Відкритий прикус
Про відкритий прикусе говорять, коли між зімкнутими верхніми і нижніми зубами утворюється щілина. Це патологічний прикус, який заважає нормально відкушувати їжу, а іноді і зімкнути губи. Найчастіше дана аномалія зустрічається у маленьких дітей до 1 року.
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Що таке відкритий прикус
Відкритий прикус вважається одним з варіантів патології, оскільки при змиканні зубів залишається щілина. Вона може бути між передніми або бічними зубами. Однак де б не розташовувалася щілина, вона заважає людині нормально харчуватися. Але це далеко не всі проблеми, пов’язані з відкритим прикусом. Дана патологія також сприяє розвитку лор-захворювань, порушень мовлення і шлунково-кишкових розладів. До того ж це і естетичний дефект, який доставляє людині психологічний дискомфорт.
Для виправлення відкритого прикусу найчастіше застосовують ортодонтичне лікування, іноді хірургію. Вибір лікування залежить, як від ступеня тяжкості, так і різновиду відкритого прикусу.

Прояви відкритого прикусу
Як і інші зубощелепні аномалії, відкритий прикус характеризується лицьовими і ротовими проявами:
- Обличчя при відкритому прикусі. Спостерігається асиметрія обличчя. Зокрема, це опущення підборіддя, укорочена верхня губа, а також згладження носогубних складок і складок підборіддя. Зовнішність людини з відкритим прикусом легко визначити. Часто у таких людей завжди відкритий рот. Це один з яскравих прикладів того, як зуби змінюють обличчя.
- Рот при відкритому прикусі. Ротові симптоми – це в першу чергу вертикальна дизоклюзія. Іншими словами, це вертикальна щілина, яка залишається навіть при зімкнутих щелепах.
Відкритий неправильний прикус також характеризується наявністю низки порушень з боку зубів. Наприклад, це неправильні форми зубів, дефекти коронкової частини, звуження зубних дуг і інші.
Оскільки між передніми зубами при відкритому прикусі часто утворюється щілина, то основне навантаження припадає на жувальні зуби. Це призводить до їх прискореного стирання і розвитку каріозного процесу. Безумовно, це не є специфічним симптомом відкритого прикусу, але такі явища досить часті при такій аномалії.
Види відкритого прикусу
Існує кілька класифікацій відкритого прикусу залежно від того чи іншого параметра. Залежно від розташування щілини, розрізняють передній і бічний прикус, а з причини виникнення – рахітичний (істинний) і травматичний (помилковий). Розглянемо їх докладніше.
Передній відкритий прикус
Це найбільш поширений тип прикусу, при якому дизоклюзія розташовується спереду і зачіпає 4-8 фронтальних зуба. Передня форма відкритого прикусу проявляється незалежно від інших факторів. У низці випадків відкритий фронтальний прикус виступає, як супутній дефект при інших захворюваннях.

Бічний відкритий прикус
За даного різновиду відкритого прикусу дизоклюзія розташовується збоку, зачіпаючи мінімум 2 бічних зуба. Відкритий бічній прикус може бути одностороннім або двостороннім.

Рахітичний (істинний) відкритий прикус
Це найскладніша форма відкритого прикусу. Лікування при такому прикусі тривале, і виною всьому – особлива будова щелепи, яка складно піддається корекції. При рахітичному відкритому прикусі часто відзначаються такі прояви:
- порушення мовлення;
- порушення дихання;
- проблеми при відкушуванні і жуванні їжі;
- деформація обличчя;
- неможливість повністю закрити рот;
- пересихання слизової порожнини рота.
Травматичний (помилковий) відкритий прикус
Найчастіше помилковий відкритий прикус спостерігається у власників молочних зубів. Поширена причина такої аномалії – смоктання пальця і інших предметів в дитячому віці. Тому, якщо є така звичка у дитини, важливо від неї якомога швидше позбутися. Це порушує процес розвитку щелеп і зубних рядів, що призводить до формування неправильного прикусу.
Ще одна причина помилкового прикусу – відсутність одного або декількох зубів. До частих проявів травматичного відкритого прикусу відносяться:
- складності з відкусуванням і пережовуванням їжі;
- порушення дикції;
- порушення ковтання;
- пересихання слизової оболонки ротової порожнини;
- порушення пропорцій обличчя.
Відкритий прикус також класифікують в залежності від відстані між зубами. При порушенні 1 ступеня вертикальна щілина не більше 5 міліметрів; 2 ступеня – від 5 до 9 мм; 3 ступеня – більше 9 мм.
Відкритий прикус: причини
Етіологія відкритого прикусу різна. Найчастіше пусковим механізмом формування аномального прикусу стає:
- спадкова схильність до певної будови щелеп і зубного ряду;
- деякі захворювання, перенесені в дитинстві, наприклад, рахіт (часто при рахіті розвивається глибокий відкритий прикус, коли верхні передні зуби майже повністю перекривають нижній зубний ряд);
- порушення обміну речовин;
- смоктання пальця (в молочний або ранній змінний прикус);
- гормональні порушення;
- атипове розташування зубних зачатків;
- травми зубощелепної системи;
- нестача деяких вітамінів і мінералів, зокрема, вітаміну D, що відповідає за фосфорно-кальцієвий обмін у кістках;
- хвороби внутрішніх органів (печінки, нирок);
- незбалансоване харчування з дитячого віку;
- порушення внутрішньоутробного розвитку плода;
- інші причини і фактори.

Наслідки відкритого прикусу
Роз’єднання прикусу – одна з поширених зубощелепних аномалій, яка може призвести до низки ускладнень.
Серед таких виділяють:
- Збої в роботі травного тракту. Ці проблеми виникають через складнощі з відкусуванням і пережовування їжі. У шлунок потрапляють порівняно великі шматки їжі, через що погіршується травлення. З часом це призводить до різних шлунково-кишкових розладів.
- Порушення дикції. Тільки 9% людей, що мають відкритий прикус, не мають проблем з дикцією. У решти ж спостерігаються ті чи інші зміни в мовленні. Пов’язано це з відсутністю перешкод для язика, який може виходити в сагітальному напрямку зубів.
- Хвороби дихальної системи. Вертикальні аномалії прикусу можуть привести і до порушення роботи дихального апарату. У деяких людей з таким прикусом вимушене дихання, що створює додаткове навантаження на легені.
- Асиметрія обличчя. У володарів відкритого прикусу дисгармонійне обличчя. Це є джерелом психологічних проблем і невпевненості в собі.
- Порушення роботи суглобів щелепи. При аномальному прикусі порушується робота скронево-нижньощелепного суглоба. З часом це призводить до характерних клацань при роботі щелепою, а також відчуття болю в шийному відділі і голові.
- Інші ускладнення. При відкритому прикусі підвищується ймовірність розвитку карієсу і пародонтозу. Дана аномалія призводить до хронічного набряку в носовій порожнині і прокладання язика в область вертикальної щілини.
Діагностика захворювання
Визначити різновид зубощелепної аномалії може тільки ортодонт. Лікар встановить точний діагноз, виходячи з чого – призначить потрібне лікування.
До діагностичних заходів при підозрі на відкритий прикус відносяться:
- Зовнішній огляд ротової порожнини і зубних рядів.
- Виміри параметрів щелеп і зубних рядів за допомогою спеціальних інструментів.
- Рентгенографія щелеп.
Якщо в ході обстеження лікар-стоматолог визначить і інші порушення, то пацієнта також направлять до лікарів інших спеціальностей. Наприклад, це може бути логопед (при порушеннях мовлення), отоларинголог (при порушенні носового дихання) та інші лікарі. Важливо не тільки виправлення самого прикусу, а й усунення супутніх патологій і порушень.
Лікування відкритого прикусу
Для корекції відкритого прикусу застосовуються різні методи, серед яких:
- Профілактичні заходи (в ранньому дитячому віці).
- Ортодонтичне лікування (брекети, елайнери, еластики і інші конструкції).
- Міогімнастика – спеціальні вправи для корекції жувальних м’язів.
- Хірургічна корекція щелеп.
Лікування відкритого прикусу у дорослих
Найчастіше для лікування застосовуються брекет-системи або елайнери. Носити брекети при відкритому прикусі потрібно 1,5-2,5 року. У цей період важливо ретельно стежити за гігієною ротової порожнини, а також регулярно обстежуватися у лікаря. Якщо пацієнт буде нехтувати гігієною, то лікар буде змушений зняти брекети.
Деяким пацієнтам також показана і міогімнастика при відкритому прикусі. Це необхідно для нормалізації роботи м’язового апарату і правильного положення язика.
Лікування відкритого прикусу у дітей
Лікування відкритого прикусу у дітей найкраще починати з профілактичних заходів, не допускаючи розвитку захворювання. Пам’ятайте, що пусковим гачком в розвитку патології може стати соска, занадто тривале грудне вигодовування або смоктання пальця.
З 6-річного віку для виправлення прикусу допускається застосування функціональних апаратів, а також міогімнастики. Уже в підлітковому віці можна використовувати брекети.
Хірургічне виправлення відкритого прикусу
При неефективності ортодонтичних методів лікування, пацієнту можуть призначити хірургічну операцію. Такими втручаннями займаються фахівці з ортогнатичної хірургії.

Профілактика відкритого прикусу
Профілактика прикусних аномалій ефективна в ранньому дитинстві, поки не сформувався постійний прикус. Відносно відкритого прикусу слід вжити таких заходів:
- дотримуватися всіх рекомендацій лікаря під час вагітності;
- виключити неправильне годування дитини;
- усувати шкідливі звички, зокрема, смоктання пальця або предметів;
- своєчасно усувати аномалії зубощелепної системи;
- регулярно відвідувати стоматолога (мінімум 2 рази на рік).
Лікування відкритого прикусу в клініці «ЦІС»
Лікарі Центру Ізраїльської Стоматології сповідують принципи сучасної доказової медицини. У нашому розпорядженні сучасна діагностична та лікувальна апаратура, а також прогресивні методи виправлення аномальних прикусів.
Клініка ЦІС на Лівому березі (Київ) – це лідер в ортодонтичній і імплантологічній стоматології в Україні. Наші лікарі успішно займаються лікуванням, як дорослих, так і дітей.
Поширені запитання
-
Чим небезпечний відкритий прикус?
Дана аномалія небезпечна не тільки наявністю естетичного дефекту, але і є загрозою загальному здоров’ю людини. Шлунково-кишкові розлади, хвороби органів дихання, болі в щелепних суглобах – ось далеко не весь перелік ускладнень, до яких призводять аномальні прикуси.
-
Що буде якщо не лікувати відкритий прикус?
Самостійно аномальні прикуси не виправити. Ситуація буде тільки погіршуватися. Зуби, які відчувають посилене навантаження, будуть руйнуватися аж до повної їх втрати. Вирішити проблему в такому випадку можна буде протезуванням, але й воно може бути проблематичним, поки не виправиться прикус. Тому відкладати з виправленням аномальних прикусів не варто. І бажано це зробити якомога раніше. У дітей і підлітків ще не до кінця сформований зубощелепний апарат, що підвищує шанси обійтися без операції.
-
Як довго лікувати відкритий прикус?
Все залежить від ступеня тяжкості захворювання, і які методи лікування були обрані. Якщо мова йде про ортодонтичне лікування, то це 1,5-2,5 року. Можливе збільшення терміну лікування, якщо динаміка змін буде відставати від очікуваної. Пам’ятайте, що після брекетів настає ретенційний етап, на якому потрібно носити ретейнери.
-
Скільки коштує лікування відкритого прикусу?
На вартість корекції відкритого прикусу впливають такі чинники: тяжкість захворювання, вид лікування (ортодонтія і/або хірургія), стоматологічна клініка та інші. Як правило, ціна за лікування оголошується пацієнтові тільки після діагностики.
Висновок
Повторимо основні тези, що стосуються відкритого прикусу:
- Відкритий прикус – одна з форм неправильного прикусу, при якому деякі зуби не змикаються при оклюзії щелеп.
- Відкритий прикус у дитини – привід для якнайшвидшого звернення до лікаря. Відсутність корекції загрожує розвитком серйозних ускладнень в майбутньому.
- Серед найбільш поширених ускладнень відкритого прикусу – розлади травлення, хвороби лор-органів, порушення роботи скронево-нижньощелепного суглоба і естетичні дефекти, які ведуть до психологічних проблем.
- Корекція відкритого прикусу здійснюється ортодонтичними методами. Іноді необхідне хірургічне лікування.
- Профілактичними заходами щодо прикусних аномалій слід займатися ще в період вагітності, а також в ранньому дитинстві.
Джерела:
- Открытый прикус: Раннее вмешательство не всегда полезно // Стоматолог. — 1999. — № 3. — С. 46.
- Петросов Ю.А. Комплексное лечение дисфункции височно-нижнечелюстного сустава у больных с открытым прикусом и привычной боковой окклюзией / Ю.А. Петросов, Н.А. Неделько // Стоматология. — 1986. — Т. 65. — № 4. — С. 60-62.
- Сысоев Н.П. Метод лечения открытого прикуса у детей 7-9 лет / Н.П. Сысоев, О.В. Доценко, С.Н. Сысоев // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. — 2006. — Т. 142. Ч 1. — С. 101-103.
- Davies, S., Gray, R. What is occlusion?. Br Dent J 191, 235–245 (2001). https://doi.org/10.1038/sj.bdj.4801151
- Stoopler ET, Sollecito TP. Temporomandibular disorders. CMAJ. 2013 Mar 5;185(4):324. doi: 10.1503/cmaj.120736. Epub 2012 Nov 5. PMID: 23128277; PMCID: PMC3589312.