Лікування протрузії та ретрузії зубів
Протрузія і ретрузія – не тільки стоматологічні, але й загальномедичні проблеми. Люди з такими порушеннями відчувають низку обмежень, які не дають їм можливості жити повноцінно. Сучасна стоматологія має можливість коригувати такі дефекти. І чим швидше почати лікування, тим кращий результат.
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Протрузія зубів це
Цю аномалію важко не помітити, навіть людині без медичної освіти. Протрузію розуміють як випинання. У медичній науці таким словом позначають стани, за яких ті чи інші анатомічні частини виходять за рамки свого природного стану. Наприклад, це протрузія міжхребцевого диска або протрузія зубів. В останньому випадку передні зуби занадто нахилені вперед. Вони ніби стирчать з щелепи.
Це не тільки косметична проблема (хоча естетичний компонент досить вагомий), але й загальномедична. В такому разі зуби схильні до травм, вони швидко зношуються і пошкоджуються. Тому протрузія зубів потребує адекватного лікування. Переважно це доля ортодонтії. Виправити аномальне положення зубів допоможуть спеціальні ортодонтичні вироби (зокрема, брекети). У деяких випадках потрібно вдаватися до хірургічної корекції.
Ознаки протрузії
Для протрузії фронтальних зубів характерні такі ознаки:
- передні зуби здаються занадто великими, оскільки вони нахилені вперед;
- зуби розчепірені в сторони віялом, через що між ними утворюються великі щілини;
- занадто натягнуті або розімкнуті губи;
- дефекти мови (шепелявість, розбризкування слини).

Причини
Причини цієї аномалії відрізняються залежно від віку, коли вона з’явилася. Якщо протрузія зубів розвинулася вже в молочному прикусі, то причинами можуть бути:
- спадкові чинники;
- порушення внутрішньоутробного розвитку;
- раннє введення прикорму (надмірне навантаження на щелепи);
- шкідливі дитячі звички (смоктання пальця, надмірне захоплення соскою).
Якщо дефект формується в змінному прикусі, то в такому разі розглядаються такі причини:
- скупченість зубів через надмірно великі передні різці (відзначається у разі недорозвинення верхньої щелепи);
- шкідливі звички;
- занадто великий розмір язика;
- ротове дихання;
- пізнє випадання молочних зубів.
Під час постійного прикусу (у дорослих) протрузія зубів, зазвичай, виникає на тлі пародонтозу. Сприяють цьому такі чинники:
- патологічне опущення ясен;
- оголення шийки зуба;
- розхитування зубів (через що вони можуть прийняти інше положення).
Види протрузії
Протрузійний прикус може формуватися на одній з щелеп, або відразу на обох (бімаксилярна протрузія). Розглянемо особливості таких варіантів.
Бімаксилярна протрузія
В цьому разі аномальне положення зубів відзначається на верхній і нижній щелепах. Це досить рідкісний варіант патології. Переважно люди з такою аномалією позбавлені можливості повністю зімкнути губи.
Верхньої щелепи
В такому разі спостерігається тільки протрузія верхніх різців. Для такого варіанту аномалії характерно вкорочення верхньої губи, недорозвиненість мімічних м’язів. Через анатомічні особливості, часто у таких пацієнтів відкритий рот.
Нижньої щелепи
Протрузія нижньої щелепи, найчастіше, розвивається через шкідливі звички або вроджені недорозвиненості нижньої щелепи. З цієї причини зуби відчувають нестачу простору та випинаються вперед.
Діагностика захворювання
Діагностика такого дефекту не вважається складною. Лікар може встановити діагноз лише за зовнішнім оглядом ротової порожнини. Крім того, фахівець зверне увагу і на непрямі ознаки, такі як дихання ротом або хронічні захворювання респіраторного тракту.
Якщо є підозра протрузії зубів, то пацієнту проводять такі види обстежень:
- стоматологічний огляд;
- опитування пацієнта;
- рентгенографія;
- додаткові методи досліджень (на розсуд лікаря).
Наслідки
Якщо протрузія щелепи залишається без лікування, то це загрожує розвитком таких ускладнень:
- високий ризик руйнувань передніх зубів (які нахилені вперед);
- нерівномірне жувальне навантаження на щелепи та зуби;
- зміна форми обличчя – косметичні дефекти;
- погіршення роботи щелепних суглобів;
- наявність великих міжзубних проміжків (трем та діастем), що сприяє розвитку інфекційно-запальних патологій ротової порожнини.
Щоб уникнути таких наслідків, лікарі рекомендують, якомога раніше звернутися в клініку та пройти лікування.

Лікування аномалії
Тактика лікування цієї патології залежить, як від ступеня тяжкості аномалії, так і від віку пацієнта. Здебільшого до лікування вдаються тільки після зміни прикусу. Маленьким дітям рекомендується лікування тільки в разі дуже серйозного дефекту молочних зубів.
На початкових стадіях протрузія різців лікується за допомогою елайнеров (знімні капи) або ортодонтичних пластинок (часто їх призначають дітям). Більш важкі випадки протрузії потребують використання брекет-систем з петлями що закриваються.
Термін носіння брекетів залежить від віку та ступеня тяжкості патології. У одних пацієнтів це 6-8 місяців, у інших – 1,5-2 року. Після брекетів настає ретенційний період. Важливо закріпити отриманий результат. Робиться це за допомогою ретейнерів – знімних кап, які не дають зубам повернутися в попереднє положення.
У випадках, коли нижні зуби перекриваються верхніми більш, ніж на 2/3 (глибокий прикус), то в такому разі лікування проводиться у кілька етапів. Спочатку пацієнтові виправляється прикус, після чого виправляється протрузія фронтальних зубів.
У важких випадках, коли ортодонтичні методи лікування виявляються безсилими, приймається рішення про операцію. Такими втручаннями займаються фахівці з ортогнатичної хірургії.
Профілактика
Знизити ймовірність розвитку патологічних змін зубних рядів можна, дотримуючись наступних правил:
- усунення шкідливих звичок в дитинстві;
- належна гігієна ротової порожнини;
- своєчасне лікування хвороб зубів та ясен.
Відмінність протрузії від ретрузії
У разі недорозвиненості щелепи або скупченості зубного ряду зуби можуть випирати як вперед, так і назад. В останньому випадку говорять про ретрузії. Це протилежне протрузії явище, коли зуби спрямовані всередину ротової порожнини.
Ознаки ретрузії зубів
Ретрузія різців відображена в поглибленні передніх зубів всередину. Найчастіше це стосується нижньої щелепи, але зустрічається і на верхній. Як і протрузія щелепи, ретрузія буває і бімаксилярною.
Причини ретрузії
Причини ретрузійного зубного ряду майже такі ж, як і в протрузії, а саме:
- спадковість;
- особливості внутрішньоутробного розвитку плоду (зокрема, порушення закладки зубних зачатків) ;
- висока скупченість зубів;
- пізнє випадання молочних зубів;
- шкідливі звички в ранньому дитинстві (смоктання пальця, надмірне захоплення соскою);
- порушення розвитку щелеп.

Ретрузія зубів: наслідки
Як і протрузія зубів, не вилікувана ретрузія загрожує розвитком деяких ускладнень:
- зменшення передньої частини щелепи, через що виникає скупченість зубів;
- глибокий прикус, внаслідок чого зростає ризик травмування ясен;
- зміна форми зубних рядів;
- захворювання ясен;
- косметичні дефекти та психологічні проблеми.
Лікування ретрузії
Залежно від ступеня тяжкості ретрузії, кількості ретрузійних зубів та віку пацієнта, лікування може включати один або кілька наведених нижче методів:
- масаж зуба;
- застосування ортодонтичних кап;
- встановлення пластин;
- корекція брекетами.
Вибір того чи іншого методу корекції визначає лікар після ретельної діагностики.
Профілактика ретрузії
Ретрузійні зміни легко лікуються сучасними ортодонтичними способами. Однак найбільш ефективний варіант – своєчасна профілактика. Щоб запобігти розвитку схожого сценарію, фахівці рекомендують дотримуватися наступних правил:
- Усунення шкідливих звичок в ранньому дитинстві. Слідкуйте за тим, щоб дитина не смоктала палець і не захоплювалася сосками. Якщо годуєте малятко з пляшечки, то горлечко не повинно бути занадто широким. За таких обставин є небезпека розвитку аномального прикусу.
- Дихання носом. Відучити дитину від звички дихати ротом. Іноді це обумовлено хронічними захворюваннями органів дихання (наприклад, хронічний синусит). В такому разі необхідно своєчасне лікування таких патологій.
- Лікування стоматологічних захворювань. Регулярні огляди у лікаря-стоматолога та своєчасне лікування хвороб зубів та ясен мінімізує ймовірність появи патологічного розташування зубів.
Лікування протрузії та ретрузії в клініці ЦІС
У Центрі Ізраїльської Стоматології на Лівому березі Києва ретрузія та протрузія зубів лікуються сучасними ортодонтичними методами. Команда професійних фахівців ЦІС використовує в своїй практиці високотехнологічні вироби для корекції прикусу та зубного ряду. Це пристрої провідних світових виробників, що відрізняються високою якістю та надійністю в експлуатації.
Для кожного пацієнта (дитини або дорослого) лікарі ЦІС підбирають окрему схему лікування, яка стає зрозумілою після обстеження.
Поширені запитання
-
Що буде, якщо не лікувати протрузію і ретрузію зубів?
Це загрожує розвитком ряду порушень, перш за все, психологічного характеру, але не тільки. До таких ускладнень відносяться:
- порушення дикції;
- скупченість зубів;
- підвищена ймовірність інфекційно-запальних захворювань ротової порожнини;
- зношування зубів, прискорене їх руйнування через нерівномірне навантаження при жуванні;
- порушення роботи травного тракту (через порушення жування);
- погіршення зовнішнього вигляду і психологічні проблеми.
-
Скільки триває лікування?
Все залежить від ступеня тяжкості порушення і віку пацієнта. Якщо корекцію проводити в дитячому або підлітковому віці, то лікування проходить швидше і ефективніше. Пов’язано це з триваючим періодом формування зубощелепної системи. У дорослих процеси корекції проходять повільніше. Але це аж ніяк не привід відмовлятися від лікування дорослим людям. Лікування брекетами триває від 6 місяців до 2-х років.
-
Яка вартість лікування?
Ціна залежить від обсягу лікувальних заходів і складності конкретного випадку. Точна ціна обговорюється з лікарем на етапі діагностики.
Заключение
u003cpu003eВ конце материала еще раз напомним читателю основные тезисы относительно протрузии и ретрузии:u003c/pu003eu003culu003eu003cliu003eПротрузия зубов – дефект, при котором передние зубы выпячиваются вперед.u003c/liu003eu003cliu003eРетрузия – противоположное протрузии явление, когда передние зубы устремлены вглубь ротовой полости.u003c/liu003eu003cliu003eЛечение протрузии и ретрузии преимущественно ортодонтическое. В некоторых случаях прибегают к ортогнатической хирургии.u003c/liu003eu003cliu003eПрогнозы при данных патологиях благоприятные в большинстве случаев. При этом результат коррекции будет тем успешнее, чем раньше начать лечение.u003c/liu003eu003c/ulu003eДжерела:
- Almutairi TK, Albarakati SF, Aldrees AM. Influence of bimaxillary protrusion on the perception of smile esthetics. SaudiMed J. 2015 Jan;36(1):87-93. doi: 10.15537/smj.2015.1.9480. PMID: 25630010; PMCID: PMC4362187.
- Keim RG. The challenge of bimaxillary protrusion. J ClinOrthod. 2017 Jun;51(6):315-316. PMID: 29059058.
- Alqahtani ND, Alqasir A, Al-Jewair T, Almoammar K, Albarakati SF. Dental and soft tissue changes following extraction of second premolars in females with bimaxillary protrusion: A retrospective study. Niger J ClinPract. 2020 Aug;23(8):1110-1119. doi: 10.4103/njcp.njcp_636_19. PMID: 32788489.
- Yamashita S, Ai M, Hashii K, Akiyama S, Koike H, Numao H. Relationship between tooth contacts in the retruded contact position and mandibular positioning during retrusion. J OralRehabil. 2006 Nov;33(11):800-6. doi: 10.1111/j.1365-2842.2006.01662.x. PMID: 17002738.
- Xu Z, Hu Z, Wang X, Shen G. Severe anterior open bite with mandibular retrusion treated with multiloop edgewise archwires and microimplant anchorage complemented by genioplasty. Am J OrthodDentofacialOrthop. 2014 Nov;146(5):655-64. doi: 10.1016/j.ajodo.2013.11.025. Epub 2014 Oct 28. PMID: 25439216.