Зубна гранульома
Сенс профілактичних оглядів у стоматолога в тому, аби вчасно помітити проблему і впоратися з нею. Адже не секрет, що хвороби (в тому числі і хвороби зубів) легше піддаються лікуванню на ранніх стадіях. Гранульома тут не виняток. Довгий час гранульоми не дають про себе знати. Але коли з'являються перші симптоми, то хвороба вже на такій стадії, що є небезпека втратити зуб.
- Дата публікації: 20.07.2022
- Дата останнього редагування: 24.08.2022
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Гранульома зуба: що це таке
Гранульома – це запалення, що виникає внаслідок розростання і трансформації клітин, здатних до фагоцитозу – поглинання чужорідних мікроорганізмів. Гранульоми зуба зазвичай виникають в результаті інфекційного ураження. Спочатку на місці ураження з’являється вузол, а потім він перетворюється на своєрідний мішечок з гнійним вмістом. Це і є гранульома зуба.
Механізм появи гранульоми ще не до кінця вивчений, проте відомі 4 основні стадії цього процесу:
- Скупчення фагоцитів. На місці ураження скупчуються фагоцити. Це специфічні клітини імунної системи, які поглинають чужорідні частинки (наприклад, бактерії, що вражають ясна). На першому етапі це ще незрілі (юні) фагоцити, які згодом спеціалізуються.
- Утворення макрофагів. Юні фагоцити дозрівають в макрофаги. Це спеціалізовані фагоцити, які не в змозі пересуватися на великі відстані, але зосереджені на виконанні завдань в конкретному місці (наприклад, в ротовій порожнині). Так утворюється макрофагальна гранульома в зубі.
- Утворення епітелоїдної гранульоми. Процес трансформації імунних клітин (юних фагоцитів і макрофагів) триває. Вони оформлюються в епітелоїдні клітини і утворюють епітелоїдну гранульому зуба.
- Остаточне оформлення гранульоми. Згодом епітелоїдні клітини зливаються і утворюють гігантські клітини. Так утворюється гранульома, діаметр якої становить близько 1-2 мм. Згодом вузлик збільшується в розмірах до 5-8 і більше мм.
На початкових стадіях подібні утворення непомітні. Вони не доставляють дискомфорту, тому людина не взмозі їх визначити. Помітні гранульоми на початкових стадіях тільки на рентгенівському знімку. Часто такі утворення на початкових стадіях виявляють випадково, коли пацієнту роблять рентгенівський знімок з іншого приводу.
Коли мова йде про гранульому зуба, то мають на увазі вузлове утворення періодонта. Це сполучна тканина, що розташовується між цементом зубного кореня і альвеолою зуба. Тому друга назва цього захворювання – гранулематозний періодонтит.
Іншими словами, зубні гранульоми являють собою форму періодонтиту. При цьому у випадку з гранульомою активні запальні процеси (характерні для періодонтиту) змінюються проліферативним процесом (розростанням тканин і активним поділом клітин). Саме з відсутністю запальних явищ і пов’язаний тривалий безсимптомний перебіг захворювання. Симптоми в даному випадку виникають лише на стадії загострення, при якій виникає біль, припухлість, почервоніння ясен і інші явища.
Найчастіше гранульома в роті розташовується у верхній частині зубного кореня. Залежно від розташування виділяють наступні види цих новоутворень:
- Апікальна. Це найпоширеніший варіант, при якому новоутворення розташовується на верхівці кореня зуба. У міру розвитку і зростання апікальні гранульоми можуть перетворюватися в кісти.
- Міжкоренева. Такі гранульоми розташовуються між коренями зуба. Для таких новоутворень характерна незначна клінічна картина. Безсимптомний період при міжкореневому гранулематозному періодонтиті може тривати аж до руйнування зуба. З цієї причини для лікування вдаються до видалення зуба через неможливість консервативної терапії.
- Мігруюча. В даному випадку гранульома утворюється в області підшкірної клітковини. Інша назва мігруючої гранульоми – одонтогенна. Як і у випадку з міжкореневою гранульомою, мігруюча протікає мляво.
- Ясенева. Гранульоми на яснах розвиваються як на фоні захворювань зуба і ясна, так і при травмах.

Причини гранульоми зуба
Патологічні зміни періодонта, що порушують його цілісність, є можливими пусковими механізмами утворення гранульом. В даному випадку першопричиною служать бактерії, у відповідь на які до інфекційно-запального вогнища мігрують клітини імунної системи (фагоцити). При цьому важливо відзначити, що інфекційно-запальний процес в періодонті може бути викликаний різними стоматологічними захворюваннями і станами. Часто це карієс, пульпіт і періодонтит.
Якщо карієс не лікувати на початкових стадіях, то хвороба прогресує. Патогенні бактерії, які виділяють кислоти, руйнують тверді тканини зуба, доходячи до пульпи. Так розвивається пульпіт, при якому патологічний процес може досягати тканин періодонта.
Сприяють розвитку гранулематозного періодонтиту наступні фактори:
- Поява мікротріщин на зубах, через які інфекції набагато легше потрапити в тканини періодонта.
- Неналежна гігієна порожнини рота. Крім дворазового чищення зубів, також необхідно полоскати ротову порожнину після прийому їжі. І не забувайте про профілактичні огляди у лікаря кожні 6 місяців.
- Неправильне лікування хвороб ясен і зубів. Зокрема, це і недостатня антисептична обробка після консервативного або хірургічного лікування.
- Збої в роботі імунітету. Непрямою ознакою цього є часті застуди. Це говорить про те, що організм не в змозі чинити опір патогенам.
- Шкідливі звички, зокрема, куріння.
- Гіповітаміноз. Дефіцит біологічно активних речовин і мінералів призводить до порушення роботи імунної системи, а також погіршення стану ясен і зубів.
Чим небезпечна гранульома на корені зуба
Інфекційно-запальні процеси в порожнині рота небезпечні поширенням інфекції на інші частини тіла. Якщо гранульоми не лікувати, то існує небезпека розвитку таких станів:
- Руйнування кореня зуба, що вимагає видалення.
- Поява абсцесів в тканинах, що оточують щелепи.
- Гнійний періостит (флюс).
- Утворення кісто-гранульом і кіст в щелепі.
- Флегмона – гнійне запалення, яке не має окреслених меж (на відміну від абсцесу).
- Сепсис – генералізоване зараження організму.
- Інфекційно-запальне ураження головного мозку (енцефаліти, менінгіти).
- Запалення синусів (гайморити).
- Інфекційно-запальне ураження внутрішніх органів (пієлонефрит, міокардит та інші).
Як проявляються гранульоми зуба
Симптоматика патологічного процесу залежить від стадії розвитку новоутворення. Як вже говорилося вище, на ранніх стадіях зубна гранульома протікає безсимптомно. Виявити на даний час новоутворення можливо тільки за допомогою рентгенологічного дослідження.
У міру зростання і розвитку гранульоми людину турбують такі симптоми:
- Відчуття дискомфорту або легкі больові відчуття при надкусуванні. Біль посилюється при надкусуванні твердої їжі або предметів.
- Пігментація зубів. Емаль змінює колір, стає темнішою.
- Гіперестезія. Зуби стають чутливими до зовнішніх хімічних, термічних і механічних подразників. Людина відчуває короткочасний зубний біль при вживанні кислої, холодної чи гарячої їжі.
- Тягнучі больові відчуття. Часто це нетривалі болі.
Для даної патології характерні і періоди загострення, при якому відзначаються такі симптоми:
- Гострі болі пульсуючого характеру. Часто такий біль поширюється в щелепу, область очей, шию і скроневу область. Інтенсивність больових відчуттів безпосередньо залежить від виду і тяжкості захворювання. Встановлено, що чим більше розростаються гранульовані тканини, тим інтенсивніше вони впливають на здорові зуби. Тим інтенсивніше буде і больовий синдром.
- Почервоніння і набряк ясен. Гострий запальний період іноді супроводжується виділенням гнійних мас. При виділенні гною відбувається загальна інтоксикація з усіма витікаючими наслідками. Часто при таких обставинах людину турбує нудота, слабкість і розлад сну.
- Припухлість на обличчі. Цей симптом пов’язаний з поширенням пухлини в область щік.
- Збільшення підщелепних лімфатичних вузлів.
- Загальні симптоми. Запальний процес при гранульомі іноді супроводжується підвищенням температури тіла, слабкістю і стомлюваністю.

Діагностика гранульоми зуба
Як вже говорилося вище, на початкових стадіях виявити гранулематозний періодонтит проблематично через відсутність симптомів. Побачити дане ураження можливо при проведенні рентгенологічного дослідження. На знімку гранульома виглядає як невелике потемніння у верхівки кореня зуба. Після виявлення такого затемнення лікар направляє пацієнта на прицільний знімок зуба. Останній дозволяє визначити розміри новоутворення, а також провести диференціальну діагностику, відрізнивши гранульому від ряду інших патологій, що дають схожу симптоматику.
Відрізнити кісту від гранульоми досить складно. Раніше вважалося, що основна відмінність кісти від гранульоми – розмір новоутворення. Так, якщо розмір гранульоми не перевищує 0,8 см, то кістьо-гранульоми досягають в діаметрі до 1,2 см, а кісти – більше 1,2 см. Сьогодні є дані про те, що у деяких пацієнтів зустрічаються і гранульоми, розмір яких можна порівняти з розмірами кіст. Вірогідним відзнакою гранульоми від кісти є той факт, що перша збільшується в розмірах за рахунок фіброзних тканин.
Особливості лікування гранульоми зуба
Лікарі Центру Ізраїльської Стоматології в Києві мають великий досвід в тому, як лікувати гранульоми і подібні новоутворення в ротовій порожнині. У своїй практиці ми використовуємо сучасні консервативні та хірургічні методики, що дозволяють позбутися від даної патології, а також кісто-гранульом і кіст.
Залежно від виду і стадії розвитку лікування гранульом проводиться консервативними і/або хірургічними методами. Розглянемо докладніше особливості застосування цих лікувальних підходів при даній патології.
Хірургія гранульоми ясен
Радикальне видалення гранульоми зуба проводяться у випадках великого новоутворення і складних форм патології. Залежно від перебігу хвороби, видаляють як окремо новоутворення, так і проводять видалення зуба з гранулемою.
Хірургічне лікування гранульоми кореня зуба передбачає три варіанти оперативного втручання – цистектомію, гемісекцію і видалення зуба.
Цистектомія
Це найбільш м’який спосіб видалення гранулематозного періодонтиту. Оперативне втручання проходить в три етапи:
- Розсічення ясен. Спочатку лікар робить надріз ясна в області, де розташовується новоутворення.
- Видалення гною. Другий етап операції – очищення від гною. Для цього в розріз вставляється невеликий джгут, за допомогою якого видаляється гній. Відзначимо, що вихід гною іноді займає кілька днів. Потрібно дочекатися моменту, поки гранульома не стане порожньою. Тільки тоді переходять до наступного етапу операції – видалення частини ураженого кореня.
- Реставрація. Це заключний етап лікування, при якому проводять реставрацію коронки пломбою.
Цистектомію виконують і за допомогою лазерної хірургії. Однак в даному випадку помітно зростає вартість лікування.

Гемісекція
Гемісекція – оперативне втручання, при якому видаляється не тільки новоутворення, але і частина зуба. Як і цистектомія, гемісекція виконується в три етапи:
- На першому етапі хірург розсікає коронку бором.
- Основний етап операції – видалення новоутворення, зубного кореня і частини ураженого зуба.
- Реставрація – відновлювальні роботи (пломбування та установка коронки).

Видалення зуба
У ряді випадків патологічний процес запущений настільки, що лікарю не залишається нічого, крім видалення новоутворення разом із зубом. У такої операції такі показання:
- запущені стадії патології;
- утворення глибоких пародонтальних кишень;
- руйнування зуба;
- перфорації в корені зуба;
- непрохідність зубних каналів.

Консервативне лікування гранульоми зуба
Консервативне лікування гранульоми кореня зуба допустимо на початкових стадіях патології. Суть терапії полягає в прийомі антибіотиків, антисептичних засобів, а також протизапальних і знеболюючих препаратів. Таке лікування гранульоми кореня зуба триває близько 2-х тижнів. Якщо дотримуватися рекомендацій лікаря, то новоутворення розсмоктується протягом цього часу.
Гранульома зуба: ускладнення
Особливу небезпеку для здоров’я являють гнійні гранульоми. Вихід гною супроводжується загальною інтоксикацією з появою нудоти, підвищення температури і слабкості. Гнійні ураження небезпечні руйнуванням коренів зубів і навіть розплавленням щелепної кістки, що в подальшому призводить до деформації щелепи.
Запущені стадії гнійного гранулематозного періодонтиту іноді призводять до системних інфекційно-запальних процесів. Це відбувається у випадках, коли бактеріальна інфекція поширюється в інші органи і частини тіла.
Гранульоми зуба у дітей
За статистикою, гранулематозний періодонтит у дітей зустрічається рідше, ніж у дорослих. Основна причина появи даної патології в дитячому віці – видалення молочного зуба. Як ускладнення після видалення утворюється новоутворення, яке в подальшому може перетворитися в кісту.
У дитячому віці щелепи тільки формуються, тому гранульоми у дітей загрожують втратою інших зубів, деформацією щелепи і зміною прикусу.