Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Догляд за знімними зубними протезами

Поставити знімний протез – пів справи. Важливо надалі доглядати за протезними конструкціями. Тільки при дотриманні лікарських рекомендацій протез прослужить довго і не стане джерелом проблем. Якщо ж нехтувати рекомендаціями по догляду за протезами, то високий ризик появи інфекції в порожнині рота і ряду інших ускладнень. З цієї причини лікарі настійно рекомендують належним чином доглядати за протезами, тим більше, що це нескладно.

 • 977
 • ~ 12 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 20.07.2022
 • Дата останнього редагування: 25.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Знімний протез – як до нього звикнути

Будь-яке стороннє тіло, що імплантують або встановлють в організмі, вимагає адаптації. Протези не є винятком. Після установки протезних виробів в порожнині рота спочатку пацієнта турбує дискомфорт. Але це тимчасові труднощі, після чого пацієнт звикає до конструкції.

Безумовно, різні люди по-різному адаптуються до протезів, але період адаптації до виробу можна умовно розділити на три етапи:

 1. Роздратування – триває до 10 днів. Це найбільш несприятливий з точки зору комфорту період.
 2. Умовне гальмування – до 3-х тижнів.
 3. Повна адаптація – до 40 днів. За цей час пацієнт звикає до протезу. Дана стадія може тривати до 2-х місяців.
Важливо!

Безпосередньо після установки протезної конструкції пацієнта може турбувати нудота, блювота і підвищене слиновиділення. Крім того, часто турбує зміна смакових відчуттів і порушення дикції. Однак з часом і ці проблеми зникають, поки людина не звикне до нових умов.

Гігієнічні засоби для догляду за протезами

Для догляду за знімними протезними конструкціями людині потрібні певні засоби. Перелічимо основні:

 • Зубна щітка. Якщо раніше потрібно було чистити свої зуби, то тепер – протез. До вибору зубної щітки слід підходити уважно. Бажано проконсультуватися з цього приводу з лікарем. Зазвичай в таких випадках рекомендують зубну щітку з м’якою щетиною. Пов’язано це з тим, що жорстка щетина залишає мікропошкодження на протезному матеріалі. У таких подряпинах потім легко накопичуються патогенні мікроорганізми. За допомогою м’яких щетинок також ефективно можна впоратися із залишками їжі, очистити зуби від нальоту і бактерій.
 • Зубна паста. Окрім зубної щітки, звісно, потрібна зубна паста. У випадку з протезами рекомендують низькоабразивні пасти. Якщо в наявності такої немає, то купуйте дитячі зубні пасти, вони м’якше інших.
 • Іригатор. Це такий невеликий апарат, що подає струмінь води під тиском. Іригатори використовуються для чищення власних зубів, так і для догляду за протезами. Перевага у використанні іригаторів в тому, що струмінь води подається під тиском, і це дозволяє ефективно очистити міжзубні проміжки і зубний наліт. Крім того, ще одним плюсом використання іригатора є масаж ясен. Струмінь води масажучи ясна, покращуючи мікроциркуляцію. Це особливо важливо при носінні протезів, коли ясна схильні до патологічних змін.
 • Зубний йоршик. Через брак іригатора людина може скористатися невеликим зубним йоршиком, за допомогою якого очищають міжзубні проміжки і важкодоступні місця на протезах.
 • Хімічні засоби та препарати для очищення. Для періодичного очищення і дезінфекції застосовуються різні засоби і препарати. Зокрема, це лимонна кислота, сода, а також таблетки з дезінфікуючими і антибактеріальними властивістями. Наприклад, лимонна кислота і сода застосовуються як ополіскування порожнини рота (розчинами), так і для замочування в них протезів. Що стосується таблеток-дезінфектантів, то на їх основі роблять розчини, в яких замочують протез.
Харчування при протезах

Особливості харчування при носінні протезів

Особливості харчування з зубними протезами залежать від низки факторів, в першу чергу від виду протеза. Якщо протез зроблений з якісних матеріалів і не заподіює пацієнту дискомфорту, то повноцінно харчуватися дозволяється вже в день установки конструкції.

Будь-які обмеження в раціоні харчування при установці протезів накладаються тільки в тому випадку, якщо спочатку у пацієнта запалені ясна. Наприклад, якщо людині довелося видаляти зуби для установки протеза. У таких випадках запалення зберігається деякий час. При жуванні на ясна чиниться тиск, що призводить до появи больових відчуттів. Тому при запальних процесах в яснах рекомендується обмежити жувальне навантаження. Це допоможе тканинам ясен швидше відновитися.

Перші тижні після установки протезу лікарі рекомендують дотримуватися таких нескладних правил:

 • Намагайтеся харчуватися м’якою їжею. Наприклад, пюре, супи, термічно оброблені овочі. Якщо бажаєте м’ясо, то віддавайте перевагу виробам з фаршу (наприклад, котлети, тефтелі).
 • Уникайте екстремальних температур. Їжте теплу їжу. Від занадто холодних або гарячих страв і напоїв слід відмовитися.
 • Акуратно пережовуйте їжу. Не поспішайте під час їжі. Ретельно пережовуйте їжу, так легше звикнути до конструкції. Відмовтеся від споживання великих шматків. Розріжте їх на маленькі частини.
 • Уникайте больових відчуттів. Після установки протеза деякий час при пережовуванні може відчуватися хворобливість. Тому жувати слід на тій стороні ротової порожнини, де немає болю.
 • Табу на відкушування передніми зубами. Виробіть в собі звичку не відкушувати продукти передніми зубами.

До звичного раціону харчування пацієнта дозволено повернутися після адаптації, коли протез не викликає дискомфорту і больових відчуттів. При цьому деякі рекомендації бажано перетворити в звички. Наприклад, це відмова від занадто твердої їжі, а також екстремально гарячих або холодних страв і напоїв. Якщо вам дуже хочеться морозива, то нехай воно полежить деякий час при кімнатній температурі.

Як правильно доглядати за знімними зубними протезами

За знімними протезами слід доглядати ретельніше, ніж за зубами. До основних рекомендацій по догляду за такими конструкціями відноситься регулярне промивання після кожного прийому їжі.

Як і рідні зуби, протези слід чистити двічі на день зубною щіткою і пастою. Крім того, час від часу слід використовувати і дезінфікуючі засоби для знезараження поверхонь конструкції.

Важливою умовою для збереження цілісності та функціональності протеза є регулярні візити до стоматолога (не менше 2-х разів на рік). Під час огляду лікар оцінює такі показники:

 • Як щільно протез прилягає до протезного ложа.
 • Ступінь фіксації протеза в порожнині рота.
 • Стан ясен і інших елементів ротової порожнини.
 • Стан протезних конструкцій (виявлення дефектів, подряпин, руйнувань).

При необхідності під час візиту лікар проведе механічну очистку протеза. Якщо буде потрібно, лікар порекомендує замінити протез на новий.

Розглянемо, які процедури слід виконувати з протезом щодня, а які – періодично.

Особливості щоденного догляду

Людині, що носить зубний протез, потрібно дотримуватися таких правил по щоденному догляду за конструкцією:

 • Промивання після їжі. Після кожного прийому їжі (навіть перекусу) протез слід ретельно промити під проточною водою. Це повинна бути холодна вода, оскільки при контакті з гарячою водою конструкція може змінити форму. Ретельно промийте протез, позбувшись від усіх залишків їжі.
 • Чищення протеза і зубів. Двічі на день конструкцію слід чистити м’якою зубною щіткою і малоабразивною пастою. Якщо залишилися свої зуби, то їх також слід почистити щіткою і пастою.

Періодичні гігієнічні процедури

На відміну від рідних зубів, знімні вироби підлягають періодичній дезінфекції. Це необхідно, щоб уникнути бактеріального або грибкового нальоту. Якщо протез не дезінфікувати, що на його поверхні можуть утворитися бактерії, які швидко формують біоплівки.

Для вищевикладених цілей існують спеціальні водорозчинні таблетки. Таблетки кладуть у склянку з водою, після чого в приготований розчин на кілька хвилин замочують протез. Потім конструкцію витягають і промивають в проточній воді.

Ультразвук – ще один спосіб знезараження протезних виробів. Для цих цілей існують спеціальні контейнери, куди поміщаються протези. Потім включається ультразвук на 10-15 хвилин. Цього часу достатньо для ефективної дезінфекції.

Як доглядати за протезами

Особливості догляду за протезами вночі

Що робити з протезами вночі? Чи потрібно їх знімати? Це найчастіше питання, яке задають пацієнти стоматолога. Відзначимо, що сучасні знімні протези не потребують того, щоб їх знімали на ніч. Більш того, перші 2-4 тижні після установки протеза пацієнтові бажано і ніч проводити з протезом. Це сприяє швидкій адаптації.

Але якщо ви вирішили зняти протез на ніч, то пам’ятайте, що їх не можна тримати у вологому середовищі. В таких умовах на протезі легко заводяться бактерії. Згодом мікроорганізми потрапляють в порожнину рота, де викликають інфекційно-запальні процеси. Тому зберігаються протези в спеціальних боксах або чохлах, які добре вентилюються.

У воді також не рекомендується зберігати протези з металевими елементами. Особливо це стосується водопровідної води, в якій міститься хлор. Тривалий контакт з водою призводить до корозії.

Як довго прослужить знімний протез

Залежно від матеріалів зубний протез прослужить від 3 до 7 років. Лікар розповість пацієнтові про терміни служби протеза за умови належного за ним догляду.

Міняти зубні протези з часом необхідно по ряду причин, серед яких:

 • Зміна щелепи. Справа в тому, що при носінні зубних протезів на щелепу припадає незначне навантаження при пережовуванні їжі. Через такі зміни щелепа зменшується. Примітно, що таке зменшення не обов’язково рівномірне. Таким чином, через 1-3 роки протезна конструкція не буде задовольняти щелепу. Виникають проблеми з фіксацією, що вимагає змінити виріб.
 • Зношення матеріалів. Протезні конструкції зношуються з часом. Відбувається це під впливом як механічних, так і термічних і хімічних подразників. Наприклад, у курців цей процес проходить швидше, оскільки нікотин негативно впливає на стан протеза.

Причини підвищеного слиновиділення

Перші кілька тижнів пацієнтів з протезами турбує підвищене слиновиділення. Пов’язано це з тим, що в роті з’явилося чужорідне тіло. Еволюційно організм влаштований так, що наявність предмета в роті провокує виділення слини. Організм «думає», що в роті їжа, яку потрібно переварити, тому і виділяє багато слини.

Чи можна відбілювати протез

Виникає закономірне питання – чи можна відбілити протезну конструкцію? Тут потрібно розуміти, що протез – це не зуби. Якщо виріб неабияк забруднився нальотом, то відбілити його до початкового стану не вдасться. Лікар може відполірувати протез або порекомендувати відбілюючі таблетки. Однак ці заходи дадуть лише незначний відбілюючий ефект.

Догляд за зубним протезом

Що робити, якщо протез погано фіксується і завдає неприємностей

Якщо людина зазнає труднощів з протезами (наприклад, від них болять ясна, протез натирає або погано фіксується), то вірним рішенням буде звернення до лікаря. У таких випадках пацієнту часто призначають мазі і гелі з антибактеріальними властивостями. Бажано використовувати препарати, які одночасно захистять порожнину рота як від бактеріальної, так і грибкової інфекції. Також призначаються мазі та гелі, що володіють знеболюючим ефектом і покращують трофіку тканин ясен.

Із засобів народної медицини при натиранні протезів можна порекомендувати масло обліпихи. Воно має заспокійливу і протизапальну дію. Наноситься масло 3 рази на день після їжі і чищення протезу максимум на 15-20 хвилин.

Якщо людину турбує гострий біль від натирання протезів, то слід якомога швидше звернутися до лікаря. Таким пацієнтам роблять корекцію протезу. Важливо, щоб протягом 3-4 годин перед візитом в стоматологію протез був у роті. Це необхідно, щоб лікар міг оцінити стан ротової порожнини з протезом, а також виявити причину натирання.

Важливо!

Не можна самостійно підточувати протез або проводити будь-які коригування. Цим займаються тільки фахівці в умовах стоматології. Самостійні дії над протезом часто призводять до його непридатності, після чого конструкцію можна викидати.

Як впоратися з больовими відчуттями при протезуванні

Деяка болючість після протезування вважається варіантом норми. Болі можуть триматися 1-3 діб. Але якщо хворобливі відчуття тривають довше, то слід звернутися до лікаря. Можливо, через протезування почався запальний процес. Вгамувати біль перед візитом до лікаря допоможуть безрецептурні знеболювальні препарати. Як правило, це нестероїдні протизапальні засоби.

Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки