Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
  • 18
  • Нам
  • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
  • 0 800 33-08-12
  • Зателефонувати
Гаряча лінія

Кюретаж ясен

Коли мікроби руйнують зуби і ясна зсередини, то простим чищенням зубного нальоту не обійтися. В такому випадку пацієнт потребує хірургічного втручання – очищення від підясеневих патологічних утворень, які спостерігаються при запальних патологіях пародонту. Така процедура називається кюретажем і є незамінною в лікуванні пародонтиту.

Кюретаж ясен
0 %
Розстрочка під 0% від банку

Ми співпрацюємо з Моно Банком та Приватбанком та пропонуємо вигідні та зручні умови оформлення розстрочки на всі види стоматологічних послуг.

Зміст статті
  • Дата публікації: 25.07.2022
  • Дата останнього редагування: 10.09.2022
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Що таке кюретаж ясен

Гігієна ротової порожнини – обов’язкова умова здоров’я зубів і ясен. Запальні процеси, що зачіпають ясна і окремі елементи зубів, спровоковані патогенної і умовно-патогенною мікрофлорою ротової порожнини. Стежити за гігієною зубів привчають з дитинства, проводячи чистку двічі на день. Варто пропустити цю процедуру, як на наддесневой частини і зубах утворюється наліт.
Зневажливе ставлення до гігієни зубів з часом погіршує стан ротової порожнини. Скупчення частинок їжі на зубах і в міжзубному просторі – найкраща умова для розмноження бактерій, що формують відкладення не тільки на поверхні ясен, але і в підясеневій області.

Якщо з нальотом на зубах і яснах впоратися можна за допомогою зубної щітки, то з відкладеннями під яснами справи куди складніше. Очистити ясна в такому випадку можна за допомогою спеціальних стоматологічних процедур, зокрема кюретажу.
Кюретаж ясен (або кюретаж пародонтальних кишень) – це хірургічне втручання, що проводиться з метою очищення пародонтальних кишень від патогенних мікроорганізмів, грануляцій, патологічних тканин, залишків їжі і твердих відкладень, що сприяють постійному запаленню ясен.

Кюретаж відноситься до числа стоматологічних операцій, які виконуються хірургом-стоматологом або хірургом-парадонтологом. У Центрі Ізраїльської Стоматології на Лівому березі Києва процедуру виконують досвідчені стоматологи з багаторічним стажем хірургічної практики. У низці випадків чистку підясеневої області поєднують з установкою остеозаміщуючих матеріалів. Необхідність в такій процедурі виникає при ураженні кісткової тканини. Остеозаміщуючі елементи заповнюють кісткову тканину, яка була втрачена через патологічниі зміни.

Показання до кюретажу ясен

Кюретаж показаний при локальній або генералізованій формі пародонтиту – запаленні тканин пародонта, опорного апарату зубів. Це захворювання, при якому спостерігається формування пародонтальних кишень. Таким чином, при пародонтиті відбувається руйнування зубоясеневого кріплення. У щілину між зубами і яснами потрапляють мікроорганізми з частинками їжі, через що з’являється наліт і тверді зубні відкладення. Так розвивається запалення, що призводить до почервоніння і набряку ясен. Однією із ознак патологічного процесу є кровоточивість ясен під час чищення зубів, що вказує на можливу появу пародонтальних кишень.

Утворення пародонтальних кишень

У здорової людини між зубами і яснами є щілина. Величина таких кишень в нормі не перевищує 3-х міліметрів. При такому розмірі кишень для очищення досить дотримуватися прийнятих правил гігієни ротової порожнини і зубів.

Поява пародонтальних кишень, розмір яких становить 4 і більше мм. – тривожний симптом, що вказує на прогресування пародонтиту. В такому випадку чистку пародонтальних кишень варто довірити стоматологу, оскільки в домашніх умовах робити це неможливо.

При розвитку пародонтиту ясенні кишені з одного боку складаються зі стінки кореня зубів, а з іншого боку – з поверхні ясен. На зубах відмічається мікробний наліт, а на уражених яснах – наявність грануляцій (пухка сполучна тканина, що кровоточить) і патологічного епітелію. Таким чином, пародонтальні кишені складаються з грануляцій, зубних відкладень і патологічно зміненого епітелію.

Ушкодження кісткової тканини

Патологічний процес при утворенні ясенних кишень без належної терапії не припиняється. Ушкоджень зазнають не тільки зубні тканини, але і ясна, а також кісткові тканини, що оточують коріння зубів (зубні альвеоли). При цьому альвеолярна кістка заміщується грануляціями, в яких міститься велика кількість мікроорганізмів і гігантських клітин, що руйнують кісткову тканину (остеокластів).

Пошкодження кісткової тканини може ніяк не проявлятися зовні. При огляді ясна у пацієнта виглядають здоровими, а патологічні зміни видно тільки на рентгенівському знімку.

Лікування пародонтиту

Для чого при пародонтиті потрібен кюретаж пародонтальних кишень

Кюретаж проводиться за медичними показаннями. У даному випадку основним фактором виступає величина пародонтальної кишені. Якщо розмір щілини максимум 3-4 мм., то видалення відкладень і підясеневого нальоту ще можна здійснити за допомогою ультразвукового (наприклад, німецький апарат «Вектор») або лазерного обладнання, призначеного для цих цілей.
При глибоких кишенях без операції не обійтися, оскільки тільки так можна якісно видалити патологічні елементи, з яких складаються пародонтальні кишені. У таких випадках проводять відкритий кюретаж або лоскутні операції для зупинки прогресування хронічного пародонтиту.

Призначити кюретаж може тільки лікар після ретельної діагностики. Необхідність кюретажу чи інших стоматологічних процедур визначається такими факторами як розмір ясенних кишень, кровоточивість ясен, рухливість зубів і іншими.

Протипоказання

  • Гній в ясенних кишенях;
  • Аномалії прикусу;
  • Надмірна рухливість зубів;
  • Надмірна кровоточивість ясен;
  • Інфекційні патології;
  • Складності з проведенням анестезії.

Кюретаж ясен: процедура проведення та види

Розрізняють відкритий і закритий кюретаж. Вибір конкретного методу залежить від клінічного випадку, де суттєвим фактором виступає величина ясеневих кишень. Розглянемо докладніше зазначені варіанти процедур.

Закритий кюретаж

Закритий кюретаж застосовують на початковій стадії пародонтиту, коли глибина ясеневої кишені не перевищує 4 мм. Мета процедури – усунення підясеневих відкладень і грануляцій, від яких неможливо було позбутися при інших стоматологічних процедурах.

Закритий кюретаж проводиться при місцевій анестезії. У порівнянні з відкритим кюретажем, дана процедура вважається нескладним втручанням, що не вимагає серйозного хірургічного досвіду з боку стоматолога. Після процедури лікар санує ротову порожнину, обробляє ясна антисептичними розчинами, після чого накладається пов’язка, що захищає поверхню рани від пошкоджень і інфекцій.

Закритий кюретаж популярний в клініках, де немає досвідчених стоматологів-хірургів, які вміють проводити відкритий кюретаж і лоскутні операції.

Закритий кюретаж має ряд недоліків. Перш за все, це відсутність візуального контролю процедури. Лікар не бачить, що відбувається в області, яка очищується. Тому при закритому типі кюретажу видалення патологічних елементів запалених пародонтальних кишень здійснюється наосліп. Через відсутність візуального контролю, в запаленій кишені після кюретажу можуть залишатися деякі патологічні складові. Наприклад, грануляції або частина зубного відкладення.

Візуальний контроль в ході процедури погіршується і внаслідок кровотечі, що виникає при проведенні кюретажу. Щоб уникнути кровоточивості і суміжних незручностей, в ряді випадків кюретаж здійснюється не кюреткою, а лазером. Лазерні технології, які сьогодні застосовуються у стоматології, роблять операції менш травматичними. Використання лазеру при кюретажі знижує втрати крові при операції.

Особливості відкритого кюретажу

Відкритий кюретаж відрізняється від закритого тим, що в даному випадку лікар відшаровує слизову тканину, що забезпечує кращий візуальний контроль, ефективне очищення і видалення патологічних елементів пародонтальної кишені. Крім того, відкритий кюретаж дозволяє відновити структуру зруйнованої кісткової тканини шляхом підсадки синтетичних кісткових елементів. Процедура проводиться з використанням антибіотиків і ділиться на п’ять етапів, кожен з яких заслуговує більш детального роз’яснення.

1. Етап №1

Підготовчий етап. Перш ніж приступати до відкритого кюретажу, пацієнту видаляють зубні відкладення і усувають запальні процеси в яснах і ротовій порожнині. Якщо у хворого відзначається надмірна рухливість уражених пародонтитом зубів, то перед кюретажем проводиться шинування. Ця процедура зміцнює зубний ряд і рятує зуби від подальшого розхитування і повної втрати. Якщо кюретаж проводиться без попереднього шинування, то це тільки збільшить хиткість зубів.

2. Етап №2

Анестезія. Для знеболення пацієнту проводять місцеву анестезію.

3. Етап №3

Надріз. Для отримання доступу до зубного кореня і кісткової тканини лікар виконує надріз ясен. З обох сторін зубного ряду відшаровується слизова, що дозволяє лікарю побачити пародонтальні кишені і підясеневі патологічні утворення.

4. Етап №4

Видалення грануляцій. За допомогою кюреток лікар видаляє патологічно змінені тканини з грануляціями. Для цього також використовується і скейлер (або скалер) – ультразвуковий прилад для видалення нальоту. Під впливом ультразвуку грануляції розм’якшуються, що полегшує їх видалення кюретками. Лікар видаляє всі патологічні елементи пародонтальної кишені аж до цементу, що зазнав некрозу.

При глибоких ясеневих кишенях на цьому етапі лікар також проводить і підсадку кісткового матеріалу для усунення дефектів кісткових тканин.

5. Етап №5

Накладення швів. Після закінчення процедури лікар повертає відведений шар слизової на колишнє місце і накладає шви. Для якнайшвидшого загоєння на місце втручання накладається пов’язка з ліками.

Вакуумний, ультразвуковий та лазерний кюретаж

Кюретаж пародонтальних кишень іноді проводиться з використанням вакуумних, ультразвукових і лазерних технологій. При цьому кюретаж ясен здійснюється «класичним» хірургічним інструментарієм. Як доповнення, для підвищення ефективності процедури використовується вакуумний аспіратор для якнайшвидшого видалення слизу або кров’яних згустків, що утворилися в процесі проведення кюретажу.

Для подрібнення твердого зубного нальоту використовується ультразвуковий апарат «Вектор» або лазер. Сучасні лазерні прилади для кюретажу видаляють накопичений наліт і відкладення на зубах і яснах без травмування здорових тканин. Крім того, лазер має стимулюючу дію на регенерацію тканин ясен.

Інструменти для кюретажу ясен

Інструменти для кюретажу виготовлені з металу або пластику. Вони можуть бути покриті алмазним напиленням або тефлоном.
Якщо мова йде про м’який наліт, то частіше застосовуються кюретки з пластика або тефлону. Якщо ж необхідно очистити імплант, то застосовуються імплакери – особливі пластмасові інструменти для кюретажу. При висіченні ясен застосовуються інструменти з алмазним напиленням.

 

Інструменти для кюретажу

Кюретаж: переваги і недоліки

Оцінюючи переваги і недоліки кюретажу, справедливо розглянути плюси і мінуси кожного виду процедури. Наприклад, до переваг закритого кюретажу відносять порівняно невисоку вартість процедури. При цьому така процедура малоефективна у разі, якщо розмір ясенних кишень перевищує 4 мм. У таких випадках найефективнішим способом буде відкритий кюретаж.

Відкритий спосіб кюретажу – методика, що дозволяє усунути патологічні пародонтальні кишені і зупинити розвиток пародонтиту. Ще одна перевага цих методик – можливість відновити кістку. При цьому відкритий кюретаж не позбавлений і недоліків. Розглянемо їх докладніше:

Недоліки кюретажу

  • Потребує високої кваліфікації стоматолога-хірурга. Лікар, який виконує таку операцію, повинен володіти спеціалізацією «пародонтологія».
  • Перед проведенням оперативного лікування, необхідні підготовчі процедури.
  • Вартість відкритого кюретажу більша, ніж закритого.
  • Процедура вимагає від пацієнта дисциплінованості і чіткого виконання лікарських рекомендацій. Пацієнту доведеться докласти зусиль для досягнення результату.
  • Після відкритого кюретажу можливо оголення коренів і зниження рівня ясен через вилучення тканин з грануляціями.
  • Процедура відкритого кюретажу займає чимало часу. За один сеанс обробляється ділянка з 6-7 зубів, що займає 2-3 години.

Догляд за зубами після кюретажу ясен

Після закритого кюретажу не рекомендується приймати їжу мінімум 2-3 години. Протягом дня слід утриматися від чищення зубів, обмежившись лише полосканнями.

Відкритий кюретаж є повноцінною операцію, тому ясна після такої процедури відновлюється до 10 днів. Наявність нестерпного болю після відкритого кюретажу може вказувати на ускладнення, тому в такому випадку рекомендуємо звертатися до лікаря. Перші 2 дні після процедури бажано харчуватися м’якою і теплою їжею. Умова правильного догляду за ротовою порожниною і яснами після відкритого кюретажу – полоскання з антисептичними препаратами за призначенням лікаря.

Поширені запитання

  • Як часто роблять кюретаж?

    Найчастіше кюретаж проводиться один раз. При цьому у низці випадків можливе повторне проведення процедури або її проведення в 2-3 етапи. У даному випадку кількість проведених процедур закритого або відкритого кюретажу залежить від глибини ясеневих кишень, ступеня ураження альвеолярної кістки, хиткості зубів і ряду інших факторів, що впливають на тактику стоматологічних процедур.

  • Як довго триває процедура?

    Однозначно відповісти на це питання складно, оскільки все залежить від складності клінічного випадку і різновиду кюретажа. Найчастіше процедура триває 30-90 хвилин. Якщо мова йде про відкритий кюретаж, то очищення ділянки з 6-7 зубів триває 2-3 години. Час процедури залежить від кількості уражених зубів і супутніх стоматологічних патологій. Оскільки відкритий кюретаж супроводжується відшаруванням слизової ясен, то дана процедура триває довше закритого кюретажу.

  • Скільки часу потрібно для загоєння ясен?

    Час загоєння залежить від особливостей організму, а також обсягу хірургічного втручання. Ясна загоюються через 7-10 днів після кюретажу.

  • Яку їжу можна вживати після процедури?

    Після кюретажу протягом 2-3 днів не рекомендується вживати тверду суху їжу, яка травмуює тканини ясен.

Наші ціни:

  • Використання системи «АНТИ-СНІД»

    це стерильний лоток з інструментами, який використовується при огляді або лікуванні, обов’язкова програма для всіх пацієнтів

    190 грн
  • «Vector» терапія на обидві щелепи

    1-е відвідування, проводиться завжди після професійного чищення зубів при парадонтиті або інших захворюваннях ясен

    4 600 грн
  • «Vector» терапія на обидві щелепи

    2-е відвідування, проводиться завжди після професійного чищення зубів при парадонтиті або інших захворюваннях ясен

    3 600 грн
  • Закритий кюретаж 1-ої пародонтальної кишені

    анестезія, кюретаж, медикаментозна обробка парадонтальних кишень препаратами: Alveogel Septodont, Alvogyl

    750 грн

Схожі послуги

Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

    * - поле є обов'язковим для заповнення
    Кушнірук Світлана Михайлівна

    Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки