Що таке ортогнатія
У перекладі з грецького «гнатос» – це щелепа, а «орто» – прямий або правильний. У стоматології ортогнатичним називають фізіологічно правильний прикус. Його основною ознакою є незначне перекривання (до 1/3 висоти коронки) нижніх зубів верхніми. Така оклюзія вважається найбільш вигідною з анатомо-фізіологічної точки зору (про що ми поговоримо пізніше).
Іншими характеристиками правильної оклюзії можна вважати рівні зуби та щільне зчеплення різців (між ними немає проміжків).
Ортогнатичний прикус: як визначити
Найкращий спосіб визначити тип оклюзії – звернутися на огляд до стоматолога. Ортогнатичний прикус має такі особливості, яких можна визначити самостійно:
- Верхні зуби перекривають нижні на 1/3 (або менше) висоти коронки. Це головна ознака фізіологічного прикусу. Важливо відзначити, що якщо змикання пряме (коли краї верхніх зубів прямо змикаються з краями нижніх), то це різновид патологічного прикусу, хоч і виглядає така усмішка дуже естетично. У разі такого змикання зуби швидко зношуються і руйнуються.
- Один верхній зуб змикається з двома нижніми.
- Середня лінія. Багато хто помилково вважає, що середина верхньої щелепи повинна збігатися з серединою нижньої щелепи. Насправді важливо, щоб збігалися середні лінії верхньої щелепи й обличчя.
- Ви не відчуваєте функціональних порушень. Процеси жування та ковтання не супроводжуються дискомфортом та болем. Якщо ж відчуваються клацання або хрускіт, то це вказує на дисфункцію скронево-нижньощелепного суглоба (ВНС). Такий симптом часто спостерігається у патологічних прикусах.
- Правильні пропорції обличчя. Це непряма характеристика для фізіологічного прикусу. Бувають випадки, коли патологічне змикання зубів ніяк не відбивається на симетрії обличчя. Бувають і протилежні випадки, коли власники правильного прикусу мають несиметричне обличчя. Тут важливий індивідуальний підхід і правильна діагностика у лікаря.
Як виглядає ортогнатичний прикус
- Рівномірне навантаження на зуби. Це захищає тверді тканини від передчасного руйнування.
- Відсутність дефекту мови. У випадку патологічного прикусу часто спостерігається порушення дикції, оскільки деякі звуки людині даються важко.
- Відсутність навантаження на органи травлення. У разі неправильного прикусу людина погано пережовує їжу. У шлунок потрапляють порівняно великі шматки їжі, що погіршує травлення.
- Ефективна гігієна ротової порожнини. Правильна форма зубів – запорука гарної гігієни. В такому разі істотно знижується ризик розвитку карієсу, пародонтиту та інших стоматологічних захворювань.
- Успішне стоматологічне лікування. Володарі неправильного прикусу зазнають труднощів під час протезування, імплантації та інших видах лікування зубів. Часто перед основним лікуванням лікар призначає корекцію прикусу.
- Естетичні переваги. У більшості випадків ортогнатичний прикус забезпечує гарну усмішку та симетрію обличчя.
Як розвивається правильний прикус
Стежити за прикусом потрібно з раннього дитинства. Звертайте увагу на положення язика, постановку зубів та особливості розвитку щелепи у дитини. Розглянемо основні етапи формування прикусу у дітей різних вікових груп.
- 0-6 місяців. У цей період закладається основа змикання зубних рядів. Якщо дитину годувати правильно (щоб жувальні м’язи відчували належний рівень навантаження), то зубні дуги і щелепи розвиваються гармонійно (якщо немає спадкових або вроджених аномалій зубощелепної системи).
- 6 місяців. З’являються перші молочні зуби, язик впирається в піднебіння.
- До 3-х років. Ближче до з-річного віку формуються молочні зуби. У такому віці у дитини повноцінно функціонують зубощелепні дуги, вона здатна нормально пережовувати їжу та розмовляти.
- 4 роки. З цього віку молочний прикус поступово здає свої позиції.
- 6 років. З’являються постійні зуби на місці випалих молочних. Формується перекриття нижніх зубів верхніми (не більше, ніж 1/3 висоти коронки). Якщо в молочному прикусі у дитини були щілини між зубами (треми або діастеми), то до моменту формування постійного прикусу ці дефекти зникають.
- 15 років. У підлітків закінчується формування зубних рядів. Перекриття верхніми зубами нижніх має залишатися на рівні 1/3 від висоти коронки.
Важливість фізіологічного прикусу
Правильний прикус важливий для здоров’я з таких міркувань:
- гармонійно розвивається кісткова тканина елементів черепа;
- рівномірне навантаження на зуби і суглоби;
- відсутність негативних ефектів на систему травлення або дихання;
- правильні пропорції обличчя, відсутність психологічного дискомфорту з цього приводу;
- гарна усмішка;
- хороша гігієна ротової порожнини.
Анатомія і фізіологія зубощелепної системи
Коли йдеться про прикус, то важливе не тільки розташування зубів, але і функції інших елементів зубощелепної системи. Це верхня та нижня щелепи, щелепні суглоби і м’язи, що забезпечують процес жування та ковтання.
Найбільше навантаження на зуби здійснюється під час жування. Важливо, щоб в цей момент навантаження рівномірно розподілялося на поверхні зубів. Так тверді тканини довше збережуть свою міцність та структуру. В іншому разі, зуби швидко будуть зношуватися. Це загрожує карієсом, клиноподібним дефектом, хворобами ясен й остаточним руйнуванням зуба.
При фізіологічній нормі розташування щелеп повинне бути паралельним. Нижня щелепа схожа на параболічну дугу, а верхня – являє собою півовал. Також важлива злагоджена робота щелепних суглобів – без дискомфорту, клацань та похрускувань.
Які бувають порушення під час ортогнатичного прикусу
Ортогнатія не гарантує відсутності стоматологічних проблем. Навіть за умови фізіологічно правильного прикусу можливі різні дефекти. До таких належать:
- скупченість зубів;
- діастеми і треми – щілини між зубами;
- адентія (відсутність одного або декількох зубів);
- дефект мови ;
- інші порушення.
Правильний прикус: як зберегти
Патологічні прикуси формуються внаслідок спадкових або зовнішніх чинників. Якщо на гени ми вплинути не можемо, то змінити спосіб життя цілком можливо. Щоб уникнути порушення прикусу рекомендуємо дотримуватися наступних правил:
- Відучувати дитину від шкідливих звичок – смоктання пальця, закушування щоки, надмірного захоплення соскою.
- Забезпечте нормальне харчування – вчасно включайте тверду їжу, щоб щелепа відчувала нормальне навантаження.
- Лікуйте хвороби органів дихання. Дитина повинна дихати носом. Ротове дихання – одне з чинників ризику формування патологічного прикусу.
- Вчасно лікуйте стоматологічні захворювання.
- Регулярно відвідуйте стоматолога для профілактичних оглядів.
- Використовуйте ортопедичну подушку під час сну.
Якщо прикус змінюється
Якщо ви регулярно відвідуєте лікаря, то всі поточні зміни будуть ефективно виправлятися. У разі, коли прикус починає змінюватися у дитини, то потрібно негайно треба звернутися до ортодонта. Пам’ятайте, що у дітей корекція прикусу відбувається набагато ефективніше і швидше, ніж у дорослих. Не чекайте до підліткового віку, оскільки після 16 років лікування буде більш тривалим.
Поширені запитання
Чому правильний прикус це важливо?
Правильний прикус – це знижений ризик не тільки стоматологічних, але й інших захворювань. У випадку патологічного прикусу навантаження на зуби нерівномірне, що призводить до прискореного зношування деяких зубів.
Крім того, неправильний прикус – це й додаткове навантаження на систему травлення та органи дихання. Нарешті, це і психологічний дискомфорт, через диспропорції обличчя.
Чи може прикус бути неправильним, якщо рівні зуби?
Так. Згаданий вище прямий прикус може формуватися і з рівними зубами. Тому ідеальна форма зубів може спостерігатися і при патологічних прикусах, які потребують ортодонтичної корекції. Крім прямого, рівні зуби також можуть спостерігатися під час глибокого, дистального або відкритого прикусу.
Правильна анатомія щелепи – яка вона?
Основна ознака фізіологічно правильної щелепи – її форма. Нижня щелепа нагадує параболу, в той час, як верхня – півовал. Таким чином і розташовані зуби на відповідних щелепах.
Обидві щелепи повинні бути симетричні стосовно уявної вертикальної лінії, яка проходить між центральними верхніми зубами.
Яке положення язика правильне?
Язик повинен повністю (і кінчик, і задня частина) торкатися піднебіння.
Як розпізнати аномальний прикус?
Вище ми розглянули критерії правильного прикусу. Тому, відхилення від цих ознак можна вважати неправильною оклюзією. В такому випадку ставити самостійно діагнози не можна. Зверніться до лікаря, який точно визначить вид прикусу. Нагадаємо, серед патологічних прикусів виділяють наступні:
- дистальний – верхні зуби надмірно нависають над нижніми;
- мезіальний – нижня щелепа сильно випирає вперед;
- глибокий – верхні зуби перекривають нижні більше , ніж наполовину;
- відкритий – наявність сагітальної щілини між зубами;
- перехресний – зміщення однієї щелепи щодо іншої (зміщення в сторону зубів, молярів і премолярів);
- прямий – змикання нижніх країв верхніх і нижніх зубів при оклюзії.
Висновок
Щодо ортогнатичного прикусу можна зробити наступні висновки:
- Ортогнатичний прикус – варіант нормальної оклюзії.
- Характерна риса такого прикусу – перекривання нижніх зубів верхніми на 1/3 висоти коронки.
- Правильний прикус не гарантує відсутності інших стоматологічних захворювань.
- Навіть за наявності рівних зубів прикус може бути неправильним.
- Виправленням прикусу та супутніх стоматологічних проблем займаються ортодонти та ортопеди.
- Крім ортодонтичного лікування, деяким пацієнтам з аномальним прикусом необхідне хірургічне втручання.
- Формування неправильного прикусу помітно вже з дитинства. Уважно спостерігайте за своєю дитиною, і регулярно звертайтеся до лікаря на профілактичні огляди.
Джерела:
- Andrews LF. The six keys to normal occlusion. Am J Orthod. 1972 Sep;62(3):296-309. doi: 10.1016/s0002-9416(72)90268-0. PMID: 4505873.
- Graber TM. Normal occlusion. Dent Clin North Am. 1968 Jul:273-90. PMID: 5240764.
- Türp JC, Greene CS, Strub JR. Dental occlusion: a critical reflection on past, present and future concepts. J OralRehabil. 2008 Jun;35(6):446-53. doi: 10.1111/j.0305-182X.2007.01820.x. PMID: 18284561.
- Katz MI, Sinkford JC, Sanders CF Jr. The 100-year dilemma: what is a normal occlusion, and how is malocclusion classified? Quintessence Int. 1990 May;21(5):407-14. PMID: 2243945.
- Alkayyal MA, Turkistani KA, Al-Dharrab AA, Abbassy MA, Melis M, Zawawi KH. Occlusion time, occlusal balance and lateral occlusal scheme in subjects with various dental and skeletal characteristics: A prospective clinical study. J OralRehabil. 2020 Dec;47(12):1503-1510. doi: 10.1111/joor.13095. Epub 2020 Oct 5. PMID: 32966657.
Відгуки