах між різцями утворюється щілина.
 • Маленькі розміри зубів. Якщо передні зуби невеликі, то це збільшує ймовірність утворення діастеми між ними.
 • Несвоєчасний розвиток зубощелепної системи. Занадто рання або пізня зміна зубів небезпечна появою аномалій, в тому числі і діастеми.
 • Травми щелепи. У деяких випадках травми щелепи, отримані в дитинстві, стають причиною появи міжзубної щілини.
Важливо: роль шкідливих звичок.

Погані звички в дитинстві можуть зіграти злий жарт. Наприклад, у дітей щілина між зубами може з’явитися через звичку смоктати палець. У дорослих же дана проблема може з’явитися через звичку гризти тверді предмети (наприклад, олівці).

Симптоми

Діастема
Діастема трикутної форми

Найчастіше щілина між зубами має трикутну форму, оскільки різці злегка зміщені вбік. Часто при діастемі відзначається і масивна вуздечка верхньої губи.

Діастеми нерідко супроводжуються малими розмірами зубів (мікродентія), аномаліями прикусу, а також тремами.

Діастема і трема: основні відмінності

Багато хто помилково вважає, що діастемою називають щілину між будь-якими зубами. Це не так. Даний термін справедливий тільки по відношенню до передніх зубів (в переважній більшості випадків – верхніх). Щілина між будь-якими іншими зубами називається тремою. Основна відмінність треми від діастеми полягає в тому, що в першому випадку пацієнт не відчуває естетичного дискомфорту. Часто треми не роблять і ніякого негативного впливу на дикцію. Однак вони також підлягають лікуванню, якщо відстань між зубами становить понад 1 міліметр.

Діагностика

Дана проблема помітна неозброєним оком, і поставити діагноз можна тільки лише на підставі зовнішнього огляду ротової порожнини. Разом з тим, для вибору тактики лікування важливо визначити прикус. Для цього застосовують рентгенографію і ортопантомографію. На етапі діагностики також знімається зліпок зубів.

Діастема: лікування

Сьогодні для лікування діастеми застосовуються різні варіанти лікування в залежності від конкретного випадку. Розглянемо найпопулярніші способи, як прибрати діастему в умовах стоматології.

Терапія

Найбільш очевидний спосіб вирішення проблеми – це розширення передніх зубів, завдяки чому вдається усунути щілину. Для цих цілей на зуби наносять спеціальні полімери. Для кожного пацієнта підбирається відповідний відтінок полімерного складу, щоб задовольнити не тільки анатомічні, а й естетичні вимоги.

Сучасні полімери, які застосовуються для заповнення зубних проміжків, не ушкоджують твердих тканин. Це хімічно інертні матеріали, які не вступають в реакцію ні з тканинами зуба, ні з харчовими компонентами або лікарськими препаратами, які може приймати пацієнт. Ще однією перевагою терапевтичного методу є його дешевизна. Це доступний спосіб усунення діастеми, до того ж – досить швидкий.

Лікування діастеми

Ортодонтичне лікування

Встановити зуби в анатомічно правильне положення можна за допомогою ортодонтичних конструкцій. У випадку з діастемою застосовуються специфічні зубні підтяжки, носіння яких дозволяє змістити зубний ряд на кілька міліметрів, тим самим закривши щілину між передніми зубами.

Усунення діастеми також можливо за допомогою спеціальних кап і брекет-систем. У кожному з цих методів, яких пропонує ортодонтія, є як свої переваги, так і недоліки. Перевага кап в тому, що їх можна зняти під час їжі або чищення зубів. Однак деякі пацієнти зловживають цією можливістю, не дотримуючись рекомендацій лікаря за кількістю годин носіння на добу. Від цього падає ефективність лікування. Зняти брекети може тільки лікар.

Лікування діастеми брекетами

Ортопедичне лікування

У низці випадків для усунення діастеми вдаються до ортопедичного лікування, яке зводиться до установки коронок або вінірів.

Лікування діастеми вінірами

Хірургія

Виправлення діастеми хірургічним методом виправдано в тих випадках, коли мова йде про неправильно сформовану вуздечку язика. У таких ситуаціях вдаються до френулопластики. Це нескладна операція, яку сьогодні виконують за допомогою лазера.

Лікування діастеми лазером

Діастема у дитини: методи лікування

Методи лікування діастеми у дітей мало чим відрізняються від таких у дорослих. Найчастіше вдаються до ортодонтичного лікування, використовуючи капи, дуги Енгеля і пластинки. При цьому лікування проводиться в тих випадках, коли має місце порушення формування прикусу. В інших випадках лікування може проводитися і з естетичних міркувань.

Лікування діастеми у дітей

Діастема: лікування в домашніх умовах

Щілина між зубами – проблема, якою займаються лікарі в умовах стоматології. Домашні методики лікування в даному випадку не тільки будуть марні, але й шкідливі. Якщо ви зустрінете десь нетрадиційні способи усунення щілини між зубами, то знайте, що це інформація, яка не відповідає дійсності. Найвірніше рішення в даному випадку – звернення до лікаря.

Чому потрібно усунути діастему

Діастема потребує лікування, оскільки може привести до дефекту мовлення, а потім і до психологічних наслідків. Крім того, ущелина між зубами може призвести до проблем з яснами.

Наслідки діастеми

Якщо діастему залишити без лікування, то у деяких людей такий дефект може призвести до таких наслідків:

 • погіршення дикції;
 • розбризкування слини при розмові;
 • підвищення ризику карієсу по краях зубів, між якими щілина;
 • підвищення ризику розвитку пародонтозу;
 • подальше зміщення інших зубів (при великих розмірах діастеми).м

Профілактика

Найчастіше діастема є вродженою аномалією, тому профілактичні заходи в даному випадку будуть малоефективні. Разом з тим, дотримання правил по догляду за ротовою порожниною і зубами (зокрема, у дітей) зводять до мінімуму ймовірність появи щілини.

До профілактичних заходів можна віднести наступні заходи:

 • регулярні огляди у стоматолога (не рідше 1 разу на 6 місяців);
 • своєчасне усунення аномалій щелепно-лицьової системи;
 • навчання дітей правильному догляду за ротовою порожниною і зубами, боротьба з шкідливими звичками.
Лікування діастеми за допомогою брекетів
Лікування діастеми за допомогою брекетів

Усунення діастеми в ЦІС

У Центрі Ізраїльської Стоматології в Києві, на Лівому березі застосовують сучасні методики лікування захворювань ротової порожнини і зубів. Ми використовуємо найкращі технології лікування та діагностики, які сьогодні застосовуються в клініках Ізраїлю. Команда професіоналів ЦІС в короткі терміни проведе діагностику і підбере оптимальний варіант лікування дорослому і дитині.

Висновок

Діастема – це не тільки естетична проблема. Наявність щілини між передніми зубами вимагає якісного лікування. Для усунення цього дефекту застосовуються як терапевтичні, ортодонтичні, ортопедичні так і хірургічні методики. Останні, як правило, використовуються при аномаліях розвитку вуздечки язика.

Виправлення діастеми слід починати якомога раніше. Це дозволить уникнути подальших ускладнень, до яких може призвести цей дефект.

Джерела:

 1. Wheeler B, Carrico CK, Shroff B, Brickhouse T, Laskin DM. Management of the Maxillary Diastema by Various Dental Specialties. J Oral Maxillofac Surg. 2018 Apr; 76 (4): 709-715. doi: 10.1016 / j.joms.2017.11.024. Epub 2017 Nov 22. PMID: 29245001.
 2. Huang WJ, Creath CJ. The midline diastema: a review of its etiology and treatment. Pediatr Dent. 1995 May-Jun; 17 (3): 171-9. PMID: 7617490.
 3. Chu FC, Siu AS, Newsome PR, Wei SH. Management of median diastema. Gen Dent. 2001 May-Jun; 49 (3): 282-7; quiz 288-9. PMID: 12004728.
 4. Miller TE, Connelly ME. The diastema dilemma: an orthodontic approach utilizing resin-bonded restorations. J Esthet Dent. 1996; 8 (5): 206-14. doi: 10.1111 / j.1708-8240.1996.tb00894.x. PMID: 9468842.
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки