Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (0)

Неприємний запах з рота

З проблемою неприємного запаху порожнини рота стикався кожен. Часто поганий запах обумовлений вживанням деяких продуктів, наприклад, часнику чи цибулі. В такому випадку проблема вирішується швидко, поки продукти не перетравляться в шлунку. У деяких випадках запах з рота носить постійний характер. Зазвичай людина дізнається про свою проблему від сторонніх, оскільки самостійно не в змозі оцінити власний запах.

 • 998
 • ~ 11 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 17.07.2022
 • Дата останнього редагування: 24.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Чому виникає неприємний запах з рота

У медичній літературі неприємний запах з рота називається галітозом або халітозом. При цьому вказується, що це не просто смердюче дихання, але і процес, що супроводжується дисбалансом мікрофлори в органах шлунково-кишкового тракту і порожнини рота.

Часто з цією проблемою звертаються до стоматологів, проте справжні причини поганого запаху з рота можуть критися в інших органах і системах. При необхідності грамотний стоматолог обов’язково направить такого пацієнта до іншого фахівця, наприклад, гастроентеролога, ендокринолога, дієтолога і іншим в залежності від першопричини поганого запаху з рота.

Провідна причина даної патології – дисбаланс мікрофлори порожнини рота або інших відділів шлунково-кишкового тракту. Неприємний запах виникає, коли починає переважати анаеробна флора. Наприклад, це кишкова паличка, деякі види стрептококів і інші мікроорганізми.

А тепер розглянемо основні передумови до дисбалансу мікрофлори порожнини рота, які призводять до галитозу.

Галітоз - неприємний запах з рота

Неналежна гігієна порожнини рота

Перше, про що варто задуматися, якщо турбує неприємний запах з рота – гігієна. Наліт на поверхні зубів, язиці і між зубами – джерело неприємного запаху. Якщо застряглі залишки їжі є білки (наприклад, м’ясо або риба), то чекайте смердючого запаху при недотриманні гігієни порожнини рота.
Щоб уникнути цієї проблеми – регулярно очищайте порожнину рота. Мінімум двічі на день проводите чистку зубів. Якщо між зубами часто застряє їжа, то варто скористатися і зубною ниткою для більш глибокого очищення порожнини рота.

Не забуваємо і про язик. Наліт на язиці – це також бактерії з омертвілими клітинами слизової оболонки порожнини рота, через які також з’являється неприємний запах. Для очищення язика використовуються спеціальні очищувачі (скребки). На деяких зубних щітках з тильного боку також є очищувачі для язика. Якщо такого очищувача на щітці немає, то не варто чистити мову щетиною щітки. В такому випадку постраждають сосочки язика через надмірне роздратування, що загрожує глоситом (запаленням язика).

Захворювання ясен

Смердючий запах з рота іноді свідчить про ясенні патології. При відсутності належного гігієнічного догляду за порожниною рота бактеріальний наліт утворюється не тільки на поверхні зубів і язика, а й на яснах. Дана обставина сприяє розвитку гінгівіту – запального захворювання ясен.

Гінгівіт супроводжується кровоточивістю і хворобливістю ясен. Відсутність належного лікування гінгівіту призводить до прогресування захворювання і розвитку пародонтиту. В останньому випадку порушується цілісність зубоальвеолярного кріплення. Руйнуються тканини пародонту, що призводить до розхитування, а потім і втрати зуба.

Куріння і неприємний запах з рота

Куріння

Неприємний запах з рота іноді пов’язаний з курінням або жуванням тютюну. При цьому це зовсім не тютюновий запах. Справа в тому, що куріння або жування тютюну погіршує стан ясен, роблячи їх уразливими перед інфекційно-запальними захворюваннями. Ця шкідлива звичка збільшує ймовірність розвитку гінгівіту і пародонтиту, що і призводить до галитозу.

Вживання деяких продуктів

Існують деякі категорії продуктів, від вживання яких краще відмовитися перед зустрічами з людьми. Це, перш за все, часник і цибуля, після яких неприємний запах з рота забезпечений на кілька годин.
З усіх продуктів найбільш стійким поганим запахом володіє часник. Відбувається це з тієї причини, що при перетравленні часнику утворюються летючі пахучі речовини. Вони виділяються зі шлунка назовні, а також з кишечника всмоктуються в кров і розносяться по організму. Такі речовини з крові також потрапляють в легені і виводяться з повітрям, що видихається.

Незбалансоване харчування

Ще одна причина, по якій з’являється неприємний запах з рота – нездорове харчування і суворі дієти. Неприємний запах з’являється при зловживанні жирної і вуглеводної їжі. Примітно, що при появі зайвої ваги також змінюється мікрофлора шлунково-кишкового тракту, що сприяє зміні запаху.

Такі радикальні дієти, як кетогенна дієта, при якій різко знижується споживання вуглеводів і збільшується споживання жирів і білка, також сприяють появі неприємного запаху. Зокрема, при кетогенній дієті відбуваються метаболічні зміни, оскільки організм перемикається на інше «паливо» — жири, замість цукрів. При розщепленні жирів утворюються кетонові тіла. Збільшення їх концентрації в крові призводить до появи запаху ацетону (кетоз).

Прийом деяких препаратів

Деякі ліки впливають на баланс мікрофлори в порожнині рота. Це, перш за все, антибіотики і стероїдні протизапальні ліки. Дотримуйтесь чітких вказівок лікарів при прийомі таких засобів. Грамотний прийом антибіотиків мінімізує ризики дисбактеріозу.

Крім антибіотиків і гормональних препаратів, запах з рота може виникати після прийому антидепресантів, естрогену, проносних препаратів, сечогінних і ліків, що знижують артеріальний тиск.

Симптом захворювань

Смердючий запах з порожнини рота іноді вказує на деякі захворювання. Наприклад, при таких патологіях як ксеростомія або цукровий діабет відзначається сухість у роті. Відсутність достатньої кількості слини призводить до зростання патогенної мікрофлори в порожнині рота, через що виникає неприємний запах. Крім того, на тлі бактеріального росту в ротовій порожнині зростає небезпека розвитку карієсу, гінгівіту, пародонтиту, стоматиту та інші інфекційно-запальних захворювань порожнини рота.

Часто неприємний запах виникає і на тлі захворювань горла, носоглотки і органів шлунково-кишкового тракту. Це вірусні та бактеріальні інфекції мигдалин, пазух носа, а також гастрити. У ряді випадків смердючий запах з рота сигналізує про важкі захворювання нирок або печінки.

Як діагностують галітоз

З вищесказаного випливає, що запах з рота – це неспецифічний симптом. Відомі десятки причин, за якими виникає дана проблема. Це говорить про те, що при появі подібного симптому необхідна ретельна діагностика.

Перша проблема, яка заважає людині вчасно розпізнати смердючий запах з рота – суб’єктивні відчуття. Людина не в змозі у себе визначити поганий запах, а оточуючі з етичних міркувань йому про це не говорять. Члени сім’ї також можуть не відчути запах, оскільки через тісний контакт вже звикли до запахів свого родича.

Проте, є кілька способів, що дозволяють визначити погані запахи з рота:

 • Скористайтеся зубною ниткою. Ретельно прочистіть проміжки між зубами. Потім, через 1-2 хвилини понюхайте використану нитку. Якщо запах дуже слабкий, то врахуйте, що оточуючі відчувають посилений варіант цього запаху.
 • Вимийте руки з милом, після чого – лизніть чисту кисть руки. Дайте руки обсохнути 1-2 хвилини, після чого – принюхайтеся. Висновки робимо аналогічні методу з використанням зубної нитки.
 • Очистіть язик гігієнічною серветкою, а через 1 хвилину оціните її запах.

Якщо ви зіткнулися з проблемою смороду з рота, то спочатку варто звернутися до стоматолога. У лікаря є інструменти, що дозволяють точно визначити неприємний запах. Для цих цілей стоматолог використовує прилад галіметр. Пристрій дозволяє не тільки визначити смердючий запах, але і встановити його інтенсивність. Галіметр також використовується і в процесі лікування для контролю стану порожнини рота.

У діагностичних цілях також проводиться і мікробіологічний аналіз. З порожнини рота береться мазок, після чого – висівається на культурних середовищах або відправляється в лабораторію для ПЛР-діагностики. Часто точна ідентифікація мікроорганізму – це ключова інформація, що дозволяє підібрати оптимальний варіант лікування.

Гігієна ротової порожнини

Як впоратися з проблемою

Усунення даної проблеми вимагає індивідуального підходу. Все залежить від першопричини смороду з рота. Залежно від причин, лікар порадить наступні заходи:

 • Відмова від вживання пахучих продуктів. Якщо пацієнт вживає багато часнику, цибулі або спецій, що викликають неприємний запах, то зменшення споживання таких продуктів вирішує проблему.
 • Гігієна ротової порожнини. Важливо чистити не тільки зуби, але і язик двічі в день. Для цього використовуються спеціальні очищувачі для мови.
 • Лікування хвороб зубів і ротової порожнини. Пацієнту проводяться лікувальні заходи щодо усунення карієсу, пульпіту, гінгівіту, пародонтиту, стоматиту та інших патологій порожнини рота, при яких відзначається поганий запах.
 • Лікування захворювань шлунково-кишкового тракту. Якщо основна причина криється в захворюваннях шлунково-кишкового тракту, то пацієнта направляють до лікаря-гастроентеролога. Залежно від діагностичних даних, проводиться лікування гастритів, виразкової хвороби шлунка або гастроезофагеальної рефлюксної хвороби.
 • Лікування інших захворювань. Контроль рівня цукру в крові, а також лікування інших патологій, при яких відзначається поганий запах з рота, вирішують проблему смердючого дихання.

В умовах стоматології пацієнту можуть провести санацію ротової порожнини з використанням антисептичних і кисневих засобів. Для боротьби з поганим запахом з рота також використовуються стоматологічні капи, які наповнюються кисневим гелем. Кисень усуває анаеробні бактерії, які є джерелом поганого запаху.

Профілактика неприємного запаху з рота

Дотримання наступних рекомендацій мінімізують ймовірність розвитку галитоза:

 • Дотримуйтесь гігієну зубів і мови.
 • Використовуйте зубну нитку для чищення міжзубного простору.
 • Регулярно очищайте знімні протези. Слідкуйте, щоб на протезах не утворилися мікробні плівки.
 • Споживайте достатню кількість води, це допоможе уникнути сухості в роті.
 • Міняйте зубну щітку кожні 2-3 місяці.
 • Двічі на рік відвідуйте стоматолога.

Коли звертатися до лікаря

Якщо ви зіткнулися з проблемою поганого запаху з рота, то насамперед слід подбати про гігієну ротової порожнини і виключити споживання пахучих продуктів. Якщо ці заходи не допомагають, то в такому випадку зверніться до лікаря. Слід з’ясувати справжню причину галитоза, щоб успішно впоратися з проблемою.

Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки