Резервні номери телефонів: 0 (96) 598 66 30
 • 17
 • Нам
 • Років
Пн - Сб  з 9.00 – до 21.00 Працюємо Пн - Сб
 • 0 800 33-08-12
 • Зателефонувати
Гаряча лінія
Коментарі (1)

Наслідки брекетів: правда та вигадка

Наслідки носіння брекетів справді можуть бути невтішними, але тільки в тому разі, якщо нехтувати рекомендаціями лікаря. В першу чергу це стосується гігієни ротової порожнини. В такому разі стоматолог знімає брекети достроково.

 • Автор публікації
 • Хецуриани Михаил
 • 21.03.2023
 • 4714
 • ~ 12 хвилин читання
Зберегти статтю в:
Зміст статті
Увага!

Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування

Наслідки встановлення брекетів

Користь брекетів незаперечна. Ці ортодонтичні вироби активно використовуються для корекції різних дефектів зубів. Однак під час неправильної експлуатації брекети можуть завдати шкоди. Перед їх встановленням лікар обов’язково розповість пацієнтові про можливі негативні наслідки (які часто носять тимчасовий характер). До таких належать:

 • Неприємне відчуття в роті. Це нормальна реакція на появу стороннього предмета в ротовій порожнині. До брекетів, зазвичай, звикають протягом 2-4 тижнів. Перші дні – найнеприємніші, але дуже скоро ви відчуєте полегшення, а потім звикнете.
 • Зубний біль. Головне завдання брекетів – переміщення та / або поворот зуба в анатомічно правильне положення. Відповідно, у міру дислокації зуба трохи травмуються м’які тканини. Виникає біль. Здебільшого вона легка і має ниючий характер. У рідкісних випадках пацієнту доводиться приймати знеболюючі.
 • Підвищене слиновиділення. Цей симптом також доведеться перетерпіти, оскільки він тимчасовий. Поява стороннього тіла в ротовій порожнині – це сигнал для підвищеного слиновиділення. Через кілька днів виділення слини нормалізується.
 • Порушення дикції. Найбільше дістається тим, хто змушений працювати на публіку. З іншого боку, таким людям особливо потрібно подбати про красу зубів. Ось і доводиться йти на такі «жертви». Відзначимо, що і ця проблема також тимчасова. Ви дуже швидко адаптуєтеся до нових умов.
 • Проблеми з яснами. У деяких пацієнтів тривалий час можуть бути незначні запалення на яснах, викликані брекетами. З цим легко впоратися. Досить полоскати рот спеціальними розчинами та використовувати протизапальні гелі. Але якщо запалення викликано недостатньою гігієною під час носіння брекетів, то в такому разі лікування буде більш складним та тривалим. Іноді в таких випадках лікар достроково знімає брекети.
 • Психологічні наслідки брекетів. У багатьох людей розвиваються комплекси. Їм стає соромно посміхатися. Вони прикривають усмішку рукою або намагаються просто не розкривати рот. З боку це виглядає дивно і не естетично. Сьогодні брекетами нікого не здивуєш, тому соромитися їх не варто.
 • Карієс після брекетів. Будьте пильні! Найважливіша і складна задача після встановлення брекетів – стежити за чистотою зубів і ротової порожнини. Робити це потрібно після кожного прийому їжі. Якщо знехтувати цим правилом, то дуже швидко з’являється карієс.
 • Пошкодження зубів. Це рідкісне ускладнення, що виникає через неправильне навантаження на зуби. Часто, такі проблеми можуть виникати в процесі скороченої коронкової частини зубів.

Також від брекет-систем можливі й інші побічні ефекти (зазвичай, тимчасові) залежно від індивідуальних особливостей. Про це пацієнтові розповість лікар.

Чищення зубів при носінні брекетів

Наслідки після зняття брекетів

Наслідки брекетів можливі і після їх зняття. До можливих проблем відносяться:

 • Плями на емалі. Цей ефект можливий у разі незадовільної гігієни. Виправити ситуацію допоможуть відбілювання і ремінералізація зубів.
 • Зміна форми обличчя. Це дуже рідкісне явище. І якщо у пацієнта спостерігається опущення щік або зміна носогубних складок, то дефекти можна швидко усунути за допомогою спеціальної гімнастики.
 • Демінералізація емалі. Ще один потенційний мінус брекетів – ослаблення емалі. Пов’язано це з тим, що під конструкцією тверді тканини зуба недоодержували потрібні мікроелементи. Щоб мінімізувати ризик такого ускладнення, після брекетів призначають курси лікування задля зміцнення емалі (ремінералізація).
 • Зуби повернулися в колишнє положення. Щоб зуби не роз’їхалися після брекетів, деякий час пацієнтові потрібно носити ретейнери. Це спеціальні ортодонтичні шини, яких встановлюють на зуби для закріплення результату.

Важкі ускладнення

В окремих випадках недотримання гігієни під час носіння брекетів призводить до більш складних наслідків, а саме:

 • ураження твердих тканин зуба;
 • демінералізація емалі;
 • ураження кореня зуба;
 • гінгівітпародонтоз та інші хвороби ясен.

Причини появи проблем

Негативні наслідки брекетів найчастіше виникають якщо недотримуватися лікарських рекомендацій, а саме:

 • погана гігієна ротової порожнини;
 • вживання продуктів, які небажані під час лікування брекет-системами;
 • недотримання інших лікарських рекомендацій (вони індивідуальні для кожного пацієнта).

Проблеми під час носіння брекетів також можуть виникати через послаблений імунітет та деяких індивідуальних особливостей організму. Важливо своєчасно звернутися до лікаря для усунення поточних порушень. Перед встановленням конструкції лікар враховує всі плюси та недоліки такого лікування, враховуючи особливості пацієнта.

Міфи про негативні наслідки брекетів

Розповідаємо про найпоширеніші помилки щодо ускладнень під час  носіння брекетів.

Брекети призводять до карієсу

Брекет-системи дійсно збільшують ризик розвитку карієсу, але тільки в тому разі, якщо нехтувати правилами гігієни. Щоб не утворився карієс під брекетами, вироби фіксують за допомогою ортодонтичного клею, який також володіє і захисними властивостями стосовно емалі.

Після встановлення брекетів лікар розповість пацієнтові, як правильно чистити зуби. Для цього знадобитися зубна нитка, спеціальні йоржики, а також іригатор. Така чистка дасть змогу усунути всі частинки їжі, які могли застрягти між елементами ортодонтичної конструкції.

Брекети змінюють колір емалі

Після зняття брекетів ділянки зубів, куди наносився клей, можуть відрізнятися за кольором. Але це тимчасове явище. Пацієнту проводять професійну чистку зі шліфуванням. Природний колір зубів відновлюється і вирівнюється протягом 2-3 тижнів.

Плями на зубах після брекетів

Брекети призводять до викривлення зубів

Все з точністю до навпаки. Брекети вирівнюють зубний ряд, зокрема, й аномальний прикус. І в цьому основне призначення та користь цих конструкцій. Проблеми виникають у випадках, коли пацієнт відмовляється від ретейнерів. Це тимчасові ортодонтичні шини, які ставлять для того, щоб не роз’їхалися зуби знову.

Після брекетів з’являються міжзубні щілини

Щілина між зубами після брекетів може з’явитися на короткий час, поки не будуть встановлені ретейнери. Після встановлення шин зуби стають в  правильне положення та щілина зникає.

Брекети псують ясна

Проблеми з яснами після брекетів виникають приблизно у 4% пацієнтів. Найчастіше причиною тому служить недостатня гігієна або нерівномірне жувальне навантаження (яке було неправильно розраховано під час встановлення конструкції).

Брекети призводять до головного болю

Іноді після встановлення брекетів болить голова. Це порівняно рідкісний побічний ефект, який має тимчасовий характер. Ця проблема вирішується після звикання до конструкції.

Особливості правильного догляду

Щоб не зіпсувалися зуби після брекетів, важливо дотримуватися базових правил догляду за ротовою порожниною. Це 3 ключові рекомендації:

 1. Належна гігієна. Якщо вам поставили брекети, то відтепер лише однією зубною щіткою не обійтися. На додаток також застосовуються спеціальні йоржики, маленькі щіточки, зубна нитка та ополіскувач. Бажано й застосування іригатора, який промиває ротову порожнину струменем води. Така гігієна потрібна для профілактики карієсу, щоб не зіпсувалися зуби.
 2. Контроль харчування. Брекети – досить тендітна конструкція, яку може пошкодити тверда їжа, наприклад, горіхи, сухарі, твердий сир та інші. Утримайтеся від такої їжі, а також від в’язких продуктів. Якщо раптом сталася поломка або деформація елементів конструкції, то потрібно якомога швидше звернутися до лікаря. Самостійно знімати брекети протипоказано.
 3. Огляди у лікаря. Крім описаних вище, екстрених випадків, до лікаря також потрібно регулярно ходити на профілактичні огляди. Найчастіше це 1 раз на місяць, однак для кожного пацієнта складається індивідуальний графік.

Відновлення емалі після брекетів

Естетичні наслідки брекетів успішно усуваються за допомогою наступних процедур:

Відновлення емалі

Поширені запитання

 • Як змінюється овал обличчя після брекетів?

  Обличчя після брекетів стає більш симетричним і пропорційним. Це наслідок виправлення прикусу. Наприклад, якщо у пацієнта не замикаються зуби, і обличчя здається витягнутим, то після корекції брекетами косметичний дефект усувається. Найчастіше після такого лікування вилиці стають більш виразними, а щоки запалими.

 • Чи можна не носити ретейнери після брекетів?

  Можна. Однак наслідки такого рішення передбачити складно. Зуби будуть знову намагатися повернутися в колишнє положення. І тоді, 1-2 роки корекції брекетами виявляться марними.

 • Чи збільшують брекети губи?

  Візуально так, оскільки під губою виявляється брекетна дуга. Однак після зняття конструкції ефект збільшення губ зникає.

 • Чи випадають зуби від брекетів?

  Ні, не випадають. А інформація про це – лише чутки, які не мають під собою жодних підстав.

Висновок

Підіб’ємо підсумки:

 • Брекети – ортодонтичні конструкції, які використовуються для виправлення прикусу, розширення щелепи, вирівнювання зубів та виправлення інших дефектів.
 • Негативні наслідки брекетів, головним чином, пов’язані з поганою гігієною ротової порожнини, а також індивідуальними особливостями пацієнта.
 • Якщо лікаря не влаштовує гігієнічний профіль ротової порожнини пацієнта, то брекети можуть бути демонтовані достроково. Іноді лікар змушений вдатися до такого кроку, оскільки в іншому разі наслідки брекетів можуть бути важкими.
 • Після встановлення брекетів пацієнту потрібно ретельно дотримуватися гігієни ротової порожнини, уникати вживання твердої і в’язкої їжі, а також регулярно проходити профілактичні огляди у лікаря. Це три кити успішної ортодонтичної корекції, які допоможуть вам ефективно впоратися з проблемою.
УВАГА!

Цей матеріал не замінює консультації лікаря та не може бути використаним для встановлення  діагнозу або лікування.

Джерела:

 1. Tuncer NI, Pamukcu H, Polat-Ozsoy O. Effects of repeated bracket bonding on enamel color changes. Niger J ClinPract. 2018 Sep;21(9):1093-1097. doi: 10.4103/njcp.njcp_7_18. PMID: 30156191.
 2. Talic NF. Adverse effects of orthodontic treatment: A clinical perspective. SaudiDent J. 2011;23(2):55-59. doi:10.1016/j.sdentj.2011.01.003
 3. Heravi F, Rashed R, Raziee L. The effects of bracket removal on enamel. AustOrthod J. 2008 Nov;24(2):110-5. PMID: 19113075.
 4. Madurantakam P, Kumar S. Are there more adverse effects with lingual orthodontics? 2017 Dec 22;18(4):101-102. doi: 10.1038/sj.ebd.6401266. PMID: 29269824.
 5. Baysal A, Yasa A, Sogut O, Ozturk MA, Uysal T. Effects of different orthodontic primers on enamel demineralization around orthodontic brackets. J OrofacOrthop. 2015 Sep;76(5):421-30. doi: 10.1007/s00056-015-0304-6. PMID: 26250454.
Сподобалася стаття? Поділіться їй із друзями!
Коментарі до статті
Общая оценка
5 / 5
 • Все комментарии 1
 • Нейтральные 0
 • Положительные 1
 • Дари 25 ноября 2021

  Очень информативно✅🦷

  • 1
  • 1

Ответ на комментарий от

Залишіть коментар
Ваша оцінка
Кушнірук Світлана Михайлівна
Отримайте консультацію

Наші лікарі нададуть вам висококласну консультацію і дадуть відповідь на всі питання.

Звязатися з нами для консультації:
0 800 33-08-12 Зателефонувати

  * - поле є обов'язковим для заповнення
  Кушнірук Світлана Михайлівна

  Головний лікар ЦІС, стоматолог імплатолог вищої категорії, cтаж 23 роки