Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (1)

Види прикусу

Порушення прикусу – проблема, яка стосується більше 80% людей, як у дорослих, так і у дітей. Часто неправильний прикус не приносить проблем. Однак якщо у людини на цьому тлі виникають ускладенння (в тому числі і естетичного характеру), то ситуацію потрібно виправити. Сьогодні змінити неправильний прикус можна різними способами. Розповідаємо, які сьогодні є варіанти.

 • Автор публікації
 • Хецуриани Михаил
 • 21.03.2023
 • 7543
 • ~ 21 хвилин читання
Зберегти статтю в:
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Прикусом називають взаємовідношення зубів верхньої і нижньої щелепи при змиканні. Залежно від характеру змикання і розрізняють види прикусу. Він буває правильним і неправильним. Також лікарі говорять про фізіологічний і патологічний прикус. Наприклад, якщо щелепа занадто висунута вперед, так, що окремі зуби випирають і стирчать, то в даному випадку необхідна корекція.

Проблемами прикусу у дитини і дорослого займається лікар-ортодонт. Неправильний прикус можна визначити самостійно. Перед дзеркалом можна помітити, що змикання зубів не ідеальне. Крім естетичних дефектів, неправильний прикус також загрожує порушенням міміки, мови. Часто при цьому спостерігається асиметрія обличчя, на тлі чого виникають і психологічні проблеми.

Правильний ортогнатичний прикус
Правильний ортогнатичний прикус

Що таке правильний (фізіологічний) прикус

Фізіологічні види прикусу характеризуються правильним змиканням (окклюзією) зубів. При цьому між зубами не повинно бути щілин, зазорів або кісткових виступів. Правильна оклюзія встановлюється тільки в тому випадку, коли всі зуби розташовані по центральній лінії.

Правильні види прикусу не передбачають порушень жувальної функції. Верхня щелепа при цьому за формою нагадує напівовал, а нижня – параболу.

Фізіологічний прикус дає людині такі переваги:

 • естетична усмішка;
 • правильна артикуляція і чітка мова;
 • правильна первинна обробка їжі (жування).

Правильний прикус: як зрозуміти

Для оцінки прикусу потрібно звернутися до стоматолога. Лікар зробить це швидко і точно. Якщо ви бажаєте це зробити самостійно, то повинні знати, що правильний прикус задовольняє наступні вимоги:

 • Коли верхня щелепа контактує з нижньої, то формується ідеальний контакт між протилежними зубами (верхніми і нижніми).
 • Центральні передні зуби (різці) розташовуються симетрично. Тобто, вони на рівній відстані від уявної лінії, що проходить по центру обличчя.
 • Зубний ряд повинен бути рівним, без зазорів і щілин.
 • Нормою вважається, якщо в закритому стані верхні зуби прикривають нижні приблизно на третину.
Важливо!

Вищеописані критерії, за допомогою яких можна визначити прикус, носять ознайомчий характер. Визначає види прикусу і ставить діагноз тільки лікар.

Правильний прикус: види

Ідеального фізіологічного прикусу не існує. Бувають лише наближені до ідеального види, при яких не потрібно ортодонтичного або хірургічного втручання. Розглянемо основні фізіологічні види прикусу.

Ортогнатичний прикус

Ортогнатичний вважається найбільш правильним прикусом, і зустрічається у 90% осіб з фізіологічною оклюзією. Визначити ортогнатічний прикус можна і в домашніх умовах. Постійні зуби повинні щільно замикатися. При цьому верхні різці злегка прикривають нижні.

Ортогнатичний прикус

Прямий прикус

При прямому прикусі верхня і нижня щелепи однакові за розміром. Змикаються при цьому, як різці, так і жувальні зуби. Особи, що мають прямий прикус, можуть похвалитися дуже гарною усмішкою.

Однак таке змикання не позбавлене недоліків. Прямий прикус небезпечний передчасним руйнуванням твердих тканин зубів. Пов’язано це з підвищеним навантаженням на зуби при змиканні. В такому випадку емаль швидше стирається, формуються тріщини і відколи.

Прямий прикус

Біпрогнатичний прикус

Біпрогнатичні види прикусу зустрічаються у дітей і у підлітків, які мали звичку смоктати палець. Також такі типи змикання можуть розвинутися у немовляти, якщо його пізно відучити від пустушки.

При такого прикусу різці злегка вигинаються вперед. При цьому вони змикаються, і з цієї причини такий прикус вважається фізіологічним.

Біпрогнатичний прикус

Прогенічний прикус

Це варіант норми за умови нормального розвитку зубів. Особливість прогенічного прикусу – передні нижні зуби злегка висунуті вперед.

Прогенічний прикус

Що таке неправильний (патологічний) прикус

Неправильним вважається прикус, при якому порушено змикання зубів. Порушення при цьому можуть стосуватися оклюзії як молярів, так і різців. Така аномалія носить як вроджений, так і посттравматичний характер. Вирівнювання такого прикусу передбачає застосування ортодонтичних конструкцій (брекети, трейнери, елайнери і інші), іноді і хірургічне втручання (операція).

Неправильний перехресний прикус
Неправильний перехресний прикус

Неправильний прикус: причини

Неправильні види прикусу формуються з низки причин, серед яких:

 • Спадкові фактори. Однією з провідних причин аномального прикусу є генетика. Розміри і форми щелепи закладаються генами, отриманими від матері і батька. Такі патології, як занадто вузька щелепа, вовчий прикус, зміщення зубного ряду і інші порушення часто продиктовані спадковими факторами.
 • Харчування. Порушення прикусу вважаютьться однією з проблем сучасної цивілізації. Зокрема, мова йде про ситуацію, коли недорозвинена нижня щелепа. Пов’язано це з великою кількістю рідкого харчування в дитинстві, через що нижня щелепа працює в неповному обсязі.
 • Хвороби матері при вагітності. Деякі аномальні види прикусу виникають на тлі хвороб матері, особливо в першому триместрі вагітності.
 • Неправильний підбір соски. Неправильний прикус може розвинутися при неправильному підборі сосок. Важливо, щоб дитина докладала зусиль для отримання молока. В іншому випадку відбувається недорозвинення нижньої щелепи.
 • Шкідливі звички в дитинстві. Наприклад, це смоктання пальця, надмірне захоплення пустушками. На прикус також впливає і поза уві сні. Часто неправильний прикус формується при закиданні голови назад.
 • Хвороби ЛОР-органів. Важливо вчасно вилікувати патології вуха, горла і носа. При таких захворюваннях дитина часто змушена дихати ротом. Тому такі захворювання, як гайморит, риніт, аденоїди і деформація носової перегородки потребують адекватного грамотного лікування.
 • Порушення фізичного розвитку. Зокрема, мова йде про порушення росту і розвитку кісток.

Як визначити патологічний прикус

Патологічні види прикусу визначає лікар. Якщо ви підозрюєте проблему у себе або своєї дитини, то варто звернутися до стоматології. Ось деякі особливості патологічних прикусів, на які потрібно звернути увагу:

 • Зуби змикаються нещільно. Між верхніми і нижніми зубами утворюються щілини і зазори.
 • Між протилежними зубами (різцями і/або жувальними молярами) частково або повністю відсутній контакт (є коротка щілина в горизонтальній площині).
 • Верхня щелепа помітно менше нижньої або навпаки.
 • Скупченість зубів, при яких зуби перекривають один одного.
 • Наявність діастеми – помітної щілини між різцями.
 • Зміна зовнішнього вигляду. Наприклад, нижня щелепа вкорочена, а губи підвернуті всередину.
 • Оголення коренів зубів і інші дефекти твердих тканин зуба. Наприклад, непрямою ознакою неправильного прикусу є погана емаль і стертість ріжучих країв.

Неправильний прикус: види

Як і фізіологічні види прикусу, патологічні також бувають різних видів. Нижче подано класифікацію неправильних прикусів.

Дистальний прикус

Це різновид прикусу, при якому верхня щелепа сильно розвинена в порівнянні з нижньою. З цієї причини при дистальному прикусі верхні зуби помітно висуваються вперед.

Дистальний прикус

Мезіальний прикус

В даному випадку нижня щелепа помітно виступає вперед, в порівнянні з верхньою. Іноді спостерігається западання верхньої губи. Часто при мезіальному прикусі порушена робота скронево-нижньощелепного суглоба.

Мезіальний прикус

Перехресний прикус

Перехресний прикус спостерігається при зміщенні щелепи вправо або вліво. При цьому 1-2 зуба займають неправильне положення.

Перехресний прикус

Глибокий прикус

В даному випадку верхні зуби закривають нижні більш ніж на половину. При глибокому прикусі спостерігається дефект мовлення, а також травмується слизова рота.

Глибокий прикус

Відкритий прикус

Між зубними рядами при оклюзії велика щілина. Пов’язано з тим, що деякі зуби не можуть при змиканні зімкнутися. Часто відкриті види прикусу утворюються, якщо дитина довго смоктала палець або пустушку.

Відкритий прикус

Прикус при відсутності зубів

Якщо у пацієнта не залишилося зубів, то немає ніяких гарантій, що протезуванням вдасться досягти анатомічно правильної щелепи. В даному випадку багато залежить від вихідних позицій (яким був прикус до втрати зубів). Якщо верхня і нижня щелепи розташовані щодо один одного в межах норми, то в такому випадку вирівняти прикус можна незначним втручанням. Якщо ж у пацієнта були проблеми із кістками щелеп, то в такому випадку потрібно більш глибоке виправлення.

При відсутності зубів прикус визначають за допомогою воскових валиків. Так створюється імітація зубного ряду, яка дозволяє провести стандартні вимірювання. Для цього використовуються спеціальні пластинки і крива, дугова лінійка. Після проведення всіх вимірювань і підготовчих процедур в зуботехнічній лабораторії спочатку створюють гіпсовий, а потім і звичайний протез.

Важливо: прикус після видалення зуба мудрості.

Зуби мудрості були актуальні для стародавньої людини, однак зараз в них немає потреби. Якщо зуби мудрості не приносять людині проблем, то лікарі рекомендують їх не чіпати. Однак у випадках, коли доросла людина бажає виправити неправильний прикус, то зуби мудрості можуть в цьому допомогти. Так, виправлення прикусу у дорослих можливо після видалення зубів мудрості. Після їх видалення утворюється простір, що дозволяє зубного ряду прийняти анатомічно правильне положення.

Неправильний прикус: наслідки

Аномалія прикусу – проблема, яку не можна недооцінювати. 

Згодом неправильний прикус може призвести до таких наслідків:

 • Передчасне випадання зубів. Пов’язано це з двома чинниками. По-перше, неправильний прикус збільшує навантаження на зуби. Це загрожує появою тріщин і відколів. Крім того, аномальний прикус підвищує ризик розвитку пародонтозу. Це призводить до прискореного руйнування зуба.
 • Ураження ясен. При неправильному прикусі погіршується здоров’я ясен. Вони стають чутливими до температури, хімічних і фізичних факторів. У низці випадків це призводить до утворення виразок на яснах.
 • Патології скронево-нижньощелепних суглобів. Найбільш часті симптоми – клацання при жуванні, якого в нормі бути не повинно. Потім виникає біль, і робота суглоба погіршується ще сильніше.
 • Хвороби органів травлення. Добре прожована їжа – одна з умов нормальної роботи шлунково-кишкового тракту. Якщо прикус порушений, то в шлунок потрапляють порівняно великі шматки їжі. Через погану первинну обробку їжі в ротовій порожнині згодом у людини розвиваються харчові розлади.
 • Психологічні проблеми. Патологічні види прикусу часто погіршують зовнішній вигляд людини. Так формується занижена самооцінка. Людина стає надмірно скромною і невпевненою у собі. Іноді, щоб поліпшити ситуацію, крім стоматологічного лікування, потрібна і допомога психолога.

Лікування неправильного прикусу

Сьогодні неправильні види прикусу лікуються з використанням різних методик. Найчастіше викривлення піддається корекції ортодонтичними методами, проте в деяких випадках необхідно хірургічне виправлення. Розглянемо найефективніші способи.

Ортодонтичні пластинки

Це знімні тверді пластинки, що дозволяють утримувати правильне розташування зубів. Складаються такі конструкції з пластикової основи і металевих елементів, що утримують пластину в ротовій порожнині.

Ортодонтичні пластинки часто використовує дитяча стоматологія. Ці вироби допомагають виробити звичку дихати через ніс, а також відмовитися від смоктання пальця. В даному випадку правильний прикус формується за рахунок роботи м’язового апарату.

Залежно від поставлених завдань, застосовуються різні види пластинок. Це стандартні пластинки, пластинки з козирком, заслінкою або з бусинкою.
Виготовляють пластинки з гіпоалергенних матеріалів. Володарям молочних зубів, як правило, встановлюють м’які пластинки. При постійних зубах можна використовувати жорсткі.

Ортодонтичні пластинки

Трейнери

Ще один спосіб вирівняти нерівний прикус – використовувати трейнери. Ці ортодонтичні конструкції являють собою двощелепну капу, виконану з силікону або поліуретану. Зміна прикусу трейнерами відбувається за рахунок м’язової роботи.

Примітно, що результат такого лікування зберігається і після закінчення курсу, адже зберігається м’язова пам’ять. Трейнери успішно застосовуються при наступних проблемах:

 • відкриті і глибокі види прикусу;
 • ротове дихання;
 • дефекти мовлення;
 • скупченість зубів;
 • шкідливі дитячі звички (наприклад, смоктання пальця);
 • неправильне положення нижньої щелепи.
Трейнери

Лікування трейнерами проводиться в 2 етапи:

 • Перший етап. Триває 6 місяців і полягає в носінні м’яких трейнерів. Це потрібно для того, щоб активізувати роботу жувальних і лицьових м’язів.
 • Другий етап. М’які трейнери потрібно поміняти на жорсткі. Такі трейнери впливають безпосередньо на положення зубного ряду.

Переваги трейнерів:

 • доступна вартість;
 • відсутність неприємних відчуттів;
 • можливість зняти конструкцію під час їжі або розмови.

Елайнери

Це щільні прозорі капи для вирівнювання зубів. Виготовляють елайнери індивідуально для кожного пацієнта. Як правило, це серія конструкцій, кожна з яких носиться певний період часу, а потім – змінюється новою. Це свого роду каскадний спосіб корекції. Недоліком такого лікування є порівняно висока ціна.

Елайнери

Брекети

Одним з найбільш ефективних ортодонтичних способів корекції прикусу є брекети. Це спеціальні замки, з’єднані в дугу. Для більш успішного лікування з брекетами також використовують спеціальні гумки (або тяги). За допомогою гумок вдається збільшити тиск на зубні ряди, що підлягають виправленню.

Брекети

Неправильні види прикусу лікуються за допомогою брекетів в кілька етапів:

 • Підготовчий. На цьому етапі проводяться діагностичні заходи і підбір схеми лікування. Здійснюється професійна чистка зубів, усунення нальоту і зубного каменю. Якщо у пацієнта є які-небудь стоматологічні захворювання, то перед установкою брекетів проводиться їх лікування. Потім виготовляються брекети.
 • Установчий. Пацієнту встановлюють брекети. Вестибулярні брекети встановлюють на зовнішній стороні, а лінгвальні – на внутрішній. Закріплення здійснюється на клейовій основі, тому воно безболісне. При цьому потрібно враховувати, що перший тиждень можливі хворобливі відчуття, які усуваються знеболюючими препаратами.
 • Ретенційний. Після зняття брекетів пацієнту потрібно деякий час носити ретейнери. Це необхідно для закріплення результату. Термін носіння ретейнерів визначає лікар.

Протипоказання до ортодонтичного лікування

У низці випадків ортодонтичне лікування при неправильному прикусі проводити не можна.

Протипоказання:

 • психічні захворювання;
 • патології центральної нервової системи;
 • злоякісні пухлини;
 • важкі захворювання внутрішніх органів.

Є і відносні протипоказання, при яких ортодонтичне лікування можливе при дотриманні певних умов.

Відносні протипоказання:

 • Пародонтит з рухливістю зубів 2 ступеня.
 • Погана гігієна порожнини рота. Якщо підліток не стежить за гігієною зубів, то носіння ортодонтичних конструкцій (наприклад, брекетів) протипоказано. Пов’язано це з тим, що в такому випадку зуби швидко руйнуються.

Хірургічне лікування

До хірургії вдаються у випадках, коли мова йде про порушення прикусу 3 ступеня складності. У таких випадках ортодонтичні методики малоефективні.
Такі операції, як правило, тривають кілька годин. Вже через 2-3 тижні можна повертатися до звичного життя. Через місяць пацієнт приступає до технік по розробці щелепи (обговорюється з лікарем). У низці випадків після операції пацієнтові призначають брекети.

Хірургічне лікування прикусу
Увага!

Лазер не використовується в якості самостійного методу корекції прикусу. Його застосовують як допоміжний метод лікування супутніх ускладнень і процесів.

Як виправити неправильний прикус у дитини

У дитячому віці неправильні види прикусу, головним чином, виправляються пластинками і капами. Батькам потрібно врахувати, що чим раніше починати корекцію, тим менше термін носіння конструкцій. У підлітковому віці вже використовують брекети.

Поширені запитання

 • Чи можна виправити прикус без брекетів?

  Так, можна, але за певних умов, які визначає лікар. Вилікувати неправильні види прикусу можна з використанням ортодонтичних пластин, трейнерів або елайнерів.

 • Чи можна виправити прикус в домашніх умовах?

  У домашніх умовах виправити кривої прикус неможливо. Є вправи для зміцнення м’язового апарату, але вони малоефективні і застосовуються лише як доповнення до основної терапії.

 • Скільки потрібно носити брекети з неправильним прикусом?

  Залежить від ступеня ураження та віку пацієнта. Мінімальний термін носіння – 6 місяців. У низці випадків брекети носять до 3-х років.

 • Чи можна ставити вініри при неправильному прикусі?

  Можна, але тільки при незначних відхиленнях від норми. В іншому випадку спочатку проводиться ортодонтичне лікування, і тільки після цього допустима установка вінірів.

 • Скільки коштує виправлення прикусу?

  Все залежить від обсягу робіт. В першу чергу потрібно пройти діагностику. Легкі ступені викривлення прикусу непогано піддаються лікуванню знімними ортодонтичними конструкціями. У таких випадках ціна буде низькою.

Висновок

Правильні, рівні зуби – запорука не тільки красивої усмішки, але і загального здоров’я. Неправильний прикус – джерело багатьох фізичних і психологічних проблем. Виправити ситуацію можна за допомогою ортодонтичного, рідше хірургічного лікування.

Джерела:

 1. Davies, S., Gray, R. What is occlusion ?. Br Dent J 191, 235-245 (2001). https://doi.org/10.1038/sj.bdj.4801151
 2. SALZMANN JA. THE ANGLE CLASSIFICATION AS A PARAMETER OF MALOCCLUSION. Am J Orthod. 1965 Jun; 51: 465-6. doi: 10.1016 / 0002-9416 (65) 90243-5. PMID: 14287832.
 3. Ben-Bassat Y, Yitschaky M, Kaplan L, Brin I. Occlusal patterns in patients with idiopathic scoliosis. Am J Orthod Dentofacial Orthop. 2006 Nov; 130 (5): 629-33. doi: 10.1016 / j.ajodo.2005.01.032. PMID: 17110260.
 4. Е.В.Кузьменко, Н.І.Колечкіна, Р.В.Мозжарова, О.В.Пузирь. ВИБРАНІ ЛЕКЦІЇ з ортодонтії. – 2013.
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Коментарі до статті
Общая оценка
5 / 5
 • Все комментарии 1
 • Нейтральные 0
 • Положительные 1
 • Лиа 01.01.2022

  Спасибо за полезную информацию. Всё чётко, доходчиво и по делу.

  • 0
  • 0

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки