Базальна імплантація зубів

Нерідко імплантологам доводиться стикатися з частковою атрофією щелепної кістки своїх пацієнтів. Одним з варіантів виходу в таких ситуаціях є базальна імплантація зубів, коли імплант встановлюється в базальну частину кістки. Це свого роду компромісний варіант імплантації, який до недавнього часу користувався популярністю. Розглянемо особливості даної процедури, її переваги та недоліки для пацієнтів, які потребують імплантації.

Переглядів 360

Базальна імплантація зубів

Що таке базальна імплантація зубів

Під базальної імплантацією розуміють процедуру установки імплантів в основу щелепної кістки. Це базальний шар, який по суті є продовженням губчастого відділу.

Дана методика з’явилася в 1982 році з подачі французького лікаря Жана-Марка Жульє. Доктор довгий час шукав спосіб допомогти пацієнтам, у яких з тих чи інших причин атрофована щелепна кістка.

Примітно, що атрофічні процеси часто запускаються після видалення зубів. Справа в тому, що при пережовуванні їжі на кістку припадає навантаження, що дозволяє підтримувати оптимальний рівень кровопостачання кістки. Після видалення зубів кровопостачання погіршується, що призводить до поступової атрофії кістки. Це накладає певні складності в плані подальшої імплантації.

Поки доктор Жульє розробляв свою методику з встановлення імплантів в глибокі шари щелепної кістки, активно розвивався напрямок з нарощування кісткових тканин. Це призвело до того, що методика Жульє незабаром стала незатребуваною, оскільки нарощування кістки має низку переваг в порівнянні з базальною імплантацією.

Не дивно, що методика базальної імплантації, головним чином, прижилася в країнах колишнього СРСР, куди технології з нарощування кістки дійшли значно пізніше решти світу. Сьогодні ж така імплантація проводиться тільки в тих випадках, коли проведення інших методик неможливо. Проте, читачеві не заважає ознайомитися з цим способом імплантації. Це може стати в нагоді при зверненнях до стоматологів, які будуть пропонувати саме такий спосіб імплантації.

Особливості базальної імплантації: в чому відмінність від класичних варіантів

Розглянемо, чим базальна імплантація відрізняється від класичної.

 • Спосіб установки імплантів. Перша відмінність – установка імплантів на базальну частину щелепної кістки, чого немає при класичному варіанті імплантації.
 • Ціна. Як не дивно, але вартість такої процедури вище класичних варіантів. І це, незважаючи на той факт, що базальна імплантація не вимагає процедури нарощування кісткових тканин.
 • Тривалість лікування. Зазвичай, курс лікування при базальній імплантації складає близько 7-10 днів. Оскільки імплантат відразу ж занурюється в базальну частину щелепної кістки, то вже через 2-3 доби його навантажують коронкою. При класичному варіанті процедура займає до 5-6 місяців. Пов’язано це з періодом загоєння і приживлення імплантату.
 • Ступінь приживлюваності. Через фізіологічні особливості базального шару приживлюваність імплантатів за даного різновиду процедури нижче, ніж при класичній імплантації. Як відомо, в разі класичної імплантації зубів відторгнення імплантованих матеріалів відбувається вкрай рідко.
Базальна імплантація: показання
 • Пацієнти, у яких відсутня значна кількість зубів.
 • Пацієнти, у яких відсутні всі зуби на щелепі.
 • Значний рівень атрофії тканин ясен.
 • Наявність запальних патологій ротової порожнини (наприклад, пародонтоз).
 • Наявність протипоказань (або небажання) до носіння знімних протезів.
 • Наявність в ротовій порожнині кіст або доброякісних уражень.
 • Пацієнти, які потребують термінового відновлення зубного ряду.
Протипоказання до базальної імплантації зубів
 • Недостатня кількість кісткової тканини (яке не дозволяє занурити в базальну частину кістки імплантати).
 • Наявність злоякісних пухлинних захворювань.
 • Цукровий діабет, що складно піддається контролю цукрознижувальними препаратами або інсуліном.
 • Загострення низки хронічних захворювань, наприклад, артриту.
 • Важкі форми серцево-судинних захворювань.
 • Серйозні психічні розлади.

Базальні імплантати

У чому суть базальної імплантації: етапи проведення процедури

Базальна імплантація здійснюється у тих випадках, коли у пацієнта відсутні мінімум 3 зуба. Пов’язано це, перш за все, з великими розмірами імплантів, які вимагають досить простору в щелепній кістці. Процес установки таких конструкцій передбачає проведення ряду процедур. Розглянемо їх докладніше.

Діагностика

Будь-яка медична лікувальна процедура вимагає попередньої діагностики. Якщо пацієнт потребує імплантації, то спочатку проводиться огляд ротової порожнини. Лікар оцінює стан щелепних кісток, розміри альвеолярних відростків. Потім пацієнтові призначають рентгенографічне дослідження або комп’ютерну томографію. Також необхідно здати аналіз крові, щоб виключити патології, при яких імплантація небажана.

Тривимірне моделювання

Спочатку необхідно змоделювати розташування імплантатів в ротовій порожнині. Для цього застосовується спеціальна комп’ютерна програма, яка дозволяє правильно побудувати модель і уникнути помилок.

Імплантація

Основний етап процедури. Пацієнта вводять в стан медикаментозного сну, після чого приступають до установки імпланта. Після установки лікар зашиває м’які тканини, що оточують імплант.

Протезування

Відразу або через 1-3 доби лікар встановлює протез. Це можуть бути як тимчасові, так і постійні (незнімні) конструкції. Установка протеза здійснюється з корекцією нахилу, щоб максимально точно відтворити природне положення зубного ряду. Часто доводиться спочатку встановлювати тимчасові протези, а через 5-12 місяців їх змінюють на постійні коронки з металокераміки.

Різновиди базальних імплантів

Якщо рішення про базальну імплантацію прийнято, то в такому випадку лікареві належить підібрати відповідний імплантат. В даний час існують кілька видів базальних імплантів. Розглянемо чотири найпопулярніших варіанти:

 • Дискові. Цей різновид імплантів так назвали через форму. Встановлюються такі елементи в компактну частину щелепної кістки. Процедура імплантації таких імплантів досить травматична. Перед установкою лікареві необхідно прибрати частину слизової і кістки. Післяопераційні травми великі, що вимагає тривалого відновлення. Крім того, ніхто не дасть гарантій щодо приживлюваності дискових імплантатів. В даному випадку достатньо велика ймовірність відторгнення і розвитку періімплантиту – запального процесу в м’яких і твердих тканинах, спровокованих імплантацією. Сьогодні дискові імплантати майже ніхто не встановлює. Однак, якщо вам запропонували такий варіант, то рекомендуємо проконсультуватися з іншими лікарями.
 • Класичні імплантати для базальної імплантації. Такі конструкції являють собою титанові штифти конічної форми. Оскільки їх встановлюють в глибокий (базальний) шар, то їх розміри більше звичайних імплантів. Такий імплантат випускається разом з абатментом – частиною, на яку встановлюють коронку. Більшість класичних імплантів без абатмента (його встановлюють після приживлення). У класичних конструкціях для базальної імплантації більш вираженою є різьба, що спрощує процес установки.
 • Виличні. Це титанові імплантати, призначені для протезування верхньої щелепи. Їх встановлюють під кутом в діапазоні від 30 до 60 градусів. Найчастіше такі конструкції використовуються для імплантації All-on-4 або All-on-6.
 • Компресійні. Цей різновид конструкції встановлюється як в губчасту, так і в компактну кістку щелепи. Такі імплантати мають особливий – компресійний тип різьблення. Після їх установки запускається процес утворення щільних кісткових тканин.

Види імплантів для базальної імплантації

Базальна імплантація: переваги
 • Мінімальна кількість кісткової тканини. На відміну від класичних варіантів імплантації, базальна імплантація не потребує нарощування кістки.
 • Заміщення великої кількості зубів. Базальна імплантація підходить для пацієнтів, яким потрібно замістити 3 і більше зубів.
 • Швидке протезування. Немає необхідності чекати місяці, поки не приживуться імплантати. Пацієнту через 1-3 доби ставлять коронку.
 • Мінімальна кількість відвідувань клініки. Кілька днів достатньо для повної заміни відсутніх зубів.
 • Відсутність інших хірургічних втручань. При проведенні базальної імплантації немає необхідності в проведенні супутніх оперативних втручань.
Недоліки базальної імплантації
 • Погана інтеграція базальних імплантатів. Основним недоліком базальної імплантації є погана інтеграція штучних елементів в кістку (або зовсім її відсутність). Пов’язано це з тим, що базальні імплантати фіксуються в тверді тканини кістки, проходячи крізь губчасту тканину. У цій області імплантати погано приживляються (або зовсім не приживляються). У зв’язку з цим існує небезпека того, що імунна система пацієнта почне розпізнавати імплантат як чужорідний елемент, що призведе до його відторгнення.
 • Висока травматичність. Ще один недолік – високий рівень пошкодження глибоких шарів кісткових тканин в щелепі. У разі, коли імунна система почне відторгати імплантат, лікарю необхідно буде його видалити, а разом з імплантом і порівняно великі фрагменти кістки. На цьому місці утворюється велика лунка. Згодом лікарям належить провести велику роботу по відновленню обсягу кістки.
 • Висока рухливість імплантів. Базальні імпланти відрізняються від класичних відносно високим профілем рухливості. Це особливо помітно при тривалих функціональних навантаженнях.
 • Тривалий період відновлення. Після операції по імплантації базальних імплантів у пацієнта відносно довгий час проходять набряки і післяопераційні болі.
 • Не вирішуються анатомічні та естетичні проблеми. Після базальної імплантації зуби біля основи виглядають неприродно. Крім того, некрасиво виглядають і м’які тканини ясен.
 • Відсутність практики в розвинених країнах. У питаннях медицини і науки завжди потрібно орієнтуватися на найбільш розвинені країни. Ні в США, ні в країнах Євросоюзу технологія базальної імплантації зубів не схвалена.

Альтернативні способи імплантації зубів

Якщо виникає необхідність у проведенні імплантації, то, перш за все, лікарі-імплантологи пропонують пацієнтам наступні види імплантації:

 • Класична імплантація з нарощуванням кісткової тканини.
 • Протезування All-on-6.
 • Протезування All-on-4.
 • Системи імплантів Alpha Bio, Ab Dental, Straumann і інші.

У Центрі Ізраїльської Стоматології лікарі-імплантологи підбирають для пацієнтів оптимальні варіанти. Наші фахівці ніколи не порадять методику відновлення зубного ряду, яка згодом може виявитися шкідливою або неякісною. Якщо пацієнту з тих чи інших причин протипоказані імплантати, то в такому випадку підбирається оптимальний варіант протезування зубів.

Зберегти статтю у:

Рейтинг:

Відгуків 0

Схожа стаття

Михаил Хецуриани - 13 Грудня 2021

Рекомендуємо статтю

Михаил Хецуриани - 09 Грудня 2021

Читати також

Михаил Хецуриани - 19 Листопада 2021

Відгуки

Загальна оцінка: 0 из 5
Написати відгук
Ваша оцінка: 
0.0

Професор щелепно-лицьової хірурги в Ізраїлі, завідувач відділення, з досвідом роботи у воєнний час та лікуванні людей з вогнепальними пораненнями готовий давати Zoom-консультації для наших лікарів та лекції з щелепно-лицьової хірургії у складних випадках.

Телефонувати на +380672350935