Перехресний прикус
Проблемний прикус – часта причина звернення до ортодонта та зубощелепних хірургів. Різновидом патологічного змикання зубних рядів є перехресний прикус. Ця проблема вирішується як ортодонтичним, так і хірургічним шляхом.
Даний матеріал не замінює консультації лікаря і не може бути використаний для встановлення діагнозу або лікування
Що це таке
Перехресним називають прикус, через якого нижня щелепа зміщена в бік щодо верхньої щелепи. Його ще називають «прикус-ножиці» або ножицеподібним. У разі бічного зміщення щелепи виходить, що з одного боку нижні зуби перекривають верхні, а з іншого – верхні перекривають нижні.
Такий зрушений (або косою) прикус потребує корекції. Цим займаються ортодонти. У важких випадках може знадобитися допомога фахівця з зубощелепної хірургії.

Прояви аномалії
Характерний симптом перехресного прикусу – специфічне положення зубів, описане вище.
З цієї причини можлива поява низки лицьових та ротових симптомів, а саме:
- порушення усмішки;
- кутики губ розташовані на різній висоті;
- зміщення підборіддя;
- порушення руху нижньої щелепи;
- порушення функцій щелепних суглобів (хрускіт та клацання під час відкривання рота);
- хвороби зубів (висока стираність);
- хвороби ясен;
- болі в мімічних м’язах;
- клиноподібний дефект;
- подразнення слизової щік (через часті покусування).м
Причини появи дефекту
Перехресний прикус формується з різних причин, серед яких:
- спадкові чинники;
- особливості внутрішньоутробного розвитку плоду;
- ротове дихання у дитини;
- шкідливі звички (покусування щоки, смоктання пальця, надмірне захоплення соскою);
- раннє видалення (або втрата) молочних зубів.

Перехресний прикус: класифікація
Розрізняють декілька видів перехресного прикусу залежно від різних параметрів. Залежно від розташування зубних рядів під час змикання аномалія буває букальною та лінгвальною.
Букальний перехресний прикус
Якщо верхній зубний ряд вже нижнього, кажуть про букальний перехресний прикус. Через такий різновид аномалії можливий зсув нижньої щелепи.

Лінгвальний перехресний прикус
Лінгвальний перехресний прикус – це розширення верхньої щелепи щодо нижньої. Лінгвальний прикус характеризується перекриванням нижніх щічних горбів верхніми під час оклюзії.

Поєднана форма
Цей різновид поєднує в собі елементи лінгвального та букального прикусів.
Залежно від першопричини перехресний прикус буває зубоальвеолярним, гнатичним або суглобовим. Про них буде йтися нижче.

Зубоальвеолярна форма
Зубоальвеолярні форми аномальних прикусів виникають на тлі зміни розташування зубних рядів. Інакше кажучи, у цьому випадку вся проблема криється в зубах. Найчастіше такі аномалії виправляються без операції, достатньо лише грамотного ортодонтичного лікування.
Скелетна форма аномалії
Скелетні (або гнатичні) форми прикусів пов’язані з аномаліями розвитку щелеп. Наприклад, занадто широка та несиметрична щелепа, яка повністю змінює «архітектуру» прикусу.
Зазвичай, гнатичні варіянти патологічних оклюзій складніше лікувати, особливо в зрілому віці. Часто для корекції потрібне хірургічне втручання.
Суглобовий перехресний прикус
Іноді зміщення щелепи відбувається через порушення роботи скронево-нижньощелепного суглоба (ВНС). У такому випадку говорять про суглобової формі патології. Найчастіше під час дефекту ВНС щелепа зміщується в бік, але іноді й по діагоналі.
Діагностика
Діагностика цієї прикусної аномалії не є важкою. Пацієнту проводять такі види досліджень:
- опитування та огляд ротової порожнини;
- аналіз гіпсових зліпків щелеп;
- телерентгенограма;
- комп’ютерна томографія;
- інші дослідження (за необхідності).
У низки випадків пацієнта також направляють на діагностику й до інших фахівців. Наприклад, це лор, хірург або логопед. Це необхідно для комплексного вирішення проблеми. Адже дорослій людині важливо усунути не тільки саму аномалію, а й наслідки, які виникли на її тлі. Про них поговоримо нижче.
Перехресний прикус: наслідки
До ускладнень перехресного прикусу відносяться:
- висока стираність зубів;
- тріщини та відколи твердих тканин зуба;
- загроза повної втрати деяких зубів;
- порушення функцій мімічних м’язів;
- бруксизм;
- порушення функцій ВНС;
- диспропорція обличчя;
- психологічні проблеми , що викликані незадовільним зовнішнім виглядом.
Лікування
Щодо аномальних прикусів найбільш правильною тактикою є профілактика в ранньому дитячому віці. У дитини зубощелепна система тільки формується, тому вчасно прийняті рішення на користь профілактики зсувів зубних рядів дають хороший ефект.
У підлітків та осіб старшого віку лікування проходить довше. Пов’язано це з частковим або повним формуванням зубних рядів і кісткових елементів, яких складніше вирівняти.
Нижче ми розглянемо основні методи виправлення перехресної оклюзії в залежності від віку.


Виправлення прикусу у дорослих
Тактика лікування у випадку перехресного прикусу у дорослих залежить від клінічної форми аномалії. Якщо проблема полягає в зубах (зміщення зубів), то в цьому разі вдаються до ортодонтичного лікування. Дуже поширений та ефективний спосіб – брекети, носіння яких дає змогу вирівняти зубний ряд. Деяким пацієнтам також підійдуть елайнери – спеціальні ортодонтичні капи.
Тривалість лікування брекет-системами залежить від тяжкості аномалії. Ззазвичай, це 1-1,5 року. Період носіння конструкцій може змінюватися залежно від прогресу лікування.

Пацієнтам з брекетами потрібно уважно стежити за станом ротової порожнини. Залишки їжі застрягають в брекетах, що підвищує ризик розвитку карієсу та інших інфекційно-запальних захворювань. Якщо лікар помітить нехтування гігієнічними правилами, то у цьому разі брекети знімаються достроково.
Після брекетів настає ретенційний період. Пацієнту призначають носіння ретейнерів – знімних виробів, які допомагають закріпити отриманий результат.У деяких випадках вже після корекції прикусу виникає необхідність в подальшому стоматологічному лікуванні. Наприклад, це вирівнювання зубів за допомогою вінірів або протезування.

Як виправити перехресний прикус у дітей
Перехресний прикус в дитячому віці лікується за допомогою різних методів та підходів. Тут багато що залежить від вікової категорії дитини.
- Для найменших. Слідкуйте за шкідливими звичками у немовляти. Смоктання пальця або надмірне захоплення сосками – сприяє розвитку неправильного прикусу. Також стежте за позою під час сну у новонародженого. Стежте аби малюк не перебував тривалий час в одному положенні.
- Під час прорізування зубів. З початку прорізування зубів велике значення для гармонійного розвитку щелеп та формування зубних рядів має жувальне навантаження. Поступово включайте тверду їжу, щоб щелепи (особливо нижня) відчувала потрібне навантаження. Це вкрай важливо для правильного розвитку зубощелепного апарату. Нерідко асиметричний прикус розвивається на тлі недостатніх навантажень в ранньому дитячому віці.
- Під час молочного або змінного прикусу. На цьому етапі вже показано ортопедичне лікування перехресного прикусу. Найчастіше в дитячому віці застосовують спеціальні пластини або трейнери. Останні показані як двощелепні капи з поліуретану або силікону. Основне призначення трейнера – розробка жувальних м’язів. Застосування трейнерів в дитячому віці виправдано і з точки зору усунення шкідливих звичок.
- Підлітки. У підлітковому віці вже починають застосовувати брекети. У низці випадків для покращення ефекту такого лікування застосовуються спеціальні гумові тяги – еластики.
Інколи задля досягнення максимального ефекту ортодонти вдаються до додаткових заходів. Наприклад, це спеціальні піднебінні розширювачі. У деяких випадках виникає необхідність у шліфуванні іклів (або інших зубів).
Оскільки аномалія прикусу – не тільки стоматологічна проблема, то іноді пацієнтом займаються й інші лікарі – логопеди, лори, терапевти та інші.
Хірургічне лікування
У випадках, коли консервативні методи корекції не допомагають, то вдаються до операції. Наприклад, це надмірна асиметрія обличчя у дитини та дорослого, асиметрія щелепи (що не піддаються вирівнюванню іншими методами) та інші дефекти, що вимагають хірургічного втручання.
Примітно, що в Україні щелепно-лицьова хірургія погано розвинена. Тому, якщо вам рекомендують таке втручання, то ретельно підходьте до вибору фахівця.
Іноді після корекції зубощелепного апарату, виникає необхідність ще в одній, пластичної операції. Наприклад, якщо пацієнта все ще турбує залишкова несиметричність обличчя або невелике зміщення підборіддя.

Профілактика
Лікування та профілактика у разі перехресного прикусу ефективні до настання дистрофічних змін. В такому випадку прогноз сприятливий. Що стосується профілактичних заходів, то вони бувають первинними та вторинними.
До первинної профілактики відносяться наступні заходи:
- визначення груп ризику (наприклад, у спадковому компоненті);
- усунення шкідливих звичок у дитячому віці;
- своєчасне лікування стоматологічних та зубощелепних порушень.
Під вторинною профілактикою розуміють комплекс заходів, спрямованих на зниження ймовірності ускладнень вже наявної аномалії.
Щодо перехресного прикусу вторинна профілактика зводиться до дотримання наступних заходів:
- Гігієна ротової порожнини. Це важливо, як до початку лікування, так і в період носіння брекетів. В останньому випадку підвищена ймовірність забруднень ротової порожнини, через металеві конструкції. Лікар буде періодично стежити за станом ротової порожнини та брекетів. Якщо гігієнічні показники будуть незадовільними, то брекети знімаються достроково, а всі попередні старання та витрачений час будуть марними.
- Регулярні огляди у лікарів. Важливо чітко дотримуватися графіка контрольних обстежень у стоматолога, лора, логопеда та інших фахівців.
- Догляд за молочними зубами. Багато батьків легковажно ставляться до молочних зубів, адже вони тимчасові. Слід зазначити, що хвороби молочних зубів істотно впливають на постійний прикус.
- Усунення ризиків раннього видалення зубів. Якщо дитині рано видалили зуби, то на цьому тлі можливий зсув передніх зубів. Важливо перебувати під наглядом лікаря та стежити за можливими патологічними змінами після видалення зуба.
Корекція перехресного прикусу в клініці ЦІС
Центр Ізраїльської Стоматології на Лівому березі Києва – це можливість скористатися досягненнями сучасної ортодонтії, не покидаючи межі України.
Команда лікарів-ортодонтів ЦІС – це професіонали з великим досвідом роботи та численними стажуванням в Ізраїлі, Європі та США. Лікування патологій прикусу ми починаємо з ретельного обстеження. Лікування здійснюється з урахуванням всіх нюансів.
У своїй практиці ми використовуємо сучасні ортодонтичні конструкції. Це вироби з міцних та гіпоалергенних матеріалів.
Поширені запитання
-
Чи можна повністю позбутися від перехресного прикусу за допомогою брекетів?
Все залежить від ступеня тяжкості, форми патології та віку пацієнта. Якщо це перехресний прикус, викликаний зміщенням зубів (за відсутності дефектів з боку щелеп), то в більшості випадків брекетів буде досить, якщо лікування розпочато вчасно.
-
Як усунути несиметричність обличчя?
Асиметричне обличчя – проблема, яка усувається як ортодонтичним, так і хірургічним способом. Залежно від причин диспропорції, для цих цілей використовуються пластини, брекети, а також інші ортодонтичні вироби та хірургічні операції. У важких випадках для виправлення дефекту щелеп пацієнта потрібна не одна операція.
-
Чи допомагають брекети усунути асиметрію?
Не завжди. Все залежить від форм та тяжкості патології. Несиметричний прикус зубоальвеолярної форми можна виправити брекет-системами. Скелетні аномалії щелеп часто потребують хірургії, особливо у дорослих.
-
Що буде, якщо не лікувати перехресний прикус?
Відсутність лікування призводить до низки ускладнень. Серед таких – порушення функції жування у дітей та дорослих, тріщини і переломи зубів. Також порушуються функції мімічних м’язів і ВНС.
-
Яка ціна виправлення перехресного прикусу?
Все залежить від обсягу лікувальних заходів і тяжкості конкретного випадку. Найчастіше, вартість оголошується після проведення діагностики.
Висновок
Щодо перехресного прикусу можна зробити наступні висновки:
- Перехресний прикус – зубощелепна аномалія, під час якої спостерігається зміщення однієї щелепи щодо іншої. Постановка зубів під час перехресного прикусу нагадує ножиці. Тому його ще називають ножицеподібним.
- Характерною особливістю цієї аномалії є те, що порушення розвитку щелеп, зазвичай, симетричне. Іноді спостерігається і однобоке недорозвинення однієї з щелеп.
- Лікування під час перехресного прикусу ортодонтичне, хірургічне або поєднане. Якщо проблема в зміщенні зубних рядів, то обмежуються ортодонтичними методами терапії. Скелетні форми патології, коли причиною виступає нерівномірне зростання щелепи, то проводиться хірургічна корекція.
- Якщо аномалію не лікувати, то надалі порушується процес жування. Страждають мімічні м’язи і ВНС. Крім того, підвищена небезпека руйнування зубів.
Джерела:
- Almeida RR, Almeida MR, Oltramari-Navarro PV, Conti AC, NavarroRde L, Marques HV. Posteriorcrossbite–treatmentandstability. J ApplOralSci. 2012;20(2):286-294. doi:10.1590/s1678-77572012000200026.
- Woźniak K, Szyszka-Sommerfeld L, Lichota D. Theelectricalactivityofthetemporalandmassetermusclesinpatientswith TMD andunilateralposteriorcrossbite. BiomedResInt. 2015;2015:259372. doi:10.1155/2015/259372.
- Costa JG, Galindo TM, Mattos CT, Cury-Saramago AA. Retentionperiodaftertreatmentofposteriorcrossbitewithmaxillaryexpansion: a systematicreview. DentalPress J Orthod. 2017 Mar-Apr;22(2):35-44. doi: 10.1590/2177-6709.22.2.035-044.oar. PMID: 28658354; PMCID: PMC5484268.
- Iodice G, Danzi G, Cimino R, Paduano S, Michelotti A. Associationbetweenposteriorcrossbite, skeletal, andmuscleasymmetry: a systematicreview. Eur J Orthod. 2016 Dec;38(6):638-651. doi: 10.1093/ejo/cjw003. Epub 2016 Jan 28. PMID: 26823371.
- Germa A, Clément C, Weissenbach M, Heude B, Forhan A, Martin-Marchand L, Bonet M, Vital S, Kaminski M, Nabet C. Earlyriskfactorsforposteriorcrossbiteandanterioropenbiteintheprimarydentition. AngleOrthod. 2016 Sep;86(5):832-8. doi: 10.2319/102715-723.1. Epub 2016 Mar 21. PMID: 26998889.