Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Гіперестезія зубів

У людей з гіперестезією зубів навіть від думки про холодну, гарячу або кислу їжу буквально зводить щелепу. Для когось це здається дрібницею, але підвищена чутливість зубів обертається справжнім випробуванням. На щастя, ця проблема зубів вирішувана, і зробити це потрібно якомога раніше. У Центрі Ізраїльської Стоматології пацієнтам з гіперестезією допоможуть впоратися з підвищеною чутливістю емалі, а також розкажуть, як правильно доглядати за зубами, щоб проблема не повторилася.

 • 483
 • ~ 12 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 20.07.2022
 • Дата останнього редагування: 23.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Гіперестезія зубів: загальні відомості

Скарги на підвищену чутливість зубів – поширена причина, з якою звертаються до стоматолога. Варто зробити ковток холодної води або навіть вдихнути холодне повітря, як виникають больові відчуття в зубах. Часто це гострі болі, що тривають кілька секунд. Іноді це пульсуючі або ниючі больові відчуття.
Якщо ви стикалися з такою ситуацією, то це гіперестезія або підвищена чутливість зубів. Відзначимо, що провокуючим фактором в даному випадку виступає не тільки холод. Зуби так само реагують на гарячу їжу і напої, кисле і навіть солодке.

Проблему підвищеної чутливості зубів пов’язують з витонченням емалі. Як відомо, під шаром емалі розташовується дентин, а під дентином – пульпа, в якій зосереджені судинні і нервові пучки.

Дентин зуба не герметично покриває пульпу. Він пронизаний тисячами мікроскопічних канальців, що з’єднуються з пульпою. Термічні (холод, жар) або хімічні (кислота) агенти добираються до нервових закінчень, розташованих в дентинних канальцях, тим самим викликаючи больові відчуття. Подібні зміни виникають при стоншенні або ураженні емалі зубів. Якщо емаль не вражена і не стоншена, то подібної реакції не виникає.

На жаль, при високій чутливості зубів рідко хто відразу ж звертається до лікаря. Оскільки біль короткочасна і часто не дуже сильна, то багато хто воліє терпіти. До того ж, при гіперестезії болю часто стихають не деякий час, що тільки додає впевненості людині, що з зубами все в порядку. Відкладання візиту до лікаря погіршує ситуацію. Патологічні зміни, які служать причиною підвищеної чутливості зубів, прогресують, тому зволікати зі зверненням до лікаря не варто.

Гіперестезія зубів

Причины гиперестезии

Розглянемо основні причини, що ведуть до підвищеної чутливості зубів:

 • Пошкодження емалі некаріозного характеру. Як показує статистика, частіше гіперестезія розвивається при некаріозних ураженнях. Серед таких найпоширенішою вважається підвищена стертість зубної емалі. Також до гіперестезії призводить ерозія емалі. В даному випадку хворобливі відчуття виникають при впливі механічних і хімічних факторів. Часто ерозія емалі представляється в якості професійного дефекту, оскільки переважно цю патологію відзначають у працівників, які контактують з агресивними хімікатами.
 • Клиновидні дефекти – ураження клиноподібної форми, що утворюються біля шийки зуба. Такі патологічні зміни часто виникають на тлі ураження ясен (гінгівіті, пародонтиті). Ситуацію погіршує неправильна чистка зубів, коли використовуються щітки з жорсткою щетиною. При надмірному натисканні такими щітками з часом стирається емаль і оголюється дентин.
 • Травми і пошкодження емалі. Гіперестезія виникає при тріщинах і сколах емалі.
 • Карієс. Каріозна поразка зубів – ще одна причина гіперестезії. При цьому, на відміну від підвищеної стертості емалі (яка часто виникають відразу на декількох зубах), при карієсі гіперестезія зачіпає тільки уражені зуби. Вже на початкових етапах розвитку хвороби, коли карієс роз’їдає емаль, відчувається хворобливість при впливі термічних, механічних або хімічних факторів.
 • Відбілювання зубів. Зловживання відбілюючими процедурами завдає шкоди емалі. Під впливом хімічних речовин при відбілюванні емаль демінералізується і стає пористою. Крім того, стоншується верхній шар зубів, через що вони стають більш чутливими до дії зовнішніх подразників. Гиперестезії можна уникнути, якщо відбілювання проведено грамотно.
 • Хвороби внутрішніх органів. Іноді проблема підвищеної чутливості зубів ніяк не пов’язана зі станом ротової порожнини. Такі симптоми в ряді випадків виникають при хворобах шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи, порушеннях обміну речовин, неврозах і інших хворобах.

Для дбайливого догляду за зубами важливо знати і негативні фактори, що провокують гиперестезию:

 • Неналежна гігієна ротової порожнини (в тому числі і надмірне захоплення гігієнічними процедурами).
 • Ігнорування професійного чищення зубів.
 • Зловживання відбілюючими процедурами.
 • Ігнорування профілактичних оглядів у стоматолога.
 • Неналежне лікування захворювань зубів.
 • Харчові звички, що призводять до руйнування емалі.
Важливо!

Іноді проблема підвищеної чутливості зубів пов’язана з некоректними маніпуляціями лікаря-стоматолога. Наприклад, коли лікар припускається помилок при відбілюванні, пломбуванні та інших процедурах. З цієї причини довіряти здоров’я зубів потрібно тільки досвідченим фахівцям.

У стоматології прийнято класифікувати гиперестезию по локалізації і за походженням в залежності від ряду показників.

Мікроканальці дентину
Дентинні мікроканальці

Гіперестезія по локалізації

За показником локалізації розрізняють гіперестезію двох типів:

 • Обмежена гіперестезія – відзначається на одному або декількох зубах. Такий варіант гіперестезії часто зустрічається при каріозному ураженні, обточуванні зубів у лікаря, а також при клиновидних дефектах.
 • Генералізована – відзначається на більшій частині зубного ряду. Цей різновид гіперестезії виникає при підвищеній стертості емалі, генералізованих формах карієсу, ерозивних процесах, пародонтиті або пародонтозі, коли відбувається опускання ясен.

Гіперестезія за походженням

Залежно від походження гіперестезія також буває двох типів:

 • Пов’язана зі зменшенням кількості твердих тканин. Такий тип гіперестезії пов’язаний зі спадом емалі в зоні каріозного ураження, а також при некаріозних ураженнях, що супроводжуються демінералізацією.
 • Не пов’язана зі зменшенням твердих тканин. В даному випадку підвищена чутливість зубів розвивається при запальних процесах ясен (пародонтиті), коли оголюється шийка зуба. Також такий тип гіперестезії виникає при захворюваннях внутрішніх органів і нервової системи.

Симптоми

Головний симптом при підвищеній чутливості зубів – біль. Найчастіше біль гострий і короткочасний, що виникає у відповідь на дією термічного, механічного або хімічного агента.

Характер больових відчуттів при гіперестезії різний, в залежності від ступеня ураження емалі і ряду інших обставин. Часто пацієнти відзначають біль стріляючого або пульсуючого характеру. Триває він кілька секунд, поки діє подразник, після чого поступово згасає.

По тяжкості клінічної картини гиперестезию прийнято ділити на три стадії:

Перша стадія – больові відчуття виникають тільки у відповідь на дію термічного агента (гаряче або холодне).
Друга стадія – болі з’являються при впливі термічного і хімічного агента. В даному випадку зуби також чутливі до кислої і солодкої їжі.
Третя стадія – больові відчуття на термічні, хімічні агенти, а також на дотик. На третій стадії людина не в змозі почистити зуби, оскільки при найменшому дотику щітки відчуває біль. Третя стадія гіперестезії характеризується глибоким ураженням твердих тканин. Якщо і на цьому етапі не звертатися до лікаря, то є ризик стрімкого прогресування зубних патологій. В першу чергу, це пов’язано з проблемами при чищенні, через що на зубах відкладається камінь.

Діагностика гіперестезії

Під маскою гіперестезії ховаються і інші захворювання зубів, наприклад, пульпіт, карієс, а також помилки попередніх сеансів лікування у стоматолога. Тому перед тим, як почати лікування підвищеної чутливості зубів, лікар диференціює цей діагноз, виключаючи вищезгадані патології.

Для підтвердження діагнозу лікар також проводить деякі інструментальні дослідження – рентгенографію і електродонтометрію. Стадія гіперестезії визначається спеціальними тестами, за допомогою яких встановлюється ступінь чутливості зубів на термічні, механічні, хімічні і тактильні подразники.

Особливості лікування гіперестезії

Для успішного усунення підвищеної чутливості зубів проводиться комплексна терапія. Лікування підбирається в індивідуальному порядку, в залежності від першопричини гіперестезії, стану ротової порожнини, віку і загального стану пацієнта. Наводимо основні підходи в лікуванні даної проблеми:

 • Усунення причини. Це головне завдання лікаря. Спочатку лікування спрямоване на усунення основного захворювання, яке послужило причиною підвищеної чутливості. Це лікування карієсу, пародонтиту, пародонтозу та інших захворювань. При необхідності пацієнту переставляють ортопедичні та протезні конструкції, проводять професійну чистку зубів, а також коригують гігієну ротової порожнини.
 • Ремінералізація зубів і відновлення гідродинаміки дентинних каналів. Ремінералізація дозволяє заповнити пористі структури емалі, що утворилися при патологічних процесах.
 • Фізіотерапія. Для поліпшення ефективності ремінералізації застосовується електрофорез. Як правило, фізіотерапевтичний курс лікування становить 10-14 днів.
Важливо!

Пам’ятайте, що підвищена чутливість може повторитися після лікування. Як довго триватиме лікувальний ефект, залежить від ряду факторів. Перш за все, це особливості догляду за ротовою порожниною. Важливо дотримуватися рекомендацій лікарів і регулярно відвідувати стоматолога (мінімум двічі на рік).

Лікування гіперестезії зубів

Какие средства применяются при гиперестезии

Застосовувані при гіперчутливості засоби діляться на два види:

 • Засоби, що блокують дентинні канали.
 • Препарати, які блокують нервові закінчення дентинних канальців.

Розглянемо класи таких препаратів:

 • Фториди. У лікуванні зубів фториди використовуються давно. Особливість іонів фтору полягає в тому, що вони вступають в хімічну реакцію з кальцієм, утворюючи фторид кальцію. Це стабільна, нерозчинна сіль, яка закупорює дентинові канальці. Таким чином, вдається істотно знизити роздратування нервових закінчень в дентинових канальцях.
 • Фторовані лаки. Ці засоби застосовуються у випадках, коли необхідно досягти швидкого ефекту. Оскільки фторований лак протягом декількох діб стирається з поверхні зубів, то деяким пацієнтам наносять кілька шарів такого лаку.
 • Пасти для ремінералізації. Такі пасти призначені для відновлення нормального мінерального складу твердих тканин зубів. В даний час існують ремінералізуючі пасти для домашнього користування і професійні – для застосування в умовах стоматології. Вибір пасти здійснюється лікарем після проведення діагностичних процедур.
 • Препарати, що знижують чутливість (десенситайзери). Це спеціальні препарати, що закупорюють дентинні канальці. Досягається це як шляхом механічної, так і біохімічної блокади канальців. В останньому випадку застосовуються препарати, деполяризуючі нервові волокна. Таким чином вдається перервати передачу нервового імпульсу, за допомогою якого виникає біль.
 • Оксалати. Як і іони фтору, оксалати також зв’язуються з іонами кальцію, утворюючи нерозчинні солі. Оксалатна сіль кальцію закупорює дентинні канальці, в кілька разів знижуючи чутливість зубів.

Профілактика підвищеної чутливості зубів

Для зниження ризику гіперестезії рекомендуємо дотримуватися наступних профілактичних заходів:

 • Вживайте менше солодощів і кислої їжі. Це знижує ймовірність розвитку карієсу і ерозивних процесів в емалі.
 • Збагатить раціон харчування продуктами, багатими кальцієм і фосфором. Це молочні продукти, а також брокколі і листові овочі.
 • Підтримуйте гігієну ротової порожнини. Двічі в день чистите зуби, а після кожного прийому їжі – полощіть рот теплою водою.
 • Своєчасно звертайтеся до стоматолога з приводу захворювань зубів.
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки