Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Як проходить встановлення формувача ясен

Класичний протокол імплантації зубів проходить у два етапи. Спочатку ставиться імплант, а за кілька місяців — коронка. Але перед тим, як поставити коронку, пацієнтові встановлюють формувач ясен. Навіщо потрібна така конструкція і як це відбувається в Центрі Ізраїльської Стоматології (ЦІС) на Лівому березі Києва.

 • Автор публікації
 • Хецуриани Михаил
 • 21.03.2023
 • 1654
 • ~ 11 хвилин читання
Зберегти статтю в:
Як проходить встановлення формувача ясен
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Формувач ясен – що це

Класична, двоетапна імплантація у часі розтягується на кілька місяців. Спочатку пацієнтові ставлять сам імплант, а коронку через 2-4 місяці, поки імплант не приживеться в щелепній кістці.

Вся структура штучного зуба складається з трьох частин: самого імпланта, абатмента (зв’язуюча ланка) та коронки. Однак є ще й тимчасові структури, такі як формувач ясен. Цей виріб призначений для формування правильного контуру ясен1. Фіксується він на імпланті за допомогою різьблення, а необхідний контур ясен створює циліндрична головка формувача.

Будова імпланту
Будова імпланту

Навіщо потрібен формувач ясен

Формувач ясен під час імплантації встановлюють з естетичних міркувань. Для того, щоб встановити імплант, лікар-імплантолог розсікає ясна. Відповідно, після загоєння контур ясен зміниться. Його треба сформувати заново. Зокрема, яснам потрібно надати потрібну висоту і щільність. Якщо цього не зробити, то ясна можуть і не покрити імплант, і останній виглядатиме з-під коронки. Погодьтеся, це дуже негарно, і ви точно не розраховували на такий результат.

Друга функція цієї конструкції – підготовка простору для майбутньої коронки. Лікар спочатку ставить формувач для імпланта, а потім вшиває ясна. Відповідно, контур ясен формується так, щоб коронці вистачило місця.

Установка формувача ясен
Встановлення формувача ясен
Заміна формувача ясен на коронки
Заміна формувача ясен на абатмент та коронки

Коли ставлять конструкцію

Все залежить від протоколу імплантації одноетапного або двоетапного.

Під час одноетапної імплантації формувач ставлять відразу після встановлення імпланта. Потім через тиждень його знімають і ставлять тимчасову коронку.

Під час класичної імплантації формувачі ставлять через 2-6 місяців після імплантації. Лікар виконує повторне розсічення ясен, знімає заглушку і ставить формувач.

В одноетапної та у двоетапної процедури є свої переваги. Розглянемо їх докладніше.

Процес встановлення формувача ясен

Встановлення формувача ясен при класичному варіанті імплантації передбачає проведення наступних маніпуляцій:

 • Місцеве знеболювання. Це малотравматична операція, тому місцевої анестезії достатньо для того, щоб пацієнт не відчував біль та дискомфорт.
 • Розріз ясен над встановленим імплантом. За потреби лікар видаляє зайві  тканини ясен (для формування ідеального контуру).
 • Вилучення заглушки та встановлення  надалі формувача ясен.
 • Накладання швів.
 • Гігієнічні процедури (санація порожнини рота). 
Встановлення формувача ясен
Процес встановлення формувача та коронки

Можливі ускладнення після встановлення

Будь-яке оперативне втручання пов’язане з ризиком (нехай мінімальним) ускладнень. У таблиці 1 ми зібрали всі можливі ускладнення, які можуть бути на цьому етапі.

Таблиця 1. Можливі ускладнення під час встановлення формувача ясен 

Симптоми на які потрібно звернути увагуЩо робити пацієнтові
Алергічна реакція на матеріал виробуКонструкція вилучається. Пацієнтові пропонують альтернативні варіанти протезування
Набряклість більше 3-х днівНезначні набряки до 3-х днів вважаються нормою після операції. Якщо симптом турбує більше 3-х днів, то потрібно звернутися до лікаря. Можливо доведеться змінити формувач ясен.
Дискомфорт під час спілкування чи прийому їжіЦього бути не повинно. Зверніться у клініку для проведення процедури корекції.
Нещільне прилягання конструкціїЗверніться до лікаря. Можливо, причина у невеликому запальному процесі у тканинах.
КровотечаРизик кровотеч визначається завчасно. На це вказують результати аналізу на згортання крові. Для зупинки кровотечі пацієнтові призначають препарати для заживлення ран.
Неприємний запах з ротаЦе свідчення сильного запалення, на тлі якого утворився гній (через що і з’явився запах). Потрібно терміново звернутися до лікаря.
Ясна заростають/формується неправильний контур Потрібно звернутися до лікаря. Лікар видаляє зайву тканину, чи підбирає новий виріб.
Поганий контакт з імплантом Цю проблему уникають завчасно. Якщо імплант потрібно встановити глибоко, то підбираються вироби порівняно невеликих розмірів. Це допоможе запобігти нашаруванню кісткової тканини між імплантом та формувачем

Рекомендації пацієнтам

Після встановлення формувача від пацієнта вимагається дотримання деяких правил. Перші кілька днів слід дотримуватися наступних рекомендацій:

 • Їсти лише протерту їжу. Уникати вживання холодної чи гарячої їжі та напоїв. З рідини перші 1-2 дні дозволяється лише вода кімнатної температури.
 • Утримуйтесь від куріння.
 • Уникайте фізичних навантажень.
 • Приймайте призначені лікарем ліки за підібраною схемою. Не допускайте жодних відхилень.

e

Догляд за ротовою порожниною після встановлення формувача ясен

Дотримуйтесь таких нескладних правил:

 • Кілька разів на день полощіть рот. Для цього можна скористатися розчином солі, антисептиків (якщо призначить лікар) або настоєм ромашки. Важливо, щоб розчини для полоскань були кімнатної температури.
 • Чистіть зуби м’якою або дуже м’якою (soft/ultrasoft) щіткою.
 • Встановлення формувача ясен у клініці ЦІС

У клініці ЦІС імплантація виконується за найвищими стандартами та прийнятними цінами (з якими можна ознайомитись на нашому сайті). У нашій клініці працюють найкращі фахівці України, які пройшли роки стажувань за кордоном.

Встановлення формувача ясен в клініці ЦІС виконується за будь-яким із протоколів імплантації. Ми подбаємо про ваш комфорт не тільки в стоматологічному кріслі, а й після відправлення додому. Ретельна діагностика та планування процедур дають змогу знизити ймовірність ускладнень до мінімуму. 

Як зрозуміти, що вам якісно встановили формувач?

Ось основні критерії, за якими можна зрозуміти, що формувач поставлено якісно:

 • він не хитається;
 • він не покритий тканинами ясен;
 • він не завдає вам проблем під час спілкування або прийому їжі.
Важливо.

Надто низька вартість імплантації вас має насторожити. Часто в таких випадках пацієнтові доводиться переплачувати через низьку якість.

Висновок

Підведемо підсумки:

 • Формувач ясен — тимчасовий елемент, необхідний для формування красивого  контуру ясен під час імплантації зубів.
 • Без формувача контур ясен вийде негарним, через що суттєво погіршаться естетичні показники імплантації.
 • Це порівняно легка та недорога процедура, яка виконується протягом декількох хвилин у стоматолога-імплантолога.
 • У разі виникнення будь-яких ускладнень після встановлення формувача — звертайтеся до лікаря.
УВАГА!

Цей матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування.

Поширені запитання

 • Формувач ясен або абатмент: у чому різниця?

  Це дві різні конструкції, що використовуються для імплантації зубів. При цьому формувач ясен є тимчасовим елементом, на відміну від абатмента.

  Абатмент – це зв’язуюча ланка між імплантами та коронкою. Як і формувач, абатмент також накручується на імплант. Вже потім на абатмент кріпиться коронка.

 • Що буде, якщо не встановлювати формувач?

  У такому разі ніхто не надасть гарантій щодо естетичних показників після імплантації. Контур ясен може сформуватися так, що не покриє основу імпланта. Або майбутній коронці під час її встановлення просто не вистачить місця, через що доведеться виконувати додаткове втручання.

 • Що робити, якщо викрутився формувач ясен?

  Зазвичай, різьблення формувача надійно кріпиться до імпланта, і схожих ситуацій не повинно бути. Але іноді такі ситуації трапляються, наприклад, при травмах щелепи.

  Якщо ж конструкція викрутилася, то перше, що треба зробити, — звернутися до лікаря. Поясніть лікарю, за яких умов це сталося. Потім лікар поставить новий формувач. 

 • Як довго гояться і болять ясна після встановлення?

  Процес загоєння зазвичай займає 2-3 тижні. Однак, у кожного пацієнта це різні терміни. Для спостереження за тим, як затягуються ясна, пацієнт повинен регулярно відвідувати лікаря. Якщо ясна гояться нерівномірно, то робляться додаткові втручання (наприклад, видалення зайвих тканин).

  Щодо больових відчуттів, то після імплантації вони тривають 1-3 доби. Це є нормальна реакція після оперативного втручання. Якщо біль турбує довше 3-х днів, обов’язково відвідайте лікаря. Можливо, це вказує на запальний процес у яснах, який потрібно усунути якнайшвидше.

 • Коли потрібно знімати шви?

  Все залежить від протоколу самої процедури. Наприклад, якщо пацієнтові проводили пластику ясен, шви знімають через 2-3 тижні. Якщо ж все обійшлося без пластики, то зазвичай використовуються шви, що саморозсмоктуються, яких не потрібно знімати.

 • Скільки можна ходити із формувачем?

  Зазвичай це 2-3 тижні, доки не сформується контур ясен. Найчастіше зняття формувача поєднують зі зняттям швів. Точні терміни цих процедур визначає лікар, виходячи з поточної ситуації.

Джерела:

 1. Koutouzis T, Koutouzis G, Gadalla H, Neiva R. The effect of healing abutment reconnection and disconnection on soft and hard peri-implant tissues: a short-term randomized controlled clinical trial. Int J Oral Maxillofac Implants. 2013 May-Jun;28(3):807-14. doi: 10.11607/jomi.3022. PMID: 23748313.
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки