Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (20)

Що робити, коли пече язик

Найчастіше печіння на язиці або в порожнині рота виникає при вживанні гострої їжі. Іноді такий симптом виникає і без видимої на те причини. Якщо пече язик, то причиною тому можуть бути як хвороби ротової порожнини, так і захворювання і стану внутрішніх органів. Розглянемо головні причини синдрому палаючого рота, і дізнаємося, що робити в таких випадках.

 • 33106
 • ~ 11 хвилин читання
Зберегти статтю в:
 • Дата публікації: 17.07.2022
 • Дата останнього редагування: 24.08.2022
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Чому пече язик: найпоширеніші причини

Любителі гострої їжі не з чуток знають, як пече язик. Варто гострої їжі тільки доторкнутися до язика, як смакові сосочки миттєво реагують на перець. Іноді такий стан не пов’язаний з вживанням перчених страв.

За статистикою, близько 1% людей страждає від синдрому печіння в роті. Це, коли язик і порожнина рота “горить” без видимої на те причини. Більш того, і при проведенні діагностичних процедур лікарі часто розводять руками, так і не зрозумівши причину такого симптому.

Найбільш правдоподібним поясненням синдрому печіння в роті є теорія про патологічну зміну нервових закінчень язика. Швидше за все, печіння на язиці в даному випадку – це наслідок зміни поляризації нервових клітин. З незрозумілих поки причин, у жінок синдром печіння язика і порожнини рота зустрічається в 5-7 разів частіше, ніж у чоловіків.

У більшості випадків лікарям все ж вдається визначити причину такого симптому. Розглянемо найбільш часті варіанти захворювань і станів, на тлі яких пече язик:

 • Хвороби зубів і порожнини рота. Найочевидніша причина – стоматологічні патології. Наприклад, це гінгівіти, пародонтити, запущені форми карієсу та інші. Причини печіння і хворобливості слизових оболонок порожнини рота і язика в запаленні, яке виникає на тлі інфекції або неінфекційного запального процесу.
 • Дія хімічних і фізичних агентів. Запальні процеси в порожнині рота розвиваються при впливі хімічних або фізичних агресивних агентів. Наприклад, це шлунковий сік при гастроезофагеальної хвороби, виразці шлунка або блювоті. В такому випадку кислий вміст шлунка закидається в стравохід і порожнину рота, де подразнює. Негативно на стані слизової порожнини рота позначаються і деякі види лікування, наприклад, хіміотерапія або опромінення.
 • Грибкова інфекція порожнини рота. Поширена причина, по якій пече язик – грибок. Зазвичай, це інфекція дріжджоподібними грибками з роду Candida. Відповідно, таку хворобу називають кандидозом. У народі вона відома, як молочниця. Таку назву обумовлено характерними зовнішніми проявами, а саме – білим сирнистий нальотом мови. Примітно, що кандиди – це представники нормальної флори людини. Деяка кількість цих грибків завжди знаходиться в слизових оболонках і шкірних покривах. Однак, як тільки імунна система дає збій або порушується баланс мікрофлори (наприклад, при прийомі антибіотиків), то грибок починає безконтрольно розмножуватися. Так виникає молочниця. У рідкісних випадках кандидоз порожнини рота протікає без білого нальоту язика, однак печіння присутнє.
 • Стоматит. Нерідко печіння мови відзначається при афтозному стоматиті. Це різновид стоматиту, при якому на язиці утворюються закруглені афти (або вогнища ерозії). Подібні утворення з’являються не тільки на поверхні язика, а й щік, піднебіння та інших частин порожнини рота.
  Алергічна реакція. Печіння кінчика язика або інших його частин іноді спровоковано алергічною реакцією. Як правило, це реакція на харчовий алерген. Особливу обережність в даному випадку варто проявляти щодо деяких екзотичних фруктів. Нерідко саме заморські фрукти стають джерелом алергенів.
 • Лікарські засоби. В інструкції до деяких медикаментів чорним по білому написано, що в якості побічних ефектів можливо відчуття печіння в роті. Часто такий ефект виникає від препаратів, що знижують кров’яний тиск, антидепресантів, заспокійливих засобів і деяких антибіотиків.
 • Цукровий діабет. Як відомо, високий рівень цукру в крові надає токсичну дію на організм. В першу чергу при цьому страждають судини (розвиваються ангіопатії) і нервові волокна (розвиваються невропатії). При діабетичної невропатії іноді уражаються і нервові закінчення язика, що призводить до відчуття печіння, зміни смаку, поколювання або оніміння. Відповідно, такі симптоми можливі і при деяких неврологічних патологіях, наприклад, розсіяному склерозі та інших.
 • Глосит. Поширеною причиною відчуття печіння або больового синдрому мови є глосити. Це запалення язика, що виникають внаслідок інфекційних і неінфекційних причин. Часто причиною такого симптому служить так званий “географічний язик” або мігруючий глосит. В даному випадку язик покривається плямами, і за зовнішніми контурами нагадує карту світу.
 • Дефіцит вітамінів і мінералів. Відчуття печіння в ротовій порожнині можливо і при нестачі деяких вітамінів і мінералів, зокрема, вітамінів групи В, заліза або фолієвої кислоти. В даному випадку виною гіповітамінозу можуть виступати різні захворювання, що заважають біологічно активних речовин всмоктуватися в тонкому кишечнику. Наприклад, це целіакія – захворювання, при якому відзначається непереносимість глютену.
 • Інші захворювання. Хворобливість і печіння в ротовій порожнині можливо і при деяких інших захворюваннях – аутоімунних порушеннях, скарлатині, пухлинних та інших патологіях.
Географічний язик
Географічний язик

Фактор ризику

Для такого симптому як печіння язика або ротової порожнини, досить складно визначитися з факторами ризику. Справедливими будуть ті фактори ризику, які сприяють розвитку вищеописаних захворювань і станів. До таких факторів належать:

 • неналежна гігієна порожнини рота;
 • несвоєчасне лікування стоматологічних захворювань;
 • неправильний догляд за зубними протезами (це сприяє появі інфекцій);
 • порушення харчової поведінки;
 • тривалий прийом антибіотиків або неправильний прийом цих ліків;
 • тривалий прийом препаратів, що регулюють кров’яний тиск;
 • спадкові та набуті патології органів шлунково-кишкового тракту;
 • відсутність контролю рівня цукру при цукровому діабеті 1-го і 2-го типів;
 • гормональні зміни, наприклад, період менопаузи;
 • відсутність профілактичних оглядів у стоматолога.

Супутні симптоми

Цей симптом проявляється по-різному. Часто пече кінчик язика, але буває, що пече весь язик або тільки його основу. Нерідко при печіння порожнини рота також відзначаються і інші, супутні симптоми. Серед таких-біль в горлі, сухість у роті, утруднене ковтання, поява білих плям на язиці та інші.
Хворий також може відчувати пощипування, поколювання або саднение в ротовій порожнині. Характер больових відчуттів буває гострим і хронічним. Якщо симптом турбує нерегулярно, то важливо зрозуміти, за яких обставин він розвивається. Наприклад, якщо язик починає палити щоразу, коли ви їсте ананаси, манго або інші алергенні продукти, то, швидше за все, причина в їжі.

Коли звертатися до лікаря

Якщо відчуття печіння в ротовій порожнині виникає не в перший раз, і виною тому не гостра їжа, то це привід для звернення до лікаря. Виходячи з перерахованих вище причин, то зайнятися цією проблемою можуть лікарі різних спеціальностей. В першу чергу, це терапевти. Лікар загальної практики, на підставі взятого анамнезу зможе виключити ряд патологій і направити пацієнта до потрібного фахівця. Серед таких – стоматологи, ендокринологи, інфекціоністи, гастроентерологи та інші.

Важливо!

При опитуванні лікарю слід розповісти про всі супутні захворювання, спосіб життя і препарати, які приймаєте. Ця інформація допоможе лікарю виключити ряд захворювань і швидше виявити причину симптому.

Печіння язика: способи лікування

Після проведення діагностики та встановлення причини печіння язика лікар призначає відповідне лікування. Обсяг терапевтичного втручання, головним чином, залежить від першопричини симптому. При такому симптомі застосовуються такі варіанти терапії:

 • Знеболювальне, симптоматичне лікування. Для цих цілей використовуються анестезуючі препарати.
 • Антибактеріальна терапія. Призначається при встановленні бактеріальної інфекції ротової порожнини.
 • Лікування у стоматолога. Пацієнту проводять комплекс лікувальних заходів для усунення карієсу, пульпіту, гінгівіту, пародонтиту та інших стоматологічних захворювань.
 • Протигрибкова терапія. Застосовується при грибковому ураженні ротової порожнини (кандидозі).
 • Лікування цукрового діабету. Призначаються цукрознижувальні препарати, а також спеціальна дієта, що обмежує споживання простих вуглеводів.
 • Протиалергічне лікування. Застосовується при алергічних реакціях. Найбільш ефективним способом в такому випадку буде уникнення контакту з алергеном. А для купірування алергічної реакції застосовуються антигістамінні препарати.
 • Лікування неврологічних і психічних порушень. Залежно від першопричини печіння в роті, пацієнту призначаються протиепілептичні засоби, антидепресанти та інші препарати, що поліпшують діяльність нервової системи.
 • Психотерапія. Іноді при такому симптомі допомагає і психотерапія. Зокрема, це працює, якщо симптом пов’язаний з підвищеним рівнем стресу або розладом психічного здоров’я.
 • Інші види лікування. Для кожного пацієнта підбирається індивідуальна схема терапії.

  Домашні методи і народна медицина

Для лікування цього симптому застосовуються різні засоби народної медицини, що володіють заспокійливою дією на слизову оболонку ротової порожнини. Розглянемо найпопулярніші такі засоби:

 • Полоскання відварами лікарських рослин. Для цих цілей використовується шавлія, квітки ромашки, алое, квітки липи та інші лікарські рослини, що володіють заспокійливою дією.
 • Полоскання ротової порожнини розчином солі. Сіль має легку протизапальну і протинабрякову дію.
 • Смоктання кубиків льоду. Така процедура не тільки заспокоїть “палаючий” язик, а й зміцнить горло.

Для підтримки здоров’я порожнини рота важливо пити достатньо рідини. Це дозволить уникнути сухості рота і ряду проблем, які пов’язані з цією обставиною (зокрема, інфекції ротової порожнини).

Лікування печіння язика

Можливі ускладнення

Щоденні болі і відчуття печіння на язиці і ротовій порожнині доставляють не тільки фізичний, а й психологічний дискомфорт. При хронічному процесі у людини можуть з’явитися психічні розлади, аж до депресивного стану. Для корекції емоційного стану лікар таким пацієнтам призначає препарати і когнітивно-поведінкову терапію.

Профілактичні заходи

До профілактичних заходів щодо “пекучого” язика можна віднести наступні заходи:

 • Належна гігієна зубів і ротової порожнини.
 • Щоденне чищення язика спеціальним очищувачем (але не щіткою!).
 • Дотримання питного режиму.
 • Уникнення алергенів, зокрема, харчових.
 • Контроль рівня цукру в крові.
 • Своєчасне лікування органів шлунково-кишкового тракту.
 • Дотримання принципів збалансованого харчування.
 • Регулярні профілактичні огляди у лікаря-стоматолога (не менше 2 разів на рік).
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Коментарі до статті
Общая оценка
5 / 5
 • Все комментарии 19
 • Нейтральные 0
 • Положительные 19
 • Виктория 20.04.2023

  Спасибо, все очень доступно описаны симптомы и их решения. Хорошая статья .

  • 1
  • 0
 • Валентина 11.04.2023

  Полезная статья,но причину трудно установить.

  • 4
  • 0
 • Належда 09.03.2023

  Спасибо, очень объемно и детально описали причины жжения языка и слизистой рта.

  • 7
  • 0
 • Игорь 28.09.2022

  Очень полезная информация

  • 13
  • 2
 • Умид 12.09.2022

  Спасибо

  • 4
  • 0

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки